ZUS wydłuża pracę i uruchamia specjalną infolinię o e-zwolnieniach

Ubezpieczenia społeczne Zawody medyczne

Od 1 grudnia obowiązkowe będą zwolnienia elektroniczne, czyli e-ZLA - lekarze nie będą już mogli wypisywać papierowych druków. ZUS szykuje się na zwiększone zainteresowanie lekarzy, pacjentów oraz pracodawców i 30 listopada wydłuża godziny pracy, a od 3 grudnia uruchamia specjalną infolinię.

30.11.2018

Dyrektor z British American Tobacco Liderem Prawników Przedsiębiorstw

Prawnicy

Andrzej Kornatowski, dyrektor Działu Prawnego Europa Centralna – część Północna z British American Tobacco został uhonorowany tytułem Lider Prawników Przedsiębiorstw, który przyznaje stowarzyszenie zrzeszające tę grupę prawników. Do nagrody nominowani byli także Izabela Nowacka z Shell Polska i Włodzimierz Brych z Aesculap Chifa.

29.11.2018

Krótsze tymczasowe kontrole graniczne w Schengen

Administracja publiczna

Kontrole na granicach wewnętrznych w strefie Schengen powinny być ograniczone do maksymalnie jednego roku, zamiast obecnie do dwóch lat. Za takimi zmianami w przepisach o tymczasowych kontrolach granicznych opowiedział się Parlament Europejski.

29.11.2018

Brexit może utrudnić dostęp do leków

Farmacja

20 procent leków, które są teraz sprzedawane na polskim rynku pochodzi ze Zjednoczonego Królestwa. Wiele z nich to leki innowacyjne, które nie mają zamienników, stosowane np.: w onkologii i kardiologii. Tych leków może po Brexicie zabraknąć w polskich aptekach.

29.11.2018

RPD: Wzrost samobójstw wśród dzieci, trzeba podjąć pilne działania

Opieka zdrowotna

Rzecznik Praw Dziecka  podkreśla, że w Polsce wzrasta liczba prób samobójczych i samookaleczeń wśród dzieci. Niestety dzieci z myślami samobójczymi mają opóźniony dostęp do pomocy specjalistycznej, nie mogą także liczyć na odpowiednie wsparcie w szkołach.

29.11.2018

Sejm już pracuje nad zmianami w zakazie handlu

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Nowelizacja ma uszczelnić system. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie Żabkom możliwości pracy w dni objęte zakazem przez doprecyzowanie wyjątku dla placówek pocztowych.

29.11.2018

Coraz mniej pracowników tymczasowych

Prawo pracy

Sytuacja na rynku pracy sprawia, że pracownicy częściej zmieniają zatrudnienie, a o nową pracę jest teraz łatwiej niż kiedykolwiek. Dotyczy to też pracowników tymczasowych. Nadchodzący koniec limitów 18-miesięcznego zatrudnienia pracownika tymczasowego u jednego pracodawcy użytkownika dodatkowo zmniejsza popyt na tę formę pracy.

29.11.2018

WSA: Wyrok w sprawie odmowy wstępu na obrady Sejmu - w grudniu

Administracja publiczna

Dopiero 13 grudnia br. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyda wyrok w precedensowej sprawie odmowy wstępu na obrady Sejmu 9 maja 2018 r. indywidualnego obywatela. Jest to pierwsza taka sprawa w historii Sejmu.

29.11.2018

Zalewska: Więcej etatów, wyższe pensje. Reforma idzie dobrze

Kadry w oświacie

Mamy dobre wiadomości dla nauczycieli i uczniów. Odnotowaliśmy kolejny wzrost nauczycielskich etatów oraz godzin ponadwymiarowych - mówiła Anna Zalewska, przedstawiając informacje o realizacji reformy w oświacie. Zapewniła, że rośnie liczba miejsc pracy dla pedagogów, a od przyszłego roku także ich pensje.

29.11.2018

Podatek węglowodorowy do likwidacji

Finanse

Ministerstwo Finansów nie chce już podatku węglowodorowego. Danina ta miała początkowo zapewnić budżetowi państwa udział w zyskach z tytułu wydobycia gazu łupkowego. Jest już projekt specjalnej ustawy.

29.11.2018

RPO: Osoby eksmitowane po reprywatyzacji bez możliwości odzyskania mieszkań

Administracja publiczna

W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich obowiązujące przepisy nie chronią osób, które po decyzjach reprywatyzacyjnych, wydanych na terenie Warszawy, nie były w stanie płacić rażąco wysokich czynszów i zostały eksmitowane. Jak dodaje, ich sytuacji nie odwróci nawet uchylenie tych decyzji przez Komisję Weryfikacyjną, bo obowiązują prawomocne orzeczenia sądowe.

29.11.2018

NIK: Komisje ds. błędów medycznych nie pomagają w uzyskaniu odszkodowań

Opieka zdrowotna

Co piąty z członków wojewódzkich komisji ds. błędów medycznych został powołany bez rzetelnej weryfikacji spełniania ustawowych wymogów, a nawet sprzecznie z obowiązującym prawem – podaje NIK. Izba podkreśla, że system pozasądowy orzekania o zdarzeniach medycznych prowadzony przez komisje nie zapewnia skutecznego dochodzenia odszkodowania

29.11.2018

Mniej obowiązków z dostosowaniem teczek osobowych pracowników

Prawo pracy

Projekt nowego rozporządzenia zakłada zmiany w prowadzeniu akt osobowych - wprowadza m.in. cztery części akt, w tym nową część D. Na dostosowanie dotychczasowych teczek osobowych przewidziano 12 miesięcy. Dla pracodawców byłby to ogromny wysiłek. W nowej wersji projektu pojawiły się w tym zakresie bardzo ważne zmiany.

29.11.2018

W nowych blokach zamiana użytkowania we własność z opóźnieniem

Administracja publiczna Budownictwo

Nowelizacja tzw. ustawy przekształceniowej wprowadza uproszczone zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność, ale nie tylko. Zmieni też zasady uwłaszczenia lokali w blokach, które pozwolenie na użytkowanie otrzymają po 1 stycznia 2019 r. Pozwoli to uniknąć deweloperom konsekwencji korzystania z pomocy publicznej.

29.11.2018

Nabycie wierzytelności, czyli jak rozpoznać koszt podatkowy

CIT PIT

Od stycznia 2019 roku zmienią zasady rozliczania wierzytelności. Nowelizacja ustawy jest korzystna dla podatników. Po pierwsze - reguluje kwestie dotyczące ich nabycia, po drugie - pozwala na efektywne ujęcie kosztu nabycia zarówno pojedynczej, jak i pakietu wierzytelności – tłumaczy Ewa Flor, doradca podatkowy.

29.11.2018