Minimalny globalny podatek korporacyjny tematem wrocławskiej konferencji

Doradca podatkowy Finanse Szkolnictwo wyższe

Już 16 czerwca 2023 roku na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się konferencja naukowa pt. Minimalny globalny podatek korporacyjny w Unii Europejskiej – konsekwencje wdrożenia Filaru II OECD. Punktem wyjścia będzie dyrektywa 2022/2523 w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw.

29.05.2023

RPO: Zasady postępowań kwalifikacyjnych ograniczają dostęp do służby m.in. w CBA

Administracja publiczna Prawo pracy

Po niedawnym wyroku NSA dotyczącym naboru do policji ujawnił się problem ograniczonego dostępu do służby w CBA, ABW, AW, SKW i SWW. Postępowania kwalifikacyjne do tych formacji nie spełniają konstytucyjnych wymogów, gwarantujących jednakowy dostęp do służby publicznej. RPO wystąpił w tej sprawie do premiera i poprosił o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, aby przepisy dostosować do standardów konstytucyjnych.

29.05.2023

Quiet quitting - bunt młodego pokolenia czy wypalenie zawodowe

Rynek Prawo pracy Rynek pracy

Po erze Wielkiej Rezygnacji, nadszedł czas na quiet quitting, czyli ciche odchodzenie. Początek tej praktyce dało wchodzące na rynek pracy pokolenie Z, które otwarcie rozmawia o problemach, z jakimi zmaga się w środowisku zawodowym. W obliczu postępującej zmiany pokoleniowej, pracodawcy będą zmuszeni do adaptacji w nowych realiach. Stagnacja i próba zamknięcia się w dotychczasowych ramach może zakończyć się oporem ze strony młodej kadry.

29.05.2023

Wprowadzali do gabinet.gov.pl fałszywe dane o szczepieniu na Covid-19 - są zatrzymania

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Według śledczych zatrzymani wystawili około 4 tysięcy fałszywych certyfikatów o szczepieniu przeciwko Covid-19 i "zarobili" na tym około 4 mln zł. Dziesięć zatrzymanych przez policję osób wprowadzało do systemu gabinet.gov.pl podrobione zaświadczenia. Policja prowadzi postępowanie dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej.

29.05.2023

Polscy prawnicy aktywni i skuteczni przed europejskimi trybunałami

Wymiar sprawiedliwości

Coraz więcej polskich prawników reprezentuje swoich klientów przez Europejskim Trybunałem Praw Człowieka i Trybunałem Sprawiedliwości UE. Co ciekawe, gros z nich nie ma w tym zakresie specjalnego doświadczenia - czyli ma na swoim koncie zaledwie jedną taką sprawę. Są jednak i rekordziści, w 2022 r. w przypadku ETPC liderką była adwokat Monika Gąsiorowska z Warszawy, a jeśli chodzi o TSUE - Przemysław Kamil Rosiak, radca prawny również ze stolicy.

29.05.2023

Jak się "nie da", to nie będzie tabliczki oznaczającej adwokacką kancelarię

Wymiar sprawiedliwości

Lokal, w którym adwokat wykonuje zawód - zgodnie z adwokackim regulaminem ma być oznaczony w taki sposób, by wiadomo było, kto świadczy pomoc prawną. Zgodnie z przyjętymi właśnie zmianami adwokaci będą mogli jednak tabliczek uniknąć. Wyrazić będzie musiała jednak na to zgodę okręgowa rada adwokacka, a w takim wniosku trzeba będzie uzasadnić, dlaczego oznaczenie nie jest możliwe lub jest bezcelowe.

29.05.2023

Frankowiczom nie opłaca się czekać biernie na ogłoszenie upadłości Getinu

Banki Kredyty frankowe Restrukturyzacja

Klienci Getin Banku, kwestionujący ważność swojej umowy kredytowej, powinni pomyśleć o potrąceniu wierzytelności wobec banku, wynikającej z nieważnej umowy z wierzytelnością banku wobec nich, z tytułu wypłaconego kapitału. Jeśli tego nie zrobią, mogą zostać pozwani przez syndyka o zwrot kapitału kredytu, nawet jeśli dotychczasowa suma spłat przewyższa kwotę wypłaconego kapitału kredytu.

29.05.2023

Firmy nie muszą kontrolować swoich kontrahentów i wyręczać fiskusa

CIT VAT Doradca podatkowy Finanse Compliance

Fiskus cały czas chętnie weryfikuje dochowywanie należytej staranności przez podatników. Przedsiębiorcy notorycznie muszą także udowadniać brak świadomości uczestnictwa w potencjalnym oszustwie. Weryfikacja kontrahenta tylko na początku współpracy to jednak dla fiskusa za mało. Skarbówka zmusza więc firmy do okresowych przeglądów. Zapomina jednak, że to nie podatnik ma przeprowadzać kontrole.

29.05.2023

NRA apeluje o weto w sprawie Komisji do badania wpływów rosyjskich

Wymiar sprawiedliwości

Naczelna Rada Adwokacka zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy by skorzystał z prawa weta w sprawie ustawy o powołaniu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007 – 2022. Jak wskazano w piśmie, regulacja jest jaskrawym i oczywistym przykładem legislacyjnego bezprawia i narusza standardy konstytucyjne.

28.05.2023

Rząd walczy z agenturą - będzie pogrom w administracji publicznej i służbie cywilnej

Administracja publiczna Służba cywilna

Każdy, kto pracował lub współpracował z organami bezpieczeństwa do 1990 roku, błyskawicznie - w ciągu 15 lub 30 dni - straci pracę w służbie cywilnej lub administracji publicznej. Nie będzie miało znaczenia jakie zadania w rzeczywistości wykonywała dana osoba albo ile czasu zostało jej do emerytury. Nie będzie jej przysługiwało prawo odwołania się do sądu. W piątek Sejm odrzucił weto Senatu i ponownie przyjął przepisy krytykowane przez m.in. RPO i Naczelną Radę Adwokacką.

27.05.2023

Trwają zapisy na bezpłatne szczepienie przeciwko HPV

Pacjent Opieka zdrowotna

27 maja, o godzinie 7 rano rozpoczęły się zapisy - przez e-rejestrację, infolinię 989 albo w przychodni - na bezpłatne szczepienie dla dzieci w wieku 12 i 13 lat przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepienia w ramach powszechnego, dobrowolnego i darmowego programu rozpoczną się 1 czerwca. Ministerstwo Zdrowia uruchomiło serwis informacyjny z mapą punktów szczepień

27.05.2023

Referendarz w gorszej sytuacji, nie zaskarży decyzji o podziale czynności

Wymiar sprawiedliwości

Referendarze sądowi skarżą się, że nie mają możliwości zaskarżenia rozstrzygnięcia prezesa sądu o podziale czynności, a taką możliwość mają sędziowie i asesorzy sądowi. Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił Krajową Radę Sądownictwa o przeanalizowanie sytuacji i stanowisko w tej sprawie. Także Stowarzyszenie Referendarzy Sądowych Lex IUSTA uważa, że kwestia ta wymaga uregulowania.

27.05.2023

Doba pracownicza w ruchomym rozkładzie czasu pracy pozwala na elastyczność

Prawo pracy

W ruchomym rozkładzie czasu pracy oznaczony jest pewien przedział czasu, w którym pracownik może według swojej decyzji rozpocząć pracę. Skutkuje to możliwością zaczynania pracy wcześniej niż dnia poprzedniego, czego z kolei skutkiem będzie konieczność każdorazowego liczenia doby pracowniczej od godziny faktycznego rozpoczęcia pracy.

27.05.2023

Przeszedłeś jezdnię w niedozwolonym miejscu? Mandat lepiej zapłacić od razu

Pieszy się spieszy i niekiedy podejmuje decyzję o przejściu przez jezdnię w niedozwolonym miejscu. Czy przyjęcie mandatu w takim przypadku to najlepsze rozwiązanie? Prawnicy podkreślają, że wszystko zależy od klienta, ale sprawa w sądzie może mieć niekorzystny finał. Lepiej więc zapłacić - zgodnie z taryfikatorem 50 zł, niż ryzykować karę grzywny z kosztami postępowania i marnować czas na sądowe spory.

27.05.2023

Od niektórych zagranicznych emerytur w Polsce trzeba zapłacić podatek i składkę zdrowotną

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Niejasne przepisy i skomplikowane treści międzynarodowych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania rodzą wiele wątpliwości wśród Polaków pobierających zagraniczne emerytury. Do redakcji Prawo.pl trafia coraz więcej pytań w tym zakresie. To, czy osoba otrzymująca emeryturę z zagranicy jest zobowiązana zapłacić w Polsce podatek dochodowy od otrzymanych wypłat, zależy od kilku czynników. Czasami konieczne jest także zapłacenie składki zdrowotnej.

27.05.2023

Pies dla byłej żony, kot dla byłego męża. Trudne dzielenie zwierząt po rozwodzie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Przy dzieleniu majątku po rozwodzie często do podziału są też zwierzęta, ale nie są one „zwykłym” składnikiem majątku. Na to, komu zostanie przyznany pies czy kot wpływa także fakt większego przywiązania zwierzęcia do któregoś z małżonków, to, kto w czasie trwania małżeństwa sprawował faktyczną opiekę nad zwierzęciem – karmił je, zabierał na wizyty u weterynarza, wyprowadzał na spacery oraz kto po rozwodzie może zapewnić zwierzęciu lepszą opiekę.

27.05.2023

Budowa biogazowni po zmianie przepisów wymknie się spod kontroli? Jest takie ryzyko

Środowisko Budownictwo

Brak minimalnej odległości od zabudowy mieszkalnej, zbyt duża dopuszczalna moc instalacji czy daleko idące uproszczenia procesu budowlanego - to główne wątpliwości dotyczące biogazowni rolniczych, na które zwracają uwagę eksperci. Zgodnie podkreślają, że zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii jest obecnie niezbędne, ale uchwalona przez Sejm ustawa może spowodować, że instalacje takie mogą stać się uciążliwe.

27.05.2023

Dietetyk do południa będzie zawodem medycznym, a po południu już nie

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Dietetyk pracujący w szpitalu publicznym będzie mógł wykonywać tylko trzy czynności zawodowe i będzie podlegał pod ustawę o niektórych zawodach medycznych. Natomiast ten sam dietetyk, pracujący po południu w prywatnym gabinecie, już zawodem medycznym nie będzie. Po poprawkach, które wprowadziły ten podział, przyjętych przez sejmową Komisję Zdrowia, w środowisku wrze.

27.05.2023

E-rozprawy zostają - Sejm zaczyna prace nad zmianami w procedurze cywilnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

E-rozprawy pozostaną w sprawach cywilnych na stałe. Sejmie rozpoczął prace nad kolejną nowelizacją procedury cywilnej, która usankcjonuje to, co miało obowiązywać w okresie pandemii i rok po niej. Z pewnymi jednak zmianami. Wprowadzony zostaje m.in. przepis, zgodnie z którym strony będą mogły sprzeciwić się zdalnym zeznaniom świadków i wnioskować o stacjonarne przedstawianie opinii przez biegłych.

26.05.2023

Więcej władzy dla Prokuratora Krajowego - Sejm już pracuje nad zmianami

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Już wkrótce pozycja Prokuratora Krajowego może znacznie wzrosnąć i to kosztem kompetencji Prokuratora Generalnego. Sejm właśnie rozpoczął prace nad pakietem zmian w Prawie o Prokuraturze rozszerzającym jego uprawnienia m.in. w zakresie spraw kadrowych, delegacji i dyscyplinarek. Jego opinia będzie istotna przy odwoływaniu przed upływem kadencji rzeczników dyscyplinarnych, będzie mógł też wstrzymać polecenie... Prokuratora Generalnego.

26.05.2023