PE przegłosował przepisy ws. nowych zasad urlopów rodzicielskich

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Długość urlopu, którego nie będzie można przenieść na drugiego rodzica, będzie wynosiła dwa miesiące - zdecydował Parlament Europejski. Nowe przepisy przewidują, że skorzystać z urlopu rodzicielskiego będzie można do 8. roku życia dziecka. Do państw członkowskich będzie należała decyzja dotycząca odpowiedniego poziomu ich płatności.

05.04.2019

RPO: Za mało ginekologów na wsiach i standardy nie są realizowane

Opieka zdrowotna

Powinniśmy umożliwić kobietom na terenach wiejskich realny dostęp do świadczeń wynikających ze standardów opieki okołoporodowej - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich. Rzecznik prosi ministra zdrowia i prezesa NFZ o ustalenie wyższej wyceny za świadczenia położniczo-ginekologiczne, bo to może polepszyć dostęp do tych świadczeń.

05.04.2019

Manifestacja lekarzy 1 czerwca

Opieka zdrowotna

1 czerwca 2019 r. odbędzie się manifestacja lekarzy – taka decyzję podjął Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Weźmie w nim udział także Porozumienie Rezydentów OZZL. Powód: obniżenie zapowiadanych nakładów na ochronę zdrowia oraz też brak wizji naprawy publicznej ochrony zdrowia przez obecny rząd.

05.04.2019

Samorządy przygotowują się do strajku nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Samorządy przygotowują się na strajk nauczycieli. Alternatywą dla lekcji mają być zajęcia organizowane w miejskich instytucjach kultury. W większości miast to rodzice będą jednak musieli zadbać o opiekę. Do strajku przystąpić ma około 80 proc. szkół.

05.04.2019

Pracujący Ukrainiec zapłaci polski PIT

PIT Małe i średnie firmy

Polskie firmy nie wiedzą, jak rozliczać dochody wypłacane ukraińskim zleceniobiorcom. Jeśli zatrudniony złoży oświadczenie, że mieszka w Polsce i tutaj jest jego ośrodek interesów życiowych, będzie można potraktować go jak Polaka i zastosować polskie przepisy. Certyfikat rezydencji nie będzie potrzebny. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa.

05.04.2019

RPO: Potrzebne zmiany w prawie, by wykonać wyrok TK o emeryturach kobiet'53

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do minister rodziny, pracy i polityki społecznej z pytaniem o działania legislacyjne niezbędne do realizacji wyroku TK w sprawie emerytur kobiet urodzonych w 1953 r. Zdaniem rzecznika wobec wielu kobiet nie będzie możliwe korzystniejsze wyliczenie emerytury.

05.04.2019

W RDS dołączy nowy przedstawiciel pracodawców

Rynek Prawo pracy

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) może być nową organizacją pracodawców, która zasiądzie w Radzie Dialogu Społecznego. - Najprawdopodobniej w czerwcu złożymy niezbędne dokumenty. Po naszym dołączeniu balans między stroną związkową w RDS nie będzie zakłócony - podkreśla w rozmowie z Prawo.pl Marek Kowalski,

05.04.2019

Samorządy nie wierzą w plan likwidacji białych plam w transporcie

Samorząd terytorialny

Wykluczenie transportowe ma zniknąć. Jednak kolejna rządowa propozycja nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym nie podoba się samorządom. W ich ocenie proponowane rozwiązania nie tylko nie rozwiążą problemu białych plam, ale wręcz grożą destrukcją istniejących przewozów autobusowych.

05.04.2019

Duże zmiany w systemie specjalizacji lekarzy, ale podwyżek nie będzie

Opieka zdrowotna

Minister zdrowia zapowiedział, że w tym roku nie zmieni się liczba specjalizacji. Ale zadeklarował, że w kwietniu do konsultacji trafi projekt ustawy o zawodzie lekarza, który wprowadzi wiele ważnych zmian w systemie kształcenia podyplomowego lekarzy. Jednak podwyżek, które zaproponował zespół pracujący nad projektem, nie będzie.

05.04.2019

Prezes TK: Jesteśmy obrażani i zastraszani

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zdaniem Julii Przyłębskiej, podważanie wyboru prezesa i pozycji sędziów Trybunału Konstytucyjnego ma charakter zastraszania, a nazywanie sędziów "dublerami" jest bulwersujące i obraźliwe. - Na stanowisko wybrano mnie zgodnie z prawem - podkreśliła.

04.04.2019

Więcej z UE na ochronę klimatu, odpady oraz na program Dostępność Plus

Samorząd terytorialny Środowisko

Dzięki zmianom w Programie Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 przyjętym przez Komisję Europejską będzie można m.in. połączyć prace związane z termomodernizacją z dostosowaniem budynków do potrzeb niepełnosprawnych. Ponad 220 mln euro przeznaczone będą na inwestycje związane ze zmianami klimatu.

04.04.2019

PE potwierdza stanowisko w sprawie łączenia funduszy z praworządnością

Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości

Parlament Europejski potwierdził w czwartek stanowisko w sprawie propozycji powiązania dostępu do funduszy UE ze stanem praworządności w krajach członkowskich. Według niego niezależni eksperci będą oceniali stan rządów prawa w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

04.04.2019

Pracownicy sądów i prokuratur dalej protestują, postulat - podwyżki

Wymiar sprawiedliwości

To kolejna akcja protestacyjna, tym razem przed urzędami wojewódzkim w całym kraju. Zorganizowała ją "Solidarność" Pracowników Sądownictwa, wsparł m.in. Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury. Związkowcy zapowiadają, że to początek - finałem, jeśli rząd nie spełni ich postulatów może być paraliż sądów przed wyborami.

04.04.2019

Restrykcyjne przepisy o delegowaniu kierowców zagrożą polskim tirom

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Parlament Europejski poparł w czwartek propozycje nowych przepisów w sprawie przewoźników drogowych. Ten kontrowersyjny projekt sprawi m.in, że kierowcy będą traktowani jak pracownicy delegowani. Europosłowie, zarówno z PiS jak i PO liczą jednak, że PE nie zdąży w tej kadencji ostatecznie przyjąć tzw. pakietu mobilności.

04.04.2019

Firmy bez compliance dużo ryzykują

Spółki Prawo gospodarcze Compliance

System zarządzania zgodnością z przepisami, z ang. compliance, to nie tylko przestrzeganie standardów prawnych, ale także zasad etycznych. Zaufanie to nie trawa, nie odrośnie – tak twierdzili uczestnicy konferencji Compliance Days 2019. Jego utrata może mieć większe znaczenie, niż nałożona przez regulatora kara.

04.04.2019

Zmarła prof. Katarzyna Sójka-Zielińska

W czwartek, 4 kwietnia 2019 r. zmarła prof. Katarzyna Sójka-Zielińska, zajmująca się zagadnieniami historii powszechnej państwa i prawa, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka podręcznika, na którym wychowały się pokolenia studentów. Miała 88 lat.

04.04.2019

Pracodawcy: Zasiłki chorobowe w całości z ZUS

Rynek Ubezpieczenia społeczne

Za czas choroby pracownik powinien otrzymywać zasiłek choroby w wysokość 80 proc. wynagrodzenia, finansowany w całości przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, a składki chorobowe płaciliby tylko pracodawcy - wprowadzenie takiego rozwiązania postuluje Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) i Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE).

04.04.2019

Fundusz Pracy sfinansuje część "trzynastej emerytury"

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej zdementowało informacje, że Fundusz Pracy w całości pokryje koszty wprowadzenia "Emerytury plus". Ale Elżbieta Rafalska przyznała, że trzynasta emerytura będzie finansowana z funduszu w przypadku osób, które pobierają świadczenia przedemerytalne.

04.04.2019

RPO: Wolno sędziom wypowiadać się o niezależności sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Grożenie sędziom karami za publiczne wypowiedzi może prowadzić do nieuzasadnionego konstytucyjnie ograniczenia wolności słowa - twierdzi rzecznik praw obywatelskich. I podkreśla, że sędziom przysługuje szersza swoboda wypowiedzi w sprawach fundamentalnych dla niezależności sądów, niezawisłości sędziowskiej i ustroju sądownictwa.

04.04.2019

Powiaty domagają się zmiany systemu dochodów samorządów

Finanse publiczne Finanse samorządów PIT

Wprowadzenie PIT-u komunalnego, uznanie podatku od środków transportu za dochód własny powiatów oraz przyznanie wpływów z opłaty skarbowej organowi, który wykonuje czynność urzędową – to postulaty Związku Powiatów Polskich dotyczące zmian w dochodach samorządów.

04.04.2019