O programy wsparcia dla młodzieży pytała posłanka Anna Sobecka. Wyraziła zaniepokojenie wynikami badań HBSC - autorzy raportu doszli do wniosku, że odsetek polskiej młodzieży spełniającej zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia w zakresie umiarkowanej aktywności fizycznej spadł o 7 punktów procentowych - z 24,2 proc. do 17,2 proc. (porównanie wyników z 2014 i 2018 r.).
Strasburg: Dziecko z porażeniem czterokończynowym może chodzić do szkoły powszechnej>>
MEN: dużo programów dla aktywnej młodzieży
Resort edukacji odpowiada, że o kształtowanie dobrej kondycji fizycznej młodych ludzi zadbał już na etapie tworzenia podstawy programowej wychowania fizycznego. W dokumencie położono szczególny nacisk na treści oraz zachowania sprzyjające zdrowiu na wszystkich etapach edukacyjnych. Edukacja dla zdrowia jest procesem dydaktyczno-wychowawczym, zatem wymaga czasu i konsekwencji.
Resort przypomina, że WF można realizować nie tylko na lekcjach - można organizować także zajęcia do wyboru: sportowe, rekreacyjno-zdrowotne, taneczne oraz aktywnej turystyki.
Sprawdź w LEX: Czy dyrektor szkoły może ustalić procedury wewnętrzne dotyczące czasu trwania zwolnień lekarskich z WF? >
Kolejne programy to te realizowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji - stworzył on Program Szkoła i Przedszkole Promujące Zdrowie oraz Program Ruch i zdrowe żywienie w szkole], opracowany na podstawie europejskiego projektu HEPS. W Polsce, w rozwijającej się sieci szkół promujących zdrowie, jest już ponad 3000 placówek oświatowych, w tym 310 posiada Krajowy Certyfikat. Każda szkoła i przedszkole promujące zdrowie regularnie przeprowadza diagnozę potrzeb uczniów, rodziców, nauczycieli, a na jej podstawie planuje swoje działania.
Sprawdź w LEX: Czy uczniowie mogą mieć lekcje wf-u w hali sportowej, która nadzorowana jest przez Gminny Ośrodek Kultury? >
Polacy tyją na potęgę
Jak wskazują dane z raportu dotyczącego sytuacji zdrowotnej Polaków w latach 2015-2017 - w Polsce problem z nadwagą i otyłością ma już 69 proc. mężczyzn i 57 proc. kobiet (pod tym względem zajmujemy 12 i 13 pozycje wśród 28 państw UE, licząc od najniższych wartości). Wyniki badania eurobarometr z 2017 roku wskazują, że zaledwie 7 proc. mieszkańców UE w wieku powyżej 15 lat regularnie (5 razy w tygodniu lub częściej) uprawia sport lub ćwiczenia fizyczne, zaś 14 proc. podejmuje inne rekreacyjne formy aktywności fizycznej (jazda na rowerze, taniec, prace ogrodnicze, itp.)12. dość systematycznie (1-4 razy w tygodniu) ćwiczy 33%, a inne zajęcia ruchowe wykonuje 30 proc.
Raport: Żyjemy krócej niż w UE, za to szybciej tyjemy i więcej palimy>>
W ogóle nie ćwiczy 81 proc. osób z wykształceniem gimnazjalnym lub niższym, 74 proc. z zasadniczym zawodowym, 53 proc. ze średnim lub policealnym i 36 proc. z wyższym. różnice te nie wynikają z odmiennej struktury wieku porównywanych grup i powiększają się po standaryzacji współczynników ze względu na wiek. częściej nieaktywni są mieszkańcy wsi (64 proc.) niż miast (56 proc.), po standaryzacji współczynników różnica ta nieznacznie się pogłębia.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.