Bannery i plakaty wyborcze wiszą obecnie praktycznie wszędzie, nie tylko na słupach ogłoszeniowych, ale również na ogrodzeniach oraz balkonach.
Czytaj też: Jak głosować w wyborach samorządowych 2024? (prawo.pl)
- Kwestie związane z umieszczaniem plakatów i banerów wyborczych na budynkach i ich ogrodzeniach, reguluje kodeks wyborczy. Zgodnie z nim, na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych można umieszczać plakaty i hasła wyborcze, wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia - mówi Milena Maciejewska, adwokat w RESIST Rezanko Sitek.
Plakatu tak po prostu nie zrywa się
W razie bezprawnego zawieszenia plakatu właściciel nie może go po prostu zerwać. Zgodnie z art. 109 par. 3 kodeksu wyborczego, materiały wyborcze podlegają ochronie prawnej.
Cena promocyjna: 39.21 zł
|Cena regularna: 49 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 34.3 zł
- Samowolnie usuwającemu plakat, zagraża grzywna lub areszt. Te sankcje są skutkiem objęciem ochroną prawa ogłoszeń zamieszczanych w sferze publicznej (także bezprawnie zawieszonych). W takiej sytuacji należy zawiadomić odpowiedzialny komitet wyborczy i wezwać do usunięcia plakatu, można także domagać się rekompensaty za bezumowne korzystanie z nieruchomości - Jan Rostafiński, radca prawny, wspólnik w kancelarii PROKURENT.
W przypadku wywieszenia plakatu wyborczego np. na własnym balkonie w budynku wielorodzinnym, trzeba sprawdzić czy regulamin (statut) wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni na to zezwala. W przeciwnym wypadku należy uzyskać zgodę zarządcy budynku. Należy podkreślić, że elewacja (zewnętrzna część balkonu) należy do części wspólnych, a nie wyłącznie do właściciela lokalu. Częstą praktyką spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych jest niezezwalanie na umieszczenie plakatów o treściach politycznych.
Natomiast nie ma przeciwskazań dla wieszania plakatów wyborczych na ogrodzeniu własnej posesji.
Baner nie może zostawić dziur w elewacji
Zgodnie z art. 495 par. 1 kodeksu wyborczego kara grzywny do 5 000 złotych grozi temu kto, w związku z wyborami umieszcza plakaty i hasła wyborcze na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych bez zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia. Wprawdzie kodeks wyborczy zakazuje wieszania plakatów wyborczych bez zezwolenia, nie zawiera jednak trybu postępowania z nimi.
Natomiast celowe zniszczenie plakatu o wartości powyżej 500 zł, jest już przestępstwem zniszczenia mienia. Grozi za to kara od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności, a gdy czyn stanowi wypadek mniejszej wagi – grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Warto też pamiętać, że plakaty i hasła wyborcze należy umieszczać w taki sposób, aby można je było usunąć bez powodowania szkód. - Niezastosowanie się do powyższych zasad stanowi wykroczenie i zgodnie z art. 495 par. 1 kodeksu wyborczego podlega karze grzywny do 5 000 złotych - ostrzega mec. Milena Maciejewska.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.