Polska dopiero w przyszłym roku uporządkuje obszary Natura 2000

Polska dopiero w przyszłym roku uporządkuje obszary Natura 2000
Źródło: iStock
Do 2023 zamknięty zostanie proces porządkowania systemu Natura 2000 - zapowiedziała wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska. To reakcja na upomnienie Komisji Europejskiej, która wezwała Polskę do podjęcia działań w celu ochrony sieci Natura 2000 i zarządzania nimi w celu przestrzegania obowiązków wynikających z dyrektywy siedliskowej oraz z dyrektywy ptasiej.

W skierowanym w czerwcu ubiegłego roku wezwaniu KE stwierdziła, że Polska nie wyznaczyła jeszcze 655 z 845 terenów mających znaczenie dla Wspólnoty jako specjalne obszary ochrony i nie ustanowiła celów ochrony poszczególnych obszarów ani środków dla wszystkich swoich obszarów. I przypomniała, że termin zakończenia wspomnianych działań w odniesieniu do 845 terenów znajdujących się na terytorium Polski już dawno upłynął. Chodzi m.in. o wydanie brakujących aktów prawnych oraz prawidłową inwentaryzację terenów objętych Naturą 2000. 

Czytaj: KE wzywa Polskę do lepszej ochrony swoich sieci Natura 2000>>

KE przypomniała, że na podstawie dyrektywy siedliskowej państwa członkowskie muszą zaproponować tereny mające znaczenie dla Wspólnoty, które następnie umieszcza się w wykazach biogeograficznych UE. W ciągu sześciu lat od wspomnianego umieszczenia w wykazie państwa członkowskie muszą wyznaczyć teren mający znaczenie dla Wspólnoty jako specjalny obszar ochrony (SOO), ustanowić cele ochrony oraz środki wymagane do zachowania lub odtworzenia chronionych gatunków i siedlisk, które występują na tych obszarach, w celu osiągnięcia właściwego stanu ochrony na krajowym poziomie biogeograficznym.

 

Cena promocyjna: 148.8 zł

|

Cena regularna: 186 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Komisja postanowiła skierować do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia. Polska miała dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi na wspomniane wezwanie do usunięcia uchybienia i podjęcie niezbędnych działań.

Prace nadal trwają

Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Małgorzata Golińska, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w środę oceniła, że "jesteśmy na dobrej drodze, żeby w 2023 r. zamknąć proces wydawania rozporządzeń dla ponad 800 obszarów dla których powstał obowiązek objęcia ich ochroną natura 2000". Ale zastrzegła, że w przypadku "kilkudziesięciu obszarów jesteśmy na mało zaawansowanym etapie".

Wiceminister przyznała, że w czerwcu 2021 r. KE wszczęła procedurę naruszeniową i wezwała do usunięcia naruszeń. I poinformowała, że resort przekazał odpowiedź na zarzuty i harmonogram wydania rozporządzeń. - Dżę do tego, by chronić to co chronione być powinno. Jeżeli na danym obszarze nie stwierdzimy jakiegoś siedliska, to nie będziemy ustanawiali obszarów. Tak prowadzimy dialog z KE i cieszę się, że znajdujemy zrozumienie. Wierzę, że wyznaczenie tych obszarów, czy ich powiększenie pozwoli nam zamknąć temat Natury 2000, a harmonogram wydawania zaległych rozporządzeń do 2023 r. pozwoli nam usunąć zaległości i błędy i pokazać KE, że pozytywnie podchodzimy do tematu - powiedziała Golińska.

 

 

Żeby widzieć komentarze musisz:

  • być zalogowanym do Facebooka
  • mieć zaakceptowaną politykę prywatności (pliki cookies)
  • korzystać z przeglądarki Chrome