Sześć skarg Polski do TSUE ws. pakietu Fit for 55

Środowisko Energetyka

Cztery pierwsze skargi na przepisy będące częścią pakietu Fit for 55 dotyczą zakazu rejestracji pojazdów spalinowych po 2035 roku, podwyższenia unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych, zmniejszenia liczby bezpłatnych ETS dostępnych na rynku oraz ingerencji w gospodarkę leśną krajów unijnych. Poza tym do Komisji Europejskiej została skierowana skarga na Niemcy w sprawie pochodzących z tego kraju i wwiezionych nielegalnie do Polski odpadów.

06.09.2023

Polacy polubili pracę hybrydową – raport Lewiatana

Prawo pracy Rynek pracy

Połączenie pracy zdalnej z pracą w biurze podbija nasz rynek pracy – twierdzi Konfederacja Lewiatan. Wskazuje również na przewodnik dla firm „Wpływ pandemii COVID-19 na kształtowanie się nowych modeli pracy”, z którego wynika, że już co trzeci pracownik jest gotów zrezygnować nawet z niewielkiej części wynagrodzenia, aby tylko mieć możliwość pracy hybrydowej.

06.09.2023

Badanie: Szkoła nie przygotowuje uczniów do potrzeb rynku pracy

Zarządzanie oświatą

Aż 79 proc. Polaków uważa, że polska szkoła nie przygotowuje uczniów do realiów rynku pracy ani do jego przyszłej wizji. Badani domagają się większej autonomii uczniów - wynika z badania „Szkoła przyszłości” przeprowadzonego przez serwis kariery LiveCareer Polska. Według 87 proc. badanych nauczyciel powinien mieć pewien stopień autonomii w zakresie programu nauczania. Co do wynagrodzeń nauczycieli, 52 proc. uważa je za adekwatne do ich roli, a 35 proc. za zbyt niskie.

06.09.2023

MEiN: Monitoring wizyjny zwiększa bezpieczeństwo szkół

Zarządzanie oświatą

Monitoring wizyjny zapewnia bezpieczeństwo uczniom i pracownikom oraz realizowany jest w sposób właściwy, zgodnie z przepisami prawa. Nieprawidłowości, które zostały stwierdzone podczas kontroli szkół w zakresie jego funkcjonowania, miały charakter incydentalny - odpowiada MEiN na pytanie rzecznika praw obywatelskich.

06.09.2023

Bankowcy najbardziej obawiają się wyroku TSUE w sprawie frankowiczów

Banki Kredyty

Europejskie gospodarki wciąż odczuwają skutki pandemii COVID-19 i konsekwencje trwającej wojny w Ukrainie. Te dwa główne czynniki wpływają na globalną dynamikę gospodarczą, tworząc nowe wyzwania i niepewności na rynkach międzynarodowych. To wnioski z X edycji raportu „Polska i Europa: innowacje, inwestycje, wzrost” przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

06.09.2023

Szybkie odszkodowania za błędy w szpitalu - można składać wnioski

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Pacjent może dochodzić roszczeń za błędy medyczne na nowej, szybkiej pozasądowej ścieżce. W środę weszła w życie nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Po rozpatrzeniu wniosku pieniądze będą wypłacane z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Odszkodowanie będzie można otrzymać jednak tylko wówczas, gdy do zdarzenia medycznego doszło podczas udzielania świadczeń w szpitalu.

06.09.2023

Happening urzędników sądowych przed siedzibą rządu

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

W środę, 6 września, odbędzie się happening pracowników sfery finansów publicznych, wzywający do systemowej regulacji wynagrodzeń i otwarcia dialogu. W ustawie o pracownikach sądów i prokuratury nie zostały uregulowane ogólne zasady wynagradzania urzędników tych jednostek. Zgromadzenie planowane jest pod Kancelarią Premiera Rady Ministrów.

06.09.2023

Przepisy zakazujące kryptoreklamy są, ale warto byłoby je doprecyzować

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył pierwsze kary na spółkę i influencerów, którzy nie oznaczali prawidłowo reklam w mediach społecznościowych. Prawnicy pozytywnie oceniają filtrowanie rynku pod tym kątem - głównie ze względu na fakt, że tego typu materiały mają silny wpływ na konsumentów. Wskazują jednak, że warto byłoby doprecyzować przepisy, by zapobiec w przyszłości próbom ich omijania.

06.09.2023

Otrzymanie zwrotu nienależnych wpłat do PPK ma skutki podatkowe

CIT PIT Prawo pracy PPK

Zwrot środków z nienależnych wpłat do PPK, finansowanych przez firmę, powoduje, że pracodawca musi zmniejszyć koszty uzyskania przychodów, a pracownik odliczyć te wpłaty od podstawy opodatkowania w zeznaniu podatkowym. Zwrot nienależnych wpłat powoduje powstanie przychodu tylko wtedy, gdy została wypracowana nadwyżka.

06.09.2023

Interpretacje podatkowe wciąż potrzebne, ale trudno je uzyskać

Ordynacja Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Krajowa Informacja Skarbowa wydała w I półroczu 2023 r. 11,8 tys. interpretacji podatkowych oraz 4,5 tys. innych rozstrzygnięć: w tym 2,7 tys. postanowień o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia oraz 1,2 tys. odmów wydania interpretacji - wynika z raportu Podatkowy Rollercoaster. Eksperci zwracają uwagę, że negatywnym zjawiskiem są wciąż interpretacje warunkowe. Niepokoi też brak pewności, czy nie wzrosną opłaty.

06.09.2023

17-latka nie kupi papierosów, ale wstrzyknie sobie botoks

Pacjent

Nastolatka nie potrzebuje zgody na powiększenie ust. Chociaż toksyna botulinowa to lek przepisywany na receptę, a kwas hialuronowy jest wyrobem medycznym, to zabieg ten jest dostępny w szarej strefie, wykonywany w tzw. salonach beauty czy fryzjerskich. Poza gabinetami lekarskimi nie działają natomiast prawa i obowiązki, którym podlegają medycy. Nie mają zastosowania przepisy, które powinny chronić małoletnich, jak zgoda rodziców.

06.09.2023

Biurokracja wciąż zmorą w szkole - programy pomagają w zarządzaniu dokumentami

Zarządzanie oświatą

Jednym z postulatów strajku nauczycieli było ograniczenie biurokracji w szkole. Wciąż jednak ma się ona świetnie, a nawet coraz lepiej - zwłaszcza przez zmianę dotyczącą oceniania nauczycieli. Choć resort obiecywał, że ograniczy liczbę wymaganych dokumentów, niewiele to dało. Tym bardziej, że pewne kwestie dyrektor dokumentuje dla własnego bezpieczeństwa.

06.09.2023

Adwokat generalny – minister najaktywniejszy w kwestionowaniu wyroków

Wymiar sprawiedliwości

Od kwietnia 2018 roku skargę nadzwyczajną wniesiono 1889 razy – najczęściej po tę instytucję sięgał Prokurator Generalny i kwestionował rozstrzygnięcia sądów cywilnych. Mimo że skarga zarezerwowana jest dla profesjonalnych podmiotów, akta z powodu braków formalnych zwrócono aż 620 razy. Problematyczne jest wykorzystywanie instytucji do kwestionowania orzeczeń, które idą nie po linii światopoglądowej szefa resortu sprawiedliwości.

06.09.2023

Jak przygotować się do głosowania w wyborach do parlamentu i referendum

Samorząd terytorialny Wybory

W nadchodzących wyborach 15 października można głosować zarówno w miejscu stałego zameldowania, miejscu stałego zamieszkania albo w dowolnym innym miejscu. W tym ostatnim przypadku należy jednak uzyskać stosowne zaświadczenie. Obecnie jest to o tyle proste, że wniosek o jego wydanie można złożyć w wybranym przez siebie urzędzie gminy.

06.09.2023

Skoro samorząd płaci beneficjentom, ci muszą go chwalić

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Niepubliczne szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe, korzystające z powiatowych bądź miejskich dotacji, mogą być zobowiązane do informowania o tym fakcie w dokumentacji finansowej, w tym na fakturach potwierdzających zakupy dokonywane z pomocą przekazanych im pieniędzy. Beneficjenci powinni też ułatwiać pracę kontrolerom dotacji, sporządzając odpowiednie obliczenia i zestawienia.

06.09.2023

Wypożyczalnia PFRON oficjalnie otwarta - jest lista dostępnego sprzętu

Pacjent Finansowanie zdrowia Niepelnosprawność

Jest już dostępna lista specjalistycznego sprzętu dla osób z niepełnosprawnościami. Można go wypożyczyć - po wniesieniu kaucji - z centralnej wypożyczalni technologii wspomagających, którą tworzy Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Z kolei wzór wniosku o wypożyczenie sprzętu na stronie PFRON pojawił się we wtorek późnym popołudniem.

05.09.2023

"Lex knebel" z podpisem prezydenta

Środowisko Budownictwo

Prezydent podpisał nowelizację ustawy nazywanej potocznie "lex knebel". O jej odrzucenie apelowały organizacje pozarządowe i eksperci. Obawy i kontrowersje wzbudziły przede wszystkim plany wykluczenia udziału obywateli z dużej grupy inwestycji budowlanych. Wcześniej Sejm odrzucił senackie veto w tej sprawie.

05.09.2023

Nowy partner w kancelarii DZP - dołącza wraz z zespołem

Prawnicy

Jak informuje kancelaria DZP, z początkiem września do grona Partnerów DZP dołączył Piotr Orczykowski, który wraz z pięcioosobowym zespołem wzmocni ekspertyzę Praktyki Rynków Kapitałowych i Instytucji Finansowych w zakresie doradztwa regulacyjnego oraz transakcyjnego dla podmiotów rynku funduszy inwestycyjnych, alternatywnych spółek inwestycyjnych oraz depozytariuszy.

05.09.2023

Więcej badań dostępnych u lekarza rodzinnego

Pacjent Zawody medyczne

Leczenie i diagnoza stanu przedcukrzycowego, nadczynności tarczycy czy możliwość konsultacji specjalistycznej dla dzieci w ramach opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) to niektóre zmiany, które Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić od 1 października. Zgodnie z projektem lekarz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będzie mógł skierować pod pewnym warunkiem na badania laboratoryjne - te zmiany miałaby wejść w życie od nowego roku.

05.09.2023

Nic nie uzasadnia zamrożenia płac sędziów - sam TK na razie nie podejmie decyzji

Prawnicy

Skarga I Prezesa Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Manowskiej oraz Krajowej Rady Sądownictwa dotycząca wynagrodzeń sędziów w 2023 roku miała zostać rozpoznana przez Trybunał Konstytucyjny 5 września. Sprawa została jednak odroczona. Do sprawy przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego zdaniem rozwiązania ustawy okołobudżetowej na rok 2023 są niezgodne z zasadą praw nabytych i niezależnością sądów.

05.09.2023