Będzie wyrównanie wynagrodzeń prokuratorów za 2023 rok, wypłaty do końca grudnia

Prokuratura

Wypłacone już wynagrodzenia prokuratorów za 2023 r. i te za listopad oraz grudzień mają zostać zwiększone o różnicę pomiędzy podstawą do ich wyliczenia wynikającą z ustawy okołobudżetowej na bieżący rok a tym co zakłada Prawo o prokuraturze. Prawo.pl dotarło do projektu noweli okołobudżetówki, który został już przyjęty przez Radę Ministrów i ma trafić w najbliższych godzinach do Sejmu. Wypłat prokuratorzy mogą się spodziewać do 31 grudnia.

05.12.2023

W nocy skierowania na szczepienia na Covid-19 w podwariancie "kraken"

Koronawirus

Osoby powyżej 12. roku życia od środy będą mogły zaszczepić się szczepionką Nuvaxovid firmy Novavax. To zmodyfikowana szczepionka na podwariant koronawirusa XBB.1.5, nazywanego "krakenem". Skierowania na szczepienie zostaną wystawione automatycznie w nocy z wtorku na środę. Zapisać na szczepienie można się przez Internetowe Konto Pacjenta, w placówce POZ, aptece, przez infolinię 989 lub na stronie pacjent.gov.pl - informuje Ministerstwo Zdrowia.

05.12.2023

ZUS: Brak korekty bez sankcji dla przedsiębiorcy

Ubezpieczenia społeczne Finanse

Tylko do końca grudnia można poprawiać błędy. Wcześniej, do końca 2021 r., była taka możliwość bez ograniczenia w czasie. Po 1 stycznia 2024 r. nie będzie już możliwa korekta dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast za okres od stycznia 2022 r. błędy można skorygować w ciągu kolejnych pięciu lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy – podkreśla ZUS. I przypomina, że nie ma sankcji dla płatników, którzy nie zdążą złożyć korekt przed 1 stycznia.

05.12.2023

GUS: W 2022 r. bezrobotnych, potencjalnie aktywnych zawodowo oraz niepełnozatrudnionych, było w sumie 855 tys. osób

Prawo pracy Rynek pracy

W latach 2018-2022 liczba osób aktywnych zawodowo w Polsce wzrosła o prawie 300 tys. Liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się o 161 tys., a liczba pracujących wzrosła o 459 tys. – podał GUS. Z jego najnowszej analizy wynika, że współczynnik aktywności zawodowej w 2022 r. wyniósł 58 proc., a jego najwyższy poziom odnotowano w województwie mazowieckim (62,2 proc.).

05.12.2023

TK: Przepisy ograniczające odpowiedzialność za szkody spowodowane przez dzikie zwierzęta konstytucyjne

Przepisy prawa łowieckiego, ograniczające odpowiedzialność w określonych przypadkach za szkody spowodowane w uprawach przez dzikie zwierzęta, są zgodne z Konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Orzeczenie zapadło jednogłośnie, a było pokłosiem pytania skierowanego do TK jeszcze w marcu 2016 r. przez Sąd Rejonowy w Pile. Sprawa dotyczyła rolnika, który wniósł o zasądzenie od koła łowieckiego pieniędzy z tytułu szkód spowodowanych przez dzikie zwierzęta na jego działkach.

05.12.2023

TSUE: Państwo w czasie pandemii może zakazać innych podróży niż niezbędne

Prawo europejskie Koronawirus

Ważność niektórych zakazów podróżowania oraz obowiązków w zakresie poddania się testom diagnostycznym i odbycia kwarantanny podczas kryzysu zdrowotnego potwierdził w wydanym we wtorek wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE. - Środki te muszą być jednak uzasadnione, jasne, precyzyjne, niedyskryminacyjne i proporcjonalne. Powinny też podlegać zaskarżeniu - zastrzegł TSUE.

05.12.2023

Apteka nadal będzie realizować recepty papierowe od weterynarza

Farmacja

Wymóg wystawiania recept wyłącznie w postaci elektronicznej nie dotyczy recept wystawianych przez lekarza weterynarii na produkty lecznicze zawierające w swoim składzie substancję psychotropową lub środek odurzający - informuje Naczelna Izba Aptekarska. Weterynarz ma natomiast obowiązek zamieszczenia na takiej papierowej recepcie weterynaryjnej unikalnego numeru identyfikującego.

05.12.2023

SN odwołuje uchwałę w sprawie skutków nieważności umów “frankowych”

Prawnicy Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy informuje, że posiedzenie jawne wyznaczone na 6 grudnia 2023 r. w celu rozstrzygnięcia zagadnienia prawnego dotyczącego skutków ustalenia nieważności umów tzw. kredytów frankowych zostało odwołane. Przyczyną odwołania jest złożenie przez pozwany bank, na dwa dni przed posiedzeniem, wniosków, w których zakwestionowano bezstronność i niezawisłość wszystkich siedmiu sędziów orzekających w sprawie.

05.12.2023

Dr Hlebicka-Józefowicz partnerem w Kancelarii DZP

Prawnicy

Dr Anna Hlebicka-Józefowicz, uznana na rynku ekspertka z obszaru regulacji i legislacji, laureatka II miejsca w konkursie Rising Stars - liderzy jutra 2020, została właśnie partnerem w Kancelarii DZP. Jest z nią związana od 2014 r., w 2018 została szefową Zespołu Doradztwa Regulacyjnego, a jako partner będzie prowadziła Zespół Doradztwa Regulacyjnego, Legislacji i Compliance.

05.12.2023

„Zatruta pigułka” w projekcie ustawy okołobudżetowej na 2024 r.

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego kieruje do Sejmu projekty ustaw zwiększające wydatki lub zmniejszające przychody budżetowe. Choć według konstytucjonalistów, każdy rząd może wnieść dowolny projekt ustawy, to jednak - jak twierdzą - rząd tymczasowy, bo nie mający większości w Parlamencie, powinien ograniczyć się do rozwiązywania najpilniejszych kwestii. Nawet w projekcie ustawy okołobudżetowej „zaszyte” zostały w ostatnim momencie przepisy, które mogą zaskoczyć następców.

05.12.2023

Problem z TK można rozwiązać uchwałami Sejmu, ale orzeczeń lepiej systemowo nie ruszać

Wymiar sprawiedliwości

Sejm powinien w pierwszej kolejności podjąć uchwały usuwające z systemu prawnego te powołujące sędziów dublerów do Trybunału Konstytucyjnego. Te osoby powinny zostać uznane za takie, które nigdy nie były sędziami Trybunału, nie przejdą więc w stan spoczynku, ale nie będą też zwracać wynagrodzeń. Dalej będzie jednak trudniej, bo uporządkowanie sytuacji w TK to też kwestia orzeczeń wydanych przez niewłaściwy skład sędziowski, nie powinny być całościowo uznane za nieważne - takie wnioski płyną z debaty dotyczącej przyszłości Trybunału.

05.12.2023

Leszek Kędzior: Centralizacja wysyłek pism sądowych realnie odciąża sądy

Wymiar sprawiedliwości

Z Centrum Cyfryzacji Obsługi Wydruku każdego dnia wysyłanych jest około 120 tys. przesyłek sądowych, które w świetle obowiązujących przepisów nie wymagają podpisu. Po zmianach legislacyjnych można byłoby wysyłać w ten sposób również pozostałe przesyłki. Korzyści jakie płyną z centralnego wydruku to oszczędności finansowe, czasowe i te dotyczące zasobów ludzkich - mówi Leszek Kędzior, dyrektor Sądu Apelacyjnego w Katowicach, zarządzający Centrum.

05.12.2023

Na SOR na badania? Szpitale obawiają się oblężenia

Opieka zdrowotna

Kolejki na szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR) mają być krótsze, bo pacjent, którego życie nie jest zagrożone, trafi do punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, w tym samym budynku. Szpitale alarmują jednak, że Ministerstwo Zdrowia przerzuca na nie zadania podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarze mają bowiem zlecać badania pacjentom odesłanym do punku NiŚOZ w szpitalu. Podkreślają, że wykracza to poza interwencyjną opiekę medyczną. - To zadanie POZ - podkreślają.

05.12.2023

Świąteczny prezent od kontrahenta może być z podatkiem

CIT PIT VAT Doradca podatkowy

Wydatki na świąteczne prezenty dla kontrahentów mogą być kosztem uzyskania przychodu tylko wówczas, gdy nie mają reprezentacyjnego charakteru. A to oznacza, że nie można odliczyć kosztów zakupu koszy prezentowych czy alkoholi. Z kolei obdarowany kontrahent powinien, co do zasady, zapłacić PIT od upominku – sposób rozliczenia zależy od tego, czy prezent otrzymuje osoba prawna, indywidualny przedsiębiorca, czy też osoba nieprowadząca działalności gospodarczej.

05.12.2023

Do końca roku nabór wniosków do programu "Maluch plus"

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Gminy mogą do końca roku składać wnioski w ramach drugiego naboru do programu "Maluch plus". W 2023 r. Ministerstwo Rodziny zwiększyło budżet programu do 5,5 mld zł, co ma pozwolić na utworzenie ponad 100 tys. nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi - poinformował resort w poniedziałek w komunikacie.

04.12.2023

MF: Do wystawiania faktur w KSeF wystarczą bezpłatne narzędzia

VAT KSeF

Już dziś warto zalogować się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testować jego możliwości. Sposób logowania będzie się różnił w zależności od tego, czy użytkownikiem jest osoba fizyczna, czy spółka - informuje Ministerstwo Finansów. I wyjaśnia, że do KSeF można zalogować się przy pomocy: Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub kwalifikowanej pieczęci elektronicznej

04.12.2023

RPO składa skargę nadzwyczajną w sprawie zachowku od wyroku Sądu Okręgowego

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Rzecznik Praw Obywatelskich składa skargę nadzwyczajną na korzyść powódki od wyroku Sądu Okręgowego w sprawie zachowku. Sąd nałożył na powódkę ciężar wykazania, że spadkodawczyni nie zrealizowała ani nie zbyła roszczenia o zachowek - choć strona pozwana nie podnosiła tych okoliczności. Według RPO, odebranie jej prawa do zachowku naruszyło funkcje: ochronną, dystrybucyjną oraz solidarnościową tej instytucji prawa spadkowego.

04.12.2023

Rozszerzenie katalogu kodów paliw ciekłych to zmiany dla koncesjonariuszy

Energetyka

25 listopada 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska określające wykaz paliw ciekłych, których wytwarzanie, magazynowanie lub przeładunek, przesyłanie lub dystrybucja, obrót, w tym obrót z zagranicą, wymaga koncesji oraz których przywóz wymaga wpisu do rejestru podmiotów przywożących. Koncesjonariusze powinni upewnić się, czy nie obejmie ich obowiązek złożenia wniosku do regulatora.

04.12.2023

Bez nowelizacji przepisy o awansie różnicują sytuację nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Znowelizowane w zeszłym roku przepisy dotyczące awansu zawodowego nauczycieli nie są precyzyjne - różnicują sytuację początkujących nauczycieli. Pedagodzy zatrudnieni na zastępstwo nie rozpoczną przygotowania zawodowego, co oznacza, że nie wkroczą na ścieżkę awansu zawodowego, mimo uzupełnienia obowiązku przygotowania pedagogicznego i posiadania tych samych kwalifikacji, co inni pedagodzy zatrudnieni w szkole.

04.12.2023