Czytaj: Prezydent podpisał kontrowersyjne zmiany w ustawie o KNF>>

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji oraz niektórych innych ustaw ma dostosować polskie prawo do przepisów unijnych, w szczególności do dyrektywy dotyczącej stopnia uprzywilejowania niezabezpieczonych instrumentów dłużnych w hierarchii roszczeń w postępowaniu upadłościowym. Wprowadzić ma też nową kategorię zobowiązań w hierarchii zaspokajania wierzytelności. Dzięki temu usprawniony ma być proces przymusowej restrukturyzacji, w szczególności jeśli chodzi o przeprowadzanie umorzenia lub konwersji zobowiązań (tzw. bail-in) w ramach tego procesu.

To samo w dwóch projektach

Sprawozdanie z prac nad tym projektem komisja przyjęła jeszcze w listopadzie, ale dopiero teraz projekt trafił pod obrady. Jednak te zbiegły się w z pracami nad uchwaloną w listopadzie ustawą o wzmocnieniu nadzoru. - To spowodowało, że pracowaliśmy nad podobnymi zapisami w obu ustawach - przyznał podczas środowego drugiego czytania projektu poseł sprawozdawca Janusz Szewczak (PiS). I w imieniu klubu PiS zgłosił poprawki, które wykreślają z ustawy o BFG artykuły, już uchwalone w tamtej ustawie.

Bank za złotówkę w dwóch ustawach

W projekcie ustawy o BFG, podobnie jak w ustawie o wzmocnieniu nadzoru, znalazły się m.in. artykuły umożliwiające "przejmowanie bank za złotówkę". Komisja sejmowa, do której ma teraz trafić projekt, zdecyduje czy pozostawić ten zapis także w tej ustawie. 

Projekt w wersji przyjętej przez komisję wprowadza m.in. możliwość wsparcia przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny banków przejmujących inne banki, znajdujące się w trudnej sytuacji.
Stwarza też możliwość przejmowania przez inne banki, znajdujące się w dobrej kondycji, zarówno komercyjnych, jak i spółdzielczych banków, znajdujących się "trudnej sytuacji finansowej", przy wsparciu środków z BFG, za zgodą KNF.

 

Cena promocyjna: 55.2 zł

|

Cena regularna: 69 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Dostosowanie do prawa UE

Generalnie projekt noweli ma dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Wprowadza nową kategorię zobowiązań w hierarchii zaspokajania wierzytelności. Dzięki temu usprawniony zostanie proces przymusowej restrukturyzacji, w szczególności jeśli chodzi o przeprowadzanie umorzenia lub konwersji zobowiązań (tzw. bail-in) w ramach tego procesu.
Zgodnie z projektem, usprawnione mają zostać także obecne rozwiązania związane z funkcjonowaniem przepisów dotyczących przymusowej restrukturyzacji oraz systemu gwarantowania depozytów.

W projekcie zaproponowano m.in. systemowe wyłączenie banków hipotecznych z regulacji dotyczących funkcjonowania systemu gwarantowania depozytów i związanych z tym obowiązków, ponieważ banki hipoteczne nie przyjmują depozytów.

Przewidziano także umożliwienie wykorzystania instrumentu tzw. instytucji pomostowej przy restrukturyzacji banku zrzeszającego, a także uporządkowanie i skorygowanie przepisów dotyczących warunków podejmowania i prowadzenia przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) działań dotyczących restrukturyzacji spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.