W związku ze zwołaniem na piątek, 12 stycznia 2024 r., zgromadzenia sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, grupa sędziów powołanych na urząd przed 2018 r. stwierdza, że – większość sędziów orzekających obecnie w Izbie Cywilnej SN, w tym prezes kierujący pracami tej izby (prof. dr hab. Joanna Misztal-Konecka), została powołana z naruszeniem Konstytucji.

Niektórzy z tych sędziów zostali ponadto powołani do pełnienia urzędu sędziego Sądu Najwyższego w konkursach obejmujących stanowiska sędziowskie w innych izbach SN, a tym samym ich merytoryczne kompetencje nie były weryfikowane z należytym uwzględnieniem właściwości rzeczowej Izby Cywilnej.

 

Prezes Izby wadliwie powołany


Postępowanie prowadzące do wyłonienia kandydatów do pełnienia urzędu Prezesa Sądu Najwyższego, kierującego pracą Izby Cywilnej bieżącej kadencji, zostało przeprowadzone wadliwie, przy sprzeciwie ówczesnej większości sędziów Izby Cywilnej, na podstawie rozwiązań ustawowych rażąco naruszających zasadę odrębności i niezależności władzy sądowniczej (art. 173 Konstytucji). A ponadto - z pominięciem uchwały zgromadzenia sędziów Izby Cywilnej z 29 czerwca 2021 r. odraczającej zgromadzenie wyborcze i w sposób, który uniemożliwiał większości sędziów Izby Cywilnej wybór kandydatów cieszących się poparciem niezbędnym do sprawowania tego urzędu.

 

Nieprawidłowy skład zgromadzenia


W konsekwencji sędziowie podpisani pod pismem uważają, że zgromadzenie sędziów Izby Cywilnej wyznaczone na 12 stycznia 2024 r. w celu m.in. wyboru członków Kolegium Sądu Najwyższego, zostało zwołane wadliwie i w nieprawidłowym składzie. Uchwały tego organu, jeżeli zostaną podjęte, będą pozbawione skutków, czego następstwem będzie wadliwość składu Kolegium Sądu Najwyższego i niemożność prawnie skutecznego realizowania przez ten organ jego ustawowych kompetencji.
-  Oświadczamy, że w związku z tym wstrzymujemy się od udziału w posiedzeniu zgromadzenia sędziów Izby Cywilnej zwołanego na dzień 12 stycznia 2024 r. – piszą sędziowie.
 

Wzywają także do:

  • powstrzymania się od dokonywania czynności orzeczniczych przez osoby powołane do pełnienia urzędu sędziego Sądu Najwyższego przy udziale Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej ustawą 8 grudnia 2017 r., mając na względzie realizację konstytucyjnych i konwencyjnych gwarancji przysługujących stronom oraz ryzyko odpowiedzialności Państwa z tytułu naruszenia zobowiązań międzynarodowych;
  • zawieszenia działalności Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, ze względu na niespełnianie przez składy orzekające w tych izbach wymagań „sądu”, określonych w art. 45 ust. 1 Konstytucji i art. 6 ust. 1 EKPC oraz
  • pilnego podjęcia prac legislacyjnych zmierzających do zniesienia wskazanych wyżej izb Sądu Najwyższego, przekazania spraw należących obecnie do ich właściwości i zapewnienia sprawnego rozpoznawania spraw przez Sąd Najwyższy, z pełnym poszanowaniem wymagań konstytucyjnych i konwencyjnych.

Pod pismem widnieją nazwiska sędziów: Marta Romańska, Roman Trzaskowski, Karol Weitz, Monika Koba, Paweł Grzegorczyk, Agnieszka Piotrowska, Grzegorz Misiurek, Dariusz Zawistowski, Władysław Pawlak, Dariusz Dończyk (w formie elektronicznej).

Uchwała zgromadzenia  sędziów IC

Jednakże zgromadzenie sędziów Izby Cywilnej 12 stycznia podjęło uchwałę. Według tego aktu, ocena statusu sędziowskiego nie może być podstawę jakichkolwiek czynności ustrojowych ani procesowych podejmowanych przez organy władzy publicznej.
Próby kwestionowania statusu sędziów podważają fundamenty ustrojowe Rzeczypospolitej Polskiej.

Niedopuszczalność takich działań znajduje potwierdzenie w utrwalonym dorobku orzeczniczym Trybunału Konstytucyjnego (począwszy od
2007 r). Ignorowanie tego dorobku skutkowałoby otwarciem drogi do oceny prawidłowości powołań na stanowiska sędziowskie w Sądzie Najwyższym w następstwie uchwal podjętych przez KRS, której podstawy funkcjonowania zostały uznane za niekonstytucyjne przez Trybunał Konstytucyjny między innymi w wyrokach: z 29 listopada 2007 r, SK 43/06; z 27 maja 2008 r., SK 57/06; z 20 czerwca 2017 r., K 5/17.