Automatyczne podnoszenie ceny subskrypcji jest niezgodne z prawem

Domowe finanse

Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji zwraca uwagę, że jeśli klient ma wykupioną subskrypcję z automatyczną płatnością, sprzedawca nie może podnieść jej ceny bez zgody konsumenta. Amazon Digital UK i Amazon EU w ramach Amazon Prime i Prime Video zmieniają praktykę pod wpływem działań Prezesa UOKiK. Dodatkowo, trwa weryfikacja praktyk u siedmiu innych podmiotów oferujących usługi w ramach subskrypcji.

12.12.2023

TK: Wstrzymanie biegu terminu przedawnienia na podstawie ustawy covidowej niezgodne z Konstytucją

Ordynacja

Przepisy ustawy covidowej dotyczące wstrzymania biegu przedawnienia karalności czynu i przedawnienia wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe są niezgodne z Konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny (sygn. P 12/22). Zakwestionowane regulacje nie wskazują terminu, do którego obowiązywać miało zawieszenie biegu terminów, ani maksymalnego limitu czasowego ich trwania.

12.12.2023

TSUE: Bank nie może żądać od konsumenta innej kwoty niż kapitał i ustawowe odsetki

Prawo europejskie Kredyty frankowe

Po ustaleniu, że umowa kredytu jest nieważna, kredytobiorcy muszą zwrócić do banku wyłącznie kwotę kapitału bez żadnych dodatkowych kosztów. Bank nie ma możliwości żądać wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, ani jego zwrotu po waloryzacji wynikającej z inflacji. Taki wniosek wynika z poniedziałkowego wyroku TSUE. Postanowienie to jest wiążące dla polskich spraw frankowych i wpłynie na sprawę każdego kredytobiorcy.

12.12.2023

Izabela Leszczyna ma kierować Ministerstwem Zdrowia

Opieka zdrowotna

Kluczową sprawą w ochronie zdrowia jest mądre, zdecydowane dysponowanie finansami publicznymi - mówił premier Donald Tusk we wtorek w Sejmie, prezentując kandydaturę Izabeli Leszczyny na ministra zdrowia. Podkreślał, że kierowanie Ministerstwem Zdrowia nie jest misją straceńczą.

12.12.2023

PIT kasowy kuszący, ale powinien być dobrowolny

PIT Finanse

Przedsiębiorcy mają płacić PIT kasowo, czyli dopiero po otrzymaniu zapłaty od kontrahenta – zapowiedział premier Donald Tusk w trakcie wtorkowego exposé, ale szczegółów na razie brak. Eksperci oceniają, że pomysł co do zasady jest dobry, ponieważ ograniczy zatory płatnicze. Jednak, ich zdaniem, powinno to być rozwiązanie pozostawione do wyboru przedsiębiorcy, tak jak obecnie kasowy VAT. Kasowy PIT będzie się wiązać ze zmianą w rozliczeniu kosztów oraz koniecznością dostosowania systemów księgowych.

12.12.2023

Krzysztof Gawkowski pokieruje resortem cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska

Krzysztof Gawkowski (Lewica) pokieruje pracami resortu cyfryzacji - ogłosił we wtorek w Sejmie premier Donald Tusk. Wcześniej, w dwutygodniowym rządzie Mateusza Morawieckiego, Ministerstwo Cyfryzacji planowano włączyć w struktury resortu rozwoju i technologii. Teraz ma być osobnym ministerstwem.

12.12.2023

Dariusz Wieczorek nowym ministrem nauki

Szkolnictwo wyższe

Dariusz Wieczorek zostanie nowym ministrem nauki w rządzie Donalda Tuska, zastąpi na tym stanowisku Krzysztofa Szczuckiego, który przez dwa tygodnie pełnił tę funkcję w rządzie Mateusza Morawieckiego. Nowy minister został powołany 13 grudnia 2023 - co interesujące, nie został on ministrem szkolnictwa wyższego. Ten dział pozostał nieobsadzony.

12.12.2023

Profesor Adam Bodnar będzie ministrem sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Profesor Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich, będzie ministrem sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska. W skład kierownictwa resortu mają wejść Maria Ejchart-Dubois, współzałożycielka inicjatywy Wolne Sądy, radca prawny Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, krakowski sędzia Dariusz Mazur ze Stowarzyszenia Sędziów Themis, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek i Arkadiusz Myrcha - radca prawny, polityk KO.

12.12.2023

Krzysztof Hetman nowym ministrem rozwoju i technologii

Krzysztof Hetman (PSL-TD) pokieruje Ministerstwem Rozwoju i Technologii - poinformował w swoim expose premier Donald Tusk. Zastąpi na tym stanowisku Marlenę Maląg, która pełniła tę funkcję w rządzie tymczasowym Mateusza Morawieckiego. Nowy rząd zostanie powołany najprawdopodobniej w środę, 13 grudnia.

12.12.2023

Nowym ministrem finansów zostanie Andrzej Domański

Finanse

Nowym ministrem finansów zostanie Andrzej Domański - zapowiedział premier Donald Tusk podczas wtorkowego exposé. Podkreślił, że będzie on odpowiadał m.in. za bezpieczeństwo finansów publicznych. Premier zapowiedział też powołanie nowej instytucji – Rady Fiskalnej, która będzie opiniowała wydatki. Według niego, natychmiast zostaną zrealizowane takie postulaty, jak kasowy PIT dla przedsiębiorców oraz ograniczenie czasu kontroli u mikroprzedsiębiorców.

12.12.2023

Autopoprawka do projektu ustawy okołobudżetowej na 2024 rok trafiła do Sejmu

Finanse publiczne

Do Sejmu trafiła autopoprawka do rządowego projektu przyszłorocznej ustawy okołobudżetowej, która przewiduje przekazanie w 2024 roku różnym instytucjom obligacji o wartości nominalnej 13,7 mld zł - na wsparcie górnictwa, inwestycji półprzewodnikowych, radiofonii i telewizji oraz uczelni.

12.12.2023

Ustawa o sygnalistach powinna być już wdrażana, a wciąż nie przeszła procedur

Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Poprawmy prawo Sygnaliści

Kolejne przepisy unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów powinny funkcjonować od 17 grudnia br., tymczasem polska ustawa w tym zakresie nie jest nawet na etapie pierwszego czytania w Sejmie. Jak zgodnie wskazują prawnicy, pogłębia to niepewność przedsiębiorców i chaos w firmach – tym bardziej, że sądy zaczynają już odnosić się w wyrokach bezpośrednio do przepisów dyrektywy. Rośnie też obawa, że nawet po przyjęciu ustawy regulacje będą wdrażane „na kolanie”, bo zabraknie na to czasu.

12.12.2023

Cofnięcie wypowiedzenia przez pracodawcę lub pracownika

Prawo pracy

O ile wypowiedzenie umowy o pracę jest jednostronną czynnością prawną, która dla swojej ważności nie wymaga zgody drugiej strony, o tyle wycofanie wypowiedzenia zasadniczo nie jest możliwe bez wyrażenia na to zgody przez jego adresata. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy odwołane wypowiedzenie dotarłoby do adresata wraz z oświadczeniem woli w sprawie wypowiedzenia, lub wcześniej.

12.12.2023

Ile zarabia pielęgniarka? Niespójne przepisy zarzewiem sporów

Zawody medyczne

Jedne akty prawne odnoszą się do stanowiska, inne do kwalifikacji wymaganych, a kolejne odwołują się do pojęcia "specjalistka", tym razem bez odniesień do tytułów naukowych: magister czy licencjat. Na tym podłożu wyrosły spory sądowe pielęgniarek z pracodawcami o wysokość wynagrodzenia, uznawanie ich kwalifikacji i doświadczenia. Efektem jest też skłócenie środowiska, co przyznają same pielęgniarki.

12.12.2023

Dowód na e-rozprawie? W rozporządzeniu za dużo biurokracji i rozwiązania sprzed 14 lat

Wymiar sprawiedliwości

Sądy krytycznie oceniają rozporządzenie ministra sprawiedliwości, dotyczące przeprowadzenia dowodu na rozprawie zdalnej. Wskazują, że zawarte w nim uregulowania powielają rozwiązania z obowiązującego rozporządzenia z 2010 r., dotyczące przeprowadzenia dowodu na odległość w sprawach cywilnych, a ponadto przewidują szereg czynności, które znacznie obciążą sekretariaty sądowe. Wątpliwości budzi też fakt, że przepisy umożliwiają przesyłanie samego dźwięku.

12.12.2023

Dyrektorzy szkół niepublicznych z optymizmem patrzą w przyszłość

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Ponad jedna trzecia dyrektorów, uczestniczących w badaniu „Barometr Edukacji Niepublicznej” uważa, że sytuacja w oświacie w najbliższych miesiącach się poprawi. Źródłem nadziei są dla nich m.in. zmiany zapowiadane przez partie, które stworzą nowy rząd. Uzasadniając swój optymizm, badani wskazali na zmianę kierownictwa resortu edukacji, zapowiedzi podwyżek dla nauczycieli i „odchudzenia” podstawy programowej oraz spodziewane zwiększenie autonomii szkół.

12.12.2023

Na szczycie dyskusja o neosędziach, a sądy kadrowo sięgają dna

Wymiar sprawiedliwości

Brakuje sędziów, referaty są coraz większe, do tego dochodzi luka wiekowa i przechodzenie w stan spoczynku - sytuacja w sądach jest na tyle zła, że sędziowie bez owijania w bawełnę informują strony, by nie liczyły na szybkie rozstrzygnięcia. Niechlubny prym wiodą w tym zakresie wydziały cywilne, ale i w pozostałych jest coraz gorzej. Wielu sędziów z niepokojem czeka na szykujące się zmiany dotyczące neosędziów, bo - jak mówią - bez całościowego spojrzenia na kwestie kadrowe, sądy czeka Armagedon.

12.12.2023

Integracja, wpieranie adwokatek i aplikantek - plany Koła Kobiet przy ORA w Warszawie

Prawnicy

Działania integracyjne, wspieranie adwokatek i aplikantek adwokackich, eksponowanie tych o różnych ścieżkach kariery, wykształceniu specjalistycznym i zainteresowaniach, wymiana doświadczeń, w końcu zachęcania do większego zaangażowania w działalność samorządową - to plany powołanego w październiku Koła Kobiet przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Jego przewodniczącą jest mec. Patrycja Kasica, a wiceprzewodniczącą mec. Dagmara Miler.

12.12.2023

Ruszyły wypłaty wyrównań wynagrodzeń sędziów i referendarzy za 2023 r.

Wymiar sprawiedliwości

Od 8 grudnia br. sądy w całym kraju zaczęły wypłacać sędziom, referendarzom i asesorom wyrównania wynagrodzeń w 2023 r. Ich wysokość ustalana była nie na podstawie ustawy ustrojowej, a okołobudżetowej. W listopadzie Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że było to niezgodne z Konstytucją. A ponieważ sądy nie miały wystarczających środków, wnioskowały o ich uruchomienie z rezerwy celowej. Ministerstwo Finansów zdecydowało o tym 30 listopada br.

11.12.2023