Zaprzeczenie macierzyństwa lub ojcostwa - dziecko ma mieć rok na powództwo

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, przyjętego właśnie przez rząd, zakłada też modyfikację początku biegu terminów do wytoczenia przez dziecko powództwa o zaprzeczenie macierzyństwa, zaprzeczenie ojcostwa oraz ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa. Mają biec od chwili gdy dowie się o braku biologicznego pochodzenia, ale po osiągnięciu pełnoletności.

25.06.2019

Pieszy z pierwszeństwem przed przejściem? Rząd nie widzi konieczności

Policja

Organizacje społeczne i RPO postulują, by do polskich przepisów wprowadzić nakaz ustępowania pierwszeństwa pieszym już w momencie, gdy chcą przejść przez pasy na jezdni. Ministerstwo Infrastruktury ocenia, że problem jest złożony - dotyczy też zlokalizowania przejść i wiąże się z uwarunkowaniami społecznymi, więc zwiększenie uprzywilejowania pieszego ... nie wydaje się właściwe.

25.06.2019

Eksperci rekomendują zmiany w ochronie zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

System ochrony zdrowia powinien być nakierowany m.in. na obywatela, skuteczne i dostępne leczenie, ograniczenie nierówności i stabilność finansową – takie rekomendacje zaprezentowane zostały we wtorek po debacie „Wspólnie dla zdrowia”.

25.06.2019

W przyszłym roku kolejny spis rolny

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Od 1 września do 30 listopada 2020 roku przeprowadzony ma być w Polsce spis rolny. Informacje o strukturze rolnictwa i gospodarstw rolnych w Polsce będą zbierane według stanu na 1 czerwca 2020 roku, a udział w spisie będzie obowiązkowy.

25.06.2019

Nowa ulga w PIT będzie dyskryminowała młodych

PIT

Rząd przyjął projekt przewidujący zwolnienie od podatku dla młodych do 26 roku życia. Zdaniem ekspertów, nowa ulga dyskryminuje samozatrudnionych i osoby na umowach o dzieło. Nie wiadomo też, czy w roku podatkowym, w którym ukończony zostanie 26 rok życia, ulga będzie przysługiwała w całym roku, czy tylko do urodzin.

25.06.2019

Kancelaria Wardyński i Wspólnicy pomagała przy restrukturyzacji zadłużenia OT Logistics

Spółki Prawo gospodarcze

Praktyka bankowości i finansowania projektów kancelarii Wardyński i Wspólnicy doradzała głównym obligatariuszom w związku z restrukturyzacją zadłużenia grupy OT Logistics. To notowany na giełdzie w Warszawie największy w Polsce i jeden z największych w Europie przewoźników zajmujących się żeglugą śródlądową.

25.06.2019

Rusza nabór wniosków o stypendium dla uczniów i studentów

Młodzi, aktywni warszawiacy, uczniowie i studenci, już po raz piętnasty mają szansę ubiegać się o stypendium miasta stołecznego Warszawy im. Jana Pawła II. Stypendium jest dla każdego, kto uczy się w Warszawie i spełnia kryteria formalne dopuszczające do udziału w konkursie.

25.06.2019

Prezydent może nie podpisać zmian w kodeksie karnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Andrzej Duda jeszcze zwleka z podpisaniem nowelizacji kodeksu karnego, ale z jego kancelarii dochodzą sygnały, że może do tego nie dojść. - Nowelizację Kodeksu karnego uchwalono „zbyt pośpiesznie” - stwierdził we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera. I dodał, że podczas prac nad kodeksem "podeptano" regulamin Sejmu.

25.06.2019

Nowa ustawa ma ułatwić dostęp do instytucji publicznych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

W urzędach znikną bariery architektoniczne i cyfrowe, powstanie Fundusz Dostępności, z którego finansowane będą usprawnienia w budynkach dla osób z niepełnosprawnościami. Takie m.in. zmiany przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy o dostępności.

25.06.2019

Student na zleceniu nie musi płacić składek

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Jeżeli student nie ma ukończonych 26 lat to w przypadku takiej umowy nie podlega w ogóle zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Takie ubezpieczenie student posiada z racji „bycia studentem” - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

25.06.2019

Miliardy pomocy publicznej trafiają do spółek górniczych i Telewizji Polskiej

Spółki Małe i średnie firmy Finanse

W 2017 r. pomoc publiczna dla przedsiębiorców wyniosła 40,9 mld zł. Coraz większe wsparcie, np. na inwestycje, trafia do mikro, małych i średnich firm. Najwięcej pieniędzy otrzymały: Spółka Restrukturyzacji Kopalń, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna oraz Telewizja Polska. W 2018 r. pomoc była już jednak znacznie niższa i wyniosła 26 mld zł.

25.06.2019

Minister edukacji spotka się ze związkowcami

Minister edukacji narodowej spotka się ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego, "Solidarności" i Forum Związków Zawodowych. Związkowcy deklarują chęć rozmów z MEN. Spotkania mają odbyć się w czwartek i w piątek.

25.06.2019

Realizacja projektów z uczniami przyszłością edukacji

Przepisy wymagają, by 20 proc. podstawy programowej z każdego przedmiotu było realizowane metodą projektową. W praktyce mało kto o tym pamięta i się do tego wymogu stosuje. Z różnych powodów - przyzwyczajeń, braku kompetencji lub pomysłu - mówi Marcin Bruszewski, wiceprezes Fundacji Zwolnieni z Teorii

25.06.2019

Nowy wzór protokołu powypadkowego już obowiązuje

BHP RODO

Od 25 czerwca obowiązuje nowy wzór protokołu powypadkowego - zgodny z RODO. Trafi do niego mniej danych poszkodowanego pracownika oraz jego pracodawcy. Na dokumencie nie trzeba już m.in. stawiać pieczęci, podawać numeru REGON pracodawcy czy miejsca urodzenia poszkodowanego.

25.06.2019

Nowe liceum ze wsparciem MON

Zarządzanie oświatą

MON uzupełnia listę szkół, w których uczniowie mają prawo do bezpłatnego wyżywienia, zakwaterowania, umundurowania i opieki zdrowotnej. Na liście znajdzie się Wojskowe Liceum Informatyczne w Warszawie. Dodatkowo MON w wyliczeniach uwzględnił reformę oświaty, która przywraca czteroletnie licea.

25.06.2019

Będą nowe zasady rozliczania VAT od handlu unijnego

VAT

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt ustawy implementującej unijne regulacje w zakresie opodatkowania VAT handlu między państwami UE. Nowe zasady zaczną obowiązywać już od stycznia 2020 roku. Zmiany dotkną m.in. dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

25.06.2019

PiS myśli o reformach w ochronie zdrowia

Opieka zdrowotna

Służba zdrowia to jedna z dziedzin - obok edukacji i sądownictwa - która wymaga refleksji, w jaką stronę dokonywać zmian - zapowiada szef rządowego Centrum Analiz Strategicznych prof. Waldemar Paruch. Według jego informacji ma to być jednym z tematów konferencji programowej Prawa i Sprawiedliwości, która ma się odbyć w dniach 5-7 lipca w Katowicach.

25.06.2019

W ramach regulacji – nowy blog Wierzbowski Eversheds Sutherland

Rynek

Blog wRamachRegulacji.pl poświęcony jest prawnym aspektom wytwarzania, sprzedaży, promocji i utylizacji produktów konsumenckich. Stoją za nim prawnicy z zespołu Commercial kierowanego przez Martę Gadomską-Gołąb i dr Aleksandrę Kunkiel-Kryńską.

25.06.2019

NIK: Wciąż trudno o miejsce w przedszkolu

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Dostępność opieki przedszkolnej wciąż szwankuje. W połowie gmin skontrolowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli nie było miejsc dla wszystkich dzieci, a prawie jedna trzecia nie dostała się do wybranego przedszkola. Problem dotyczył najczęściej najmłodszych.

25.06.2019