Termomodernizacja - tanie ogrzewanie, choć kosztowna i czasem trudna inwestycja

Samorząd terytorialny Budownictwo

Rachunki za ogrzewanie to jedna z najwyższych pozycji w domowym budżecie, a już szczególnie po niedawnym wzroście cen nośników energii. Tymczasem z ocieplaniem domów, zwłaszcza starszych, jest u nas bardzo źle. Podstawowy problem to wysokie koszty, bo procedury budowlane nie są skomplikowane. Trudniej jest, gdy wymagający docieplenia budynek jest stary i objęty ochroną konserwatora.

28.01.2023

Płatne pakiety medyczne popularne - głównie w korporacjach i dużych miastach

Pacjent

Polacy chcą dbać o zdrowie swoje (94 proc. respondentów), jak i swoich najbliższych (97 proc.). Do tego ponad dwie trzecie nie widzi problemu w tym, by ponosić większe koszty w przypadku, gdy to pozwoli skorzystać z usług lepszego specjalisty. Są to głównie młodzi (25-34 lata), mieszkańcy dużych miast, pracujący umysłowo i na stanowiskach specjalistów branży IT.

28.01.2023

Niealimentacja ani przy podwyżce, ani obniżce alimentów nie pomoże

Wymiar sprawiedliwości

Niealimentacja, podobnie jak utrudnienia kontaktów z dzieckiem, jest nadal jednym z głównych grzechów polskich rodziców, którzy się rozstali. Zdarzają się też tacy, którzy próbują uzyskać np. niższe alimenty wskazując na to, że nie płacą, i tłumacząc trudną sytuacją finansową. Sędziowie przypominają jednak, że może to być argument - co najwyżej - w postępowaniu o pozbawienie władzy rodzicielskiej.

28.01.2023

Spadek z Niemiec objęty podwójnym podatkiem

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Jeżeli w chwili otwarcia spadku spadkobierca jest obywatelem polskim lub ma miejsce stałego pobytu na terytorium naszego kraju, to spadek otrzymany z Niemiec trzeba opodatkować zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Spadkobierca nie może zaliczyć podatku zapłaconego w Niemczech do długów i ciężarów spadkowych. Problemem jest brak umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatku od spadków i darowizn Polski z Niemcami.

28.01.2023

Trwają prace nad stworzeniem wojsk medycznych - poinformował prezydent

Wojsko

- Są plany, które będą się materializowały już pewnie w najbliższym czasie. Dosłownie dzisiaj pan premier, minister obrony narodowej wraz z szefem Instytutu pracują nad stworzeniem nowego rodzaju wojsk - przy również i naszym wsparciu, wsparciu BBN - wojsk medycznych - poinformował w piątek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości 20–lecia utworzenia Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

27.01.2023

Pilotaż Kompleksowej Opieki Rozwojowej nad Dzieckiem ruszy w połowie roku

Pacjent

Programem Kompleksowej Opieki Rozwojowej nad Dzieckiem zostaną objęte wcześniaki urodzone przed 32. tygodniem ciąży. Dzieci te stanowią mniej więcej jedną piątą z ponad 20 tys. wszystkich wcześniaków rodzących się co roku w Polsce. Pilotaż potrwa cztery lata i będzie realizowany w 26-30 ośrodkach wysokospecjalistycznych, trzeciego stopnia referencyjności.

27.01.2023

Startuje największy krajowy program funduszy unijnych dla firm

Spółki Małe i średnie firmy Finanse Prawo europejskie

​Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowało tegoroczny harmonogram naborów do konkursów dotacyjnych organizowanych w ramach programu Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. W 2023 roku firmy mogą liczyć w sumie na 4,7 mld euro (ok. 21 mld złotych) na finansowanie innowacji, m.in. z zakresu: B+R, cyfryzacji, wdrażania technologii, poprawy konkurencyjności czy zwiększania efektywności energetycznej.

27.01.2023

FPP nie chce współpracy z Rzecznikiem MŚP, bo ten lansuje "dobrowolny ZUS"

Ubezpieczenia społeczne

Federacja Przedsiębiorców Polskich zrezygnowała, ze skutkiem natychmiastowym, z udziału w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznika poinformował o tym Marek Kowalski, przewodniczący FPP. Ma to związek z promowanym przez Adama Abramowicza projektem „Dobrowolnego ZUS”, który FPP uważa za zły, bo grożący zdemolowaniem systemu emerytalnego.

27.01.2023

KNF: Giełdy i kantory kryptowalut nie podlegają nadzorowi

Rynek i konsument Finanse

Giełdy i kantory kryptowalut nie są zobowiązane do wprowadzenia rozwiązań prawno-organizacyjnych, które gwarantują bezpieczeństwo środków klientów - przypomniał Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. I dodał, że Komisja Nadzoru Finansowego nie licencjonuje, nie rejestruje ani nie nadzoruje takich instytucji. To reakcja na powoływanie się przez jedną z firm na "współpracę z organami regulacyjnymi".

27.01.2023

W piątek ruszył elektroniczny dziennik budowy

Budownictwo

Od 27 stycznia zaczął działać elektroniczny dziennik budowy. Jest to publiczna aplikacja, która ma ułatwić życie na budowie. Dziennik będzie zakładał inwestor m.in. po otrzymaniu pozwolenia na budowę. Oprócz wersji na komputer powstała prosta w obsłudze aplikacja mobilna. EDB można uruchomić na każdym smartfonie bez żadnego specjalistycznego sprzętu i bez stałego dostępu do internetu.

27.01.2023

Niebezpieczna blokada zgody na przeniesienie praw autorskich

Prawo cywilne

Proponowane zmiany w prawie autorskim mają fundamentalne znaczenie dla wielu branż, ale na pewno szczególne dla branży audiowizualnej, gdzie proces produkcji jest niezwykle czasochłonny, kosztowny, a wynik zależy od wielu czynników, często leżących poza kontrolą nabywcy praw. Decyzje dotyczące eksploatacji dzieł, w które zainwestowano masę czasu i pieniędzy, muszą uwzględniać trudną rzeczywistość po-covidową, rynkową i geopolityczną.

27.01.2023

Urlop na żądanie tylko na cały dzień pracy

Prawo pracy

Gdy firma zatrudnia pracowników w podstawowym i równoważnym systemie czasu pracy, to jak rozliczyć urlop na żądanie dla pracownika w systemie równoważnym? Czy ma on prawo do domagania się we wskazanym terminie 32 godzin wolnego? Czy może wnioskować na 8 godzin urlopu (jeden dzień) w dniu, w którym ma zaplanowane 12 godzin pracy? Więcej piszemy w Legal Alert.

27.01.2023

Wkrótce nawet najem krótkoterminowy ze świadectwem energetycznym

Nieruchomości

Za kilka miesięcy zawierając umowę najmu mieszkania, także krótkoterminowego, trzeba będzie przedstawić świadectwo energetyczne. Jego brak będzie zagrożony karą do 5 tys. złotych. Informacja o certyfikacie będzie musiała się również znaleźć w ogłoszeniu o najmie. Najemca nie będzie mógł zrzec się tego obowiązku. Zdaniem ekspertów to całkowicie zbędny i kosztowny wymóg.

27.01.2023

TK otworzył aborcyjną puszkę Pandory - przepisy z luką, więc praktycznie martwe

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Mijają dwa lata od publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wyłączył jedną z przesłanek legalnej aborcji. Już wtedy prawnicy alarmowali, że będą problemy - w tym ze stosowaniem dwóch pozostałych przesłanek. Prezydent obiecywał nową ustawę - nic z tego nie wyszło. Kobiety trafiają do aborcyjnego podziemia lub szukają pomocy za granicą. Lekarze zasłaniają się wyrokiem, choć w ocenie prawników, w wielu przypadkach mają podstawy, by legalnie wykonać zabieg.

27.01.2023

Warszaty, aukcje, konkursy i zbiórki do skarbonek - radcy prawni wspomagają WOŚP

Wymiar sprawiedliwości

Warsztaty m.in. z zakresu cyberbezpieczęństwa, przeciwdziałania hejtowi, niedozwolonych klauzul umownych czy egzekwowania odszkodowań, konkurs "Koło Tortury", liczne aukcje internetowe m.in. obrazów, zdjęć ale i przejazdu wybranym tramwajem z prezesem MPK Poznań - tak radcy prawni, m.in. z Poznania wspierają w tym roku Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

27.01.2023

Emerytura wojskowa nie wchodzi do masy spadkowej, ale trzeba ją opodatkować PIT

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

Otrzymanie przez córkę pieniędzy na podstawie przepisów ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji tytułem wypłaty przywróconych świadczeń emerytalnych po zmarłej matce, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Takie kwoty trzeba jednak objąć PIT. Potwierdził to właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

27.01.2023

Ustawy przyjęte przez Sejm na wieczornym posiedzeniu 26 stycznia 2023

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko

Zmiany w Kodeksie wyborczym, ustawę o Fundacji rodzinnej, budżet na 2023 rok, przepisy wprowadzające świadczenia za długoletnią służbę dla funkcjonariuszy podległych MSWiA i MON, kolejne przepisy deregulacyjne i szereg istotnych zmian w Kodeksie Postępowania Karnego, Kodeksie Karnym – uchwalił Sejm na wieczornym posiedzeniu 26 stycznia. Posłowie przegłosowali też poprawki Senatu do ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej i uchwali Plan Strategiczny dla wspólnej polityki rolnej UE na lata 2023–2027.

26.01.2023

Sejm rozpoczął prace nad propracowniczymi i prorodzicielskimi zmianami w Kodeksie pracy

Prawo pracy Prawo europejskie

W czwartek, 26 stycznia odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy, która wdroży dwie unijne dyrektywy: w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Nowe przepisy przewidują m.in. urlop rodzicielski do 9 tygodni dla każdego z rodziców i urlop opiekuńczy – 5 dni w roku kalendarzowym.

26.01.2023

Sejm przyjął ustawę, która ma zablokować wzrost opłat za ciepło

Rynek i konsument Domowe finanse

Jeżeli nastąpi wzrost cen ciepła większy niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących 30 września 2022 r., to przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają wyrównanie, tak by uprawnieni odbiorcy nie zostali obciążeni nadmiernymi kosztami ciepła - takie rozwiązanie przewiduje uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy ograniczającą podwyżki cen ciepła. Przepisy obejmą gospodarstwa domowe i instytucje użyteczności publicznej.

26.01.2023

Prezydencka rada postuluje podniesienie wysokości stypendiów

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Potrzebny jest wzrost stypendiów socjalnych dla studentów i doktorantów - stwierdziła Rada ds. Młodzieży działająca w ramach Narodowej Rady Rozwoju. A Parlament Studentów chce uzależnić system tych świadczeń od najniższego wynagrodzenia krajowego, a nie jak to jest obecnie, od wskaźników określanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

26.01.2023