Sędziowie i prokuratorzy wygrywają w sądach, a MS wnioskuje o pieniądze na roszczenia

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Prawo pracy

W sądach zapadają kolejne wyroki dotyczące wyliczania sędziowskich i prokuratorskich wynagrodzeń na podstawie ustaw okołobudżetowych, a nie tak jak to wynika z Prawa o ustroju sądów powszechnych czy Prawa o prokuraturze. Tymczasem Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny wystąpił do premiera i Ministra Finansów o zabezpieczenie pieniędzy na ewentualne roszczenia.

03.04.2023

Samorząd lekarski przeciwko stosowaniu homeopatii

Opieka zdrowotna Farmacja

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po raz kolejny zwróciło się do lekarzy i lekarzy dentystów z apelem o powstrzymanie się od stosowania tych metod leczenia. - Ze względu na ciągły brak naukowych dowodów potwierdzających skuteczność leczenia środkami homeopatycznymi - czytamy w ogłoszonym pod koniec marca stanowisku. Jest w nim też mowa o niekorzystnym działaniu prawa o produktach leczniczych.

03.04.2023

Firmy nie są zbyt chętne, by współpracować ze skarbówką

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Program Współdziałania, czyli współpracy firm z organami skarbowymi, funkcjonuje niemal trzy lata. Jak się jednak właśnie okazało, nie cieszy się zbyt dużą popularnością. W ramach programu podpisano dotychczas zaledwie... osiem umów. Według ekspertów, problemem są koszty i szereg dodatkowych obowiązków, które muszą wypełnić firmy. Resort finansów podkreśla zalety – m.in. mniejszą liczbę kontroli.

03.04.2023

Zakładanie formalnych grup spółek na razie nie jest atrakcyjne dla biznesu

Spółki Prawo gospodarcze

Zero - tyle wynosi liczba zarejestrowanych grup spółek na gruncie nowego prawa holdingowego po niemal pół roku od wejścia w życie nowych przepisów. Prawnicy nie przesądzają jednoznacznie, że oznacza to całkowitą porażkę nowej regulacji, ale wskazują na niejasność części przepisów i niechęć do sformalizowania współpracy. Rejestracja przysparza bowiem sporo obowiązków, a nie daje wymiernych korzyści.

03.04.2023

Pracodawca nie może obniżyć ustawowej normy obecności alkoholu w organizmie pracownika

Prawo pracy

Pracodawca nie może sam, w prawie wewnątrzzakładowym, obniżyć dolnej granicy wskazującej na obecność alkoholu w organizmie pracownika. Musi uznać za brak obecności alkoholu w organizmie, gdy zawartość nie osiąga lub nie prowadzi do osiągnięcia wartości właściwych dla stanu po użyciu alkoholu, tj. od 0,2 promila we krwi albo od 0,1 mg w wydychanym powietrzu.

03.04.2023

Dyrektor nie chce zastępować sądu - przepis o karaniu uczniów praktycznie martwy

Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich daje dyrektorowi szkoły do ręki nowy środek oddziaływania wychowawczego - może kazać uczniowi, który dopuścił się czynu karalnego, naprawić wyrządzoną szkodę lub nałożyć na niego obowiązek, który pomoże mu "wrócić na właściwą drogę". Choć przepis obowiązuje od września, mało kto z niego korzysta, a drobne sprawy wciąż trafiają do sądów rodzinnych.

03.04.2023

Politechnika Bydgoska będzie kształcić prawników, ekonomistów i weterynarzy

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich z początkiem roku akademickiego uruchomi nowe kierunki studiów: prawo, ekonomię i weterynarię. W związku z tym, jak poinformował w sobotę rzecznik prasowy uczelni, prorektor ds. rozwoju, dr hab. inż. Szymon Ł. Różański, prof. PBŚ, z początkiem nowego roku akademickiego m.in. wydział zarządzania przekształci się w Wydział Prawa i Zarządzania.

01.04.2023

Więcej spraw do sądów rejonowych i lex Kaczyński - zmiany w kpc opublikowane

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Zmiany w procedurach zmniejszające obciążenie sądów oraz nowe postępowanie z udziałem konsumentów, które ma wzmocnić ich pozycję wobec przedsiębiorców. Zwiększenie progu wartości sporu w przypadku spraw, którymi miałyby się zająć sądy okręgowe, ograniczenia w składaniu wniosków o wyłączenie sędziów - wielka nowelizacja procedury cywilnej została podpisana przez prezydenta i opublikowana.

01.04.2023

Skargi nadzwyczajne Prokuratora Generalnego gorszej jakości i niezgodne z celem tej instytucji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prokurator Generalny wnosi do Sądu Najwyższego więcej skarg nadzwyczajnych, ale zdaniem sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, lepszej jakości są skargi nadzwyczajne Rzecznika Praw Obywatelskich. Ważne zarzuty wobec Prokuratora Generalnego to także kierowanie skarg nadzwyczajnych po przegranych kasacjach oraz skargi przeciwko obywatelom, co nie było celem tej instytucji.

01.04.2023

To nie Prima Aprilis - opodatkować można wszystko - także brodę i kapelusze

Domowe finanse Doradca podatkowy

Okazuje się, że opodatkować można właściwie wszystko - np. kapelusze i brodę. Dziwnych danin w różnych krajach było, i jest, całkiem sporo. Rumunia chce podatku od magii, ale czarownice nie muszą mieć kas fiskalnych. Wenecja postanowiła opodatkować cień. W Anglii w XIV w. pobierano natomiast... podatek od życia. W dziwnych pomysłach Polska nie jest, niestety, wyjątkiem.

01.04.2023

Droższa woda i nie tylko - za co dostaniemy wyższe rachunki

Nieruchomości

Do listy opłat, które wzrosną, obok ciepła i prądu możemy dopisać wodę i ścieki. Do mieszkańców trafiają już pierwsze zawiadomienia o nowych, wyższych taryfach, inne gminy czekają na decyzję regulatora. Tylko do końca stycznia do przedstawicielstw Wód Polskich wpłynęło ponad 800 wniosków o zmianę dotychczasowych taryf. Szacujemy, że łączny koszt eksploatacji lokalu, w zależności od lokalizacji i metrażu może wzrosnąć od 20 do nawet 100 proc.

01.04.2023

Już 3 kwietnia rusza akcja #BajeczniAdwokaci

Prawnicy Szkoła i uczeń

Kim jest adwokat i na czym polega jego praca? – odpowiedzi na te pytania przedszkolaki i uczniowie młodszych klas szkół podstawowych znajdą w bajce „Leśne sprawy Misia Adwokata”. Książka została wydana przez Naczelną Radę Adwokacką, a bajkę w 1523 placówkach edukacyjnych w całym kraju czytać będą adwokaci i aplikanci adwokaccy, którzy odpowiedzą też na dodatkowe pytania dzieci.

01.04.2023

Nie ma dzierżawcy obwodu łowieckiego, rolnicy piszą na Berdyczów

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Żadne przepisy nie definiują, kto jest odpowiedzialny za szkody w uprawach i płodach rolnych spowodowanych przez zwierzęta łowne w sytuacji, gdy jest utworzony obwód łowiecki, natomiast nie ma ani dzierżawcy, ani zarządcy. A problem narasta. Marszałkowie województw domagają się pilnej interwencji ustawodawcy w tej sprawie.

01.04.2023

Opodatkowanie samych frankowiczów "nie przejdzie", jeśli już to ze złotówkowiczami

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Trwa szukanie rozwiązania problemu frankowiczów, którzy coraz częściej idą do sądów i wygrywają. Ze strony rządowej i samego nadzoru finansowego słychać o przygotowywanej ustawie. Padały też sugestie, że wprowadzi ona podatek od dochodów tych, których umowy zostaną unieważnione. Część prawników mówi wprost, że byłoby to sprzeczne z Konstytucją i prawem unijnym.

01.04.2023

KRS przedstawia kolejnych sędziów do nominacji i opiniuje projekty

Prawnicy

Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi RP 16 wniosków o powołanie na stanowisko sędziego w sądach rejonowych, 8 wniosków o powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego i jeden wniosek o powołanie na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego. Ponadto Rada postanowiła odroczyć rozstrzygnięcie kilku konkursów i zaprosić kandydatów na wysłuchania.

31.03.2023

Waloryzacja świadczenia dla opiekunów niepełnosprawnych dwa razy w roku – RPO pisze do rządu

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Świadczenie pielęgnacyjne dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami jest waloryzowane raz w roku - w styczniu – zgodnie ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę. Tymczasem z powodu wysokiej inflacji minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie w 2023 roku dwa razy – w styczniu i w lipcu. Przepisy regulujące tryb waloryzacji świadczenia nie przewidują dwukrotnej podwyżki w ciągu roku, dlatego powinny zostać zmienione - uważa RPO.

31.03.2023

Senat: Im większy staż sołtysa, tym wyższe świadczenie, a dla sołectw subkonto

Samorząd terytorialny Wybory

Świadczenie emerytalne dla sołtysów w wysokości 10 proc minimalnego wynagrodzenia za pracę za jedną pełną kadencję, następnie po 3 proc. za kolejne, nie więcej jak 19 procent tego wynagrodzenia. Także subkonto dla sołectwa. To propozycje Senatu. Senat wycofał się z propozycji nadania sołectwu odrębnej osobowości prawnej i wypłaty sołtysom wynagrodzenia za pełnioną funkcję.

31.03.2023

Rząd chce ukrócić patodeweloperkę. Są zapowiedzi, ale projektu wciąż brak

Budownictwo

Rząd chce ukrócić patodeweloperkę. Od dłuższego czasu pracuje nad nowymi przepisami, które mają poprawić standard mieszkań oraz uniemożliwić obchodzenie przepisów. Planuje m.in. zakazać budowy mikrokawalerek. Problem nie leży jednak w budowaniu i sprzedaży lokali usługowych, ale w dokonywaniu nielegalnej zmiany sposobu użytkowania tego typu lokali, braku kontroli i stosowania sankcji przez organy nadzoru budowlanego.

31.03.2023

Prezes UODO zaniepokojony kwestionowaniem kompetencji urzędu przez NSA

RODO

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych w piśmie skierowanym do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyraził zaniepokojenie kwestionowaniem kompetencji i podważaniem niezależności organu. To pokłosie sprawy związanej z nałożeniem kary na spółkę Morele.net, która - choć obroniła się przed sądem pierwszej instancji - została uchylona po rozpatrzeniu skargi kasacyjnej w NSA.

31.03.2023

Sędzia SN Andrzej Tomczyk rzecznikiem dyscyplinarnym na kolejną kadencję

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kolegium Sądu Najwyższego ponownie wybrało Andrzeja Tomczyka, sędziego Izby Karnej Sądu Najwyższego na Rzecznika Dyscyplinarnego Sądu Najwyższego. Funkcję Rzecznika Dyscyplinarnego SN sędzia Tomczyk pełni od 2019 r., powołany przez Kolegium SN kierowane przez poprzednią Pierwszą Prezes Małgorzatę Gersdorf. Czteroletnia kadencja rzecznika dyscyplinarnego ułynęła 8 stycznia br.

31.03.2023