Naukowcy apelują do prezydenta o weto noweli Kodeksu karnego

Wymiar sprawiedliwości

150 ekspertów z zakresu nauk penalnych i prawa konstytucyjnego, w swojej opinii zaznacza, że ustawę uchwalono z rażącym naruszeniem konstytucyjnych standardów. Wśród kwestii budzących największe kontrowersję wymieniają m.in. wprowadzenie bezwzględnego dożywocia

24.06.2019

Compliance i sztuczna inteligencja priorytetem firm prawniczych

Prawnicy Prawo gospodarcze Finanse RODO

Firmy w coraz szerszym zakresie stosują różnego rodzaju narzędzia, które pomagają im działać zgodnie z prawem i procedurami. Polityka compliance staje się coraz ważniejszą kwestią w ich działalności. Takie m.in. wnioski płyną z zakończonej właśnie w Warszawie dwudniowej konferencji Telfa Spring Conference.

24.06.2019

NIK pyta o sytuację na wschodnich przejściach granicznych

Administracja publiczna

Sprawdzenie, czy organy państwa zapewniły odpowiednie warunki obsługi osób przekraczających wschodnią granicę Polski w latach 2015-2018 oraz czy nastąpiła w tym zakresie oczekiwana poprawa - to cel ankiety przeprowadzanej przez Najwyższą Izbę Kontroli. NIK podkreśla, że chce w ten sposób uzyskać jak najszerszą i obiektywną informację o sytuacji w tej dziedzinie.

24.06.2019

Koalicja dla edukacji apeluje o zmiany

Samorząd terytorialny

Zmian w podstawach programowych, kompetencji do kształtowania sieci szkół oraz nowych zasad finansowania edukacji - takich m.in. działań oczekują od Ministerstwa Edukacji Narodowej przedstawiciele Koalicji dla edukacji. W jej skład wchodzą samorządowcy, rodzice i nauczyciele.

24.06.2019

Rosną wynagrodzenia w Polsce, musimy gonić Zachód

Prawo pracy HR

W ciągu ośmiu lat średnie wynagrodzenie wzrosło o ponad 40 proc. Tylko w czasie ostatniego roku pensje wzrosły o ponad 7 proc. - Płace w Polsce wciąż rosną w niedostatecznym tempie. Różnice w zarobkach w porównaniu do państw Unii Europejskiej wciąż wynoszą ok. 1/3 - wskazują związkowcy.

24.06.2019

Skarga nadzwyczajna - Prokurator Generalny interweniuje w sprawie lichwiarskiej pożyczki

Wymiar sprawiedliwości

Kobieta pożyczyła od jednej z firm blisko 4,5 tys. zł. Miała to spłacić miesiąc później, a odsetki karne wynosiły 30 proc. pożyczonej kwoty, za każdy kolejny miesiąc. Finalnie naliczono jej blisko 8 tys. zł. Sąd rejonowy orzekł, że zapłacić musi. Prokurator Generalny uznał jednak, że doszło do rażącego naruszenia przepisów prawa

24.06.2019

Czy lekarz zza granicy powinien wykazać, że jest zaszczepiony?

Opieka zdrowotna

W Polsce łatwiej będzie zatrudnić lekarzy spoza UE, w tym z Ukrainy. Lawinowo rośnie liczba zachorowań na odrę, dlatego pojawił się pomysł wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla służby zdrowia. Główny Inspektorat Sanitarny nie planuje na razie takich regulacji i wskazuje, że pracodawcy mogą wymagać od pracowników wykonania szczepień.

24.06.2019

Przedsiębiorca jako sędzia handlowy - eksperci sceptyczni

Wymiar sprawiedliwości

Obywatelscy sędziowie handlowi mają być jak ławnicy, ale z doświadczeniem gospodarczym. Wybierani na pięcioletnią kadencję, z gwarancją niezawisłości i dietami za dni orzekania. Projekt społecznej komisji kodyfikacyjnej jest już gotowy i budzi kontrowersje. Sędziowie nie widzą sensu w takim wsparciu. Część prawników pomysł chwali, ale nie wierzy, że znajdą się chętni.

24.06.2019

Ministerstwo Środowiska w sierpniu przedstawi założenia pakietu odpadowego

Środowisko

Analizujemy propozycje wszystkich stron, które dotkną dyrektywy odpadowe i plastikowa. W wakacje przedstawimy założenia przepisów implementujących je do polskiego prawa – zapowiedział Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska. Szczegółów jednak nie zdradził. Pewne jest, że firmy, które wykorzystują opakowania z recyklingu, będą lepiej traktowane.

24.06.2019

Jest szwedzki nakaz aresztowania Rosjanina, który schronił się z dziećmi w Polsce

Prawo karne Prawo rodzinne

Szwecja wystawiła Europejski Nakaz Aresztowania wobec Rosjanina Denisa Lisowa, który trzy swoje córki porwał z rodziny zastępczej w Szwecji i wyjechał z nimi do Polski. W Polsce pomoc i ochronę zadeklarował mu rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Obroną Rosjanina zajęli się prawnicy ze stowarzyszenia Ordo Iuris.

22.06.2019

Trochę w Polsce, trochę na Bahamach - polski statek pod tanią banderą

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Marzenia o wizycie na Bahamach można spełnić łatwiej, niż się wydaje. Wiele polskich statków pływa pod tzw. wygodną banderą - zarejestrowane są w kojarzącym się z piratami Nassau, Panamie lub na Cyprze. Ta powszechna praktyka może nieść ze sobą konsekwencje prawne, np. gdy na statku dojdzie do popełnienia przestępstwa.

22.06.2019

Automatyzacja powodem większego zadłużenia państw

Rynek Prawo pracy

Postępująca automatyzacja może doprowadzić do drastycznego wzrostu zadłużenia państw, głównie z powodu wzrostu bezrobocia - podkreślono w raporcie Deutsche Bank Research. Zwiększone wpływy z podatku od firm nie pokryją spadku przychodów z tytułu podatku od osób fizycznych i ograniczenia składek na ubezpieczenia społeczne - wskazano.

22.06.2019

Żółtych „blach” na drogach coraz więcej

Administracja publiczna

Po polskich drogach jeździ już kilkadziesiąt tysięcy samochodów na żółtych tablicach rejestracyjnych, czyli zabytkowych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiada doprecyzowanie wytycznych dotyczących ich rejestrowania w wojewódzkich ewidencjach zabytków.

22.06.2019

Gdy dziecko "uwięziono" w samochodzie, można zbić szybę

Prawo rodzinne Policja

Co roku, latem, zgłaszane są przypadki dzieci i zwierząt pozostawionych w upale w zamkniętych samochodach, np. na parkingach. Konsekwencje niefrasobliwości rodzica lub opiekuna mogą być tragiczne. Prawnicy radzą, by w takich sytuacjach nie bać się reagować, w tym także - wybijając szybę.

22.06.2019

Praworządność jednym z celów UE na najbliższe 5 lat

Wymiar sprawiedliwości

Praworządność to, obok polityki migracyjnej, kontroli granic, pogłębiania unii gospodarczej i walutowej oraz pracy nad wszystkimi aspektami rewolucji cyfrowej i sztucznej inteligencji, priorytetów, jakie znalazły się przyjętym na szczycie Unii Europejskiej planie na najbliższe pięć lat.

21.06.2019

MC: Formalności do ślubu przez internet

Lato to jedna z najpopularniejszych pór roku na zawieranie związków małżeńskich. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że przez internet można załatwić przedślubne formalności.

21.06.2019