Od marca wyższa matczyna emerytura

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Od marca wzrosła wysokość Rodzicielskiego Świadczenia Uzupełniającego – Mama 4 plus. Maksymalna kwota matczynej emerytury to 1780,96 zł brutto. Ze świadczenia korzystają głównie matki, ale w wyjątkowych sytuacjach pieniądze mogą otrzymać także ojcowie – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

26.03.2024

Dwie handlowe niedziele i 200 proc. wynagrodzenia podzielą pracowników?

Prawo pracy

Posłowie Polski 2050-Trzeciej Drogi chcą zwiększenia liczby niedziel handlowych oraz rozszerzenia uprawnień pracowniczych z tytułu pracy w niedzielę. Pracownicy mieliby otrzymywać 200 proc. wynagrodzenia za pracę w niedzielę oraz mieć prawo do dnia wolnego od pracy w inny dzień oraz co najmniej dwóch niedziel w miesiącu kalendarzowym. Zdaniem prawników, to będzie decyzja polityczna. Związkowcy postulują zmiany w Kodeksie pracy, które obejmą wszystkich pracujących w niedziele i zapewnią im wyższe pensje.

26.03.2024

Problem z wynagrodzeniami dla pracowników niepedagogicznych

Zarządzanie oświatą

Dodatki dla pracowników administracji i obsługi placówek samorządowych placówek oświatowych powinny być wyłączone z płacy minimalnej i powiązane z wynagrodzeniem zasadniczym. Ma to zapewnić podwyżkę wynagrodzeń kadry niepedagogicznej w szkołach. Problemem jest też wysokość wynagrodzeń pielęgniarek szkolnych i psychologów oraz pedagogów.

26.03.2024

Za ulgę w finansowaniu zdrowia dla przedsiębiorców zapłacą najubożsi

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Najbogatszych nie stać na opłacenie terapii genowych, a leczenie raka innowacyjnymi metodami jest poza zasięgiem klasy średniej. Dostęp do nich jest możliwy tylko w publicznym systemie, który działa na zasadzie solidarności. Rząd przyznając ulgę przedsiębiorcom i opierając finansowanie na pracownikach najemnych, solidarność tę rażąco narusza – przekonują eksperci. Przewidują, że w efekcie publiczny system może stać się jeszcze mniej wydolny i pogłębi komercjalizację leczenia.  

26.03.2024

Jak zdalny rozwód to tylko z sądu, z kancelarii już nie można się łączyć

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Od 14 marca br. posiedzenia w sprawach odbywających się za zamkniętymi drzwiami, czyli m.in. w sprawach rozwodowych, nie mogą odbywać się zdalnie, chyba że jego uczestnicy łączyć się będą z sal sądowych. Ustawodawca dopuszcza przeprowadzenie dowodu na odległość, ale pod warunkiem, że w istotny sposób przyspieszy to rozpoznanie sprawy lub przyczyni się znacznie do ograniczenia jego kosztów. Pełnomocnicy już odczuwają tego konsekwencje - pierwsze sprawy, które miały się odbyć zdalnie, zostały odroczone, a sędziowie wyznaczyli terminy stacjonarne.

26.03.2024

Ustawa o ochronie ludności nałoży nowe obowiązki na gminy oraz powiaty

Samorząd terytorialny

Przynajmniej raz w roku, rada gminy będzie rozpatrywać informacje wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o stanie przygotowań gminy do realizacji zadań ochrony ludności. Będzie musiała też zaplanować w budżecie gminy środki niezbędne do realizacji tych zadań. Na starostów spadnie obowiązek współfinansowania utrzymania, modernizacji i budowy obiektów przeznaczonych do ochrony ludności, w tym ukryć i schronów - wynika z założeń ustawy o ochronie ludności.

26.03.2024

Ulgi w CIT mało popularne. Wszystko przez niejasne przepisy

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Przedsiębiorcy, których rok podatkowy odpowiada kalendarzowemu, mają jeszcze tylko kilka dni na rozliczenie CIT za 2023 r. W tym roku nie będzie przesunięcia terminów. Jednak podobnie jak w poprzednim roku, niewyjaśnione zostały wątpliwości dotyczące innowacyjnych ulg. W efekcie także w tegorocznych zeznaniach zainteresowanie ulgami może być niskie. Łatwiej będzie natomiast rozliczyć ulgę B+R, dzięki niedawnej interpretacji ogólnej.

26.03.2024

"Nowy" sędzia zawiesza postępowanie w sprawie decyzji neo-KRS

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Leszek Bosek z Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, na posiedzeniu niejawnym, zdecydował o zawieszeniu postępowania w sprawie odwołania dwóch osób od przedstawienia przez neo-KRS wniosku o powołanie Piotra Janusza Kowalskiego na stanowisko sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Uznał przy tym, że konieczne jest przeprowadzenie zmian legislacyjnych, usuwających wady procesowe wskazane m.in. w wyroku Wałęsa przeciwko Polsce.

25.03.2024

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni będą musieli przechowywać dane wszystkich klientów

Rynek i konsument Prawo europejskie

Projektowane przepisy ustawy wdrażającej unijny kodeks łączności elektronicznej (EKŁE), które mają nałożyć na przedsiębiorców telekomunikacyjnych obowiązek przechowywania danych klientów i udostępniania ich uprawnionym podmiotom, będą niezgodne z unijnym prawem. To jeden z istotniejszych wniosków wynikających ze stanowiska Fundacji Panoptykon, zgłoszonego w ramach opiniowania projektu prawa komunikacji elektronicznej.

25.03.2024

Waloryzacja kwot dofinansowań do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami o krok

Prawo pracy Finanse Niepelnosprawność

Z inicjatywy Federacji Przedsiębiorców Polskich w Radzie Dialogu Społecznego podjęto prace nad uchwałą partnerów społecznych, która może doprowadzić do zwaloryzowania kwot dofinansowań wynagrodzeń osób niepełnosprawnych o wskaźniki wzrostu minimalnego wynagrodzenia na rok 2024 r., czyli o 19,4 procent - poinformowała FPP w poniedziałek.

25.03.2024

Samorząd lekarski uruchomił skrzynkę do zgłaszania nieprawidłowości

Pacjent Zawody medyczne

Na adres e-mail: naruszenia@nil.org.pl można anonimowo zgłosić postępowania lekarzy niezgodne z aktualną wiedzą medyczną (EBM), Kodeksem Etyki Lekarskiej, dotyczące treści w social mediach wymagające interwencji oraz takie, które uderzają w konkretnych lekarzy i całe środowisko - poinformowała Naczelna Rada Lekarska.

25.03.2024

Nagrody za książki najbardziej przydatne dla wymiaru sprawiedliwości rozdane

Prawnicy

"Tom II – Zasady i prawa podstawowe" wydawnictwa CH Beck otrzymał nagrodę główną w konkursie "Książki prawniczej najbardziej przydatnej w praktyce wymiaru sprawiedliwości" organizowanym przez Wolters Kluwer Polska i "Przegląd Sądowy". Wyróżnione natomiast zostały dwie pozycje: "Swoboda wypowiedzi osoby przesłuchiwanej w procesie karnym" oraz "Zwalczanie nieuczciwych praktyk handlowych między przedsiębiorcami w prawie Unii Europejskiej. W poszukiwaniu modelu" wydane przez Wolters Kluwer Polska.

25.03.2024

Komisja Europejska zbada, czy cyfrowi giganci naruszyli zasady konkurencji

Rynek i konsument Prawo europejskie

Alphabet, Apple i Meta - to trzy koncerny cyfrowe, wobec których Komisja Europejska wszczęła właśnie postępowania w sprawie o możliwe naruszenia zasad konkurencji zawartych w unijnym rozporządzeniu o rynkach cyfrowych (DMA). Chodzi przede wszystkim o potencjalne faworyzowanie własnych porównywarek cen usług w przeglądarkach i praktyki związane z nakładaniem opłat w sklepach z aplikacjami.

25.03.2024

88 proc. firm w Polsce, które wdrożyło pracę zdalną, stawia na model hybrydowy. Badanie EY

Prawo pracy

Aż 88 proc. firm, które wdrożyło pracę zdalną, wybrało model hybrydowy. Najwięcej, bo aż 77 proc. precyzyjnie określa zasady stacjonarnej obecności w biurze. Najczęściej (46 proc.) pracownicy są do niej zobligowani przez przynajmniej trzy dni w tygodniu – wynika z badania EY. Bez wątpienia rodzime firmy bardzo poważnie podchodzą do kwestii proceduralnych, gdyż aż 89 proc. wdrożyło odpowiednie regulacje w postaci regulaminu.

25.03.2024

Spaliny w miastach - dużo działań, mało efektów

Samorząd terytorialny Środowisko Drogi

Duże miasta mają ogromny problem z nadmiarem emisji spalin i mimo że próbują różnych działań, to i tak w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu poziom stężeń dwutlenków azotu wciąż przekracza granice określone w normach krajowych i europejskich. Miasta, i to nie tylko te największe, muszą zintensyfikować działania, bo substancje zawarte w spalinach trują ludzi i środowisko, a są dużo bardziej szkodliwe niż np. zanieczyszczenia przemysłowe.

25.03.2024

Uproszczenia dla firm. Ministerstwo rozwoju pracuje nad projektem

Prawo gospodarcze

Kontrole mikroprzedsiębiorców będą trwały maksymalnie 6, a nie 12 dni. Z powodu braku pieczątki lub wydruku z CEIDG lub KRS nie będzie można też odrzucić pisma lub wniosku przedsiębiorcy. Nowe przepisy mają mieć dłuższe vacatio legis, by firmy miały czas na ich wdrożenie - to tylko niektóre zmiany, które mają znaleźć się w pierwszym pakiecie deregulacyjnym.

25.03.2024

Za przekroczenie prędkości można stracić prawo jazdy na znacznie dłużej niż 3 miesiące

Prawo karne

W 2022 roku TK zakwestionował możliwość zatrzymywania prawa jazdy na 3 miesiące przez starostów wyłącznie na podstawie informacji przekazanej przez policję. Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich napływają skargi obywateli, bo wobec braku przepisów określających tryb zwrotu prawa jazdy, gdy nie wydano decyzji o jego zatrzymaniu, trzymiesięczny okres, na jaki prawo jazdy może zostać zatrzymane, znacznie się wydłuża.

25.03.2024

Zasady działania samorządu uczniowskiego określa regulamin

Samorząd uczniowski tworzą wszyscy uczniowie szkoły. Zasady wybierania i działania organów samorządu określa regulamin uchwalany przez ogół uczniów w głosowaniu równym, tajnym i powszechnym - regulamin ten nie może być sprzeczny ze statutem szkoły. Samorząd może przedstawiać dyrektorowi szkoły i radzie pedagogicznej wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły.

25.03.2024

Urlopy w okolicach weekendu majowego - możliwość narzucenia terminów urlopu

Prawo pracy

Połączenie świąt z urlopem daje często możliwość uzyskania długiego wolnego, przy niekiedy małym wykorzystaniu urlop wypoczynkowego. Szczególnie jest to widoczne wówczas, gdy w tygodniu pracy przypadają dwa święta, jak w maju 2024 r. Skutkuje to tym, że często powstaje wzmożone zainteresowanie pracowników urlopami w tych okresach. Również dla części pracodawców, ze względu na zmniejszenie zapotrzebowaniem na pracę w tym okresie, przydatne może być to, by pracownicy wzięli wolne. Więcej piszemy w Legal Alert.

25.03.2024

Poszukiwanie skarbów znów będzie wymagało pozwolenia

Posłowie Trzeciej Drogi chcą uchylenia nowelizacji, która wprowadziła rewolucję w poszukiwaniu skarbów z wykrywaczem metali. Liberalizacja przepisów obejmuje m.in. zniesienie obowiązku uzyskiwania pozwolenia konserwatora zabytków na prowadzenie poszukiwań i ma wejść w życie 1 maja 2024 r. Ustawa, której projekt trafił do Sejmu, ma temu zapobiec.

25.03.2024