Federacja Przedsiębiorców Polskich: NFZ wydaje na refundację mniej niż może

Finansowanie zdrowia Farmacja

Zgodnie z ustawą o refundacji leków Narodowy Fundusz Zdrowia na refundację leków może wydawać do 17 proc. swojego rocznego budżetu przeznaczonego na świadczenia zdrowotne. Federacja zauważyła, że do 2015 r. poziom refundacji utrzymywał się właśnie na takim poziomie. W kolejnych latach nastąpił jednak spadek wydatków na refundację. W 2023 r. było to 13,5 proc. w relacji do kosztów NFZ i niespełna 12 proc. w odniesieniu do całkowitych wydatków na ochronę zdrowia.

21.05.2024

RPO interweniuje w sprawie dodatku za ochronę granicy z Rosją

Domowe finanse Prawo pracy Wojsko

Do RPO wpłynęło pismo funkcjonariusza SG z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej, który odpowiada za ochronę morskiej granicy RP, w tym jej odcinka z Federacją Rosyjską. Funkcjonariuszom ochraniającym granice z Rosją, Białorusią i Ukrainą przysługuje dodatek graniczny. Nie może go jednak uzyskać ok. 100 funkcjonariuszy z jednostek pływających, ochraniających morski odcinek granicy z Rosją. Marcin Wiącek zwrócił się w tej sprawie do MSWiA.

21.05.2024

AI Act ostatecznie zatwierdzony - Rada UE przyjęła przepisy

Prawo AI Prawo europejskie

Rada Unii Europejskiej ostatecznie zatwierdziła przyjęcie AI Act, czyli Aktu o Sztucznej Inteligencji. To przełomowe wydarzenie, na które czekały wszystkie państwa należące do UE. Przyjęcie rozporządzenia oznacza bowiem, że UE jako pierwsza wprowadza kompleksową regulację, która uporządkuje kwestie związane z użytkowaniem sztucznej inteligencji.

21.05.2024

MF: Możliwe wcześniejsze wejście do obowiązkowego KSeF dla niektórych firm

VAT KSeF

Ministerstwo Finansów planuje wypracować z przedsiębiorcami „system kontrolowanego trochę wcześniejszego wejścia do KSeF niektórych firm”. Chodzi o testowanie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur wcześniej niż 1 lutego 2026 r. Mogłoby to nastąpić od lipca 2025 r. W czerwcu 2024 r. planowane są kolejne konsultacje publiczne, by ewentualne zmiany wdrożyć późną jesienią.

21.05.2024

Adwokatki chcą równowagi płci w wyborach samorządowych

Prawnicy

Koło Kobiet przy ORA w Warszawie złożyło właśnie propozycję uchwały do podjęcia na najbliższym, sobotnim zgromadzeniu izby warszawskiej. Chodzi o przyszłoroczne wybory do organów samorządowych. Koło chce zapewnienia miejsc na listach dla - jak wskazano w dokumencie - dostatecznej, reprezentatywnej liczby kobiet, kandydatek na funkcje samorządowe.

21.05.2024

45 proc. gmin w Polsce wciąż bez żadnej instytucji opieki nad dziećmi do lat 3

Samorząd terytorialny

Program „Maluch+” miał zwiększyć dostępność miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów dla wszystkich dzieci. Chodziło nie tylko o podwyższenie odsetka dzieci korzystających z placówek, ale także umożliwienie zatrudnienia ich rodzicom. I mimo że miejsc opieki w ostatnich latach przybyło, to wciąż tylko co czwarte dziecko ma zapewnione miejsce w żłobku. Program „Maluch+” nie zaspokoił wszystkich potrzeb, wciąż brak też rzetelnych analiz zapotrzebowania na miejsca opieki.

21.05.2024

Zlikwidowano 29 pełnomocników funkcjonujących przy rządzie

Administracja publiczna

Jednym ze "100 konkretów" KO w kampanii wyborczej do parlamentu była likwidacja większości z funkcjonujących przy rządzie pełnomocników. 21 maja weszło w życie rozporządzenie, które znosi 29 z nich, m.in. do spraw: wspierania reform na Ukrainie, społeczeństwa obywatelskiego, działań związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium RP czy małych i średnich przedsiębiorstw. Zniesione stanowiska dotyczą niemal wszystkich resortów.

21.05.2024

Włodarzewska jak w soczewce skupia problemy polskich spółek

Spółki Prawo gospodarcze

Szerokim echem odbiła się ostatnio sprawa spółki dewelopera, który miał postępować nieuczciwie wobec wierzycieli i klientów. To prawdopodobnie jeden z pierwszych przypadków, w których zastosowanie mogą znaleźć zaostrzone sankcje za przestępstwa niegospodarności. Jak zaznaczają eksperci, na tym przykładzie widać również szerszy problem, dotyczący rad nadzorczych w polskich spółkach - i tego, że często nie spełniają one swojej funkcji.

21.05.2024

Zatrudnienie sezonowe - umowy na czas określony, zlecenia i praktyki absolwenckie

Prawo pracy Rynek pracy

Okres letni to wzmożony ruch w części branż i połączone z tym okresowe, znaczne zwiększenie zapotrzebowania na pracę. Czasowe, krótkookresowe zatrudnienie może być realizowane zarówno w oparciu o terminową umowę o pracę, jak i umowę o świadczenie usług. W tym drugim przypadku należy jednak dokonać szczegółowej analizy, czy ze względu na specyfikę pracy nie będzie ona miała cech stosunku pracy. Można również rozważyć wykorzystanie umowy o praktyki absolwenckie.

21.05.2024

Asystent w Sieci Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem - jest przewodnik

Wymiar sprawiedliwości

Fundacja Pomocy Ofiarom Przestępstw od początku 2023 r. wspólnie z Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego uruchomiła pilotażowy program „Asystent dla pokrzywdzonego przestępstwem”. Teraz przygotowano specjalny przewodnik, który ma ułatwić asystentom pracę i wspieranie pokrzywdzonych. Chodzi zarówno o odpowiedzi na potrzeby emocjonalnej, jak i praktyczne.

21.05.2024

Co dalej z nowelą o KRS, Sejmowi może być nie w smak senacka poprawka o neosędziach

Wymiar sprawiedliwości

Ustawa zmieniająca zasady wybierania sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa, z kontrowersyjną senacką poprawką, dającą prawo kandydowania do Rady neo-sędziom, może teraz poleżeć w Sejmie, czekając na decyzję polityczną. Prof. Krystian Markiewicz, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej o Ustroju Sądów Powszechnych i Prokuratury, sugeruje w rozmowie z Prawo.pl, że warto poczekać na ustawę generalnie regulującą status neosędziów. Komisja już nad nią pracuje.

21.05.2024

Alimenciarz wciąż państwu umyka, pomóc ma tryb natychmiastowy i tabele

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse

Rządy od lat szukają sposobów na dłużników alimentacyjnych. Na legislacyjnym stole ponownie znalazły się alimenty natychmiastowe i pomysł tablic alimentacyjnych. Prawnicy, w tym również sędziowie, nie mają wątpliwości, że każde rozwiązanie, które przyspieszy sądowe decyzje w tym zakresie i spowoduje, że będą one skuteczne - jest dobre. Są już jednak wątpliwości, dotyczące m.in. tego, co powinno znaleźć się w tabelach, jak powinny wyglądać wyliczenia i czy taka alimentacyjna sprawiedliwość rzeczywiście rozwiąże problem.

21.05.2024

Program "Rozświetlamy Polskę" został źle przygotowany

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przyznaje, że program „Rozświetlamy Polskę” został wadliwie przygotowany. Ale dla samorządów, które otrzymały promesy to małe pocieszenie. Pozostały z problemami prawnymi i finansowymi dotyczącymi modernizacji oświetlenia. Resort zastrzega, że ewentualne zmiany regulacji dotyczących naruszenia dyscypliny finansów publicznych w tym zakresie wymagają przeprowadzenia szerokich konsultacji.

21.05.2024

Dawkowanie na receptach. Mililitry nie zastąpią tabletek i kropli

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Lekarz będzie mógł wpisać na recepcie rocznej dawkowanie w co najmniej kilku schematach. Rozwiązanie ma być elastyczne. W przypadku środka antykoncepcyjnego będzie możliwość uwzględnienia siedmiodniowej przerwy w cyklu jego stosowania. Pacjent, tak jak obecnie, będzie miał na recepcie instrukcję dawkowania podawaną w tabletkach czy kroplach, a nie mililitrach czy gramach.

21.05.2024

Rząd ma się zająć projektem ws. grupowych powództw przeciwko firmom

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

We wtorek rząd ma się zająć projektem w sprawie grupowych powództw przeciwko firmom. Proponowane rozwiązania dają prawo wytaczania takich powództw przed sądem powszechnym - przeciwko przedsiębiorcom, za naruszenie ogólnych interesów konsumentów oraz dochodzenia odszkodowań.

20.05.2024

Ksiądz znieważył minister do spraw równości

Prawo karne

3 tys. zł grzywny i 1 tys. zł nawiązki na Fundację Dajemy Dzieciom Siłę - taką karę wymierzył Sąd Rejonowy Lublin-Zachód księdzu za to, że znieważył posłankę Lewicy Katarzynę Kotulę, dziś minister do...

20.05.2024

Nowa komisja nadzoru nad sztuczną inteligencją będzie musiała być elastyczna

Prawo AI Prawo europejskie

W zakończonych niedawno prekonsultacjach większość podmiotów wypowiedziała się za stworzeniem nowego urzędu ds. sztucznej inteligencji, podobnie jak robią to Włochy. Konfederacja Lewiatan uważa, że taka instytucja powinna wypracować zasady współpracy pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi stronami, unikać biurokratycznych procedur w bieżącej pracy oraz elastycznie reagować na rozwój sztucznej inteligencji.

20.05.2024

Strajk w akademiku UJ - władze zawiesiły rozmowy

Władze UJ zawiesiły wszelkie rozmowy z studentami prowadzącymi strajk okupacyjny w nieczynnym akademiku uczelni do czasu opuszczenia przez nich obiektu. Argumentują, że okupowanie budynku jest nielegalne i niebezpieczne dla osób tam przebywających i stanowi "bezprawny atak na mienie UJ". W piątek wieczorem grupa studentów rozpoczęła strajk okupacyjny należącego do Uniwersytetu Jagiellońskiego nieczynnego Domu Studenckiego "Kamionka".

20.05.2024

Wojsko potrzebuje wykwalifikowanego kierowcę, tłumacza, teleinformatyka

Transport Wojsko Rynek pracy

Kierowca samochodów ciężarowych, w tym posiadający zaświadczenie ADR do przewozu towarów niebezpiecznych, kierowca autobusów, ratownik medyczny, nurek, inżynier teleinformatyk, tłumacz -to m.in. kwalifikacje przydatne w Siłach Zbrojnych RP. Wynika to z rozporządzenia Ministra Obrony Narodowe, które 21 maja 2024 roku weszło w życie.

20.05.2024