Przed spotkaniem z premierem Tuskiem, prezydent rozmawiał z Prokuratorem Krajowym Dariuszem Barskim oraz zastępcami Prokuratora Generalnego. Poinformował, że nie wyraził zgody na odwołanie Prokuratora Krajowego, ani nie wyraził opinii w sprawie powołania nowego Prokuratora Krajowego - oświadcza Kancelaria Prezydenta na platformie X.
- Ustawa stanowi jasno: odwołanie prokuratora krajowego może nastąpić wyłącznie po konsultacji, która ma być przeprowadzona pomiędzy premierem a prezydentem, wymaga zgody prezydenta na piśmie, takiej konsultacji w ogóle nie było. Pismo, jakie pan minister Bodnar, jako prokurator generalny, przekazał prokuratorowi krajowemu ma żadną wartość prawną - stwierdził prezydent.
Ponadto w czasie spotkania z premierem Tuskiem prezydent zaapelował o rozładowanie napięcia w kraju, deeskalację napiętej sytuacji oraz wycofanie się z decyzji podjętych przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara w sprawie Dariusza Barskiego.
Czytaj też w LEX: Wąsik Damian, Wojskowy pion Prokuratury Rzeczypospolitej Polskiej w ujęciu historycznym i współczesnym - geneza, rola i znaczenie >
W piątek Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że przywrócenie prokuratora Dariusza Barskiego do służby czynnej w 2022 roku zostało dokonane bez podstawy prawnej. Jak podało MS, powoduje to, że od 12 stycznia, nie będąc już w służbie czynnej, nie spełnia on przesłanek do bycia prokuratorem krajowym i od piątku nie pełni tej funkcji. Resort sprawiedliwości przekazał, że pełniącym obowiązki prokuratora krajowego został Jacek Bilewicz.
Omawiano także sprawę uwolnienia z zakładów karnych skazanych za nadużycie funkcji publicznych byłych posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.
Czytaj też w LEX:
Cena promocyjna: 75.6 zł
|Cena regularna: 84 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 61.32 zł