Agencja Mienia Wojskowego wybuduje mieszkania - projekt zmian trafił do Sejmu

Wojsko

Nowe przepisy umożliwią zakup przez Agencję sprzętu wojskowego i usług z przeznaczeniem na wyposażenie Sił Zbrojnych RP. AMW będzie mogła także prowadzić inwestycje na terenach wojskowych. Zmienią się zasady zakwaterowania żołnierzy. Projekt ustawy o zmianie ustawy o Agencji Mienia Wojskowego oraz niektórych innych ustaw trafił właśnie do Sejmu, jest więc szansa, że zostanie uchwalony jeszcze przed końcem kadencji.

03.07.2023

Dziecko z astmą skorzysta z opieki koordynowanej

Pacjent Opieka zdrowotna

Od 1 lipca pacjenci do 18. roku życia nie będą musieli czekać w kolejce do niektórych specjalistów, bo - tak jak przewlekle chorzy dorośli - skorzystają z leczenia w ramach opieki koordynowanej, czyli w poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Co prawda w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, dotyczącym tego modelu opieki, nie ma ograniczeń wiekowych, to jednak wprowadził je NFZ. Teraz Fundusz je usuwa.

03.07.2023

Sędziowie też czekają na wzmocnienie ochrony małoletnich

Wymiar sprawiedliwości

Nie wiadomo, kiedy Sejm skończy pracę nad ustawą, która ma kompleksowo zwiększyć ochronę dzieci i młodzieży przed przemocą - prace zakończyła komisja. Zmiany pozytywnie oceniają nie tylko organizacje pozarządowe, adwokaci i radcy, na co dzień zajmujący się prawami dzieci, ale też sędziowie rodzinni. Chwalą m.in. uregulowania dotyczące wysłuchania małoletnich w postępowaniu cywilnym.

03.07.2023

Tonący brzytwy się chwyta, a banki waloryzacji w sprawach frankowych

Wymiar sprawiedliwości

Banki nie zamierzają składać broni po niedawnym wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, który orzekł, że nie należy się im wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Zapowiadają, że domagać się będą w sądach roszczenia z tytułu waloryzacji wypłaconego kapitału. Prawnicy, w tym część sędziów, podkreślają jednak, że to niedopuszczalne, bo niedawne orzeczenie TSUE dotyczy także waloryzacji. Wskazują, że takie działania mają odstraszyć frankowiczów od składania pozwów.

03.07.2023

Młodych naukowców w Polsce ograniczają bariery finansowe i organizacyjne

Szkolnictwo wyższe

Wielu młodych naukowców ma kłopoty z metodyką badań naukowych - część nie była odpowiednio szkolona i przygotowana do prawidłowego przeprowadzenia badań naukowych, analizy danych, pisania publikacji czy też wnioskowania o granty. O barierach dla młodych naukowców mówią prof. CMKP Joanna Bogusławska i dr Dorota Sys z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

03.07.2023

Użytkownikowi dwóch kółek przyda się polisa OC, ale jej posiadanie nie jest obowiązkowe

Drogi Turystyka Transport Ubezpieczenia

Rowerzysta odpowiada na zasadzie winy - niezależnie od tego, czy spowodował wypadek lub kolizję z pieszym, innym rowerzystą czy też pojazdem mechanicznym. Daje mu to korzystną pozycję w razie zderzenia z samochodem, gdy kierowca auta odpowiada na zasadzie ryzyka. Cyklista musi jednak pamiętać, że po drodze może się poruszać tylko wyjątkowo.

02.07.2023

1 lipca wzrosły pensje minimalne w ochronie zdrowia

Finansowanie zdrowia

Lekarze, pielęgniarki, farmaceuci, ratownicy medyczni - od 1 lipca 2023 r. wzrosłych ich minimalne wynagrodzenia. Podwyżki powinni otrzymać zarówno pracownicy działalności podstawowej jak i pracownicy niemedyczni, osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę i na kontraktach. Szpitale powiatowe, które nie udźwignęły podwyżek w ubiegłym roku, obawiają się, że nowa wycena świadczeń, będzie znów nieadekwatna. Obawy, czy pensje rzeczywiście wzrosną, mają także pracownicy.

01.07.2023

Zakończył się stan zagrożenia epidemicznego

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 już nie obowiązuje. Został odwołany rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dniem 1 lipca. Oznacza to, że nie ma obowiązku noszenia maseczek w podmiotach udzielających świadczeń zdrowotnych, wprowadzonego rozporządzeniem. Nadal można zaszczepić się na Covid-19.

01.07.2023

Limit na nieoskładkowane pieniężne i niepieniężne benefity żywnościowe nie ulegnie zmianie

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie zamierza zwiększać limitu benefitów żywnościowych, które podlegają wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Bo system tych ubezpieczeń nie powinien być traktowany jako instrument polityki gospodarczej. Przyznaje jednak, że ze względu na aktualną sytuację ekonomiczną kraju i wielu firm, obecnie analizowane są różne możliwe do wprowadzenia formy wsparcia dla przedsiębiorców.

01.07.2023

Zakaz handlu umowami rezerwacyjnymi do mieszkań już obowiązuje, ale jest kulawy

Budownictwo Finanse

Rząd idzie na wojnę z handlującymi dla zysku umowami rezerwacyjnymi do mieszkań deweloperskich. Od 1 lipca wprowadza zakaz handlu cesjami dla zarobku. W ten sposób chce ukrócić patologie na rynku nieruchomości. Przepis będzie raczej martwy. Zakaz dotyczy tylko osób fizycznych, tymczasem większość handlujących prowadzi działalność gospodarczą. Dalej więc będą funkcjonować po "staremu".

01.07.2023

Pan Samochodzik vs. poszukiwacze skarbów? - prawo łagodniejsze dla hobbystów i trudniejsze do egzekwowania

Prawo karne

Pasjonaci poszukiwania zabytków nie mogą realizować swojej pasji przez niewydolność organów konserwatorskich - uważają posłowie i chcą zmienić przepisy. Wątpliwości mają eksperci zajmujący się ochroną zabytków, wskazują, że propozycja jest pełna luk, a zmiana sprawi, że służby nie będą miały narzędzi, by powstrzymać tych mniej uczciwych poszukiwaczy, którzy nie kwapią się do zgłoszenia poszukiwań i poinformowania o znalezionych przedmiotach, w tym broni.

01.07.2023

Honorowi krwiodawcy z niepewną ulgą na przejazdy od 1 lipca

Opieka zdrowotna

Z odpowiedzi udzielonej przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że zaświadczenie uprawniające honorowego dawcę krwi do 33-proc. ulgi na przejazd koleją i autobusami jest ważne przez pół roku, czyli także po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Jednak nie wszyscy przewoźnicy w ten sposób interpretują przepisy - nie zamierzają uznawać ulgi dla honorowych dawców po 30 czerwca.

01.07.2023

Czy amortyzować instalację kanalizacyjną

CIT PIT Doradca podatkowy

Gdy instalacja kanalizacyjna dotyczy kilku budynków, może być uznana za odrębny środek trwały i wprowadzona do ewidencji środków trwałych. Stąd nakłady ponoszone przykładowo na budowę przyłącza wodociągowego oraz wewnętrznej instalacji wodociągowej wraz z zabudową hydroforu, które będą dostarczać wodę do więcej niż jednego budynku będą stanowiły odrębny środek trwały, a kosztem uzyskania przychodów będą odpisy amortyzacyjne.

30.06.2023

Ambasadorzy: Referendum migracyjne jest szkodliwe i zbędne

Prawo europejskie

Propozycja referendum jest „zupełnie niezrozumiała”. W języku dyplomatycznym zwrot taki oznacza, że propozycja nie odwołuje się do żadnych racjonalnych argumentów i uzasadnionych, przejrzystych interesów oraz świadczy o nieznajomości rzeczy; w tym przypadku propozycja powyższa jest niezrozumiała zarówno z proceduralnego i merytorycznego punktu widzenia – piszą Ambasadorowie RP.

30.06.2023

MF: Rozporządzenia w sprawie KSeF mają być gotowe do końca roku

VAT Rachunkowość KSeF

W 2022 Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadziła niewiele ponad 22 tys. kontroli, co oznacza siedmiokrotny spadek w stosunku do 2008 r. Wprowadzenie obowiązkowego KSeF pozwoli w jeszcze większym stopniu weryfikować prawidłowość rozliczeń bez angażowania podatników – zakłada Ministerstwo Finansów. Prace nad niezbędnymi rozporządzeniami trwają.

30.06.2023

Radcy Prokuratorii Generalnej zaprzeczają, by ich stawki były wyższe niż adwokatów czy radców

Wymiar sprawiedliwości

Kilka dni temu Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, wystosował pismo do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym wskazał, że pomoc prawna dla osób najbardziej potrzebujących jest deprecjonowana przez władzę wykonawczą. Powołał się przy tym na stawki za zastępstwo prawne wykonywane przez Prokuratorię Generalną RP - jak napisał kilkukrotnie wyższe niż urzędówki. Dementuje to Prokuratoria Generalna RP.

30.06.2023

1 lipca wchodzi w życie nowy próg dla działalności nieewidencjonowanej

Małe i średnie firmy Finanse

1 lipca zostanie podniesiona wysokość progu, dzięki któremu dorabiający do pensji oraz mali przedsiębiorcy nie muszą rejestrować swojej działalności w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Nie będzie to już 50, ale 75 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli od 1 lipca 2700 zł.

30.06.2023

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie 10 lekarzy wystawiających e-recepty

Zawody medyczne

Minister zdrowia podpisał zawiadomienie do prokuratury, w którym wskazał na 10 lekarzy, którzy zdaniem prawników dopuścili się przynajmniej pięciu przestępstw. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział też w piątek ograniczenia w liczbie wystawianych recept - w ciągu 10 godzin pracy lekarz będzie mógł maksymalnie wystawić ok. 300 recept dla około 80 pacjentów.

30.06.2023

Koniec stanu zagrożenia epidemicznego - trudne zmiany w środku wakacji

Koronawirus

Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego to m.in. powrót procedury zamówień publicznych. Wracają obowiązki podatników, liczne wyzwania czekają przedsiębiorców i pracowników, istotne zmiany będą też dotyczyły pacjentów. Ale zbyt krótkie okresy przejściowe powodują ryzyko, że wywiązanie się z niektórych obowiązków może być niezwykle trudne. Problemów nie zabraknie - przedstawiamy najważniejsze zmiany od 1 lipca.

30.06.2023