Prawnicy już rejestrują skrzynki do e-doręczeń, bo obawiają się zatorów

Prawnicy e-Doręczenia

Część radców prawnych i adwokatów już przetestowało, a nawet zarejestrowało, skrzynkę lub skrzynki do e-doręczeń. Tę "zawodową" będą musieli mieć od 10 grudnia br., który przypada w... niedzielę. By dopełnić obowiązku, trzeba przejść dwa etapy - najpierw wypełnić i przesłać wniosek, uzyskać akceptację - co już trwa co najmniej kilka dni, a następnie "kliknąć" aktywację. Ci, którzy jeszcze czekają, obawiają się m.in. tego, jak będą liczone terminy doręczenia.

10.11.2023

Pacjent nie otrzyma szybko odszkodowania, bo minister nie podpisał rozporządzenia

Pacjent Opieka zdrowotna

Poszkodowani w szpitalach pacjenci mogą składać wnioski o odszkodowanie na pozasądowej ścieżce, czyli z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Rzecznik Praw Pacjenta wnioski, co prawda, rozpatruje, ale odszkodowania nie może przyznać, bo minister zdrowia nie podpisał rozporządzenia wykonawczego do ustawy, które określa możliwe do uzyskania kwoty. W dodatku początkowy projekt trafił do kosza, a resort zdrowia pracuje nad jego nową wersją.

10.11.2023

TSUE: Państwo nie ma pełnej swobody w nakładaniu ograniczeń na platformy

RODO Prawo europejskie

Państwo członkowskie nie może nałożyć na dostawcę platformy komunikacyjnej mającego siedzibę w innym państwie członkowskim generalnych i abstrakcyjnych obowiązków. Takie podejście krajowe jest sprzeczne z prawem Unii Europejskiej, które gwarantuje swobodny przepływ usług - uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie, która dotyczyła m.in. Google i Facebooka.

09.11.2023

Firmie łatwiej będzie zmienić dostawcę chmury. UE przyjęła akt w sprawie danych

RODO Prawo europejskie

Europosłowie przyjęli dziś tzw. akt w sprawie danych, który ma dostosować ochronę danych do nowych technologii i uregulować zwłaszcza zasady korzystania z usług chmurowych. To istotne zwłaszcza dla biznesu działającego na terenie UE. Prace nad przyjęciem nowego prawa są już niemal ukończone - pozostaje jeszcze głosowanie w Radzie UE.

09.11.2023

TSUE: Producenci nie mogą odmówić udostępnienia numeru identyfikacyjnego samochodu

Wymiar sprawiedliwości RODO

W czwartek, 9 listopada Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, orzekł, że producenci samochodów mają obowiązek udostępnić wszystkie informacje dotyczące ich naprawy i konserwacji. Nie musi to się odbywać przy pomocy interfejsu bazy danych, pozwalającego na zautomatyzowane zadawanie pytań i pobranie wyników. Niemniej ich format musi nadawać się do bezpośredniego elektronicznego przetwarzania.

09.11.2023

W październiku bezrobocie rejestrowane ciągle niskie

Prawo pracy Rynek pracy

5 procent wyniosła stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu października br. – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Taki sam wynik odnotowano w poprzednim miesiącu, w tym samym czasie spadła natomiast o 3,8 tys. osób liczba bezrobotnych – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

09.11.2023

Przymusowa separacja zakażonej matki od noworodka narusza prawa pacjenta

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Decyzja o ewentualnej separacji zakażonej Covid-19 matki od dziecka powinna być podjęta wyłącznie po uzyskaniu zgody matki, po wcześniejszym przekazaniu jej informacji dotyczących korzyści i zagrożeń - zaznacza Rzecznik Praw Pacjenta. Istotne jest zrozumienie, że matka dziecka jest nie tylko pacjentką szpitala, ale także przedstawicielem ustawowym dziecka, który ma prawo wyrażania zgody na działania medyczne podejmowane wobec jej dziecka - podkreśla.

09.11.2023

Można już zgłaszać kandydatów do Zespołu do Spraw Ochrony Małoletnich

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło procedurę wyłonienia członków Zespołu do Spraw Ochrony Małoletnich. Ich kadencja to cztery lata a jednym z pierwszych zadań będzie wypracowanie standardów ochrony małoletnich, które już od 15 lutego 2024 r. mają obowiązywać m.in. we wszystkich szkołach, ale także placówkach zajmujących się opieką nad dziećmi. To wynika z tzw. ustawy Kamilka, która ma zwiększyć ochronę dzieci pokrzywdzonych przemocą.

09.11.2023

Rządowy program ma rozwiązać także problem luki czynszowej

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości

Rząd przyjął program rozwoju najmu społecznego oraz mieszkalnictwa wspomaganego „Mieszkanie, praca, społeczność" na lata 2024-2030. Celem programu jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej i wprowadzenie kompleksowego systemu wsparcia w obszarze mieszkaniowym, zawodowym i społecznym.

09.11.2023

Przedsiębiorcy wierzą, że nowy rząd będzie przychylny firmom

Rynek

Ponad trzy czwarte przedsiębiorców jest przekonanych, że nowy rząd poprawi standardy stanowienia prawa i niezawisłości sądów. 76 proc. uważa, że będzie przychylny firmom, 55 proc. spodziewa się, że dzięki niemu znacznie wzrosną inwestycje prywatne – wynika z październikowego badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.

09.11.2023

IBE zachęca do wypełnienia ankiety na temat wykorzystywania AI w edukacji

Zarządzanie oświatą

Instytut Badań Edukacyjnych przeprowadza ankietę dotyczącą roli sztucznej inteligencji w edukacji z perspektywy dyrektorów, nauczycieli i uczniów. Na podstawie zebranych informacji zostaną przygotowane materiały edukacyjne uwzględniające wykorzystanie współczesnych technologii, w tym AI, oraz szkolenia i warsztaty poświęcone sztucznej inteligencji w edukacji.

09.11.2023

GUS: 982,9 tys. cudzoziemców wykonywało pracę w Polsce w maju 2023 r.

Prawo pracy Rynek pracy

Na koniec maja 2023 r. cudzoziemców wykonujących pracę było 982,9 tys. W tej liczbie 385,2 tys. stanowili cudzoziemcy realizujący umowy cywilnoprawne – podał GUS. Udział cudzoziemców w ogólnej liczbie wykonujących pracę wyniósł 6,4 proc., a w stosunku do stycznia 2022 r. wzrósł o 1,2 p. proc. Obcokrajowcy wykonujący pracę w maju 2023 r. pochodzili z ponad 150 państw.

09.11.2023

Publiczny grosz nie dla pracowników z Rosji

Zamówienia publiczne Prawo pracy Ukraina

Przedsiębiorcy zasadniczo mogą zatrudniać Rosjan, a także nawiązywać z nimi współpracę B2B. Muszą jednak uważać, gdy korzystają z państwowych pieniędzy, biorąc udział w procedurach zamówień publicznych jako oferenci albo podwykonawcy. Unijne sankcje spowodowały, że publiczne środki nie powinny trafiać do podmiotów wrogich Ukrainie. Zamawiający mają wręcz obowiązek to kontrolować.

09.11.2023

Renta planistyczna do liftingu? Są proste sposoby, żeby jej nie płacić

Samorząd terytorialny Finanse Nieruchomości

Rentę planistyczną płacą nieliczni właściciele nieruchomości. Zdecydowana większość do perfekcji opanowała sposoby jej unikania. Miała to zmienić reforma planistyczna, ale tak się nie stało. Ostatecznie Ministerstwo Rozwoju i Technologii wycofało się z propozycji "wskrzeszania" renty. Nie oznacza to jednak, że zmiany nie są potrzebne. Swoje postulaty mają prawnicy. 

09.11.2023

Podatek minimalny coraz bliżej, ale przedsiębiorcy chcą jego uchylenia

CIT Doradca podatkowy Finanse

Już od 1 stycznia 2024 roku przedsiębiorcy będą stosować - po dwuletnim okresie zawieszenia - przepisy o minimalnym podatku dochodowym. Bliska zmiana rządu sprawia jednak, że wraca dyskusja o uchyleniu tych przepisów. Ich przeciwnicy argumentują, że skomplikowany wzór obliczenia daniny oraz szeroki katalog wyłączeń sprawią, że łatwo będzie o spory. Zaś koszty administracyjne związane z obliczeniami przewyższą spodziewane korzyści dla budżetu.

09.11.2023

Skargę na odmowę wypłaty świadczenia sołeckiego rozpozna sąd w Warszawie

Samorząd terytorialny

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie będzie rozpatrywał skargi sołtysów w sprawie świadczenia sołeckiego w wysokości 300 zł. Prezes KRUS odmówił już przyznania świadczenia ponad 2,7 tys. wnioskodawcom. Większość sołtysów kieruje skargi do wojewódzkich sądów administracyjnych właściwych dla ich miejsca zamieszkania.

09.11.2023

I "Nasza szkapa", i ChatGPT? - reforma podstawy programowej wymaga dyskusji

Zarządzanie oświatą

Odchudzenie podstawy programowej w szkołach deklarują wszystkie partie – żadna jednak nie podaje szczegółów, jak to zrobić. Eksperci są zgodni, szkole nie potrzeba kolejnej rewolucji, konieczne są konsultacje z prawdziwego zdarzenia, angażujące wszystkie środowiska zainteresowane edukacją.

09.11.2023

Pacjent całkowicie ubezwłasnowolniony może sprzeciwić się operacji

Pacjent

Szpital może odmówić wykonania procedury medycznej, jeśli pacjent całkowicie ubezwłasnowolniony wyraźnie się jej sprzeciwia. W takiej sytuacji zgoda przedstawiciela ustawowego nie wystarczy i musi ją wydać sąd opiekuńczy. Bez zgody sądu lekarze obawiają się konsekwencji prawnych i odmawiają wykonania zabiegu, co może prowadzić do powikłań zdrowotnych zagrażających życiu i zdrowiu pacjenta ubezwłasnowolnionego.

09.11.2023

RPO: Niepubliczna szkoła może zostać zlikwidowana z niewłaściwych powodów

Zarządzanie oświatą

Dziś jest możliwa likwidacja prywatnej szkoły, oparta na niewłaściwych przesłankach lub dokonana niezgodnie z prawem, zanim w takiej sprawie wypowie się sąd - uważa rzecznik praw obywatelskich i prosi szefa resortu edukacji o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Chodzi o niejasności, które pojawiły się podczas badania skargi zgłoszonej przez fundację prowadzącą niepubliczną szkołę podstawową, której uczniowie korzystają z edukacji domowej.

08.11.2023