Minister aktywów państwowych zyska nadzór nad kolejnymi spółkami

Spółki

Agencja Rozwoju Przemysłu, ElectroMobility i Polski Fundusz Rozwoju - to trzy spółki państwowe, w przypadku których organem wykonującym prawa z akcji Skarbu Państwa jest prezes Rady Ministrów. Według opublikowanych założeń projektu zmiany rozporządzenia, zgodnie z nowymi przepisami prawo to przejdzie na ministra aktywów państwowych. Celem jest przede wszystkim o ujednolicenie.

07.02.2024

Koniec powyborczego bezkrólewia w gminach - trwają prace nad zmianami w prawie

Samorząd terytorialny

W Sejmie powstała podkomisja, która zajmie się przepisami związanymi z wyborem samorządowców do parlamentu. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, wybrani do parlamentu, będą mogli pełnić dotychczasowe obowiązki do czasu złożenia ślubowania, a nie jak do tej pory - odebrania zaświadczenia o wyborze. Do czasu wyznaczenia przez premiera komisarza, funkcję organu wykonawczego pełnić ma zastępca wójta, burmistrza, prezydenta lub sekretarz.

07.02.2024

Edukacja domowa nie na życzenie i po zmianach w finansowaniu

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Przepisy dotyczące edukacji domowej wymagają zmian - zarówno jeżeli chodzi o kwestię jej finansowania, jak i korzystania przez uczniów z tej instytucji, zwłaszcza jeżeli nauczanie to ma charakter masowy i prowadzą je wyspecjalizowane w tym placówki, do których "uczęszczają" setki uczniów. Samorządowcy postulują natomiast zmiany w sposobie naliczania dotacji - obecnie muszą ponosić konsekwencje finansowe zamknięcia placówki w innym mieście.

07.02.2024

Byłe władze państwowych spółek mogą uniknąć odpowiedzialności za złe decyzje

Spółki

"Żelazna miotła kadrowa" w spółkach Skarbu Państwa działa sprawnie, a - jak przewidują eksperci - ostatecznie zmiany dotkną prawdopodobnie wszystkie te instytucje. Coraz częściej mówi się także o odpowiedzialności odwoływanych władz, np. w przypadku Orlenu i Enei. I choć odwołania nie będą miały w tej sytuacji znaczenia, eksperci wskazują, że potencjalnym problemem mogą okazać się terminy przedawnień. Są one krótkie - zwłaszcza w przypadku roszczeń cywilnych.

07.02.2024

Na ponad 25 tys. obiektów w Polsce pojawi się "zakaz fotografowania"

Administracja publiczna Wojsko

Przysięga wojskowa na terenie jednostki wojskowej lub wizyta na urokliwej zaporze wodnej utrwalona zostanie tylko we wspomnieniach. MON chce objąć ponad 25 tys. obiektów w Polsce zakazem fotografowania i filmowania, z czego tylko ponad 3 proc. to obiekty wojskowe. Na każdorazowe zrobienie zdjęcia trzeba będzie uzyskać zgodę, a czynność ta będzie odbywała się w towarzystwie „anioła stróża”. Eksperci twierdzą, że prawdziwym szpiegom te przepisy nie zaszkodzą, a zwykłym ludziom mogą napsuć nerwów.

07.02.2024

Fundacja rodzinna może być schematem podatkowym

Ordynacja Fundacja Rodzinna

Zarówno utworzenie fundacji rodzinnej, jak też niektóre rodzaje transakcji dokonywanych z jej udziałem, mogą być uznane za schematy podatkowe podlegające raportowaniu. Według ekspertów należy szczególnie zwrócić uwagę na zmiany zasad opodatkowania, której skutkiem będzie efektywnie niższa danina, np. sprzedaż akcji za pośrednictwem fundacji. Ale raportowaniu mogą podlegać transakcje w ogóle nie związane z szeroko pojętym planowaniem podatkowym.

07.02.2024

Fałszywe kody e-recept. Ostrzeżenie to za mało

Administracja publiczna Farmacja

Tak zwane receptomaty-boty wystawiające fałszywe e-recepty to kolejna szczelina, przez którą do nielegalnego obrotu trafiają leki z substancjami psychoaktywnymi. Fałszywe e-recepty są nie do odróżnienia w systemie. O zgłoszeniu kradzieży lekarskich uprawnień, z których korzysta automat, farmaceuta nie zawsze się dowie, bo jest ono przesłane jako obwieszczenie lub komunikat. Tymczasem możliwa jest centralna automatyczna blokada fałszywych kodów, która uszczelniłaby system.

07.02.2024

KE chce obniżenia emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. do 2040 r.

Środowisko Prawo europejskie

We wtorek Komisja Europejska przedstawiła szczegółową ocenę sposobów osiągnięcia przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 r. Zaleca m.in. redukcję emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. do 2040 r. (w porównaniu z poziomami z 1990 r.). Odpowiedni wniosek ustawodawczy ma zostać przedstawiony przedstawiony już po wyborach europejskich i zakończeniu uzgodnień z państwami.

06.02.2024

Parlament Europejski chce skończyć z bezkarnością za niebezpieczną jazdę

Prawo karne Prawo europejskie

Poważne wykroczenia drogowe, takie jak nadmierna prędkość lub jazda pod wpływem alkoholu, powinny prowadzić do zakazu prowadzenia pojazdów w całej Unii Europejskiej. Wynika to z przyjętej we wtorek rezolucji Parlamentu Europejskiego. Posłowie sugerują także dodanie jazdy bez ważnego prawa jazdy do listy poważnych wykroczeń drogowych. Chodzi tu m.in. o jazdę pod wpływem alkoholu lub spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego, które spowodowałyby wymianę informacji o pozbawieniu prawa jazdy.

06.02.2024

Sąd zatwierdził wpis o likwidacji "Radia dla Ciebie"

Spółki

Warszawski sąd rejestrowy (w zawodowym składzie sędziowskim) utrzymał wpis do rejestru przedsiębiorców KRS likwidacji spółki prowadzącej „Radio Dla Ciebie” - poinformowało we wtorek w oświadczeniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To pierwsze rozstrzygnięcie, które zapadło w związku ze skargą na wcześniejsze postanowienie referendarza w tej sprawie.

06.02.2024

Czy Polska Grupa Górnicza stosuje nieuczciwe praktyki? Takie zarzuty trafiły do UOKiK

Rynek Prawo gospodarcze

Zawiadomienie w sprawie podejrzenia stosowania praktyk ograniczających konkurencję przez Polską Grupę Górniczą złożyła we wtorek do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla. PGG nie zgadza się z takimi zarzutami. W jej opinii postępuje zgodnie z prawem.

06.02.2024

Dla połowy pracowników na świecie work-life balance jest priorytetem

Prawo pracy Rynek pracy

Pracownicy wysoko cenią sobie równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Z badania Randstad Workmonitor wynika, że aż 57 proc. zatrudnionych w Polsce, jak i na świecie, odrzuci ofertę pracy, jeśli mogłaby negatywnie wpłynąć na ten aspekt. Jednocześnie aż 64 proc. Polaków deklaruje ambitne podejście do swojej pracy, co jest wynikiem istotnie przewyższającym deklaracje w innych krajach (56 proc.).

06.02.2024

Gminy mogą wnioskować o budowę energooszczędnych mieszkań komunalnych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Budownictwo

Od 1 lutego jednostki samorządu terytorialnego mogą wnioskować do Banku Gospodarstwa Krajowego o dofinansowanie budowy energooszczędnych mieszkań dla osób o niskich i średnich dochodach. Środki pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy, a łączna pula przekracza pół miliarda zł. Przedsięwzięcie musi zostać zrealizowane do 31 sierpnia 2026 r.

06.02.2024

RPO: Ograniczenie prawa do zgromadzeń osób

Projekt należy uznać za niekonstytucyjny i naruszający międzynarodowe zobowiązania RP. Jest on niezgodny z zasadą ochrony godności człowieka, zakazem dyskryminacji, a także w sposób niedopuszczalny...

06.02.2024

Zbrodnie wojenne - jak słuchać i usłyszeć świadków, ofiary i ocalałych

Wymiar sprawiedliwości

Jak słuchać świadków, osoby poszkodowane zbrodniami w czasie wojny w Ukrainie? Jak chronić je przed powtórną traumą - tym kwestiom poświęcona będzie III część Webinarium Sprawiedliwość naprawcza, które odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 12 lutego 2024 r. Organizuje je m.in. Fundacja Sunflowers, która uruchomiła także aplikację do zbierania informacji o dowodach zbrodni prawa międzynarodowego popełnionych w Ukrainie i szkodach poniesionych w związku z trwającą tam wojną.

06.02.2024

Pilotaż leczenia dzieci z otyłością ma wypracować jednolite standardy opieki

Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia planuje uruchomić program pilotażowy kompleksowej opieki dla dzieci z otyłością lub ryzykiem jej rozwoju. Ma potrwać dwa lata, a skorzystać z niego ma maksymalnie dwa tysiące osób do 18. roku życia. To konieczne wobec stale rosnącej liczby otyłych dzieci i młodzieży, co w rezultacie jest coraz większym obciążeniem finansowym dla systemu ochrony zdrowia – argumentuje resort zdrowia.

06.02.2024

Badanie EY: Ryzyko podwójnego opodatkowania w wyniku globalnej reformy podatkowej

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

84 proc. kadry kierowniczej wielonarodowych przedsiębiorstw wskazuje na ryzyko podwójnego opodatkowania w wyniku globalnej reformy podatkowej, a 71 proc. jest zdania, że globalne podatki minimalne wpłyną na politykę cen transferowych w ich firmach – wynika z międzynarodowego badania EY w obszarze Podatków i Cen Transferowych - The 2024 EY International Tax and Transfer Pricing Survey.

06.02.2024

Czy uda się uregulować franczyzę? Wciąż jest na to szansa

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Franczyza

Choć w poprzedniej kadencji parlamentu propozycja uregulowania franczyzy w kodeksie cywilnym zdążyła trafić do Sejmu, nie udało się wówczas jej przyjąć. Wciąż jest na to szansa, bo choć projekt został wycofany, o jego dalszych losach zadecyduje resort sprawiedliwości. Zdaniem ekspertów to dobry moment, by poprawić propozycję, a także rozważyć, czy franczyzobiorcom - czyli słabszym stronom umów - bardziej nie przysłużyłaby się osobna ustawa.

06.02.2024

RPO: Propozycja przerwania kadencji sędziów członków KRS budzi wątpliwości

Wymiar sprawiedliwości

Propozycja zawarta w projekcie nowelizacji ustawy o KRS dotycząca wygaszenia mandatów sędziowskich obecnych sędziów/członków Rady wiąże się z przerwaniem ich czteroletniej kadencji zagwarantowanej w art. 187 ust. 3 Konstytucji, co może budzić wątpliwości - wskazuje RPO, zaznaczając, że tym razem jest to uzasadnione, bo Rada, w obecnym składzie, nie jest zdolna do sprawnego wywiązywania się z roli strażnika niezawisłości sędziów i niezależności sądów.

06.02.2024

Do wniosku o wydanie decyzji o potrzebie wsparcia trzeba dołączyć tylko jedno orzeczenie

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Składający wnioski o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia do dokumentów muszą dołączyć kopię orzeczenia o niepełnosprawności. Niekiedy wnioskujący posiada dwa takie orzeczenia, np. wydane przez ZUS i przez powiat. Do wniosku trzeba dołączyć tylko jedno z nich i to sam wnioskujący decyduje, który dokument będzie dla niego korzystniejszy. Według ekspertów ważne jest też właściwe wypełnienie kwestionariusza samooceny, który także dołączamy do wniosku.

06.02.2024