Prezes ZUS: Rozważamy zwolnienie części dotacji z budżetu państwa do FUS

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne

Z uwagi na dobre wyniki finansowe Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ZUS prawdopodobnie nie wykorzysta pełnej zaplanowanej dotacji z budżetu państwa do tego funduszu – poinformowała w poniedziałek prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek w pierwszym półroczu 2023 r. osiągnął poziom 84,9 proc.

30.10.2023

Wyniki badań histopatologicznych - obowiązkowo w systemie informatycznym

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Podmioty sprawujące opiekę nad pacjentami mają obowiązek zamieszczać w Systemie Informacji Medycznej, czyli SIM, wyniki badań histopatologicznych. Wynika to z ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Jednak, aby zapewnić prawidłowy przepływ i przetwarzanie danych w systemie, w tym także pacjentów nieposiadających Internetowego Konta Pacjenta, Ministerstwo Zdrowia zaleca wymianę wyników badań histopatologicznych na dotychczasowych zasadach.

30.10.2023

Grób można stracić po 20 latach, jeśli się nie zapłaci

Samorząd terytorialny

Po 20 latach użytkowania miejsca na cmentarzu komunalnym trzeba wnieść opłatę prolongującą nienaruszalność grobu, bo może on przypaść komu innemu. Od takiej decyzji można jednak odwołać się do sądu. Nie jest też tak, że zarząd cmentarza ma obowiązek likwidacji grobu, gdy nie ma opłat. Rodzina nie powinna się obawiać windykacji kosztów likwidacji nagrobka, bo to sprawa zarządu cmentarza.

30.10.2023

Korzystniejsze zasady waloryzacji także emerytur czerwcowych przed 2021 r. – zdecyduje TK

Domowe finanse Emerytury i renty

Trybunał Konstytucyjny będzie musiał zdecydować, czy wprowadzenie korzystniejszych zasad waloryzacji emerytur czerwcowych tylko dla osób, które kończyć będą aktywność zawodową po 21 maja 2021 r. i z pominięciem tych, którzy na emerytury przechodzili wcześniej - w czerwcu, ale w latach 2009-2019, jest zgodne z Konstytucją RP. Rozprawa już 9 listopada. Zdaniem prawników, potwierdzenie niekonstytucyjności przepisów będzie wiązało się z koniecznością wypłaty wyrównania wszystkim tym osobom razem z odsetkami.

30.10.2023

Zadłużenie w ZUS można spłacić ratalnie

Ubezpieczenia społeczne

Rośnie liczba firm, które mają zadłużenie w ZUS. W ciągu ostatnich trzech lat aż o 20 proc. Gdy pojawiają się kłopoty z płatnościami składek, nie warto czekać zbyt długo, tylko wystąpić o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie długu na raty. W momencie podpisania umowy ZUS przestanie naliczać odsetki za zwłokę, a przedsiębiorca zapłaci jedynie opłatę prolongacyjną. 

30.10.2023

Większość skarg na brak dostępności nie jest rozstrzygana

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Po dwóch latach działania mechanizmu skargowego na brak dostępności instytucji publicznych, do PFRON do końca sierpnia wpłynęło zaledwie kilkadziesiąt skarg. Może to wynikać z braku informacji o takiej możliwości, ale też niezrozumienia przepisów dotyczących składania skarg. Dotąd bowiem większość z nich nie jest rozstrzygana z powodu braków formalnych. Tak też było w pierwszym roku działania mechanizmu, zatem niewiele się zmieniło w tym zakresie.

30.10.2023

Szykuje się "gra o prokuraturę", zmiany są nieuniknione

Prokuratura

Przed wyborami weszła w życie nowelizacja Prawa o Prokuraturze, która - jak mówiono - miała być wentylem bezpieczeństwa w sytuacji, gdy PiS je przegra. Teraz, gdy opozycja ma większość sejmową, rozpoczęło się szukanie sposobu na "odbetonowanie" prokuratury. Udział może mieć w tym prezydent, bo to jego zgody wymaga odwołanie Prokuratora Krajowego. Przy czym część prawników podkreśla, że wbrew pozorom, żadne skomplikowane działania nie będą potrzebne, a zmiany da się przeprowadzić, i to szybko.

30.10.2023

Branżowe centra umiejętności zorganizują turnusy dla młodocianych pracowników

We wrześniu weszły w życie przepisy, tworzące podstawy prawne do tworzenia i funkcjonowania branżowych centrów umiejętności. To nowy rodzaj publicznej lub niepublicznej placówki umożliwiającej uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę takich kwalifikacji, a także wspierające współpracę szkół, placówek i uczelni z pracodawcami. Przepisy wykonawcze umożliwią dokształcanie młodocianych pracowników w BCU.

30.10.2023

Ostatni moment, by sporządzić lokalną dokumentację cen transferowych

CIT PIT Doradca podatkowy

Firmy, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, mają do 31 października obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych za 2022 r. Ministerstwo Finansów poinformowało natomiast, że chce wydłużyć o trzy miesiące termin sporządzenia informacji na formularzu TPR-C lub TPR-P. Według ekspertów, podatnicy mają problem nie tylko z krótszymi niż w poprzednich latach terminami oraz większą liczbą danych i analiz. Konieczna może być też aktualizacja analizy porównawczej.

30.10.2023

Nie warto unikać odebrania przesyłki z sądu - termin może biec od drugiego awiza

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości próbuje od 2019 roku rozwiązać problem nieodbierania przesyłek sądowych, a konkretnie - fikcji doręczeń. Pomóc miały w tym doręczenia komornicze, ale podnoszono, że zmienione przepisy stawiają w gorszej sytuacji powoda. Po kolejnych poprawkach, które weszły w życie wiosną br., pogorszyła się z kolei sytuacja pozwanych. Jeśli nie odbiorą przesyłki, a okaże się, że ich adres jest właściwy, terminy zaczną biec od drugiego awiza, nawet jeśli upłynęło od niego sporo czasu.

30.10.2023

TSUE: Pasażerowie mają prawo do odszkodowania, nawet jeśli nie stawili się na odprawie

Rynek i konsument Prawo europejskie

W przypadku wcześniejszej odmowy przyjęcia na pokład odszkodowanie jest należne nawet wówczas, jeśli dany pasażer nie stawił się na odprawę - uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sędziowie wskazali, że wymaganie spełnienia takiego warunku byłoby nadmierną formalnością. Prawa do odszkodowania nie odbiera nawet fakt, że o odmowie przyjęcia na pokład poinformowano dwa tygodnie wcześniej.

28.10.2023

Polskie kary za podróbki lepsze niż w Bułgarii, ale część działań wciąż się wymyka

Własność przemysłowa

Co najmniej 5 lat więzienia za sprzedawanie podróbek to nieproporcjonalnie wysoka kara - uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który odpowiedział na pytania prejudycjalne bułgarskiego sądu. Eksperci oceniają, że polski ustawodawca ze stworzeniem regulacji penalizujących ten proceder poradził sobie znacznie lepiej. Widać jednak, że rynek podróbek wciąż ma się dobrze, również dlatego, że w ostatnich latach wzrasta zainteresowanie samych klientów.

28.10.2023

Nauka anatomii ze slajdów? Nowy minister może zamknąć kierunek lekarski

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Problem mogą mieć studenci kierunków lekarskich na uczelniach, które otrzymały negatywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Ustawa umożliwia w takiej sytuacji cofnięcie zgody na prowadzenie kierunku. Brak dostępu do prosektorium, do szpitali, w których studenci odbywają zajęcia, może być z kolei podstawą do stwierdzenia, że Przemysław Czarnek, obecny minister edukacji i nauki, wydał zgodę z rażącym naruszeniem prawa.

28.10.2023

Opóźniony lot nie zawsze skutkuje wypłatą odszkodowania dla pasażera

Prawo cywilne

Odmawiając odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot, linie lotnicze najczęściej powołują się na strajk personelu czy zderzenie z ptakiem. Chętnie też zamiast wypłacać odszkodowanie, oferują vouchery do wykorzystania na zakup kolejnych biletów. To jednak nie zwalnia ich z obowiązku wypłaty odszkodowania.

28.10.2023

Zarzut potrącenia może zgłosić pełnomocnik procesowy, ale tylko w trakcie procesu

Prawo cywilne

Spór o to, czy zarzut potrącenia wymaga pełnomocnictwa procesowego czy materialnego, toczy się wśród prawników od dawna. Część z nich wskazuje jednak na art. 91 pkt 4 k.p.c., zgodnie z którym pełnomocnictwo procesowe może obejmować również czynności wywołujące skutki materialnoprawne pod warunkiem, że są czynnościami podejmowanymi w ramach procesu. Szkopuł w tym, że same przepisy takiej interpretacji nie ułatwiają.

28.10.2023

Żołnierz sprawcą zabójstwa? Potrzebne zmiany systemowe

Policja Wojsko

W ostatnich miesiącach doszło do dwóch zabójstw dzieci, w które zamieszani byli żołnierze. W ocenie ekspertów nadszedł więc czas, by przeanalizować zmiany systemowe, które pomogłyby w zapobieganiu takim sytuacjom - zarówno poprzez diagnozowanie, jak i wspieranie żołnierzy, funkcjonariuszy w radzeniu sobie ze stresem. Polską bolączką jest brak wiedzy jak rozpoznawać niebezpieczeństwo i nawyków, by na nie reagować.

28.10.2023

UE chce przeznaczyć zamrożone rosyjskie aktywa na odbudowę Ukrainy

Prawo europejskie Ukraina

Komisja Europejska pracuje nad propozycją wykorzystania części zysków pochodzących z zamrożonych rosyjskich aktywów państwowych, aby pomóc Ukrainie w jej powojennej odbudowie - poinformowała w piątek przewodnicząca KE Ursula von der Leyen na konferencji prasowej po dwudniowym szczycie UE. zamrożonych rosyjskich aktywów wynosi 211 mld euro.

27.10.2023

Ponad 1000 protestów wyborczych i referendalnych w Sądzie Najwyższym

Wybory

696 protestów przeciwko ważności referendum i 477 protestów wyborczych - zarejestrowano w piątek w Sądzie Najwyższym. Choć termin składania protestów minął 25 października, ich liczba może być większa. Niektóre mogą wpłynąć za pośrednictwem poczty, a dla zachowania terminu liczy się data stempla pocztowego.

27.10.2023

W kosztach rozliczymy tylko zepsute produkty ujęte w protokole strat

PIT

Aby dany wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, musi być prawidłowo udokumentowany. Dowodem powstania strat w towarach spowodowanej ich zepsuciem bądź upływu daty przydatności do spożycia, jest protokół strat/zniszczenia. Protokół zawierający szczegółowy opis zdarzenia, którego przyczyną było zniszczenie/strata towarów, wykaz tych towarów oraz wartość poniesionej straty będzie podstawą zaewidencjonowania zdarzenia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

27.10.2023