Do 15 czerwca będzie wiadomo, ilu uczniów będzie zdawać ukraińską maturę

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Do 15 czerwca strona ukraińska przedstawi nam dane dotyczące liczby uczniów, którzy chcą przystąpić do matury ukraińskiej oraz miejsc, gdzie chcieliby przystąpić do egzaminów - mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Na początku maja MEiN szacowało, że do matury ukraińskiej w Polsce przystąpi kilkanaście tysięcy maturzystów.

09.06.2022

Lex Czarnek 2.0 nowy i tylko z drobnymi modyfikacjami

Zarządzanie oświatą

Skrócony będzie termin na ewentualną reakcję ze strony kuratora oświaty, ale w pozostałym zakresie tam zmian szczególnych nie ma - mówi o nowej wersji projektu zmian w Prawie oświatowym minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Pytany o weto prezydenckie zapewnia, że nie chodziło o treść projektu, a o czas, w którym był procedowany.

09.06.2022

UE: Jest porozumienie w sprawie dyrektywy o kobietach we władzach spółek

Prawo pracy Spółki Prawo europejskie

Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego osiągnęli porozumienie z Radą UE w sprawie dyrektywy o kobietach we władzach spółek giełdowych. Projekt zakłada, że od końca czerwca 2026 roku w radach nadzorczych będzie zasiadało co najmniej 40 proc. kobiet. Osiągnięcie porozumienia zajęło 10 lat. Komisja Europejska przedstawiła propozycję już w 2012 roku, a Parlament przyjął swoje stanowisko rok później.

09.06.2022

MS szykuje likwidację ubezwłasnowolnienia, ale najpierw ograniczy je do pięciu lat

Pomoc społeczna Wymiar sprawiedliwości

Ubezwłasnowolnienie - zarówno częściowe, jak i całkowite - sąd będzie orzekał na określony w postanowieniu czas, ale nie dłuższy niż pięć lat. Na pół roku przed jego upływem sąd będzie weryfikował, czy zostanie podtrzymane, czy nastąpią zmiany co do zakresu lub czy zostanie uchylone - to założenia zmian w procedurze cywilnej, nad którymi prace mają zakończyć się w IV kwartale 2022 roku.

09.06.2022

Będzie przepis i pieniądze na ratowników medycznych na motorach

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Motocykle nie funkcjonują oficjalnie w systemie ratownictwa medycznego, a co za tym idzie nie ma środków na ich finansowanie. Ministerstwo Zdrowia chce to zmienić z korzyścią dla bezpieczeństwa. W zakorkowanym mieście do rannego często najszybciej ma bowiem szanse dotrzeć właśnie ratownik na motorze.

09.06.2022

Pracujący rencista w tym roku straci na uldze podatkowej. W przyszłym ma być lepiej

Domowe finanse Emerytury i renty PIT Prawo pracy Polski Ład

Ministerstwo Finansów przyznaje, że naprawia błąd związany z liczeniem ulgi podatkowej dla pracujących rencistów, jednak problem ten będzie rozwiązany nie w tym roku, a dopiero w przyszłym. Rok 2022 pracujący renciści skończą pod kreską w związku ze zmianą przepisów wprowadzonych przez Polski Ład.

09.06.2022

Kodeks ma być bardziej propracowniczy i prorodzinny, ale pracodawcy zaniepokojeni

Prawo pracy Prawo europejskie

Wydłużenie wymiaru urlopu rodzicielskiego z 32 i 34 tygodni do odpowiednio 41 i 43 tygodni oraz wprowadzenie urlopu dla rodziców dziecka posiadającego ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu nawet do 67 tygodni - to tylko niektóre rozwiązania korzystne dla pracowników-rodziców. Pracodawcy doceniają te przywileje, ale nie kryją też obaw.

09.06.2022

Polski Ład cały czas największą bolączką księgowych

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Aż 92 proc. księgowych i doradców podatkowych ocenia, że przepisy Polskiego Ładu są niejasne, niezrozumiałe i nastręczają problemów interpretacyjnych. Niemal połowa biur rachunkowych musiała dodatkowo skorzystać z pomocy doradców podatkowych, by zastosować nowe regulacje. Wszystko po to, by uchronić się przed ryzykiem popełnienia błędów – takie m.in. wnioski wynikają z najnowszej edycji raportu LEXOMETR Prawno-Gospodarczy.

09.06.2022

W lipcu powinny być ułatwienia w restrukturyzacji firm, ale brakuje ustawy

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Polsce grozi poślizg we wdrażaniu unijnych zasad restrukturyzacji i upadłości. Ostateczny termin na implementację tych przepisów minie 17 lipca, a tymczasem nie ma nawet jeszcze gotowego projektu ustawy. Przeciwko państwu mogą więc posypać się pozwy o odszkodowania ze strony firm, które nie będą mogły skorzystać z możliwości, jakie daje unijna dyrektywa.

09.06.2022

Rządowa propozycja przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur to 9,7 proc.

Domowe finanse Emerytury i renty

Rządowa propozycja, jeżeli chodzi o przyszłoroczną waloryzację rent i emerytur to 9,7 proc. Ostateczna decyzja będzie znana na koniec stycznia przyszłego roku - poinformował w środę Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej. Jej przewidywany koszt dla budżetu państwa szacowany jest na około 28 mld zł.

08.06.2022

Opłaty za wydanie krwi pójdą do góry

Finansowanie zdrowia

Konieczność zwiększenia wynagrodzeń, wzrost cen energii elektrycznej, cieplnej, gazu a także kosztów utylizacji odpadów medycznych i inflacja - to powody, dla których Ministerstwo Zdrowia planuje podnieść opłaty za wydanie podmiotom leczniczym krwi i jej składników. Ze środków pochodzących z tych opłat między innymi finansowana jest działalność Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

08.06.2022

Projekt o pracy zdalnej już w Sejmie

Prawo pracy

We wtorek, 7 czerwca 2022 r., rząd przekazał do Sejmu projekt nowelizacji Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw. Ma on na stałe w kodeksie pracy uregulować pracę zdalną na czas po pandemii oraz umożliwić pracodawcom kontrolę trzeźwości pracowników. Prace nad nowymi przepisami trwały od 2020 r. a wersji projektu było kilka.

08.06.2022

Senat za przywróceniem wyboru członków KRS przez sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przyjęty w środę przez Senat projekt proponuje, aby sędziów - członków KRS wybierali sędziowie, a nie Sejm, jak to jest obecnie. Ustawa zakończyłaby też kadencję obecnej Krajowej Rady Sądownictwa. Projekt przewiduje również reformę postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów, a także likwidację Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

08.06.2022

Parlament Europejski odrzucił sprawozdanie o rewizji unijnego systemu handlu emisjami

Środowisko Prawo gospodarcze

Europosłowie odrzucili na sesji plenarnej w Strasburgu sprawozdanie o rewizji unijnego systemu handlu emisjami. W efekcie trzy projekty wchodzące w skład pakietu Gotowi na 55 (Fit for 55) odesłano do komisji ochrony środowiska naturalnego PE. Komisja ma omówić tę kwestię na jednym z najbliższych posiedzeń w celu znalezienia rozwiązania.

08.06.2022

Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec ustawy o przeniesieniu koncesji PGNiG

Prawo gospodarcze

Sejm odrzucił w środę sprzeciw Senatu wobec nowelizacji specustawy o terminalu LNG przewidującej, że w związku z planem przejęcia PGNiG przez PKN Orlen, koncesje poszukiwawcze i wydobywcze PGNiG będą mogły być przeniesione na nowy podmiot. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

08.06.2022

Rzecznik próbuje pomóc przedsiębiorcom, którym grozi zwrot dotacji

Prawo gospodarcze Finanse

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz interweniuje w Ministerstwie Rozwoju i Technologii w sprawie konieczności zwrotu subwencji finansowej z Tarczy Finansowej 2.0 PFR przez przedsiębiorców, którzy nie mogli prowadzić działalności w kwietniu, maju i czerwcu 2021 r. ze względu na obowiązujące ówcześnie restrykcje covidowe.

08.06.2022

RIO: Można częściowo umorzyć opłatę za śmieci tym, którzy kwaterują uchodźców

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Ukraina

Wójt, burmistrz lub prezydent może umorzyć częściowo zaległą opłatę śmieciową właścicielom nieruchomości, którzy udzielili schronienia uchodźcom z Ukrainy – wynika z opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach. Podstawą prawną takiej decyzji może być ważny interes podatnika. A wydanie decyzji umorzeniowych możliwe jest bez analizy sytuacji finansowej składającego wniosek.

08.06.2022

ZUS zakończył waloryzację kont ubezpieczonych

Domowe finanse Emerytury i renty

O 281 miliardów złotych zwiększyły się stany kont i subkont ubezpieczonych w wyniku czerwcowej waloryzacji składek. Składki i kapitał początkowy za okres przed 1999 r. wzrosły o 9,33 proc., a stany subkont – o 7,07 proc. – poinformował w środę Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

08.06.2022

Renta socjalna zamiast uczniowskiej - rząd planuje zmianę przepisów

Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne

W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej trwają prace nad przepisami, które mają umożliwić zamianę renty uczniowskiej na rentę socjalną. Będzie trzeba w określonym czasie wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z takim wnioskiem. Świadczenia nie zostaną więc zamienione z automatu, co wzbudziło wątpliwości posłów sejmowej Komisji ds. petycji.

08.06.2022

Organizacje apelują do KE o wszczęcie procedury w sprawie KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Funkcjonowanie obecnej Krajowej Rady Sądownictwa narusza prawo Unii Europejskiej – stwierdza grupa ponad 20 polskich i międzynarodowych organizacji społecznych, które zaapelowały do Komisji Europejskiej o wszczęcie procedury naruszenia prawa UE w związku z funkcjonowaniem tego organu. Tymczasem żadne zmiany dotyczące funkcjonowania tego organu nie są planowane.

08.06.2022