Nie będzie krótszego dnia pracy dla rodziców
Projekt PSL w sprawie skrócenia rodzicom dnia pracy do siedmiu godzin dziennie trafił do kosza. W czwartek Sejm odrzucił go w pierwszym czytaniu - po raz kolejny.
Projekt PSL w sprawie skrócenia rodzicom dnia pracy do siedmiu godzin dziennie trafił do kosza. W czwartek Sejm odrzucił go w pierwszym czytaniu - po raz kolejny.
Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, umożliwiającej zmianę od 1 stycznia 2019 r.
Nowelizacja wprowadza do ustawy z 14 kwietnia 2000 r. o umowach międzynarodowych pojęcie "utraty mocy obowiązującej umowy międzynarodowej" i ureguluje kwestie związane z ogłaszaniem w dziennikach urzędowych oświadczeń rządowych informujących o utracie mocy obowiązującej umów międzynarodowych zawartych przez Polskę albo których stroną jest Polska. To projekt prezydencki.
Za dwa lata pacjenci mają otrzymywać skierowania w wersji elektronicznej. Nie będą już musieli w ciągu 14 dni dostarczać do placówki oryginału. Z drugiej strony ograniczy to możliwość zapisywania się przez pacjentów na więcej niż jedną listę oczekujących. W czwartek wieczorem Sejm przyjął ustawę, która wprowadza zmiany.
Wprowadzenie zasady jednej godziny, co ma oznaczać, że w ciągu 60 minut od decyzji odpowiednich organów w sprawie pojawienia się treści terrorystycznych w sieci mają one być usunięte ze stron internetowych, przewiduje przewiduje projekt unijnego rozporządzenia.
Wyższe kryterium dochodowe przy przyznawaniu świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego, kary dla pracodawców, którzy pomagają alimenciarzom w unikaniu egzekucji, szybszy przepływ informacji między ZUS i komornikami oraz pierwszeństwo zatrudnienia przy robotach publicznych dla dłużników alimentacyjnych - to tylko niektóre ze zmian, które w czwartek wieczorem przyjął Sejm.
– Centra usług społecznych to stworzenie możliwości prawnej przy daniu swobody wyboru samorządom – zaznaczał prezydencki minister Paweł Mucha podczas pierwszego czytania projektu ustawy w Sejmie.
Wskaźnik samobójstw wśród dorosłych spadł o 7 proc., ale wśród nastolatków niestety nie spada – podał wiceminister zdrowia Zbigniew Król. Lekarze alarmują, że w szpitalach psychiatrycznych z powodu braku miejsc dzieci leżą na materacach na korytarzu.
Sąd Najwyższy zdecydował w czwartek o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego pytania prawnego w sprawie przepisów, na podstawie których Państwowa Komisja Wyborcza odrzuca sprawozdania finansowe partii politycznych. Pytanie powstało w związku ze skargą Nowoczesnej na odrzucenie takiego sprawozdania za 2017 rok.
Instytucja "małego świadka koronnego" bywa nadużywana zarówno przez osoby, które chcą w ten sposób obniżyć sobie karę, jak i przez śledczych, którzy dzięki takim zeznaniom zyskują potrzebne, choć mało wiarygodne dowody - oceniają eksperci RPO. Apelują o wprowadzenie zmian, które umożliwią m.in. skuteczną ich weryfikację.
Systemowy niedobór pieniędzy na dokonanie zwrotu gminom z budżetu państwa części wydatków poniesionych w ramach funduszu sołeckiego spowoduje, że w 2020 roku zabraknie ok. 35 proc. środków – uważa poseł Ryszard Wilczyński. Posłowie nie podzielili jego obaw.
Od stycznia 2019 roku podatek od nieruchomości komercyjnych będzie liczony od sumy ich wartości początkowej, pomniejszonej o 10 mln zł. Od tej daty obniżenie podstawy opodatkowania o 10 mln zł będzie dotyczyć sumy wartości początkowych poszczególnych środków trwałych w postaci budynków.
W Krakowie otwarto w czwartek pierwszy lokalny oddział Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. To przejaw decentralizacji działalności tego urzędu - powiedział podczas uroczystości rzecznik Adam Abramowicz. To pierwsze biuro Rzecznika.
Świąteczne prezenty otrzymywane przez emerytów i rencistów od byłych pracodawców mogą być zwolnione z podatku dochodowego. Ich wartość nie może być jednak wyższa niż 3 tysiące złotych rocznie.
Co trzecie wykupowane w aptekach opakowanie leku refundowanego będzie niedostępne od przyszłego roku – alarmuje Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. Braki mają dotyczyć najbardziej popularnych preparatów, w tym także tych darmowych dla seniorów.
Od 1 stycznia do 30 listopada br. zanotowano w Polsce 220 przypadków odry – wynika z najnowszego meldunku opublikowanego na stronach Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W tym samym okresie roku ubiegłego takich zachorowań było 62.
Minister Krzysztof Tchórzewski wystąpi do firm energetycznych w sprawie cen energii. Samorządy alarmują, że zaproponowane przez dostawców stawki są o 50-70 procent wyższe, niż przed rokiem.
Opinie zgromadzeń lub kolegiów sędziów nie są konieczne w procesie nominacyjnym do sądów powszechnych - wynika z uchwały podjętej przez Krajową Radę Sądownictwa. To odpowiedź na uchwały zgromadzeń sędziów m.in. Apelacji Gdańskiej i Okręgu Gorzowskiego, które odmówiły udziału w procedurze opiniowania kandydatów.
Powstanie nowy, państwowy fundusz celowy - fundusz inwestycji kapitałowych - który przeznaczony będzie na nabywanie i obejmowanie akcji przez Skarb Państwa, oraz pokrywanie kosztów nabycia akcji.
Prokuratura Krajowa informuje, że zatrzymano w czwartek nad ranem 6 grudnia br. kolejnego byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Andrzeja J. i sześciu podległych mu urzędników.