Polska przodownikiem w uszczelnianiu podatków

CIT PIT VAT Podatki międzynarodowe

Europa coraz intensywniej walczy z unikaniem opodatkowania. Państwa stosują różne poziomy opodatkowania dochodu. Stawki CIT wynoszą od 9 do 33 proc. Całkowity koszt płac pracodawców jest nadal bliski 160 proc. wynagrodzenia netto. Pierwszorzędne znaczenie ma jednak cały czas VAT. Takie wnioski wynikają z najnowszego raportu kancelarii Mazars.

01.07.2019

Późne wykrycie choroby to też błąd medyczny

Prawo cywilne Opieka zdrowotna

Zdarza się, że lekarze źle odczytują badania rezonansem magnetycznym czy wyniki cytologii. W efekcie pacjent zamiast leczyć się na wczesnym etapie choroby, poddaje się terapii gdy jest już za późno na zupełne wyzdrowienie. Za opóźnienie w wykryciu choroby, może jednak dostać odszkodowanie.

01.07.2019

PPK wkraczają do dużych firm

Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne PPK

Od 1 lipca firmy zatrudniające powyżej 250 osób mają obowiązek wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych. Duża część z nich uniknie jednak tworzenia tego rodzaju systemu oszczędzania. Do rejestrów KNF wpisano już ponad 2 tys. firm, które chcą uczestniczyć w Pracowniczych Planach Emerytalnych, tym samym nie muszą one zakładać PPK.

01.07.2019

Instruktorzy i egzaminatorzy prawa jazdy chcą być zawodem zaufania

Administracja publiczna

Blisko 3 tys. osób ginie co roku w Polsce w wypadkach drogowych. W prawie 90 proc. sprawcami kolizji są kierujący pojazdami. Aby poprawić bezpieczeństwo na drogach, instruktorzy i egzaminatorzy prawa jazdy zabiegają o status zawodu zaufania publicznego i stworzenie samorządu zawodowego.

01.07.2019

Biznes i edukacja – co je łączy, a co dzieli?

HR

Rusza piąta edycja konkursu „Pracodawca Jutra” organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Jego celem jest wyróżnienie przedsiębiorców, którzy z sukcesem realizują inicjatywy z zakresu współpracy biznesu z edukacją.

30.06.2019

NSA oceni, kiedy starosta może zatrzymać prawo jazdy

Siedmioro sędziów ma 1 lipca odpowiedzieć na pytania, czy podstawą decyzji starosty o zatrzymaniu prawa jazdy może być wyłącznie informacja policji, że kierowca przekroczył w obszarze zabudowanym prędkość dopuszczalną o więcej niż 50 km/h. Wniosek skierował do Naczelnego Sądu Administracyjnego RPO, a powodem było rozbieżne stosowanie przez sądy administracyjne przepisów.

30.06.2019

Pieniądze z opłat antyalkoholowych już nie pójdą do funduszu dla uczniów

Administracja publiczna

Te same organy podatkowe będą gromadzić dokumentację związaną z opłatami alkoholowymi od reklam, a także przyjmować na swoje rachunki wpłaty i dokonywać ich egzekucji. To są rozwiązania słuszne - ocenia Rada Legislacyjna przy premierze, ale ma poważne zastrzeżenia natury konstytucyjnej.

30.06.2019

Transport lotniczy w Polsce potrzebuje inwestycji, nie tylko w centralny port

Spółki Finanse

Nasza przestrzeń powietrzna jest jedną z najruchliwszych w Europie. Mimo to udział Polski w unijnej strukturze frachtu lotniczego jest niemal niezauważalny. Choć ruch towarowy nad Polską jest ogromy, to nikt u nas nie ląduje. To wina nie tylko infrastruktury, ale także baku wiedzy polskich eksporterów o tym, jak efektywnie wykorzystać możliwości transportu lotniczego.

30.06.2019

Będzie skuteczniejsza walka za smogiem - prezydent podpisał ustawę

Środowisko

Zarząd województwa ma monitorować postęp działań na rzecz ochrony powietrza w gminach i przygotowywać informacje dla ministra środowiska. Programy ochrony powietrza sejmiki będą musiały uchwalać wcześniej - zakłada ustawa podpisana właśnie przez prezydenta. Rząd liczy na przyspieszenie eliminacji zagrożeń związanych z przekroczeniami dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń powietrza.

29.06.2019

Rusza składanie wniosków o 500 plus i "Dobry start"

Samorząd terytorialny Prawo rodzinne

Od 1 lipca można składać elektronicznie wnioski o 500 plus. Prawo do tego świadczenie, zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w maju - będą miały wszystkie dzieci do 18 lat bez kryterium dochodowego. Szacuje się, że na program trzeba będzie przeznaczyć w 2019 r. ok. 31 mld zł, a w 2020 r. – ok. 41 mld zł, a skorzysta z tego 6,8 mln dzieci.

29.06.2019

Większy nacisk na WF w nowej podstawie programowej

Zarządzanie oświatą

W nowej podstawie programowej znacznie silniej niż dotychczas zarysowano związki wychowania fizycznego i edukacji zdrowotnej - wyjaśnia resort edukacji. Podkreśla, że jest wiele programów kładących nacisk na aktywność - w tym programy turystyczno-krajoznawcze.

29.06.2019

Od poniedziałku zmiany w szpitalnych oddziałach ratunkowych

Opieka zdrowotna

W poniedziałek 1 lipca wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia wprowadzające m.in. zmiany w zasadach zarządzania szpitalnymi oddziałami ratunkowymi i wprowadzenie ujednoliconego systemu segregacji medycznej przy wykorzystaniu narzędzia TOPSOR.

29.06.2019

Pasażer skargę może złożyć elektronicznie, ale system nie jest przyjazny

Prawo cywilne Rynek i konsument

Od niedawna w sprawach roszczeń pasażerów lotniczych można złożyć wniosek do Rzecznika Pasażerów drogą elektroniczną przez formularz interaktywny. Nie działa to jednak idealnie, a pewne rzeczy wymagają oczywistej poprawy - twierdzi dr Piotr Cybula, radca prawny specjalizujący się w prawie turystycznym.

29.06.2019

Uwaga jeż na drodze – znak nielegalny, ale pożyteczny

Czy można postawić znak ostrzegający przed jeżami, wiewiórkami, kaczką czy kotami? W wielu krajach tak, w Polsce zdania ekspertów na ten temat są podzielone. Pewne jest, że musi on być zatwierdzony. Za brak takiego pozwolenia może zostać wymierzona kara, ale... w obronie ukaranego mogą wystąpić obrońcy praw zwierząt

29.06.2019

Składki ZUS mocno w górę - rząd tłumaczy, że to wynika z systemu

Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W 2020 r. przedsiębiorcy zapłacą składki ZUS wyższe o prawie 10 procent - wynika to z założeń do budżetu. Eksperci wskazują, że wysokie składki mogą zniechęcać do zakładania nowych firm, mogą także ograniczyć inwestycje osób już prowadzących działalność. Rząd jednak rozkłada ręce tłumacząc, że mechanizm ustalania wysokości składek nie zmienił się od dwóch dekad.

29.06.2019

Niemcy chcą zabronić „leczenia” z homoseksualizmu, w Polsce nadal dozwolone

Opieka zdrowotna

Minister zdrowia Niemiec chce ustawowego zakazu tzw. terapii konwersyjnych dla homoseksualistów, które mają służyć zmianie ich orientacji seksualnej. Jeszcze w roku 2019 zostanie przygotowany projekt i ruszy proces legislacyjny. W Polsce również podejmowane są próby wprowadzenia zakazu „leczenia” z orientacji seksualnej.

29.06.2019

Trybunał Konstytucyjny ma ocenić zmiany w kodeksie karnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Uchwalona w maju nowelizacja Kodeksu karnego trafi do Trybunału Konstytucyjnego - zdecydował w piątek prezydent. Według Andrzeja Dudy tryb postępowania z ustawą wzbudza poważne zastrzeżenia, co do dochowania konstytucyjnych standardów procesu legislacyjnego.

28.06.2019

Dwoje nowych wspólników w Rö

Rynek

Adwokat Marina Skarbek-Kozietulska i adwokat Marek Ostrowski dołączają do grona wspólników w kancelarii prawnej Rö. Nowi wspólnicy zaangażują się w dalsze rozwijanie praktyki w obszarze sporów korporacyjnych oraz postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych.

28.06.2019