Sejm przyjął przepisy, które wprowadzają procedurę utraty mocy obowiązującej umowy międzynarodowej

Administracja publiczna

Nowelizacja wprowadza do ustawy z 14 kwietnia 2000 r. o umowach międzynarodowych pojęcie "utraty mocy obowiązującej umowy międzynarodowej" i ureguluje kwestie związane z ogłaszaniem w dziennikach urzędowych oświadczeń rządowych informujących o utracie mocy obowiązującej umów międzynarodowych zawartych przez Polskę albo których stroną jest Polska. To projekt prezydencki.

06.12.2018

Od 2021 roku lekarz wystawi e-skierowanie, ale nie na każde badanie

Pacjent Opieka zdrowotna

Za dwa lata pacjenci mają otrzymywać skierowania w wersji elektronicznej. Nie będą już musieli w ciągu 14 dni dostarczać do placówki oryginału. Z drugiej strony ograniczy to możliwość zapisywania się przez pacjentów na więcej niż jedną listę oczekujących. W czwartek wieczorem Sejm przyjął ustawę, która wprowadza zmiany.

06.12.2018

UE: Nowe prawo wymusi usuwanie treści terrorystycznych z internetu

Prawo karne Nowe technologie Prawo gospodarcze

Wprowadzenie zasady jednej godziny, co ma oznaczać, że w ciągu 60 minut od decyzji odpowiednich organów w sprawie pojawienia się treści terrorystycznych w sieci mają one być usunięte ze stron internetowych, przewiduje przewiduje projekt unijnego rozporządzenia.

06.12.2018

Sejm za nowelizacją, która poprawi ściągalność alimentów

Prawo cywilne Prawo pracy

Wyższe kryterium dochodowe przy przyznawaniu świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego, kary dla pracodawców, którzy pomagają alimenciarzom w unikaniu egzekucji, szybszy przepływ informacji między ZUS i komornikami oraz pierwszeństwo zatrudnienia przy robotach publicznych dla dłużników alimentacyjnych - to tylko niektóre ze zmian, które w czwartek wieczorem przyjął Sejm.

06.12.2018

RPO: Potrzebne systemowe zmiany przepisów o "małym świadku koronnym"

Wymiar sprawiedliwości

Instytucja "małego świadka koronnego" bywa nadużywana zarówno przez osoby, które chcą w ten sposób obniżyć sobie karę, jak i przez śledczych, którzy dzięki takim zeznaniom zyskują potrzebne, choć mało wiarygodne dowody - oceniają eksperci RPO. Apelują o wprowadzenie zmian, które umożliwią m.in. skuteczną ich weryfikację.

06.12.2018

Ustawa o funduszu sołeckim bez zmian, mimo obaw o niedobór środków

Samorząd terytorialny

Systemowy niedobór pieniędzy na dokonanie zwrotu gminom z budżetu państwa części wydatków poniesionych w ramach funduszu sołeckiego spowoduje, że w 2020 roku zabraknie ok. 35 proc. środków – uważa poseł Ryszard Wilczyński. Posłowie nie podzielili jego obaw.

06.12.2018

Nowe zasady dla wynajmujących budynki warte ponad 10 mln zł

CIT

Od stycznia 2019 roku podatek od nieruchomości komercyjnych będzie liczony od sumy ich wartości początkowej, pomniejszonej o 10 mln zł. Od tej daty obniżenie podstawy opodatkowania o 10 mln zł będzie dotyczyć sumy wartości początkowych poszczególnych środków trwałych w postaci budynków.

06.12.2018

Rzecznik przedsiębiorców zaczyna od biura w Krakowie

Prawo gospodarcze

W Krakowie otwarto w czwartek pierwszy lokalny oddział Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. To przejaw decentralizacji działalności tego urzędu - powiedział podczas uroczystości rzecznik Adam Abramowicz. To pierwsze biuro Rzecznika.

06.12.2018

Świąteczne prezenty dla emerytów czasami bez PIT

PIT

Świąteczne prezenty otrzymywane przez emerytów i rencistów od byłych pracodawców mogą być zwolnione z podatku dochodowego. Ich wartość nie może być jednak wyższa niż 3 tysiące złotych rocznie.

06.12.2018

700 leków może zabraknąć w aptekach w przyszłym roku

Farmacja

Co trzecie wykupowane w aptekach opakowanie leku refundowanego będzie niedostępne od przyszłego roku – alarmuje Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. Braki mają dotyczyć najbardziej popularnych preparatów, w tym także tych darmowych dla seniorów.

06.12.2018

Duży wzrost przypadków odry w tym roku w Polsce

Opieka zdrowotna

Od 1 stycznia do 30 listopada br. zanotowano w Polsce 220 przypadków odry – wynika z najnowszego meldunku opublikowanego na stronach Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W tym samym okresie roku ubiegłego takich zachorowań było 62.

06.12.2018

KRS wybierze sędziów i bez opinii sędziowskich zgromadzeń

Wymiar sprawiedliwości

Opinie zgromadzeń lub kolegiów sędziów nie są konieczne w procesie nominacyjnym do sądów powszechnych - wynika z uchwały podjętej przez Krajową Radę Sądownictwa. To odpowiedź na uchwały zgromadzeń sędziów m.in. Apelacji Gdańskiej i Okręgu Gorzowskiego, które odmówiły udziału w procedurze opiniowania kandydatów.

06.12.2018

Rząd tworzy specjalny fundusz do kupowania akcji firm

Administracja publiczna

Powstanie nowy, państwowy fundusz celowy - fundusz inwestycji kapitałowych - który przeznaczony będzie na nabywanie i obejmowanie akcji przez Skarb Państwa, oraz pokrywanie kosztów nabycia akcji.

06.12.2018