Darowizna samochodu objęta VAT, nawet gdy to przekazanie w bliskiej rodzinie

Domowe finanse VAT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Przekazanie przez podatnika VAT w formie darowizny samochodu osobowego na rzecz ojca - trzeba opodatkować VAT. Czynność ta nie korzysta ze zwolnienia od podatku. Opodatkowania darowizny można byłoby uniknąć, gdyby podatnik wykupił lub wycofał samochód na cele osobiste, zamiast wykupu do działalności gospodarczej. Potwierdza to skarbówka w najnowszej interpretacji.

12.02.2022

Amantadyna nie działa w leczeniu chorych na Covid-19. Rzecznik Praw Pacjenta zakazał stosowania

Opieka zdrowotna Farmacja Koronawirus

Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta wydał decyzję dotyczącą przychodni Optima z Przemyśla, w której przyjmuje Włodzimierz Bodnar. Rzecznik uznał, że placówka stosując amantadynę narusza zbiorowe prawo pacjentów do leczenia zgodnego aktualną wiedzą medyczną, i zakazał stosowanie tego leku w leczeniu Covid-19. Z kolei resort zdrowia poinformował, że w leczeniu szpitalnym amantadyna jest nieskuteczna.

11.02.2022

Kurator Nowak atakuje ZNP, związek zapowiada pozew

Zarządzanie oświatą

W artykule dla portalu wPolityce.pl małopolska kurator Barbara Nowak zarzuciła Związkowi Nauczycielstwa Polskiego m.in. szerzenie ideologii komunistycznej oraz wspieranie ideologii neomarksistowskiej w szkołach i przedszkolach. Związkowcy zapowiadają wstąpienie na drogę prawną przeciwko kurator.

11.02.2022

Tadeusz Kościński i Jan Sarnowski poza resortem finansów

Administracja publiczna

Prezydent w czwartek odwołał ze stanowiska ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, który 7 lutego zrzekł się tej funkcji. Nie ma jeszcze jego następcy, a do czasu wyłonienia nowego kandydata na stanowisko ministra, funkcję tę będzie pełnił premier Mateusz Morawiecki. Ten z kolei, w piątek odwołał ze stanowiska wiceministra finansów Jana Sarnowskiego.

11.02.2022

UOKiK: Nie wszyscy sprzedawcy opału mają certyfikaty jakości

Rynek i konsument

Paliwa stałe, np. węgiel kamienny, brykiet czy pelet, powinny posiadać dokument potwierdzający, że spełniają wymagania jakościowe określone w przepisach, tzw. świadectwo jakości. Inspekcja Handlowa skontrolowała prawie tysiąc firm i do badań laboratoryjnych przekazała 489 próbek paliw, z czego 6,9 proc. nie spełniało wymagań jakościowych.

11.02.2022

Reforma POZ bez Porozumienia Zielonogórskiego. Resort zdrowia mówi: trudno

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Federacja Porozumienie Zielonogórskie, skupiająca lekarzy rodzinnych, zrezygnowała z udziału w pracach zespołu do spraw zmian w podstawowej opiece zdrowotnej, bo Ministerstwo Zdrowia nie liczy się z jego opiniami i wprowadza nowe przepisy wbrew jego rekomendacji. Resort wolałoby, żeby przedstawiciele Porozumienia nadal pracowali w zespole, ale jeżeli nie chcą, trudno.

11.02.2022

Gminy mają problem z podstawą do wypłaty ekwiwalentów strażakom OSP

Samorząd terytorialny

Przez brak przepisu przejściowego w ustawie o ochotniczych strażach pożarnych, gminy po 1 stycznia 2022 r. nie wiedzą, czy mogą wypłacać ekwiwalenty dla ratowników OSP. Na razie ponad sto gmin podjęło uchwały z mocą wsteczną, kolejnych 90 przyjęło uchwały bez mocy wstecznej, a setki innych są zdezorientowane i czekają na wytyczne Krajowej Rady RIO.

11.02.2022

MEiN: Rządowa platforma edukacyjna zapewnia dostęp do potrzebnych materiałów

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W opublikowanym na początku lutego raporcie NIK zwróciła uwagę, że zwłaszcza na początku pandemii wiele szkół nie miało dostępu do sprzętu, szybkiego internetu i materiałów, z których mogłyby korzystać w nauczaniu. MEiN uważa, że tak źle nie było - wykluczenie cyfrowe dotyczyło tylko promila uczniów, a Zintegrowana Platforma Edukacyjna dobrze spełnia swoją funkcję.

11.02.2022

Nowi sędziowie w SN to niepewne wyroki - skarżący kasacyjnie mogą być zaniepokojeni

Prawo cywilne Prawnicy

Kryzys panujący w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego dotyka od trzech lat wszystkich, którzy składają skargi kasacyjne. Ostatnio jednak nasilił się po wyroku Trybunału w Strasburgu z 3 lutego br. Będzie więc fala pozwów, wielkie koszty, w tym - kasacji w sprawie niewłaściwie obsadzonego sądu. Dotyczy to Izby, która ma rozstrzygać problemy kredytów frankowych, sporów o dział spadku czy uchwał spółek.

11.02.2022

Pacjenci nie mają dostępu do specjalistów, bo NFZ płaci za mało

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Z roku na rok maleje liczba przychodni specjalistycznych, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. To efekt nie tylko braku lekarzy, ale także zbyt niskich wycen oferowanych przez NFZ. Do tego placówki te udzielają z roku na rok coraz mniej porad potrzebującym pacjentom. Eksperci wskazują, że zmiany potrzebne są też w funkcjonowaniu przychodni rodzinnych.

11.02.2022

Same rachunki za najem nie wystarczą, by przedsiębiorca mógł odliczyć koszty

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Aby koszt najmu mieszkania w innej miejscowości został uznany za koszt uzyskania przychodu, faktury i rachunki to za mało. Niezbędne są też dokumenty umożliwiające ustalenie związku przyczynowo-skutkowego wydatków z uzyskanymi przychodami z działalności gospodarczej. Powinny być to potwierdzenia wykonywania usług i konieczności pobytu w tej miejscowości.

11.02.2022

Lex Czarnek: Gwarancje tylko dla niewielkiej grupy rodziców

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Przepisy Lex Czarnek dotyczące zajęć prowadzonych przez organizacje społeczne miały - jak deklarowali ich pomysłodawcy - wzmocnić pozycję rodziców. Po uchwaleniu ustawy rządzący nie krygują się już z przyznaniem, że wyłącznie określonej grupy rodziców - a mianowicie tych o konserwatywnych poglądach.

11.02.2022

Banki walczą o wynagrodzenie za bezprawne kredyty, ale przegrywają

Kredyty frankowe Nieruchomości

Do sądów trafiły tysiące pozwów banków dotyczących wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu frankowego. Jeden z pierwszych wyroków zapadł w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, który uznał, że wynagrodzenie nie należy się. W przeciwnym razie doszłoby do sytuacji, w której bankowi opłacałoby się zawierać umowy niezgodne z prawem, bo zawsze by zarabiał - wskazał sąd. Wyrok chwalą prawnicy, a bankowcy uważają, że karta może się jeszcze odwrócić.

11.02.2022

Po co rządowi Centralna Informacja Emerytalna? Bo obywatelom się nie przyda

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

PFR ma zbudować Centralną Informację Emerytalną, która będzie dysponowała całościową wiedzą o różnych segmentach rynku ubezpieczeń i oszczędności emerytalnych. Za pomocą strony internetowej i aplikacji mobilnej ma nastąpić elektronizacja kontaktów pomiędzy instytucjami systemu a ubezpieczonymi i oszczędzającymi. Zdaniem prawników, tworzenie nowego systemu nie ma sensu.

11.02.2022

Międzynarodowy indeks: Polska wadliwą demokracją

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Polska nadal znajduje się w gronie państw z demokracją wadliwą - wynika z Indeksu Demokracji 2021 r., opracowanego przez Economist Intelligence Unit. Polska zajmuje w nim 51 miejsce i zanotowała spadek o jedną pozycję w stosunku do poprzedniego roku. Jedną z przyczyn spadku było wprowadzenie stanu wyjątkowego i ograniczenie uprawnień mediów.

10.02.2022

TSUE: Przeniesienie niepełnosprawnego pracownika na inne stanowisko możliwe

Prawo pracy Prawo europejskie

Niepełnosprawnemu pracownikowi, w tym pracownikowi zatrudnionemu na okres próbny, uznanemu za niezdolnego do wykonywania najważniejszych czynności na zajmowanym przez siebie stanowisku, przysługuje możliwość przeniesienia na inne stanowisko, w odniesieniu do którego wykazuje on wymagane kompetencje, zdolności i dyspozycyjność – uznał TSUE.

10.02.2022

Kolejni sędziowie zawieszani za stosowanie orzeczeń o statusie nowych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia z Sądu Rejonowego w Słupsku została zawieszona na miesiąc przez ministra, prezes sądu zarządziła odwołanie jej rozpraw i odebrała dostęp do akt i systemu informatycznego, a rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie dyscyplinarne. Drugi zastępca rzecznika wszczął podobne postępowanie wobec innego sędziego. Według MS to działanie w trosce o praworządność.

10.02.2022

TSUE: Brak niezależności organu ochrony konkurencji uzasadnia skargę do KE

Wymiar sprawiedliwości Rynek Prawo europejskie Ochrona konkurencji

Sąd Unii Europejskiej unieważnił decyzję Komisji Europejskiej odrzucającą skargę spółki Sped- Pro S.A. na PKP Cargo, którą kontroluje państwo polskie. Spółka zarzuciła PKP Cargo nadużywanie pozycji dominującej na rynku usług kolejowych przewozów towarowych w Polsce. Zdaniem sądu, Komisja powinna zająć się sprawą, bo polski organ nie jest niezależny.

10.02.2022