UOKiK przygląda się ubezpieczycielom - wątpliwości budzą wypłaty z polis komunikacyjnych

Rynek i konsument Ubezpieczenia

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podjął działania wyjaśniające w zakresie praktyk stosowanych przez trzech ubezpieczycieli w procesie likwidacji szkód komunikacyjnych z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Sprawa została wszczęta z zawiadomienia, które złożyły do UOKiK organizacje branżowe reprezentujące zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców z sektora MSP.

30.12.2021

Alkohol, narkotyki - policjanci nadal mają problem z takimi zatrzymaniami

Prawo karne Policja

Ten rok nie zapisał się najlepiej jeśli chodzi o wizerunek medialny policji, a to za sprawą kilku interwencji, które zakończyły się śmiercią zatrzymywanych, czy obezwładnianych. Sprawy łączy to, że chodziło o osoby pod wpływem narkotyków lub alkoholu, jak również - że w ocenie ekspertów - nadal jest problem przy takich zatrzymaniach, a rozwiązać go można szkoleniami, trzymaniem się procedur i doborem środków przymusu bezpośredniego.

30.12.2021

1 stycznia – obowiązkowa weryfikacja stanu partycypacji w PPE

Emerytury i renty Prawo pracy PPK

Pracodawcy co pół roku – 1 stycznia oraz 1 lipca każdego roku – mają obowiązek sprawdzania, czy partycypacja osób zatrudnionych w pracowniczych programach emerytalnych na ten dzień nadal wynosi co najmniej 25 proc. Jeśli okaże się, że nie, to ich zwolnienie z obowiązku utworzenia pracowniczych planów kapitałowych przestaje obowiązywać.

30.12.2021

Księgowi przygnieceni przepisami o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy

Małe i średnie firmy Finanse Poprawmy prawo

Jednoosobowe biura księgowe są traktowane w przepisach o AML, jak banki. Muszą więc dać sobie radę z ogromną biurokracją oraz wdrożyć system zgłaszania nadużyć, czyli donosić na samych siebie, co jest absurdem rodem z Barei - wskazuje Czytelniczka Prawo.pl, która wzięła udział w naszej akcji "Poprawmy prawo". Ona i inni eksperci uważają, że z części tych obowiązków można zrezygnować.

30.12.2021

W Sądzie Najwyższym paraliż i czekanie na reformę jak na stracenie

Prawnicy

Los Sądu Najwyższego w 2021 roku nie został przesądzony. Po wyrokach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej prawnicy oczekiwali na ruch ustawodawcy, ale się nie doczekali. Trwa walka o praworządność i respektowanie orzeczeń TSUE i panuje dualizm orzeczniczy: pro-unijny i anty-unijny. A na tym wszystkim tracą obywatele, bo nieuniknione są postępowania wznowieniowe i o odszkodowania za błędne wyroki.

30.12.2021

Podwójne mandaty i wyższa składka OC dla pirata drogowego wejdą później

Prawo karne Policja Transport

Podwyższone mandaty dla recydywistów drogowych, wyższe składki OC powiązane z liczbą mandatów i punktów karnych oraz wydłużony dwuletni okres obowiązywania punktów karnych. Choć tzw. ustawa mandatowa wchodzi w życie od 1 stycznia 2022 roku, to te jej elementy zaczną obowiązywać dopiero w drugiej połowie roku. Powodem są kwestie techniczne.

30.12.2021

Inspekcja sanitarna ogłosiła zalecenia dla organizatorów imprez sylwestrowych

Prawo gospodarcze Koronawirus

Główny Inspektor Sanitarny opublikował zalecenia, w których przypomina o najważniejszych elementach rekomendowanego postępowania przy organizacji imprez sylwestrowych i noworocznych. Obejmują one m.in. zasady dla organizatora wydarzenia i wykonawców, dotyczące udziału osób w imprezie, zasady wejścia i wyjścia publiczności, a także bezpieczeństwa na terenie wydarzenia.

29.12.2021

Lek dla ciężko chorych na Covid-19 niby jest, ale nie wszystkie szpitale go dostają

Opieka zdrowotna Farmacja Koronawirus

Szpitale, zwłaszcza samorządowe, wciąż zgłaszają brak tocilizumabu – leku, który mogą zamówić tylko w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Choć Ministerstwo Zdrowia zapewniło Prawo.pl, że leku nie brakuje, to potem wiceminister poinformował, że będzie dostępny w poniedziałek 20 grudnia, ale wciąż go nie ma, i nie ma odpowiedzialnego za to. RARS zaś przyznaje, że 15 grudnia leku nie było, a jeśli jest dystrybuuje go w porozumieniu z resortem, czemu z kolei resort zaprzecza.

29.12.2021

Rzecznik dyscyplinarny już zajmuje się b. wiceprezesem sądu, który odwiesił Juszczyszyna

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab poinformował, że podjęte zostały czynności wyjaśniające w sprawie byłego wiceprezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie, który zdaniem rzecznika mógł przekroczyć uprawnienia wydając zarządzenie o przywróceniu do orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna. Sprawę prowadzi zastępca rzecznika Przemysław Radzik.

29.12.2021

RPO skarży nowelizację blokującą odszkodowania za mienie odebrane w okresie PRL

Administracja publiczna

Obowiązująca od 16 września 2021 r. nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego znacząco zmieniła zasady nadzwyczajnego trybu stwierdzania nieważności ostatecznych decyzji. I bez należytego konstytucyjnego uzasadnienia odebrała arbitralnie dobranej grupie osób pozbawionych mienia prawo do rekompensaty za szkody wyrządzone przez państwo, choć innym odszkodowania są wypłacane.

29.12.2021

Północna Izba Gospodarcza apeluje o pilne przyjęcie ustawy o weryfikacji szczepień przez pracodawców

Prawo pracy Koronawirus szczepienia

Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie apeluje o pilne przyspieszenie prac nad ustawą o kontroli szczepień przez pracodawców. Twierdzi, że kolejny lockdown zdziesiątkuje przedsiębiorstwa. Zdaniem przedsiębiorców, szybkie przyjęcie ustawy nie będzie więc już walką z pandemią w etapie czwartej fali, a prewencją przed piątym uderzeniem koronawirusa.

29.12.2021

Lewiatan: Prognozy 2022. Spadek bezrobocia do 5,1 proc. i szybki wzrost wynagrodzeń

Rynek Prawo pracy

W przyszłym roku możemy spodziewać się dalszego spadku liczby osób bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy. Na koniec 2022 roku bezrobocie wyniesie 5-5,1 proc. Dynamika wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w przedsiębiorstwach może sięgnąć w skali roku 7 proc. - wynika z prognoz Konfederacji Lewiatan.

29.12.2021

Firma może zatrudnić kierowcę na podstawie umowy zlecenia

Prawo pracy

Można zatrudnić kierowcę na podstawie umowy cywilnoprawnej, a nie umowy o pracę, jednak o charakterze zawartej umowy decyduje jej treść, a nie nazwa – pisze dr Magdalena Rycak, radca prawny. I przypomina, że umowa zlecenia określa rodzaj wykonywanych czynności i nie może polegać na pozostawaniu w dyspozycji zlecającego, i wykonywaniu czynności zlecanych na bieżąco.

29.12.2021

GUS: W 2050 r. w Polsce będzie 13,7 mln osób w starszym wieku stanowiąc 40,4 proc. społeczeństwa

Finanse publiczne Emerytury i renty

Do roku 2050 populacja Polski będzie stawała się coraz starsza. Równolegle do przewidywanego spadku liczby ludności o 4,3 mln osób do 2050 r., spodziewany jest stały wzrost liczby ludności w wieku senioralnym – podał w środę GUS. Wśród mieszkańców miast udział osób w wieku senioralnym wzrośnie z 27,8 proc. w 2020 r. do 42,4 proc. w 2050 r., a udział osób starszych w populacji polskiej wsi zwiększy się z 22,3 proc. do 37,8 proc.

29.12.2021

Systemy informatyczne dla szpitali - UOKiK podejrzewa zmowę przetargową

Zamówienia publiczne Finansowanie zdrowia

Pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w asyście policji przeprowadzili przeszukania w siedzibach trzech przedsiębiorców: Asseco Poland,  Comarch Healthcare oraz Bestprojects dostarczających do szpitali systemy informatyczne. UOKiK podejrzewa bowiem, że doszło do zmowy przetargowej i nielegalnego podziału rynku.

29.12.2021

Potrzebna jest prostsza procedura transportu zwłok z zagranicy

Prawo cywilne Administracja publiczna Transport

Polska Izba Branży Pogrzebowej apeluje o zniesienie obowiązku odprawy konsularnej w polskich placówkach dyplomatycznych, w przypadku przewozu osób zmarłych z zagranicy. Jej zdaniem wystarczy zgoda starosty lub prezydenta miasta, na terenie którego ma być pochowany zmarły. Obecnie trwają prace nad projektem nowelizacji prawa pogrzebowego, wkrótce ma on trafić do Sejmu.

29.12.2021

Zmiany w ochronie zdrowia... w kodeksie cywilnym - nowelizacja podpisana przez prezydenta

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Przedłużenie kontraktów na wykonywanie medycznych czynności ratunkowych przez zespoły ratownictwa medycznego do 31 grudnia 2022 roku, możliwość zawierania z dyspozytorem medycznym umowy cywilnoprawnej, i to z pominięciem przepisów prawa zamówień publicznych, mniejsze wymogi dotyczące doświadczenia zawodowego dla kierowników dyspozytorni i ich zastępców.

29.12.2021

Emerytury dla strażaków i ratowników

Samorząd terytorialny

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochotniczych strażach pożarnych, która wprowadza m.in. świadczenie ratownicze dla strażaków ratowników OSP, którzy przez co najmniej 25 lat (mężczyźni) i 20 lat (kobiety) brali czynny udział w akcjach ratowniczych. Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia, a przepis o łagodniejszych wymaganiach umożliwiających OSP uzyskanie statusu organizacji pożytku publicznego - 1 lipca.

29.12.2021

Sędzia Juszczyszyn wygrał spór z Sądem Najwyższym o dobra osobiste

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Opublikowanie przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego uchwały, która nie ma podstawy w aktualnie istniejących przepisach w sposób bezprawny narusza dobra osobiste powoda - stwierdził Sąd Okręgowy w Olsztynie. I dodał, że decyzja o zawieszeniu Pawła Juszczyszyna w pracy sędziego i obniżenie mu pensji "nie jest orzeczeniem Sądu Najwyższego".

29.12.2021