Sędzia też człowiek, więc może mieć długi, ale jego wierzyciel nie powinien być jawny

Wymiar sprawiedliwości

Jawność oświadczeń majątkowych to jedno, wiedza o tym, u kogo sędzia ma dług, to zupełnie inna sprawa, która dodatkowo może negatywnie odbić się na rozstrzyganych przez niego sprawach. I nie chodzi tylko o próby wyłączenia sędziów, ale też np. o wywieranie na nich nacisków - mówią prawnicy, przychylając się do niedawnego apelu Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

21.01.2023

Przyszłą byłą żonę można kochać, byle nie w sądzie, bo z rozwodem będzie krucho

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Podstawą rozwodu jest zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. A to oznacza rozkład we wszystkich sferach - uczuciowej, gospodarczej oraz fizycznej. W przepisach nie ma określonego terminu, sądy przyjmują jednak, że powinno to być minimum kilka miesięcy. Pożegnalny kontakt intymny, zapewnienia o ciepłych uczuciach do jeszcze obecnej żony, w szybkim zakończeniu związku raczej nie pomogą.

21.01.2023

Najemca może zapłacić więcej, gdy jego poprzednik wyczerpał limit na tańszy prąd

Budownictwo Dodatek osłonowy

Nie trzeba mieć koparki bitcoinów, by wyczerpać 2 MWh energii, za które zapłacimy niższe rachunki. To problem, który mogą mieć najemcy, zwłaszcza zmieniający mieszkanie w drugiej połowie tego roku. Dlatego że dla obliczenia limitu bierze się pod uwagę całkowite zużycie energii w tym mieszkaniu w 2023 r. Warto byłoby to zweryfikować już na etapie zawierania umowy, ale nie będzie to prostym zadaniem.

21.01.2023

Wypadek na stoku - czy zarządca musi zapłacić odszkodowanie?

Prawo cywilne Turystyka BHP

Trudno uznać, że zarządca stoku ponosi odpowiedzialność na zasadzie ryzyka za każdy wypadek narciarza, do którego dojdzie na stoku. Sądy przeważnie nie kwalifikują bowiem jego działalności jako przedsiębiorstwa napędzanego siłami przyrody. Jeśli jednak zaniedba swoich obowiązków, może odpowiadać na zasadzie winy.

21.01.2023

RPO: Kary za przekroczenie prędkości powinny uwzględniać margines błędu

Prawo karne Drogi Policja

Wprowadzona niedawną nowelizacją karalność przekroczenia dopuszczalnej prędkości na drodze od 1 do 10 km/h budzi zastrzeżenia - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich. Przywołuje argument, że błąd pomiaru zarówno urządzeń mierzących, jak i wskaźników w autach, obejmuje 3 km/h i sugeruje, by przyjąć, że pomiar jest obarczony pewnym marginesem błędu, co przekładałoby się na sankcje za takie wykroczenie.

20.01.2023

Rozstrzygnięcia odwołań od ewaluacji trafiają na uczelnie

Szkolnictwo wyższe

Decyzje w sprawie przyznania kategorii naukowych po ponownym rozpatrzeniu, są obecnie przygotowywane i sukcesywnie przesyłane ewaluowanym podmiotom - wyjaśnia resort edukacji i nauki. Z kolei wiceminister nauki zapewnia, że do połowy 2023 r. roku będzie znany kształt nowej ewaluacji jakości działalności naukowej.

20.01.2023

TSUE: Klauzule wyłączności w umowach dystrybucyjnych skutkują możliwością wykluczenia

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że organ ochrony konkurencji jest zobowiązany do dokonania oceny rzeczywistej zdolności wykluczającej z uwzględnieniem również dowodów przedstawionych przez przedsiębiorstwo zajmujące pozycję dominującą. Sprawa dotyczyła nadużywania pozycji dominującej przez firmę Unilever na rynku lodów we Włoszech.

20.01.2023

Ferie zimowe jeszcze możliwe z bonem turystycznym

Domowe finanse

Do tej pory w całym kraju transakcje bonami turystycznymi przekroczyły kwotę 2,83 mld zł. Spośród 4.284.481 bonów, aktywowanych zostało 3.696.428, a nie aktywowano 588.053. Do tej pory w 100 proc. wykorzystano 2.626.136 bonów – wynika z danych ZUS. Ferie zimowe to dobra okazja na wykorzystanie bonu turystycznego na dziecko. Zwłaszcza, że bonami turystycznymi można płacić jeszcze tylko do końca marca.

20.01.2023

Nowy przepis nie ograniczy rachunków za ciepło, bo firmy ciepłownicze będą mogły go omijać

Nieruchomości

Rząd chce obniżyć rachunki za ciepło wprowadzając mechanizm wyrównawczy dla przedsiębiorstw ciepłowniczych. O wysokości obniżenia podwyżki mieszkańcy mają dowiadywać się od zarządów spółdzielni i wspólnot. Firmy ciepłownicze bardzo łatwo będą mogły jednak omijać rygory narzucone przez przepisy, a rachunki mieszkańcom dalej będą rosły.

20.01.2023

Rozwiązania i Perspektywy HR – X edycja największej konferencji w branży już 25 stycznia

HR

Sposoby skutecznego dotarcia do potencjalnych kandydatów pasywnych, techniki i narzędzia wspierające sourcing i marketing rekrutacyjny, budowa procesów HR, które wspierają doświadczenia kandydatów i pracowników oraz budowa zdrowego, wspierającego środowiska pracy to tylko niektóre zagadnienia, które zostaną poruszone w trakcie X jubileuszowej edycji największej konferencji w branży - Rozwiązania i Perspektywy HR.

20.01.2023

Poczta Kwiatowa ukarana za brak gwarancji terminowości w popularne święta

Rynek i konsument

Poczta Kwiatowa w komunikacji marketingowej zachęcała do składania zamówień na święta, ale nie gwarantowała terminowej realizacji usługi, czyli dostarczenia na czas kwiatów lub upominków w dni szczególnego zapotrzebowania na jej usługi, np. w Dzień Babci, Dzień Dziadka, Walentynki, Dzień Kobiet, Dzień Matki i Dzień Ojca. Prezes UOKiK nałożył na firmę karę w wysokości 1,6 mln zł.

20.01.2023

Kuratorzy apelują do prezesów sądów w sprawie ryczałtu na używanie auta

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych zwrócił się z prośbą do prezesów sądów okręgowych o zabezpieczenie środków finansowych na wypłatę dla kuratorów zawodowych ryczałtu w sytuacjach wymagających używania samochodów prywatnych do celów służbowych. To uregulowanie wejdzie w życie wraz z nowelizacją ustawy o kuratorach sądowych, czyli 5 kwietnia 2023.

20.01.2023

Samorządy mają zastrzeżenia do ustawy ciepłowniczej

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Dodatek osłonowy

Projekt nowelizacji ustawy hamującej wzrost cen ciepła wyklucza z rekompensaty przedsiębiorstwa, które nie dostarczają ciepła odbiorom końcowym, czyli mieszkańcom i podmiotom wrażliwym. Z przepisów nie wynika jednoznacznie, że nowa cena maksymalna dotyczy opłaty przesyłowej. Niepokój samorządów budzi zapis o niezwłocznym obowiązku informacyjnym i sankcji za jego niedopełnienie.

20.01.2023

Nauka anatomii ze slajdów, zamiast w prosektorium - lekarze obawiają się o standardy

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Zgodnie z unijnym prawem przyszli lekarze powinni się szkolić na uniwersytetach lub pod ich nadzorem. Dlatego samorząd lekarski zaniepokojony otwieraniem kierunków lekarskich na kolejnych uczelniach, w tym zawodowych, zwrócił się do urzędników Komisji Europejskiej o wyjaśnienia. Eksperci podkreślają natomiast, że terminologia nie jest istotna, ale to czy państwo polskie zapewnia jakość kształcenia i ją kontroluje.

20.01.2023

Udowodnić mobbing przed sądem to sztuka, samo nękanie nie wystarczy

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Definicja mobbingu zawarta w Kodeksie pracy wskazuje na konkretne przesłanki, które muszą być spełnione i to łącznie. Dlatego - jak podkreślają prawnicy - sprawy tego typu są skomplikowane, trwają długo, a i tak rozstrzygnięcia rzadko są satysfakcjonujące dla pracownika. Bywa też, że sąd mobbingu "nie widzi", ale rekompensatę i tak zasądza, bo pracodawca nie wypełnił swoich obowiązków.

20.01.2023

Zeznania świadków na piśmie pozostaną, mimo wielu wad i zastrzeżeń

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Czy zeznania świadków powinny być składane na piśmie? Prawnicy uważają, że nie. Bo, jak twierdzą, ta forma przesłuchania świadka wydłuża postępowanie, a same zeznania są z reguły lakoniczne i mają niewielką wartość dowodową. Co więcej, powinny być stosowane w wyjątkowych sytuacjach, tak jak niezwykle rzadko odbywa się „dosłuchanie” świadka na rozprawie.

20.01.2023

Bez kary za pieniactwo w inwestycjach budowlanych, ale oświadczenie wciąż konieczne

Administracja publiczna Budownictwo

Nie będzie kary za pieniactwo w inwestycjach budowlanych, ale będzie można na siebie donieść. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wycofało się z proponowanego w pierwotnym projekcie pomysłu karania grzywną lub aresztem pieniactwa budowlanego. Pomysł krytykowano jako naruszający prawa stron postępowania administracyjnego, bo uniemożliwiłby im składanie odwołań.

20.01.2023

Prezes Prusinowski: Ustawa o Sądzie Najwyższym przykładem intencyjnego prawa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym to klasyczny przykład intencyjnego tworzenia prawa, konstrukcji pod wypłatę pieniędzy z unijnego Krajowego Planu Odbudowy - mówi Piotr Prusinowski, prezes Sądu Najwyższego kierujący pracą Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. I dodaje, że gdy władza już ten cel zrealizuje i będzie miała inny, to może też to i inne prawa dowolnie zmieniać.

20.01.2023

NRA apeluje do Senatu o odrzucenie nowelizacji o Sądzie Najwyższym

Wymiar sprawiedliwości

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, zwróciło się właśnie do Senatu RP o odrzucenie uchwalonej przez Sejm 13 stycznia 2023 r. ustawy o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw, tej samej która przenosi dyscyplinarki sędziowskie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Adwokatura podkreśla przy tym, że takie uregulowanie jest naruszeniem Konstytucji.

19.01.2023

Projekt Sunflowers - prawnicy opowiedzą o zbieraniu danych o rosyjskich zbrodniach w Ukrainie

Prawo karne Prawnicy

Rola Funduszu Powierniczego dla Ofiar Międzynarodowego Trybunału Karnego i reparacji dla ofiar konfliktów zbrojnych - to temat zaplanowanego na poniedziałek, 30 stycznia 2023 r., o godz. 18:00 webinaru. Jego organizatorem jest Projekt Sunflowers, czyli zespół wybitnych prawników, który podjął się docierania do świadków zbrodni popełnionych podczas wojny w Ukrainie.

19.01.2023