Sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozpatrzyła w czwartek poprawki zgłoszone podczas środowego drugiego czytania do przedłożonego przez ministra przedsiębiorczości i technologii projektu ustawy o zmianie ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych.  Rząd proponuje w projekcie zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat w PPK.

Poprawki posłów

Podczas posiedzenie komisji finansów zgłoszono sześć poprawek, ale komisja przyjęła pięć. Chodzi m.in. o ujednolicenie terminu dokonywania przez pracodawcę wpłaty z wynagrodzenia. Zgodnie z poprawką wszyscy pracodawcy będą dokonywali wpłaty z wynagrodzeń do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały one obliczone i pobrane.

 

Ewa Elżbieta Dziubińska-Lechnio, Eliza Skowrońska

Sprawdź  

Cena promocyjna: 95.19 zł

|

Cena regularna: 119 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Posłowie PiS wyjaśniają, że  jednym z głównych problemów, które ta ustawa rozstrzyga, jest sprawa 30-krotności średniego wynagrodzenia. Ich zdaniem limitowanie jest niepotrzebne i utrudnia wejście w życie ustawy.

Ponadto projekt wprowadza też do systemu PPK inne uproszczenia, m.in. rozszerzenie katalogu osób zatrudnionych o osoby na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński, umożliwienie przekazywania informacji uczestnikom PPK za pomocą systemu teleinformatycznego instytucji finansowej, a gdy nie będzie takiej możliwości – przez przekazywanie ich w postaci papierowej.

Zgodnie z wtorkowymi poprawkami przyjętymi przez komisję, ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Rząd proponował, by było to z dniem ogłoszenia. Głosowanie nad projektem noweli ma się odbyć podczas najbliższego bloku głosowań, czyli jeszcze w czwartek po południu.

 

Ustawa o PPK, zakładająca dobrowolne odkładanie oszczędności przy udziale pracownika, pracodawcy i państwa, weszła w życie 1 stycznia 2019 r. z półrocznym vacatio legis. Największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób, zaczną stosować przepisy ustawy od 1 lipca 2019 r. Później, co pół roku, aż do stycznia 2021 r., do programu będą przystępować coraz mniejsze firmy.

Czytaj też: Emilewicz: Koszty związane z wdrożeniem PPK dla przedsiębiorców od 2021 r. to 250 mln zł >>>