Lekarze chcą zmian w egzaminie specjalizacyjnym

Zawody medyczne

Naczelna Izba Lekarska proponuje, aby pytania na pisemnym Państwowym Egzaminie Specjalizacyjnym były wystandaryzowane. Domaga się też zwolnienia z egzaminu ustnego lekarzy, którzy uzyskali z testu ocenę bardzo dobrą lub dobrą. Według samorządu lekarskiego przyspieszyłoby to wchodzenie młodych adeptów do zawodu i pozwoliło zachować ciągłość pokoleniową.

02.06.2022

Rejestr umów ciężarem także dla szkół - gmina dyrektora nie wyręczy

Zarządzanie oświatą

Szkoły również będą musiały raportować zawierane umowy do rejestru umów jednostek sektora finansów - będzie to spore wyzwanie organizacyjne dla dyrektorów. W dodatku nie bardzo wiadomo, jakich dokładnie umów dotyczyć będą nowe przepisy - być może z rejestru dowiemy się, ile zarabia konkretny nauczyciel i czemu stracił pracę.

02.06.2022

Sejmowa podkomisja przyjęła projekt w sprawie wakacji kredytowych

Finanse Kredyty frankowe

Sejmowa podkomisja stała ds. instytucji finansowych rozpatrzyła w środę projekt dotyczący m.in. wsparcia dla kredytobiorców. W dalszych pracach wiodącym będzie projekt przygotowany przez rząd. Według KNF w ciągu dwóch lat ustawa będzie kosztować sektor bankowy ok. 20 mld zł.

01.06.2022

Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy

Finanse Prawo europejskie

Komisja Europejska zaakceptowała w środę Krajowy Plan Odbudowy Polski. O podjętej decyzji poinformował unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni. Fundusz ma przyczynić się do budowy silniejszej gospodarki Unii Europejskiej w reakcji na kryzys wywołany pandemią Covid-19.

01.06.2022

Stan pandemii zniesiony – ograniczenia w sądach dla obywateli pozostały

Wymiar sprawiedliwości

Rząd zamienił panujący w kraju „stan epidemii” na „stan zagrożenia epidemicznego” i zniósł większość obostrzeń sanitarnych, w tym nakaz zakrywania ust w miejscach publicznych. Nie uchylono jednak licznych ograniczeń dla obywateli w sądach powszechnych i administracyjnych. Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi w tej sprawie.

01.06.2022

Wcześniaki będą pod długofalową opieką specjalistów

Pacjent Opieka zdrowotna

Rozwój noworodków, które opuszczą oddziały intensywnej terapii, będzie nadzorowany przez lekarzy specjalistów. Ministerstwo Zdrowia przygotowało właśnie pilotażowy program, który obejmie opieką dzieci urodzone przed 33. tygodniem ciąży i ze skrajnie niską masą urodzeniową. W pilotażu weźmie udział osiem placówek medycznych.

01.06.2022

W szkołach branżowych trwa sesja egzaminów zawodowych

Zarządzanie oświatą

Rozpoczęła się kolejna sesja egzaminu zawodowego w formule 2019 dla uczniów szkół branżowych. Sesja egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w formule 2012 i w formule 2017 rozpocznie się 20 czerwca. Egzamin składa się z dwóch części - z części pisemnej trzeba uzyskać minimum 50 proc. punktów, z części praktycznej 75 proc.

01.06.2022

Amnesty: Pandemia zwiększyła dyskryminację najbardziej zmarginalizowanych grup

Administracja publiczna Koronawirus

Marginalizowane grupy, w tym osoby LGBTI+, osoby świadczące usługi seksualne, osoby używające narkotyków oraz będące w kryzysie bezdomności, zostały nieproporcjonalnie dotknięte przepisami dotyczącymi Covid-19 - wynika z raportu Amnesty International. Obowiązujące w tym czasie obostrzenia naraziły je na jeszcze większą dyskryminację i łamanie praw człowieka.

01.06.2022

Obywatele Ukrainy muszą już płacić za przejazd autostradą

Transport Ukraina

Od 1 czerwca użytkownicy pojazdów posiadających ukraińskie tablice rejestracyjne, korzystający z państwowych i koncesyjnych dróg płatnych w Polsce, są zobowiązani do opłat drogowych na zasadach obowiązujących pozostałych użytkowników dróg. Ministerstwo Infrastruktury utrzymuje zwolnienie z opłat dla pojazdów z pomocą humanitarną dla obywateli Ukrainy.

01.06.2022

Bon Turystyczny także dla rodziców dzieci urodzonych w końcu 2021 roku

Pomoc społeczna

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował w środę, że rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego nawet, jeśli złożyli wniosek o 500 plus po 31 grudnia 2021 roku. Jak doprecyzował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, dotyczy to dzieci urodzonych w ostatnich miesiącach ubiegłego roku, czyli od października do grudnia.

01.06.2022

NIK ostro skrytykował system nadzoru nad lekami

Farmacja

Proces rejestracji produktów leczniczych trwa zbyt długo, opóźnienia wynoszą nawet 3 lata. To efekt braków kadrowych. Zdarza się jednak, że pewne leki są dopuszczane zbyt szybko, przez co mogli ucierpieć pacjenci chorzy na Covid-19. To główne wnioski z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. Izba ma tez zastrzeżenia do działalności Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

01.06.2022

Sędzia Juszczyszyn przywrócony, ale przeniesiony i urlopowany

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Paweł Juszczyszyn stawił się w środę w Sądzie Rejonowym w Olsztynie. Nie mógł jednak przystąpić do pracy, ponieważ został wysłany na zaległy urlop. Jednocześnie został przeniesiony z wydziału cywilnego, w którym dotychczas orzekał, do wydziału rodzinnego. Sędzia oświadczył, że nie zgadza się z decyzjami o przeniesieniu i wysłaniu na urlop, które podjął prezes tego sądu Maciej Nawacki.

01.06.2022

Wiele trzeba poprawić w leczeniu dzieci

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Konieczne jest nowe podejście do leczenia dzieci. Stały problem stanowi brak oddzielnych dla nich szpitalnych oddziałów ratunkowych. Mali pacjenci powinni mieć dostęp do pełnej diagnostyki i kompleksowej opieki specjalistów różnych dziedzin w jednym miejscu. Przykładowo na Dolnym Śląsku działa 39 oddziałów pediatrycznych, ale spora ilość miejsc nie przekłada się jednak wprost na jakość opieki pediatrycznej.

01.06.2022

Surowa kara za "cykliczne" opłaty za hulajnogi

Prawo cywilne Rynek i konsument

Operatora hulajnóg - firma Logo-Sharing stwarzała, zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wrażenie, że konsument płaci za jeden przejazd hulajnogą, a w rzeczywistości pieniądze były pobierane z konta cyklicznie. Nałożona za to przez prezesa Urzędu kara za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów to prawie 750 tys. zł.

01.06.2022

Piecza naprzemienna będzie w nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Trzeba uregulować prawnie opiekę naprzemienną - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I zwraca uwagę, że taka forma sprawowania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem wciąż nie została jednoznacznie określona w przepisach. Także Rzecznik Praw Dziecka wystąpił o uregulowanie tego problemu. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada taką zmianę w projekcie nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

01.06.2022

Nowy pracownik będzie mógł szybciej zostać uczestnikiem PPK

Prawo pracy HR Finanse

Pracodawca będzie mógł zawrzeć dla pracownika umowę o prowadzenie pracowniczego planu kapitałowego już po 14 dniach zatrudnienia. Szybciej dojść będzie mogło też do transferu oszczędności zgromadzonych dotychczas w PPK przez tego pracownika na rachunek, na którym będzie oszczędzał u nowego pracodawcy. To efekt zmian, które wejdą w życie w sobotę.

01.06.2022

Przepisy pomogły młodzieżowym radom, ale potrzeba wsparcia merytorycznego

Samorząd terytorialny

Po roku od wejścia w życie nowelizacji ustaw samorządowych, które ułatwiły powoływanie i funkcjonowanie młodzieżowych rad gmin, powiatów i sejmików województw, wzrosła ich liczba. Młodzieżowe rady potrzebują jednak finansowego wsparcia. Takim ma być rządowy Program Fundusz Młodzieżowy. Czy to wystarczy, żeby młodzieżowe samorządy działały dobrze?

01.06.2022

Stawki, weryfikacja umiejętności, listy mediatorów - nadal utrudniają mediacje

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ministerstwo Sprawiedliwości niezmiennie w mediacji widzi szansę na przyspieszenie spraw w sądach - to ona ma odgrywać istotną rolę np. przy rozwodach par posiadających małoletnie dzieci. Mimo jednak, że z roku na roku staje się coraz popularniejsza - problemy w ocenie prawników i mediatorów są ciągle podobne. A wśród nich kwestie zbyt niskich stawek, "martwych dusz" na sądowych listach, i weryfikacji umiejętności.

01.06.2022

Zasady rekrutacji studentów z Ukrainy zależą od uczelni - prawo na ogół trzeba zacząć od nowa

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Specustawa dotycząca pomocy osobom z Ukrainy uciekającym przed wojną umożliwia wprowadzenie zmian w regulaminach studiów i uchwałach rekrutacyjnych. Ma to ułatwić studentom z Ukrainy przeniesienie się na studia w Polsce, choć ostatecznie decyduje o tym uczelnia w ramach swojej autonomii. W odróżnieniu od kierunków ścisłych i przyrodniczych na prawie trudniej jest jednak o uznanie efektów kształcenia.

01.06.2022

Podejrzenie prania pieniędzy blokuje rachunek, nawet bez postawienia zarzutów

Prawo karne Prokuratura Prawo gospodarcze

Zmiana procedury karnej w grudniu ubiegłego roku spowodowała, że maksymalny czas wstrzymania transakcji lub blokady rachunku przez prokuratora, w sytuacji niewydania postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym, wydłużono z sześciu miesięcy do roku. To może dotyczyć osoby, której nie postawiono zarzutu popełnienia jakiegokolwiek przestępstwa, ale odcięto ją od dysponowania swoją własnością i wstrzymano działalność gospodarczą.

01.06.2022