Ocena nauczyciela mniej skomplikowana

Kadry w oświacie

Nowelizacja Karty Nauczyciela zmienia od 1 stycznia zasady oceniania pedagogów. Nauczyciel oceniany będzie raz na pięć lat i to już bez konieczności sięgania do szkolnych regulaminów. Dyrektor szkoły wystawi odpowiednią notę na podstawie kryteriów określonych w rozporządzeniu ministra edukacji.

02.01.2019

RODO i podatki podcinają firmy

Prawo gospodarcze

Prawie dziewięciu na dziesięciu przedsiębiorców uważa, że rząd nie poprawił w ostatnim roku warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Inne zdanie ma resort przedsiębiorczości. Firmom najbardziej przeszkadzają ciągłe zmiany przepisów - za najbardziej obciążające uznały m.in. RODO, opodatkowanie samochodów czy PPK. Eksperci przyznają jednak, że część nowych regulacji ułatwi prowadzenie biznesu - dobrze oceniają m.in. przepisy o zarządzie sukcesyjnym i wspieraniu nowych inwestycji.

02.01.2019

NIK: Mimo kolejnych ułatwień firmy rodzinne nie mają łatwo

CIT Prawo gospodarcze

Firmy rodzinne wciąż napotykają na bariery prawne, które nie pozwalają im się swobodnie rozwijać, a udogodnienia wprowadzone w ramach Pakietu 100 zmian dla firm oraz Konstytucji dla Biznesu, aczkolwiek potrzebne, w przypadku firm rodzinnych nie w pełni się sprawdzają - wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli.

02.01.2019

TK: Rozprawa w sprawie ustawy o KRS odwołana

Wymiar sprawiedliwości

Wyznaczona przez Trybunał Konstytucyjny na 3 stycznia rozprawa dotycząca obowiązującej obecnie ustawy o Krajowej Rady Sądownictwa, została odwołana. Nie podano powodu odwołania rozprawy ani innego terminu rozpatrzenia tego wniosku.

01.01.2019

10 miast przybyło na mapie Polski

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Koszyce, Lubowidz, Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów i Wielbark od 1 stycznia 2019 roku otrzymają status miast. Ten status przywrócony zostanie także miejscowościom Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec i Pacanów. Społeczności tych miejscowości liczą na większy prestiż i nowe szanse rozwojowe.

01.01.2019

Minister: Nie będzie już nieprawidłowości w pracy komorników

Prawnicy

W 2019 roku pracy komorników nie powinny towarzyszyć nieprawidłowości - uważa minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem stanie się tak dzięki wchodzącym życie od Nowego Roku zmianom w prawie. - Ludzie będą mieli poczucie bezpieczeństwa, wtedy, kiedy działa komornik - powiedział minister.

31.12.2018

W 2018 r. więcej ustaw, ale złej jakości i pisanych w pośpiechu

Prawo gospodarcze

W tym roku polski parlament uchwalił rekordową liczbę 274 ustaw, czyli o 62 więcej niż w 2017 roku. Jednak jakość tych przepisów budzi poważne zastrzeżenia prawników. Sejm często przyjmuje te akty bez konsultacji, z krótkim vacatio legis i uchwala w tempie ekspresowym. Również Senat zwykle szybko i często bez żadnych uwag je zatwierdza.

31.12.2018

Polski fiskus chce wiedzieć za dużo

Ordynacja CIT PIT

Od stycznia 2019 roku trzeba będzie informować fiskusa o stosowanych rozwiązaniach podatkowych. Wymóg ten nakłada unijna dyrektywa, jednak Polska wprowadziła przepisy o wiele bardziej restrykcyjne.

31.12.2018

Prezydent: Trzeba zmieniać sądy, bo środowisko sędziowskie jest zepsute

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości są nie tylko potrzebne, ale niezbędne dlatego, że ocena wymiaru sprawiedliwości jest zła - stwierdził prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem środowiska sędziowskie są zepsute, o czym świadczą ich "demonstracje polityczne".

30.12.2018

Podpis na tablecie może być daną biometryczną

RODO

Podpis składany na tablecie przy odbiorze przesyłek może zostać zaliczony do danych biometrycznych i jako taki podlega szczególnej ochronie. Dlatego Adam Bodnar zapytał prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jakie są potencjalne zagrożenia z tym związane.

30.12.2018

Co mogą sądy administracyjne w aspekcie cen transferowych

CIT PIT

Przepisy dotyczące cen transferowych mają na celu m.in. zapobieganie unikaniu opodatkowania w związku z transakcjami realizowanymi przez podmioty powiązane. Praktycy mają wątpliwości dotyczące roli sądów administracyjnych w kontroli decyzji podatkowych w przedmiocie cen transferowych.

30.12.2018

Akcyza na energię obniżona, rachunki nie wzrosną

Domowe finanse Akcyza

Z 20 do 5 zł parlament obniżył akcyzę za jedną megawatogodzinę. Dodatkowo obniżone będą opłaty przejściowe. Chodzi o ograniczenie podwyżek cen prądu dla jego wszystkich odbiorców, w tym samorządów i firm. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2019 roku.

29.12.2018

O zakażenie najłatwiej w szpitalu

Opieka zdrowotna

Placówki medyczne są źródłem zakażeń m.in. dlatego, że oszczędzają na zakupach jednorazowego sprzętu, a personel medyczny nie myje rąk i nie dezynfekuje stetoskopów. Nieprzestrzeganie procedur coraz częściej ma swój finał w sądzie - jednak to pacjent musi udowodnić, że został zakażony w szpitalu.

29.12.2018

Przemoc psychiczna - problem narasta, a skazań wciąż mało

Wymiar sprawiedliwości

Rośnie liczba przypadków przemocy psychicznej, tymczasem sądy nadal skazują głównie za przemoc fizyczną, bo tę łatwo udowodnić. Problem w tym, że nawet jeśli dojdzie do skazania sprawców przemocy, to większość z nich dostaje karę w zawieszeniu. Także za działanie ze szczególnym okrucieństwem i doprowadzenie do targnięcia się ofiary na życie.

29.12.2018

MEN: zależy nam na współpracy rodziców ze szkołą

Zarządzanie oświatą

Działalność rady rodziców w szkołach pozytywnie ocenia 81,4 proc. rodziców oraz 86,8 proc. uczniów - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. NIK sugeruje jednak, że szkoły powinny zachęcać rodziców do większego zaangażowania. O działania MEN w tej kwestii pytają posłowie w interpelacji.

29.12.2018

Sejm: wybór sędziów do KRS zgodny z Konstytucją

Wymiar sprawiedliwości

Wybór sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa przez Sejm jest zgodny z Konstytucją, ale część przepisów umożliwiających odwołanie się od uchwał KRS - nie. Takie stanowisko zarekomendowała w piątek sejmowa Komisja Ustawodawcza. Rozprawa w Trybunale Konstytucyjnym, z inicjatywy KRS, ma się odbyć 3 stycznia.

28.12.2018

Komornicy boją się VAT - chcą przesunięcia wejścia w życie swoich ustaw

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Komornicza zwróciła się w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego. Chodzi o zmiany, które mają obowiązywać już od pierwszego stycznia a dotyczą m.in. opłat komorniczych. Komornicy boją się, że będą musieli płacić podatek VAT. Apelują o przesunięcie wejścia w życie przepisów nawet o kilka miesięcy i nie wykluczają protestu.

28.12.2018

ZNP chce rozmawiać z premierem o zarobkach nauczycieli

Chcemy rozmawiać z minister edukacji narodowej, ale do rozmów zapraszamy także premiera - deklaruje Związek Nauczycielstwa Polskiego. I zapowiada, że chce dyskutować o skali wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli.

28.12.2018