Prezydent skierował do TK dwie kolejne ustawy, które podpisał

Administracja publiczna

Kancelaria Prezydenta poinformowała w poniedziałek, że Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej dwie ustawy, które podpisał w połowie lutego - zmiany w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. To kolejne ustawy, które trafiają do TK w związku z tym, że w głosowaniu nad nimi nie brali udziału dwaj posłowie: Kamiński i Wąsik.

05.03.2024

"Odpolitycznienie" spółek nie w największych holdingach, ale to dobry początek

Spółki

Choć eksperci generalnie pozytywnie oceniają projekt ustawy, która ma pomóc w odpolitycznieniu spółek z udziałem Skarbu Państwa, podkreślają też, że konieczna jest przede wszystkim zmiana myślenia i przywrócenie właściwych standardów. Potencjalnym problemem może okazać się również to, że wiele rozwiązań obejmie tylko podmioty w całości pozostające w rękach państwa. Jest jednak szansa na to, że trafi do nich więcej ekspertów.

05.03.2024

Wysokość renty socjalnej to wierzchołek góry lodowej. Potrzebna reforma systemu orzekania

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Tocząca się publiczna dyskusja o podniesieniu kwoty renty socjalnej do kwoty minimalnego wynagrodzenia w rezultacie sprowadza się do o wiele głębszego problemu, czyli reformy systemu orzecznictwa o niepełnosprawności. Ale także braku podstawowych badań o potrzebach osób z niepełnosprawnościami w podobnej sytuacji życiowej, różnie określonej przez prawo. Należałoby więc zacząć od dużo bardziej podstawowej kwestii jak zmiana systemu orzekania niż odpowiedzi na pytanie, czy słuszne jest wprowadzenie renty socjalnej w kwocie minimalnego wynagrodzenia.

05.03.2024

Samorządy mogą wnioskować o dopłaty do szkolnych stołówek

Zarządzanie oświatą

Od września 2022 roku szkoły podstawowe muszą zapewnić uczniom w ciągu dnia jeden gorący posiłek i możliwość jego spożycia. Nie oznacza to jednak obowiązku posiadania własnej kuchni. Mimo dopłat, nie we wszystkich szkołach udało się zorganizować odpowiednią infrastrukturę. Do końca kwietnia jednostki samorządu terytorialnego mogą występować o kolejne dopłaty.

05.03.2024

Pracownik z minimalną pensją nie uniknie egzekucji - rząd szykuje zmiany

Samorząd terytorialny Domowe finanse Prawo pracy Egzekucja

Rząd analizuje zmiany dotyczące ograniczeń egzekucji długu z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pensja minimalna w ostatnich latach wystrzeliła w górę. Coraz więcej dłużników wykorzystuje tę ochronę, aby nie spłacać zaległości. Ministerstwo Sprawiedliwości przyznaje, że zmiany są pożądane, nie tylko z punktu widzenia wierzycieli i zwiększenia efektywności egzekucji, lecz też z perspektywy zasad równości i sprawiedliwości społecznej.

05.03.2024

Sejm szykuje się do uchwały w sprawie TK, ale zmiany łatwe nie będą

Wymiar sprawiedliwości

Jest już przygotowany projekt uchwały Sejmu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Tak jak już wcześniej zapowiadano wskazuje m.in., że sędziowie dublerzy i ich następcy nie są sędziami TK, zaś Julia Przyłębska nie jest osobą uprawnioną do sprawowania funkcji prezesa. Przyjęcie uchwały może być jednak najprostszym krokiem. Pytanie, jak obecny skład Trybunał ją przyjmie - i czy będzie szansa na szybkie wdrożenie ustaw.

05.03.2024

Więcej czasu na uzyskanie dofinasowania dla czasopisma naukowego

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki przygotował zmiany w rozporządzeniu określającym zasady dofinansowania rozwoju czasopism naukowych. Ma to związek z przedłużaniem udzielania pomocy de minimis na ten cel. Obowiązywanie rozporządzenia Komisji, na podstawie którego udzielano takiej pomocy wydłużono o sześć miesięcy - do końca czerwca 2024 roku.

05.03.2024

Ministerstwo zapowiada zmiany w ordynacji podatkowej

Ordynacja

Ministerstwo Finansów kolejny raz obiecuje rozważyć likwidację przesłanki zawieszenia biegu terminu przedawnienia w związku z wszczęciem postępowania o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Wiceminister Jarosław Neneman poinformował, że popiera ideę kompleksowych zmian w ordynacji podatkowej. Według ekspertów przedsiębiorcy oczekują konkretnych rozwiązań, a praktyka organów podatkowych jest odmienna od deklaracji MF.

05.03.2024

Zamiast porodówek oddziały geriatryczne - demografia wymusza reformę

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Demografia wymusza przestawienie opieki zdrowotnej na potrzeby seniorów. Łóżek dla schorowanych starszych osób brakuje już teraz. Jednocześnie odziały położnicze świecą pustkami i przynoszą milionowe straty. Lokalne władze boją się jednak zmian. Na likwidację oddziału nie ma szans przed wyborami. To działania wbrew logice, ekonomii i przepisom, które teoretycznie powinny wymuszać dostosowanie szpitali do warunków dyktowanych przez demografię.

05.03.2024

Eksperci: Polski rynek nieruchomości biurowych czeka niewielkie ożywienie

Rynek Nieruchomości

Wraz z oczekiwanym spadkiem kosztów finansowania, stałym wzrostem wartości czynszów oraz oswojeniem się inwestorów z sytuacją geopolityczną, polski rynek nieruchomości biurowych może przyciągnąć większe niż w ostatnich latach zainteresowanie międzynarodowych inwestorów - uważają eksperci kancelarii Baker McKenzie. Według nich, głównym wyzwaniem staje się konieczność modernizacji starszych budynków biurowych i dostosowania ich do wymogów zrównoważonego rozwoju.

04.03.2024

Projekt zmian w podatku Belki już w tym tygodniu

PIT

Ministerstwo Finansów zapowiada, że jeszcze w tym tygodniu Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów ma się zająć projektem ustawy zmieniającej zasady naliczania podatku od dochodów z lokat i inwestycji. Wcześniej minister Andrzej Domański zapowiadał, że tzw. podatek Belki będzie ograniczony. Z kolei Konfederacja ma w tym tygodniu złożyć w Sejmie projekt ustawy wprowadzającej kwotę wolną od podatku Belki na poziomie 100 tys. zł.

04.03.2024

KE nałożyła na Apple ponad 1,8 mld euro kary po skardze Spotify 

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Komisja Europejska w poniedziałek nałożyła karę ponad 1,8 mld euro na amerykański koncern Apple za uniemożliwianie Spotify i innym muzycznym serwisom streamingowym informowania użytkowników o opcjach tańszych płatności poza aplikacją App Store. Decyzja KE została podjęta w związku ze skargą z 2019 r., złożoną przez szwedzką platformę Spotify.

04.03.2024

Cztery akty prawne mają uzdrowić Trybunał Konstytucyjny

Wymiar sprawiedliwości

Uchwała, dwa projekty ustaw dotyczące Trybunału Konstytucyjnego i projekt zmian w Konstytucji - to pomysł koalicji rządzącej na rozwiązanie problemu TK. W uchwale Sejm ma zaapelować do wszystkich sędziów Trybunału o rezygnację, a tym samym przyłączenie się do procesu demokratycznych zmian. Wskazuje też jednoznacznie, że sędziowie dublerzy nie są sędziami, a funkcje prezesa sprawuje osoba nieuprawniona. Z kolei jeśli chodzi o orzeczenia, to "wypaść z obiegu" ma m.in. wyrok w sprawie aborcji.

04.03.2024

Zaangażowane i ambitne. Kobiety na polskim rynku pracy - badanie

Prawo pracy Rynek pracy

Cechuje je wysokie zaangażowanie i umiejętność szybkiego nabywania nowych kompetencji. Potrafią dostosowywać się do zmieniających warunków rynkowych, przy jednoczesnej wysokiej empatii i pozytywnym nastawieniu do wyzwań. Takie właśnie są kobiety na polskim rynku pracy. Jak wynika z badań Pracuj.pl, 76 proc. Polek deklaruje, że w pracy angażują się mocno w wykonywane zadania. Jednak mimo dużego zapału i szerokiego zakresu kompetencji, tylko 48 proc. polskich pracownic czuje się docenianymi w miejscu pracy.

04.03.2024

Lepsza kontrola nad blokowaniem treści w internecie, ale firma nie dowie się o decyzji

Nowe technologie Własność intelektualna

Nowe Prawo komunikacji elektronicznej, które rząd przekazał do konsultacji społecznych, wprowadza nowe zasady blokowania treści w internecie, gdy zajdą ku temu wskazane w przepisach przesłanki. Chodzi tu o interwencję służb w sprawach, gdy publikowane informacje zagrażają bezpieczeństwu państwa. Przepisy nie dają jednak policji czy służbom samodzielności w tym zakresie.

04.03.2024

Koniec konsultacji KSeF - już niedługo projekt zmian

VAT KSeF

Ministerstwo Finansów zakończyło konsultacje Krajowego Systemu e-Faktur. W drugiej połowie marca ma przedstawić propozycje zmian w ustawie o VAT. Niewykluczone, że sprzedawcy będą mogli dobrowolnie wystawiać faktury w KSeF także dla konsumentów (B2C). Nie zmienią się natomiast parametry techniczne. Przedsiębiorcy czekają na zmiany legislacyjne, ponieważ na razie - według wciąż obowiązujących przepisów - KSeF ma wejść w życie 1 lipca br.

04.03.2024

Nadmierne koszty kredytu po wyroku TSUE jeszcze bardziej sporne

Banki Kredyty

Kredytodawcy mogą wymagać od klientów ponoszenia kosztów. Muszą się one jednak mieścić w dopuszczalnym prawem limicie. Dyskusyjna jest kwestia, czy w przypadku nieproporcjonalności tych kosztów, kredytodawca może ponieść negatywne konsekwencje. Interpretacje wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE wydanego w tej sprawie prowadzą do dwóch różnych wniosków. Rodzi to wiele praktycznych problemów.

04.03.2024

Przepisy o weryfikacji liczebności związków zawodowych to fikcja

Prawo pracy

Nie wiadomo czy i w jaki sposób związki zawodowe i Sąd Okręgowy w Warszawie badają liczebność organizacji związkowych i ich reprezentatywność w zakładach pracy i na poziomie krajowym. Trudno sobie wyobrazić, by związkowcy przywozili do sądu tony deklaracji członkowskich 300 tys. osób. Prawnicy wskazują, że w postępowaniu sądowym dostęp do dokumentów, na podstawie których sąd stwierdza reprezentatywność związku zawodowego, ma tylko związek i sąd, nie ma natomiast pełnomocnik pracodawcy.

04.03.2024

Światło w przestrzeni publicznej ma i ciemną stronę – potrzebne zmiany

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Ani przepisy ustawy Prawo ochrony środowiska, ani rozporządzeń techniczno-budowlanych nie definiują pojęcia zanieczyszczenia światłem. Brak jest więc określonych norm jego emisji. Eksperci zwracają uwagę na coraz większy problem niekontrolowanego zanieczyszczenia sztucznym oświetleniem przestrzeni publicznej. Wskazują, co samorządy mogą zrobić, aby ograniczyć negatywne skutki. Rząd powinien pochylić się nad tym problemem.

04.03.2024

Bierność pozwanego może skończyć się wyrokiem zaocznym

Wymiar sprawiedliwości

Niejednokrotnie w sporze sądowym tylko strona powodowa jest aktywna. Bierność strony pozwanej umożliwia więc wydanie wyroku zaocznego. W takim przypadku sądy często uwzględniają żądanie pozwu. Pozwany może oczywiście temu przeciwdziałać. Wyrok wydany podczas jego nieobecności nie będzie zaoczny, jeżeli żądał przeprowadzenia rozprawy pod jego nieobecność lub np. składał w sprawie wyjaśnienia ustnie lub na piśmie.

04.03.2024