Zmiany w programie 500+ doprowadzą do redukcji etatów w mniejszych gminach

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Do zwolnień pracowników w małych gminach lub obniżek ich pensji mogą doprowadzić zmiany w programie świadczeń wychowawczych, jakie zakłada rządowy projekt. Obniżenie procentowe dotacji wiąże się z problemami w małych gminach, a uproszczenie procedur nie oznacza zmniejszenia kosztów. Wszystko to może zagrozić płynności realizacji zadania.

11.04.2019

Spór o lex Uber zawieszony - rząd przyspieszy z ustawą o transporcie

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Taksówkarze zawieszają protest na około trzy tygodnie, a rząd deklaruje, że dołoży starań, by nowelizacja ustawy o transporcie drogowym została uchwalona przed wakacjami. Jednak zdaniem ministrów nie ma podstaw prawnych, aby aplikacje typu Uber były obecnie wyłączane w Polsce.

11.04.2019

Trwa spór o handel w niedziele, a kolejne markety chcą być placówkami pocztowymi

Rynek i konsument Rynek

Kolejne sklepy chcą skorzystać z obecnej luki prawnej i handlować w niedziele, co może doprowadzić do "rozsadzenia" obecnych przepisów o ograniczeniu handlu. Potrzebna nowelizacja tej ustawy - apeluje Alfred Bujara z NSZZ "Solidarność". Sprzeciwia się temu Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, który namawia do wycofania się z ograniczenia.

11.04.2019

Polski nastolatek zestresowany i niezadowolony z życia

Opieka zdrowotna

Aż 40 proc. polskich nastolatków z powodu stresu narzeka na bóle głowy i brzucha. Coraz więcej ma trudności z zasypianiem lub jest rozdrażniona. Coraz więcej nastolatek ma niską samoocenę. System opieki psychiatrycznej się rozsypał, resort zapowiada wprowadzenie nowego modelu od września, ale nadal najważniejszych szczegółów nie dogadał z MEN.

11.04.2019

Będą jaśniejsze przepisy o użytkowaniu wózków jezdniowych

Prawo pracy BHP

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii doprecyzuje przepisy w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym. W projekcie rozporządzenia resort wyjaśnia m.in., że do obsługi takich wózków dopuszcza się osoby które ukończyły 18 lat.

11.04.2019

E-gospodarka zmienia rynek doradców podatkowych

Rachunkowość Doradca podatkowy

Rewolucja cyfrowa i rozwój e-gospodarki wymuszają zmiany na rynku usług doradczych. Szybko zmieniający się świat może być jednak okazją do rozwoju firm. Zwłaszcza, że istnieje coraz więcej narzędzi, które mogą je w tym wesprzeć.

11.04.2019

Od ośrodka wychowawczego po więzienie - wadliwy system psuje dzieci

Wymiar sprawiedliwości

Kary za samookaleczenie, leki psychotropowe zamiast terapii, wychowawcy z misją, ale bez szkoleń, przerzucanie dzieci pomiędzy placówkami - to rzeczywistość młodzieżowych ośrodków wychowawczych. Nie ucieczki wychowanków są tu największym problemem - mówią eksperci

11.04.2019

KE przygotowuje Unię na twardy brexit

Administracja publiczna

Jesteśmy gotowi i nie obawiamy się brexitu bez porozumienia - zapewniła w środę Komisja Europejska. I przekazała państwom członkowskim praktyczne wskazówki mające zapewnić skoordynowane działania UE w razie realizacji czarnego scenariusza. W środę wieczorem zaczyna się szczyt UE w tej sprawie.

10.04.2019

Rzecznik: Pilnie trzeba uregulować przepisy o stwierdzaniu zgonu

Opieka zdrowotna

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta regularnie otrzymuje sygnały, dotyczące trudności w uzyskaniu przez osoby bliskie karty zgonu, w szczególności odmów jej wystawienia. - Nie można akceptować faktycznej niemożności realizacji tego obowiązku, w szczególności w sytuacji dużego stresu i obciążeń, związanych ze śmiercią osoby bliskiej – podkreśla Rzecznik

10.04.2019

W egzaminach pomogli strażacy i funkcjonariusze służby więziennej

Kadry w oświacie

Pierwsza część egzaminu gimnazjalnego w większości szkół przebiegła bez zakłóceń. Egzaminu nie napisano tylko w jednej szkole, w dwóch nie przeprowadzono pierwszej części. W skład komisji egzaminacyjnych angażowano każdego, kto miał wykształcenie pedagogiczne - pracowników kuratoriów, strażaków, a nawet funkcjonariuszy służby więziennej.

10.04.2019

ZUS uczy przedsiębiorców jak kontrolować zwolnienia lekarskie

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W 2018 roku Polacy spędzili na zwolnieniach lekarskich blisko 243,7 mln dni, co kosztowało ok. 18,5 mld zł. ZUS przypomina, że pracowników na zwolnieniach mogą kontrolować także pracodawcy. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz zastrzega jednak, że przedsiębiorca ma do tego prawo, ale nie obowiązek.

10.04.2019

Ruszyły negocjacje taksówkarzy z przedstawicielami rządu

Prawo AI Prawo gospodarcze

W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" trwają rozmowy między przedstawicielami rządu i taksówkarzami, których koledzy czekają w gotowości na ulicach Warszawy. Jeśli rozmowy nie zakończą się spełnieniem ich postulatów, zapowiadają kontynuowanie protestu.

10.04.2019

ZNP: Można wypłacać pensje za czas strajku

Finansowanie oświaty

Samorządowcy nie mogą wypłacać nauczycielom wynagrodzenia za czas strajku - wynika ze stanowiska Regionalnej Izby Obrachunkowej i MEN. Innego zdania są związkowcy, którzy wskazują, że ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych wcale tego nie zakazuje.

10.04.2019

Jak rozliczyć sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku

PIT Podatek od spadków i darowizn

Opodatkowanie zbycia nieruchomości nabytych w drodze spadku od 2019 roku uległo modyfikacji. Zmiany, które weszły w życie, znacząco zmieniły rozliczenia podatkowe sprzedawców.

10.04.2019

Raport: Oświata pogrąża samorządowe kasy

Zarządzanie oświatą

Koszty zmian w systemie oświaty oraz niedoszacowania środków przekazywanych samorządom na podwyżki płac nauczycieli, w latach 2017 – 2018 szacujemy na kwotę 6,6 mld złotych - wynika z raportu przygotowanego przez Związek Miast Polskich. Luka finansowa pomiędzy subwencją a wydatkami w ciągu dwóch lat wzrosła 23,45 mld zł.

10.04.2019

TK - rozprawa odwołana, bo sędzia nie może orzekać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zaplanowana na 10 kwietnia rozprawa Trybunału Konstytucyjnego w sprawie drukarza, który odmówił wykonania plakatu LGBT, została w ostatnim momencie odwołana, ponieważ miał w niej orzekać sędzia, któremu zarzucono brak bezstronności. Jeszcze jako pracownik Biura Analiz Sejmowych opracował opinię o sprawie, w której miał teraz orzekać.

10.04.2019

Rozpoczęły się egzaminy gimnazjalne, problemy w trzech szkołach

Zarządzanie oświatą

Egzamin w większości szkół odbył się poprawnie - testu z historii nie napisano tylko w trzech szkołach. Tylko w jednej szkole pojawi się problem z egzaminem z języka polskiego. Sytuację ratują m.in. katecheci, którzy na ogół nie są zaangażowani w strajk oraz emeryci i pracownicy kuratorium.

10.04.2019

Izba Dyscyplinarna odpowie, czy w Sądzie Najwyższym orzekają osoby nieuprawnione

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dzisiaj, w środę 10 kwietnia br. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w pełnym składzie wyda pierwszą swoją uchwałę po zmianie kadrowej i sposobu procedowania. Odpowie na pytanie zadane przez siedmioro sędziów tej Izby: Czy osoba, która została powołana przez Prezydenta RP do pełnienia urzędu jest nieuprawniona do orzekania?

10.04.2019

Odbudowa transportu publicznego potrzebuje prawa, gospodarza i spójnej informacji o połączeniach

Samorząd terytorialny

Żeby „wysadzić ludzi z samochodów” i przekonać ich do transportu publicznego, musi on być szybki, cichy, czysty i tani, a połączeń musi być odpowiednio dużo. Muszą one też być łatwe do ustalenia w jednej ogólnopolskiej bazie - twierdzą samorządowcy i eksperci. A teraz znalezienie autobusów pozamiejskich to długie szukanie w wielu portalach.

10.04.2019