W kosztach rozliczymy tylko zepsute produkty ujęte w protokole strat

PIT

Aby dany wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, musi być prawidłowo udokumentowany. Dowodem powstania strat w towarach spowodowanej ich zepsuciem bądź upływu daty przydatności do spożycia, jest protokół strat/zniszczenia. Protokół zawierający szczegółowy opis zdarzenia, którego przyczyną było zniszczenie/strata towarów, wykaz tych towarów oraz wartość poniesionej straty będzie podstawą zaewidencjonowania zdarzenia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

27.10.2023

KRS wybrała prof. Pastuszko na sędziego SN do Izby Kontroli Nadzwyczajnej

Prawnicy

W tajnym głosowaniu najwięcej głosów otrzymał dr. hab. Grzegorz Pastuszko, którego kandydatura wraz z wnioskiem o powołanie zostanie przedstawiona Prezydentowi RP. To wynik przesłuchań w Krajowej Radzie Sądownictwa na dwa wolne stanowiska. Kandydatów do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego było sześciu. Wśród nich są dwaj zastępcy rzeczników dyscyplinarnych sędziów sądów powszechnych, jeden profesor prawa a także jeden specjalista od prawa kanonicznego.

27.10.2023

Praworządność potrzebuje nie tylko zmiany przepisów, ale też edukacji i współpracy prawników

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Wynik niedawnych wyborów parlamentarnych przyniósł nadzieję na powrót praworządności, respektowanie trójpodziału władz, niezależność sądownictwa i niezawisłość sędziów. Zmiany w przepisach są konieczne, ale równie ważne jest choćby kształcenie nowego pokolenia prawników, m.in. w zakresie ich roli w demokratycznym państwie - uważają uczestnicy konferencji "Między postępowaniem rozpoznawczym a egzekucyjnym”.

27.10.2023

NRL: Kryteria stwierdzenia śmierci mózgu powinny wynikać z wiedzy medycznej

Pacjent Zawody medyczne

W ocenie samorządu lekarskiego kryteria, od których zależy stwierdzenie trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu - śmierci mózgu - powinny być wyłącznie odzwierciedleniem aktualnej wiedzy medycznej i podlegają ustaleniu przez naukowe środowiska medyczne. - Dlatego nie powinno się im nadawać rangi aktu prawnego powszechnie obowiązującego - ustawy czy rozporządzenia - pisze Naczelna Izba Lekarska.

27.10.2023

Badanie PwC: Aż 74 proc. badanych wciąż boi się złej jakości powietrza

Środowisko Prawo gospodarcze

Aż 74 proc. badanych osób obawia się, że jakość powietrza podczas tegorocznej zimy znów będzie zła, a 51 proc. ankietowanych jest zaniepokojonych stanem i dostępnością wody pitnej w Polsce - wynika z badania przeprowadzonego wśród przedstawicieli biznesu z całej Polski. Ponad 66 proc. ankietowanych uważa, że jakość systemu edukacji ekologicznej w Polsce jest niewystarczająca, a 13 proc. odpowiedziało, że ich zdaniem jest ona wręcz bardzo zła.

27.10.2023

Przedsiębiorcy frankowicze coraz częściej pozywają banki

Rynek i konsument Kredyty frankowe

To, że przy zawieraniu umowy kredytu kredytobiorca funkcjonował jako przedsiębiorca, nie pozbawia go możliwości dochodzenia unieważnienia zawartej umowy. Jednak brak konsumenckiego charakteru takiej umowy pozbawia możliwości powołania się na abuzywność zapisów umowy kredytu. Przedsiębiorca, który chce pozwać bank, musi mieć również świadomość innych różnic - takich jak wysokość opłaty wstępnej.

27.10.2023

Środki przypadające byłemu małżonkowi uczestnika PPK trafią na jego rachunek PPK

PIT Prawo pracy PPK

Jeżeli były małżonek uczestnika PPK nie ma rachunku PPK, może przetransferować środki przypadające mu po rozwodzie na terminową lokatę, pod warunkiem ich wypłaty po osiągnięciu 60. roku życia albo przekazać je na swój rachunek bankowy. Od tego, jak skorzysta z tych środków, zależy, czy otrzyma je bez pomniejszeń.

27.10.2023

UODO chce wiedzieć, co Chat GPT robi z naszymi danymi

Nie wiadomo, jak Chat GPT przetwarza nasze dane osobowe, a informacje, jakie generuje nie zawsze są prawdziwe. Dlatego prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych wszczął postępowanie przeciwko jego twórcom, spółce OpenAI i właśnie skierował do niej pytania. Chce wiedzieć m.in. skąd i w jakim celu spółka pozyskała dane skarżącego. Realizacja obowiązków informacyjnych czy prawa do bycia zapomnianym może być w przypadku Chata GPT niemożliwa - wskazują prawnicy.

27.10.2023

Żelazny fundusz na alimenty wycina innych wierzycieli

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Z kwoty uzyskanej z egzekucji dłużnika, w pierwszej kolejności mają być zaspokojone nie tylko należności alimentacyjne wymagalne, ale też przyszłe - w wysokości stanowiącej równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę za okres roku. Sędziowie podkreślają, że narusza to Konstytucję, bo uderza m.in. w równość wierzycieli. Tzw. fundusz żelazny może być także wykorzystywany do ucieczki przed egzekucją.

27.10.2023

Państwo dopłaci do prywatnej wizyty u lekarza - rozwiązanie realne, ale ryzykowne

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Chodzi o rozładowanie kolejek do specjalistów. To może się udać. Jednak w dłuższej perspektywie refundowanie wizyt prywatnych nie naprawi systemu publicznego, a kolejki pacjentów po prostu się przeniosą - przestrzegają eksperci. Przekonują jednocześnie, że jest to rozwiązanie do udźwignięcia przez NFZ, o ile będzie wprowadzane etapami. Dostrzegają także ryzyka - m.in. pole do nadużyć, polegające na generowaniu niepotrzebnych świadczeń.

27.10.2023

Propozycje w sprawie podatku u źródła sprzeczne z planami Komisji Europejskiej

CIT

Projekt nowych objaśnień w sprawie podatku u źródła (WHT) zakłada szereg niekorzystnych rozwiązań, które ograniczą prawo do preferencji. Zamiast wyjaśnić najbardziej skomplikowane kwestie, wprowadza szereg nowych wątpliwości interpretacyjnych - alarmują eksperci. Co więcej, propozycja Ministerstwa Finansów zmierza w innym kierunku niż plany Komisji Europejskiej.

27.10.2023

Samorządy nie wiedzą, ile je będzie kosztować podwyżka urzędówek adwokatów i radców

Wymiar sprawiedliwości Finanse samorządów

Samorządy krytykują projekty rozporządzeń, które zobowiązują gminy i miasta do ponoszenia kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez radcę lub adwokata z urzędu. Stawki te wzrosną o 100 procent we wszystkich rodzajach spraw. Samorządowcy wskazują, że nie wiedzą ile będą kosztować ich nowe regulacje. Obawiają się, że znowu będą musiały dołożyć do zmian z własnych budżetów.

27.10.2023

Badanie EY: Konsumenci nadal nie oszczędzają na cyfrowych usługach dla domu

Rynek i konsument Nowe technologie

Tegoroczna edycja badania EY pokazuje, że wzrost kosztów utrzymania nie wpłynął znacząco na wydatki gospodarstw domowych dotyczących usług takich jak internet szerokopasmowy, łączność mobilna czy streaming. Jedynie 16 proc. respondentów ograniczyło środki przeznaczane na ten cel. Rośnie także apetyt na usługi premium, co oznacza, że konsumenci coraz wyżej cenią sobie jakość rozwiązań cyfrowych oraz wygodę ich użytkowania.

26.10.2023

Więcej środków dla Zakładów Aktywności Zawodowej i Warsztatów Terapii Zajęciowej

Pomoc społeczna Niepelnosprawność

Jeszcze w tym roku wzrośnie dofinansowanie z PFRON dla zakładów aktywności zawodowej (ZAZ). Od przyszłego roku zaś zwiększy się także dofinansowanie na uczestników warsztatów terapii zajęciowej (WTZ). To ważne zmiany, gdyż pozwolą im na utrzymanie swojej działalności. Niejednokrotnie bowiem alarmowały one o złej sytuacji finansowej m.in. w kontekście wysokiej inflacji. Niskie finansowanie było też powodem odpływu wykwalifikowanej kadry.

26.10.2023

Prokurator Ewa Wrzosek po 11 miesiącach przywrócona do pracy

Prokuratura

Sąd Najwyższy zdecydował w czwartek, 26 października, o przywróceniu do pracy warszawskiej prokurator Ewy Wrzosek. Uchylił tym samym stosowane wobec śledczej od grudnia ubiegłego roku zawieszenie w czynnościach służbowych. Decyzję podjęła Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN w trzyosobowym składzie pod przewodnictwem sędzi Barbary Skoczkowskiej. Jest prawomocna.

26.10.2023

Prezydent: Pierwsze posiedzenie Sejmu 13 listopada

Wybory

Terminem, który wstępnie zaplanowałem na pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji, będzie poniedziałek, 13 listopada – oświadczył w czwartek prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem, nie ma dziś powodu do skracania dotychczasowej kadencji Sejmu, która upływa 12 listopada.

26.10.2023

Przepisy o patodeweloperce wejdą w życie w kwietniu - rozporządzenie podpisane

Budownictwo

Komisja Europejska notyfikowała uregulowania dotyczące patodeweloperki. W czwartek rozporządzenie podpisał minister rozwoju i technologii. Nowe rozwiązania pierwotnie miały zacząć obowiązywać już na początku przyszłego roku, resort przychylił się jednak do apeli środowiska deweloperów i wydłużył vacatio legis do 1 kwietnia 2024 r.

26.10.2023

NSA zajmie się odpowiedzialnością członków zarządu i problemami komorników

Ordynacja PIT

NSA wypowie się w siedmioosobowych składach w dwóch istotnych kwestiach. Pierwsza z nich to, czy opłaty egzekucyjne są przychodem komornika. Druga - czy członkom zarządu spółki można przypisać winę w niezgłoszeniu wniosku o ogłoszenie upadłości, jeżeli w czasie pełnienia funkcji nie istniały nadające się do egzekucji zaległości podatkowe spółki, a prowadzone później postępowanie nie wykazało, że zaniżona w deklaracji wysokość zobowiązania była wynikiem zawinienia członków zarządu.

26.10.2023

Leczenie boreliozy szkodliwą metodą - interweniuje Rzecznik Praw Pacjenta

Pacjent Zawody medyczne

W związku z możliwym rozpoznawaniem i leczeniem boreliozy oraz innych chorób odkleszczowych przez osobę bez uprawnień lekarskich, Rzecznik Praw Pacjenta zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Rzecznik wszczął także 25 postępowań dotyczących leczenia boreliozy przez placówki medyczne. W zakończonych 20 stwierdził naruszenie zbiorowe prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej.

26.10.2023

Lewiatan: Przedłużenie wakacji kredytowych utrudni walkę z inflacją

Rynek i konsument Kredyty

Przedłużenie wakacji kredytowych na 2024 rok to zły i nieracjonalny pomysł, który jest przejawem populizmu ekonomicznego – uważa Konfederacja Lewiatan. Mowa o przyjętym przez rząd projekcie ustawy o zmianie ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Organizacja ma również liczne zastrzeżenia do samego procesu legislacyjnego.

26.10.2023