Wypalenie zawodowe - częstsze w pracy fizycznej czy biurowej? Badanie

Prawo pracy

63 proc. pracujących Polaków deklaruje, że potrafi utrzymać balans między zaangażowaniem w pracę a życiem prywatnym i regeneracją. Nieco częściej o taką równowagę potrafią zadbać pracownicy biurowi, niż fizyczni. Jednocześnie ponad 1/3 ogółu badanych doświadczyła w życiu epizodu, który określiłaby jako wypalenie zawodowe - wynika z badania Pracuj.pl.

10.08.2023

GUS: Coraz więcej upadłości, coraz mniej nowych firm

Rynek Małe i średnie firmy Restrukturyzacja

W II kwartale 2023 roku odnotowano 88 549 rejestracji przedsiębiorstw, tj. o 5,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2022 r. oraz 97 upadłości, czyli o 21,3 proc. więcej niż w II kwartale 2022 roku - podaje Główny Urząd Statystyczny. Największy spadek liczby rejestracji przedsiębiorstw (o 15,8 proc.) nastąpił w sekcji informacja i komunikacja, a przedsiębiorcy ponad 10 razy rzadziej decydowali się na założenie spółek komandytowo - akcyjnych.

10.08.2023

PKW uruchomiła specjalną stronę o wyborach parlamentarnych

Wybory

wybory.gov.pl - to adres specjalnej strony internetowej, uruchomionej przez Państwową Komisję Wyborczą, w związku wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na 15 października. Można na niej znaleźć m.in. kalendarz wyborczy czy podział na okręgi wyborcze do Sejmu i Senatu. Stopniowo informacje będą uzupełniane.

10.08.2023

Czy pracownik na urlopie bezpłatnym wpływa na wysokość odpisu na ZFŚS?

Prawo pracy

W trakcie urlopu bezpłatnego pracownik może korzystać nadal ze środków ZFŚS. Naliczany powinien być również za niego odpis podstawowy na fundusz. Fakt, że nastąpiło na czas tego urlopu zawieszenie realizacji zobowiązań wynikających ze stosunku pracy nie oznacza, iż dana osoba przestała być pracownikiem w rozumieniu Kodeksu pracy, a tym samym przepisów ustawy o ZFŚS. Więcej piszemy o tym w Legal Alert.

10.08.2023

Związkowcy chcą, by TK zajął się prokuratorskimi wynagrodzeniami

Prokuratura

Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP chce, by Trybunał Konstytucyjny zbadał czy przepisy ustawy okołobudżetowej, dotyczące sposobu ustalania prokuratorskich wynagrodzeń w 2023 r., są zgodne z konstytucją. TK 9 września zajmie się podobnym wnioskiem, ale dotyczącym wynagrodzeń sędziowskich. Problem tkwi w tym, że tą regulacją ustala się kwestie, które powinny wynikać z obowiązującego Prawa o Prokuraturze.

10.08.2023

Zamiast pliku dokumentów do każdego przetargu - jeden certyfikat

Zamówienia publiczne

Wykonawcy startujący w przetargach muszą za każdym razem legitymować się masą dokumentów świadczących o tym, że nie podlegają wykluczeniu i spełniają wymogi udziału w postępowaniu. Gdyby nowe przepisy weszły w życie, wystarczyłby jeden certyfikat odnawiany raz na 3 lata. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji prawa zamówień publicznych, który trafił właśnie do konsultacji.

10.08.2023

Pełnomocnicy przed niejawnością ratują się wnioskiem o wysłuchanie klienta

Wymiar sprawiedliwości

Od 1 lipca pełnomocnik, który chce zapobiec rozpoznawaniu sprawy na posiedzeniu niejawnym, powinien w pierwszym piśmie procesowym wnieść o wysłuchanie klienta na rozprawie. Prawnicy mają jednak wątpliwości o co tak naprawdę chodzi i czy to oznacza, że na rozprawie przesłuchiwani będą też m.in. świadkowie. Sami sędziowie przyznają, że tak skonstruowane przepisy ograniczają stronom prawo do sądu, a to z kolei może oznaczać, że wyroki będą uchylane.

10.08.2023

Projekty ustaw o związkach metropolitalnych nie mogą wyjść z sejmowej zamrażarki

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Do Sejmu trafił senacki projekt ustawy o krakowskim związku metropolitalnym „Metropolia Krakowska”. To już trzecia metropolitalna inicjatywa izby wyższej Parlamentu. Na rozpatrzenie przez posłów ciągle oczekują projekty w sprawie utworzenia metropolii łódzkiej oraz w województwie pomorskim, które utknęły w sejmowej zamrażarce.

10.08.2023

Profesjonalista pomoże wybrać protezę - PFRON podpisał umowy

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Doradca ma pomóc osobie z niepełnosprawnością w wyborze sprzętu z centralnej wypożyczalni. Z informacji Prawo.pl wynika, że PFRON podpisał już umowy z 17 podmiotami, które mają zapewnić taką poradę. Powinni to być specjaliści, bo źle dobrany sprzęt może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Przeszkolenie profesjonalisty zajmuje nawet kilka lat i pozyskanie go w krótkim czasie jest trudne - zwracają uwagę eksperci. Tymczasem nie wiadomo jeszcze, jaki sprzęt będzie można wypożyczyć.

10.08.2023

Sklep może poczekać na pieniądze za nauczycielski bon

Bony na komputery dla nauczycieli zrealizują przedsiębiorcy wpisani na listę resortu cyfryzacji. Problem w tym, że choć ustawa wskazuje, że dostaną zwrot pieniędzy w ciągu trzydziestu dni, to nie do końca wiadomo od kiedy liczony. W teorii na przelew mogą czekać rok, dwa lata lub całą wieczność. Problematyczne może być też dochodzenie roszczeń przed sądem.

10.08.2023

Indeks Lewiatana. Układy zbiorowe pracy mało atrakcyjne dla firm

Prawo pracy

Tylko 35 proc. przedsiębiorców, którzy wiedzą czym są układy zbiorowe pracy, chciałoby wprowadzić je w swojej firmie, 60 proc. jest przeciwnego zdania, a 5 proc. nie wypowiedziało się w tej sprawie – wynika z lipcowego badania, które na zlecenie Lewiatana przeprowadził CBM Indicator.

09.08.2023

Branżowe Centra Umiejętności bez rad rodziców i samorządu

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji przygotował pakiet rozporządzeń dotyczących zasad funkcjonowania branżowych centrów umiejętności - dotyczą kwestii struktury organizacyjnej placówki. Z powodu specyfiki działania tych centrów oraz braku możliwości bezpośredniego uczestniczenia rodziców w ich działalności, w tych placówkach nie będzie tworzonych rad rodziców.

09.08.2023

"Covidowe" orzeczenia o niepełnosprawności będą stopniowo traciły ważność

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna Koronawirus Niepelnosprawność

Niektóre orzeczenia o niepełnosprawności, przedłużane automatycznie podczas pandemii, stracą ważność z końcem tego roku, a niektóre w 2024 r. Z przepisów wynika, że karty parkingowe i świadczenia z pomocy społecznej będą przyznane na identyczny okres, co ważność orzeczenia.

09.08.2023

Kobieca reprezentacja w polskim biznesie z roku na rok coraz mniej liczna

Rynek Spółki

W porównaniu z poprzednim rokiem, ponownie spadła liczba kobiet zasiadających w szeroko rozumianym zarządzie firmy. Coraz mniej licznie reprezentowani są również obcokrajowcy i osoby dojrzałe. Jedynie udział osób młodych nieznacznie wzrósł - ale zaledwie o jeden procent. Wynika to z najnowszej edycji raportu Grant Thornton „Biznes otwarty na każdego”.

09.08.2023

Po marcowej waloryzacji mniej osób pobiera najniższe świadczenia

Domowe finanse Emerytury i renty

W marcu 2023 r. emerytury i renty w ZUS pobierało 7 890,4 tys. świadczeniobiorców. Najwięcej z nich, czyli 77,8 proc., pobierało emeryturę. Rentę z tytułu niezdolności do pracy pobierało 7,2 proc., a rentę rodzinną - 15,1 proc. osób – podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Największy odsetek emerytur - 13,8 proc. - to emerytury w przedziale wysokości od 2 200,01 zł do 2 600 zł.

09.08.2023

Urząd Regulacji Energetyki ostrzega przed fałszywymi zawiadomieniami

Rynek i konsument Energetyka

Mieszkańcy Mazowsza i Wielkopolski otrzymują ulotki informujące o podwyżkach cen energii, których konstrukcja sugeruje, że zostały przygotowane przez Urząd Regulacji Energetyki. Znalazły się na nich propozycje skorzystania z oferty, która ma umożliwić zmniejszenie zużycia energii. URE ostrzega, że to celowe wprowadzanie konsumentów w błąd, bo sam urząd nie prowadzi tego typu akcji.

09.08.2023

Małżonek nie chce dorzucać się do utrzymania - ratunkiem sąd

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Bój o alimenty zaczyna się zazwyczaj w momencie, gdy para decyduję się na rozwód. Może jednak się zdarzyć, że małżonek ma węża w kieszeni i nie chce dokładać się do utrzymania rodziny. Obowiązujące przepisy umożliwiają wystąpienie przeciwko niemu z roszczeniem o przyczynianie się do zaspokojenia jej potrzeb. Co więcej - obowiązek ten według prawników ma szerszy zakres niż alimentacyjny.

09.08.2023

Zmiana kategorii drogi zaskakuje opłatą za zajęcie pasa drogowego

Samorząd terytorialny Drogi Budownictwo

W ustawie o drogach publicznych brak jest uregulowań odnoszących się do opłaty za zajęcie pasa drogowego, gdy dochodzi do zmiany kategorii drogi. Przedsiębiorcy są często zaskakiwania nową, zazwyczaj wyższą, opłatą. Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że nie widzi potrzeby zmiany przepisów.

09.08.2023

Brak zgłoszenia wierzytelności wobec Getinu może zaszkodzić kredytobiorcy

Banki Kredyty frankowe

Jeśli frankowicz nie zgłosi syndykowi wierzytelności, będzie wyłączony z postępowania upadłościowego. Nie będzie mógł zatem kwestionować podejmowanych w jego ramach czynności i decyzji. Nie zostanie też zaspokojony z majątku upadłego banku. Nawet jeśli zgłosi wierzytelność, musi zweryfikować, czy na pewno znalazł się na liście - w innym przypadku mogą spotkać go negatywne konsekwencje.

09.08.2023