Tylko połowa reklamacji klientów na rynku finansowym uwzględniana

Rynek i konsument Finanse

Rzecznik finansowy poinformował, że klienci podmiotów rynku finansowego złożyli w 2022 roku ponad 2,2 mln reklamacji i jedynie połowa z nich została uwzględniona. Na pytanie o to, co jest największym problemem klientów instytucji finansowych, wskazał, że tematami od wielu lat najpopularniejszymi są obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz kredyty frankowe.

11.05.2023

Batalia o pożyczki mieszkaniowe dla sędziów i prokuratorów - RPO pozytywnie o propozycjach MS

Wymiar sprawiedliwości

Od kilku miesięcy prokuratorzy i sędziowie skarżą się na wzrost rat pożyczek mieszkaniowych przyznawanych im na podstawie ustaw ustrojowych. Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło sytuację poprawić dodając do stosownego rozporządzenia, że ich oprocentowanie nie może być większe niż wysokość stopy referencyjnej NBP - obecnie 6,75 proc. Ten krok chwali RPO.

11.05.2023

Nie od wszystkich składników pensji trzeba naliczyć wpłaty do PPK

Domowe finanse Prawo pracy

Wpłaty do pracowniczych planów emerytalnych należy naliczać od tych składników pensji uczestnika PPK, które stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - bez względu na to, za jaki okres przysługują oraz czy w okresie, za który przysługują, dana osoba była już uczestnikiem PPK.

11.05.2023

Pracownik może zostać skierowany na dodatkowe badania

Prawo pracy BHP

Pracodawca musi zapewnić pracownikom profilaktyczną opiekę lekarską. Składają się na nią badania wstępne, okresowe i kontrolne, które są przeprowadzane na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Ponadto, w określonych przypadkach, zakres profilaktycznej opieki może obejmować przeprowadzenie dodatkowych badań.

11.05.2023

Tajemniczy klient kupi towar w ramach kontroli, ale rozszerzenie uprawnień budzi wątpliwości

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Urzędnik w ramach kontroli będzie mógł nie tylko pozorować chęć zakupu towaru, ale też faktycznie nabyć go pod fałszywą tożsamością. Taka propozycja znalazła się w procedowanej właśnie nowelizacji rozszerzającej kompetencje UOKiK. Ma pozwolić na lepszą ochronę konsumentów, ale eksperci wskazują, że uprawnienie może być wykorzystywane zbyt szeroko i naruszać prawa przedsiębiorców dopiero podejrzewanych o nadużycia.

11.05.2023

Procedury compliance coraz ważniejsze dla doradców podatkowych

Prawnicy Doradca podatkowy Finanse Compliance

Praca doradców podatkowych staje się coraz bardziej ryzykowna. Ma to związek ze stale zmieniającymi się i coraz bardziej skomplikowanymi przepisami. Brak stabilności prawa podatkowego, a także niepewność co do jego interpretacji doprowadziły do sytuacji, że w zasadzie każda poważniejsza decyzja biznesowa wymaga analizy jej skutków podatkowych.

11.05.2023

Znajomość prawa też może szkodzić, zwłaszcza na egzaminie zawodowym

Prawnicy Strefa aplikanta

Przyszli adwokaci na tegorocznym egzaminie zmagali się nie tylko ze stresem, ale i nieścisłościami w kazusach. W przypadku prawa karnego kompleksowa wiedza mogła ich pogrążyć - bo według członków komisji wskazywała rozwiązanie inne, niż to wynikające z wykładni autorów zadania. Wątpliwości powstały też w przypadku kazusów z prawa gospodarczego i cywilnego.

11.05.2023

PE chce ratyfikacji przez UE Konwencji stambulskiej

Wymiar sprawiedliwości

Parlament Europejski zagłosował w Strasburgu za przystąpieniem Unii Europejskiej do Konwencji stambulskiej o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet, kończąc tym samym udział parlamentu w tym procesie. Tymczasem dwa lata temu wypowiedziała ją Turcja, a w 2020 r. - dyskusja o możliwym wypowiedzeniu traktatu zaczęła się w Polsce.

10.05.2023

Rejestr zdarzeń niepożądanych - na razie tylko jako wewnętrzny system szpitala

Prawo karne Zawody medyczne

Nowy projekt ustawy dotyczący jakości w ochronie zdrowia będzie zakładał monitorowanie zdarzeń niepożądanych ograniczone do wewnętrznego systemu, na przykład szpitala. Takie zapewnienia otrzymali ze strony przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia uczestnicy środowego Forum dla Bezpieczeństwa i Jakości Pacjenta, zorganizowanego przez Naczelną Izbę Lekarską.

10.05.2023

Finał konkursu o postępowaniu cywilnym we wtorek na Uniwersytecie Śląskim

Prawo cywilne Prawnicy Szkolnictwo wyższe

We wtorek, 9 maja, na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach odbędzie się ogólnopolski etap Konkursu Wiedzy o Postępowaniu Cywilnym. To coroczna inicjatywa odbywająca się pod patronatem Towarzystwa Naukowego Procesualistów Cywilnych skierowana na rozwijanie zainteresowań studentów z zakresu postępowania cywilnego, poszerzanie ich wiedzy, rozwijanie naukowych pasji i zainteresowań.

10.05.2023

Średnio jeden produkt tygodniowo znika z półek sklepowych z powodu skażenia

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Od początku roku 19 produktów musiało zostać wycofanych z obrotu w Polsce z powodu skażenia – wynika z ostrzeżeń Generalnego Inspektoratu Sanitarnego. W skali Europy to tysiące przypadków. Typowy koszt poważnego incydentu to kilka-kilkanaście milionów złotych. Oprócz tego firmy często muszą wypłacić także odszkodowania za szkody w zdrowiu konsumentów.

10.05.2023

Rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej opublikowane

Prawo pracy Prawo europejskie

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej. Dostosowuje ono przepisy wykonawcze do nowych, obowiązujących od 26 kwietnia 2023 r., przepisów Kodeksu pracy, i dotyczy korzystania przez pracowników z przysługujących im uprawnień. M.in. przechowywania wniosków pracownika o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony, bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy czy korzystania ze zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej.

10.05.2023

Ubezpieczyciele i banki pracują nad dobrymi praktykami

Banki Kredyty Ubezpieczenia

Polska Izba Ubezpieczeń ze Związkiem Banków Polskich, w porozumieniu z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego, opracowują dobre praktyki w zakresie ubezpieczeń spłaty kredytu i pożyczki (CPI). Samoregulacja ma uzupełnić znowelizowaną Rekomendację U, nad którą pracuje UKNF. Celem dobrych praktyk jest podniesienie wartości produktów CPI dla klientów.

10.05.2023

Rząd i firmy zachęcają do dwuetapowej weryfikacji w internecie

Nowe technologie RODO

Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Google, NASK oraz CERT Polska rozpoczęło kampanię edukacyjną poświęconą weryfikacji dwuetapowej. Kampania ma na celu zwiększenie świadomości dotyczącej zagrożeń związanych z przejęciem kont online i zachęcenie do stosowania dodatkowych zabezpieczeń zwiększających bezpieczeństwo użytkowników.

10.05.2023

Nie wszystkie gminy radzą sobie z opłatami za odbiór odpadów

Odpady Finanse samorządów

Jedynie w dwóch skontrolowanych gminach województwa mazowieckiego nie stwierdzono nieprawidłowości w zakresie naliczania i egzekwowania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. W pozostałych przewlekle egzekwowano deklaracje o wysokości opłaty oraz nieprawidłowo i nieskutecznie prowadzono postępowania wobec osób zalegających z opłatami.

10.05.2023

Ojcowie i matki popierają nowe przepisy o urlopach

Rynek Prawo pracy Prawo europejskie

Aż 85 proc. badanych popiera dziewięciotygodniowe urlopy rodzicielskie dla ojców, a 2/3 popiera ograniczenie urlopów ojcowskich do 1. roku życia dziecka – wynika z najnowszego badania Pracuj.pl. Ponadto 3/4 ankietowanych spodziewa się pozytywnego wpływu regulacji na zaangażowanie ojców, choć 1 na 3 ojców dostrzega niechęć szefów do urlopów rodzicielskich mężczyzn. Co ciekawe, 1/3 ogółu badanych dostrzega występowanie tzw. kary za macierzyństwo.

10.05.2023

Plastikowy kubek zdrożeje. A przedsiębiorcom przybędzie obowiązków - ustawa opublikowana

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Będą kaucje za plastikowe kubki i kolejne obowiązkowe sprawozdania. Za niedostosowanie się do wymogów ustawy grozić będą kary, i to niemałe. Jeśli sklep, bar, restauracja nie pobierze opłaty za dodane przez siebie opakowanie, to zapłaci od 500 do 20 tys. zł. Opublikowano ustawę wprowadzającą unijną dyrektywę ograniczającą zużycie plastiku.

10.05.2023

W Polsce jest już milion kas online

VAT Rachunkowość

1 maja minęły dokładnie 4 lata od wprowadzenia na polski rynek kas online. Tuż przed tą rocznicą zafiskalizowana została milionowa kasa tego typu. Na kasach online dziennie przeprowadza się średnio 25 mln transakcji. Od września dostępne ma być nowe rozwiązanie związane z kasami - system dystrybucji paragonów fiskalnych w wersji elektronicznej, który pozwoli na dostarczenie e-Paragonu kupującym na ich telefon.

10.05.2023

Wolters Kluwer partnerem technologicznym Adwokatury

Wymiar sprawiedliwości

Cyfrowa Kancelaria to nowy projekt Naczelnej Rady Adwokackiej, którego partnerem technologicznym został Wolters Kluwer Polska. Przemysław Rosati, prezes NRA i Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska podpisali 9 maja br. umowę. Na jej mocy Adwokatura już wkrótce będzie mogła zaoferować swoim członkom nowoczesne aplikacje do prowadzenia kancelarii.

10.05.2023