Nowa matryca stawek jeszcze nie teraz

VAT

Projekt nowelizacji wprowadzającej nową matrycę stawek został zdjęty z porządku obrad piątkowego posiedzenia Sejmu. Punktem spornym stało się wyższe opodatkowanie napojów. Opozycja chciała odrzucić projekt w pierwszym czytaniu.

15.03.2019

Opodatkowanie bitcoinów trzeba doprecyzować

CIT PIT

Istotny wzrost zainteresowania obrotem kryptowalutami w Polsce doprowadził do konieczności wprowadzenia przepisów umiejscawiających je w systemie polskiego prawa podatkowego. Nowe przepisy obowiązują od stycznia. Są jednak na tyle nieprecyzyjne, że wymagają poprawy.

15.03.2019

Kontrola nad doradcami restrukturyzacyjnymi w rękach MS

Prawo gospodarcze

Możliwość cofania przez ministra sprawiedliwości licencji doradcy restrukturyzacyjnego przy rażącym naruszeniu prawa, a także m.in. wgląd do ksiąg handlowych i możliwość sprawdzenie zamkniętych postępowań restrukturyzacyjnych - zakłada nowelizacji przepisów o licencji doradcy restrukturyzacyjnego, przyjęta przez Sejm.

15.03.2019

Zgromadzenie warszawskiego okręgu sądowego odrzuciło sprawozdanie za 2018 r.

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Okręgowy w Warszawie ma za ubiegły rok niezłe statystyki, ale mimo to Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów negatywnie zaopiniowało informację roczną o działalności sądów działających na obszarze tego okręgu w roku 2018. W przyjętej uchwale sędziowie piszą o pogłębiającym się chaosie w sądach.

15.03.2019

Bakteria w wodzie w szpitalu, Rzecznik wydał decyzję o naruszeniu zbiorowych praw pacjentów

Opieka zdrowotna

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec wydał decyzję w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów, w której – jako jedną z nieprawidłowości – stwierdził brak zapewnienia przez szpital odpowiedniej jakości wody. Zgodnie z decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w instalacji ciepłej wody stwierdzono obecność bakterii Legionella.

15.03.2019

Eksperci Wolters Kluwer doradzą w Dniu Edukacji Prawnej

Prawnicy

Dzień Edukacji Prawnej mobilizuje wiele środowisk do działań w celu podnoszenia świadomości prawnej społeczeństwa polskiego, szczególnie dzieci i młodzieży. Są wśród nich przede wszystkim sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, radcy prawni, przedstawiciele wyższych uczelni, także wydawcy i dziennikarze - mówi Elżbieta Piotrowska-Albin

15.03.2019

Nazwiska ofiarodawców w kościele nie są tajemnicą

Wymienianie w ogłoszeniach ustnych od ołtarza czy umieszczanie na stronie internetowej nazwisk parafian i sum, jakie przekazali na kościół jest zgodne z Dekretem Konferencji Episkopatu i RODO. W tej sytuacji obywatel nie może poskarżyć się Prezesowi Urzędu Ochrony Danych Osobowych ani odwołać do sądu w razie naruszeń.

15.03.2019

Szkoła nie odpowiada za wypadek spowodowany wyłącznie przez ucznia

BHP Zarządzanie oświatą

Gdy w szkole wydarzy się wypadek, dyrektor musi powołać zespół, który zbada sprawę i sporządzi protokół. To, kto odpowiada za wypadek, zależy od okoliczności zdarzenia. Odpowiedzialność organu prowadzącego jest wyłączona, gdy winę za wypadek ponosi wyłącznie uczeń.

15.03.2019

Twój e-PIT zagwarantuje szybszy zwrot podatku

PIT

Twój e-PIT - nowa usługa Ministerstwa Finansów działa już miesiąc. System umożliwia niemal automatyczne rozliczenie rocznego podatku przez osoby fizyczne. Z uproszczenia ma skorzystać 4 mln podatników.

15.03.2019

Sprzedaż mieszkania bez podatku na nowych zasadach

Domowe finanse PIT

Od początku 2019 roku obowiązują nowe zasady opodatkowania dochodów ze sprzedaży nieruchomości. Najważniejsza jest data sprzedaży mieszkania i realizacja tzw. własnych celów mieszkaniowych. Na zmianach skorzystają m.in. spadkobiercy, którzy będą chcieli sprzedać mieszkanie otrzymane w spadku.

15.03.2019

E-dokumenty tożsamości pozwalają na nowoczesną komunikację z urzędami

Administracja publiczna

W marcu wprowadzono nowe wzory dwóch dokumentów: dowodu osobistego i prawa jazdy. Nowoczesne dowody umożliwią m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów. W prawie jazdy nie ma już wpisanego adresu posiadacza. Dokumenty wyglądają podobnie do starych, ale dają ich posiadaczom wiele nowych możliwości.

15.03.2019

Coraz więcej inwestycji w oczyszczanie ścieków, ale wciąż za mało

Środowisko

Przestarzałe technologie, awarie, intensywne opady i wrzucane do kanalizacji przedmioty to powody nieprawidłowego funkcjonowania oczyszczalni ścieków. Liczby wskazują na postęp w modernizacji, ale niektóre gminy zwlekają z wypełnieniem wymagań unijnych w tym zakresie. A za to grożą kary.

15.03.2019

Rekordowe wpływy składek do ZUS

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Od początku stycznia 2019 roku na indywidualne numery rachunków składkowych wpłynęło ponad 50 mld zł, czyli o ponad 4 mld więcej niż w analogicznym okresie 2018 r. - poinformowała Prawo.pl szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Jako czynnik usprawniający pobór składek prezes ZUS wymienia wprowadzenie e-składki.

15.03.2019

Woźny może strajkować, katecheta ryzykuje zwolnieniem

Kadry w oświacie Prawo pracy

Pracownicy niepedagogiczni mogą brać udział w strajku, nawet jeżeli szkołę prowadzi samorząd. Dużo trudniejsza jest pod tym względem sytuacja katechetów, bo choć formalnie zatrudnia ich szkoła, to tak naprawdę decydujący głos ma biskup. A według kurii: "misja katechetów ma zupełnie inny wymiar", więc nauczyciele religii nie powinni zaprzątać sobie głowy sprawami materialnymi.

15.03.2019

Coraz więcej objaśnień podatkowych, ale lepiej czytać ustawy

Ordynacja

Objaśnienia ministra finansów nie są źródłem prawa. Ponieważ jednak ta forma interpretowania przepisów jest przez resort coraz częściej wykorzystywana, eksperci radzą podatnikom, że dla nich bezpieczniej będzie, gdy w analizowaniu własnej sytuacji kierować się będą przepisami prawa, a nie objaśnieniami.

15.03.2019

Będą zmiany w ustawie o Gostyninie? Resorty pracują

Wymiar sprawiedliwości

Zmiany dotyczące Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym mają być kompleksowe. Ministerstwo Zdrowia poinformowało właśnie, że zostały już zaproponowane resortowi sprawiedliwości i są obecnie analizowane. Od dłuższego czasu nieoficjalnie mówi się, że resort zdrowia chciałby się pozbyć odpowiedzialności za placówkę.

15.03.2019

Propozycja zmian w Kodeksie pracy - wysokość wynagrodzenia w ofertach pracy

Prawo pracy HR

Posłowie zajmą się w piątek propozycją zmian w Kodeksie pracy. Projekt Nowoczesnej zakłada nałożenie na pracodawców obowiązku publikacji wysokości wynagrodzenia w ofertach pracy. Związkowcom pomysł się podoba, ale zdaniem ekspertów w prywatnym biznesie raczej się nie przyjmie.

15.03.2019