Można już korzystać ze zaktualizowanej wersji API KSeF

VAT Rachunkowość KSeF

Ministerstwo Finansów udostępniło zaktualizowaną wersję API Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) - środowiska testowego, które obsługuje struktury logiczne e-faktur FA(1) i FA(2) - poinformował resort we wtorek. Celem jest przetestowanie nowego rozwiązania przez podmioty zajmujące się rozwojem oprogramowania do fakturowania. Testy umożliwiają dostosowanie systemów informatycznych do wdrożenia KSeF.

01.08.2023

Nowa ulga w podatku od czynności cywilnoprawnych to miliony złotych mniej dla gmin

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Budownictwo Finanse

Kto kupi pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym, nie zapłaci podatku od czynności cywilnoprawnych - wynika z nowego zwolnienia wprowadzonego do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Cieszą się podatnicy, bo zapłacą niższe daniny. Posłowie, bo mogą pochwalić się, że służą wyborcom. Minister finansów, bo nowe ulgi i zwolnienia nie kosztują budżetu państwa ani złotówki. Poszkodowane są za to miasta i gminy, bo nowa ulga kolejny raz uszczupla ich dochody budżetowe.

01.08.2023

Likwidacja użytkowania wieczystego do gruntów komercyjnych opublikowana

Nieruchomości

Przez rok, firmy będą mogły składać wnioski o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów komercyjnych we własność. To drugi etap reformy. Kilka lat temu na gruntach uwłaszczyli się właściciele domów oraz mieszkań. Jednak dla przedsiębiorstw nie będzie przekształcenia z mocy prawa, ale na wniosek. Przepisy w tej sprawie zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw.

01.08.2023

Będzie dodatkowy podatek od wielu mieszkań - ustawa opublikowana

Doradca podatkowy Finanse

Kupujący będzie zwolniony z PCC, jeśli nabywa pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym. Wprowadzony zostanie natomiast dodatkowy, 6-proc. podatek od zakupu szóstego i każdego następnego mieszkania. Obejmie on mieszkania w jednym lub kilku budynkach, znajdujących się na jednej nieruchomości gruntowej. To nie koniec, nabywcy będą musieli zapłacić dwie daniny – VAT i dodatkowy PCC. Do tej pory takie połączenie było niedopuszczalne.

01.08.2023

Gdy ustawodawca wchodzi w buty pracodawcy – rzesza pokrzywdzonych rośnie, koszty reform też

Administracja publiczna Prawo pracy

Wygaszanie zatrudnienia z mocy ustawy, choć budzące poważne wątpliwości na gruncie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, jest sposobem władzy na pozbywanie się z administracji publicznej osób m.in. chronionych kodeksem pracy, bo w wieku przedemerytalnym. Ci, którzy swoich praw dochodzą przed sądami, walczą o nie latami. Rosną też koszty, jakie społeczeństwo płaci za te „reformy”.

01.08.2023

Program regulacyjny ma poprawić sytuację przedsiębiorców, ale w praktyce niewiele zmieni

Rynek Prawo gospodarcze

Resort rozwoju proponuje, by przeprowadzać rewizję prawa wpływającego na działalność gospodarczą cyklicznie, co cztery lata, w formie oficjalnego dokumentu. Prawnicy oceniają jednak, że nie wpłynie to realnie ani na jakość tworzonego prawa, ani na poprawę sytuacji przedsiębiorców - głównie ze względu na częstotliwość przeprowadzania analiz i brak sankcji za ewentualne niedopełnienie tego obowiązku.

01.08.2023

Przy kalkulacji daniny solidarnościowej można odliczyć straty z lat poprzednich

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów zmieniło zdanie w sprawie podstawy obliczenia daniny solidarnościowej. Zgadza się, że podatnicy mogą uwzględnić straty z lat poprzednich. Zapowiada zmianę niekorzystnych dotychczas interpretacji i uzupełnienie objaśnień podatkowych. Eksperci podkreślają, że forsowany dotychczas przez skarbówkę zakaz odliczenia strat nie wynikał z przepisów. Brakuje jednak stanowiska MF na temat możliwości odzyskania nadpłaty za poprzednie lata.

01.08.2023

Trzy cykliczne marsze 1 sierpnia i skarga do prokuratury na prezydenta Warszawy

Samorząd terytorialny

Szykują się trzy zgromadzenia cykliczne w Warszawie 1 sierpnia w celu uczczenia powstańców warszawskich i ludności cywilnej stolicy. Rejestracja takiego zgromadzenia pozwala manifestantom przejść stałą trasą. Na marsz środowisk narodowych nie godził się prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, ale przesądziła decyzja wojewody mazowieckiego i wyrok Sądu Najwyższego z czerwca 2023 r. Teraz prezes Stowarzyszenia Roty Marszu Niepodległości składa doniesienie do prokuratury na prezydenta.

01.08.2023

Faktyczne pozbawienie wolności jest zatrzymaniem, nawet gdy policja uważa inaczej

Prawo karne

Dwie godziny spędzone w aucie po zatrzymaniu przez policję, pięciogodzinne sprawdzanie dokumentów – takie sytuacje zdarzają się aktywistom działającym w różnych obszarach. W wielu przypadkach przedłużające się nadmiernie legitymowanie przez funkcjonariuszy można traktować jako zatrzymanie i to ze wszystkimi jego konsekwencjami.

01.08.2023

Uchwałę o sporządzeniu planu ogólnego warto podjąć jak najszybciej

Samorząd terytorialny

Podstawą do rozpoczęcia pracy nad planem ogólnym jest podjęcie uchwały przez radę gminy. Samorządy nie powinny z tym zwlekać, bo na sporządzenie tak skomplikowanego dokumentu mają tylko ponad dwa lata od wejścia w życie ustawy. Eksperci zwracają uwagę, że wiele gmin może mieć problem ze znalezieniem planistów, mogą wzrosnąć także ceny ich usług.

01.08.2023

Sołtys, który pełnił funkcję wyłącznie w PRL nie otrzyma dodatku emerytalnego

Samorząd terytorialny

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie planuje zmian w ustawie o świadczeniu pieniężnym dla osób, które pełniły funkcję sołtysa, przed 8 marca 1990 roku. O nowelizację zaapelował Związek Gmin Wiejskich RP, argumentując, że takie różnicowanie działalności sołtysów jest wysoko dyskryminujące.

31.07.2023

Sieci aptek rosną mimo zakazu - nowe przepisy mają to ukrócić

Prawo gospodarcze Farmacja

Senat zaproponował w piątek poprawki do nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne. Przepisy uszczelniają zasadę "Apteka dla aptekarza" i mają powstrzymać przejmowanie aptek przez sieci. Za przejęcie kontroli nad apteką niezgodne z przepisami będzie grozić kara od 50 tys. do 5 mln zł. Zmiany dotyczą rynku o szacunkowej wartości 40 mld zł. Popiera je samorząd aptekarski. Organizacje reprezentujące biznes mówią natomiast o "wywłaszczeniu" i przestrzegają przed likwidacją aptek.  

31.07.2023

Pracownicy prokuratur szykują się do wrześniowych protestów

Prokuratura

Forum Związków Zawodowych, w tym m.in. Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP postulowało podwyżki wynagrodzeń pracowników od 1 lipca 2023 r. o 20 proc. i o kolejne 24 proc. od 1 stycznia 2024 r. Ponieważ nie zostało to spełnione szykują się do wrześniowych protestów. Terminy mają być wkrótce ogłoszone, a związkowcy wzywają do pełnej mobilizacji i masowego uczestnictwa.

31.07.2023

Kto zapłaci pracodawcy za lepszą ochronę pracownika, któremu ta się nie należała

Prawo pracy

Firmy zastanawiają się nad konsekwencjami nowych przepisów, które pozwolą sądowi, na wniosek pracownika, zobowiązać pracodawcę do dalszego zatrudnienia pracownika, do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Zwłaszcza, gdy po paru latach zwolnienie pracownika okaże się uzasadnione. Zdaniem prawników, wyrok oddalający powództwo nie uzasadnia odpowiedzialności Skarbu Państwa.

31.07.2023

Proteza na NFZ – wyższa wycena to wciąż mało

Pacjent Zawody medyczne

Jedna trzecia polskich seniorów nie ma ani jednego zęba, a blisko połowa ma mniej niż 20 zębów. Osoby te potrzebują protez. Tymczasem ich wycena – nawet mimo zapowiadanej od 1 sierpnia podwyżki – jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia niedoszacowana. To jeden z powodów, dla których kolejne gabinety wycofują się z kontraktów z NFZ. W ciągu ostatnich pięciu lat z publicznego systemu zniknęła jedna czwarta z nich.

31.07.2023

Zapobieganie kradzieży spółek działa tylko w teorii

Spółki

Od ponad roku funkcjonuje usługa newslettera Krajowego Rejestru Sądowego, która miała pomóc przedsiębiorcom zwiększyć kontrolę nad ewentualnymi niepożądanymi zmianami, które były wprowadzane do systemu bez ich wiedzy. I choć prawnicy oceniają, że sam pomysł był dobry, to rozwiązanie nie działa w praktyce, bo niewiele osób w ogóle z niego korzysta. Konieczne są również dalsze zmiany, bo sam newsletter nie zapobiegnie kradzieżom spółek.

31.07.2023

Jeśli sąd nie wysłucha dziecka, będzie musiał wyjaśnić dlaczego

Wymiar sprawiedliwości

Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która czeka obecnie na podpis prezydenta reguluje to, co w ocenie prawników zajmujących się prawami dzieci, powinno zostać uregulowane już dawno, czyli wysłuchanie dziecka. Co istotne, potrzebna będzie jego zgoda, a sędzia jeśli odstąpi od takiej czynności, będzie musiał wskazać w protokole przyczynę.

31.07.2023

Straż gminna będzie karać tych, którzy nie złożą wpisu do ewidencji emisyjności budynków

Prawo karne Samorząd terytorialny

Strażnicy gminni otrzymają prawo do karania obywateli, którzy na czas nie złożą wpisu do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Samorządowcy przypominają, że wnioskowali o to dwa lata temu, kiedy powstawała baza, a także później, gdy rząd zaczął wypłacać dodatki osłonowe. To nie jedyne, nowe uprawienia do karania, które otrzymają strażnicy.

31.07.2023

Ochrona dziedzictwa kulturowego jako zadanie własne jednostek samorządu terytorialnego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Potrzeba ochrona dziedzictwa kulturowego mimo swojej rangi nie została właściwie doceniona przez ustawodawcę. Ogólne przepisy znajdują się w ustawach samorządowych, a dotyczące ochrony dziedzictwa materialnego w ustawie o ochronie zabytków. Szczególny charakter mają też przepisy o ochronie zabytków w czasie działań wojennych i sytuacji kryzysowych.

30.07.2023

Stanisław Hońko prezesem SKwP

Finanse

Dr hab. Stanisław Hońko został prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Jego kadencja obejmie lata 2023-2026. Wcześniej funkcję prezesa pełnił Jerzy Koniecki.

29.07.2023