Prezes ZUS: Usuwamy bariery dla osób z niepełnosprawnościami

Rynek Ubezpieczenia społeczne

Sale obsługi klientów są dostosowane do korzystania przez osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Mamy odpowiednio przystosowane podjazdy, windy, toalety. Każda osoba niesłysząca lub niedosłysząca może skorzystać z tłumaczenia słów urzędnika ZUS na Polski Język Migowy - podkreśliła w rozmowie z Prawo.pl prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

06.07.2019

Za kserowanie dowodu kara nie grozi, ale za przetwarzanie danych z niego – tak

Prawo karne Prawo gospodarcze RODO

​Przedsiębiorcy mogą spać spokojnie. Ustawa o dokumentach publicznych nie wprowadzi kary więzienia za kserowanie dowodu osobistego. Jeśli jednak dane z niego są przetwarzane bez podstawy prawnej, karę finansową może nałożyć prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

06.07.2019

W sądach papier to nadal podstawa - prawie 2,5 tys. ton rocznie

Wymiar sprawiedliwości

W ciągu 12 miesięcy dla sądów powszechnych zakupiono ponad 970 tysięcy ryz białego papieru - w formacie A4. Gdyby zgodnie z szacunkami ekologów założyć, że na 1 tonę papieru potrzeba 17 drzew, trzeba byłoby ich w tym celu ściąć 41 tysięcy. Prawnicy - nie tylko proekolodzy - są zgodni, że zmiany są konieczne i sądy muszą odejść od papierowej kuli u nogi.

06.07.2019

Sprawa drukarza odmawiającego usługi fundacji LGBT wróci do sądu

Prawo karne Prawo gospodarcze

Postępowanie w sprawie drukarza z Łodzi, który odmówił wydrukowania ulotek dla organizacji osób LGBT będzie wznowione. Nakazał to minister sprawiedliwości po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że drukarz niesłusznie został za to ukarany.

05.07.2019

Nowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa

Zarządzanie oświatą

Minister Edukacji Narodowej określił podstawowe kierunki polityki państwa na najbliższy rok szkolny. Są to: profilaktyka uzależnień, wychowanie do wartości, rozwijanie kompetencji cyfrowych, matematycznych, kreatywności oraz przedsiębiorczości, a także wdrażanie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego.

05.07.2019

Kuratorzy sądowi także z podwyżkami od 2020 roku

Wymiar sprawiedliwości

Kuratorzy mają mieć zagwarantowane po 900 złotych podwyżki na etat w 2020 r. Tyle samo ile uzyskali związkowcy pracowników sądów i prokuratur. Przewodniczący Krajowej Rada Kuratorów Grzegorz Kozera zaakceptował takie rozwiązanie tłumacząc, że jest zbliżone do wcześniejszego postulatu - 1000 zł.

05.07.2019

Tomasz Słaboszowski nowym wiceministrem finansów

Ordynacja Administracja publiczna

Prezes Rady Ministrów powołał w piątek Tomasza Słaboszowskiego na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. Nowy wiceminister będzie również zastępcą szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Powołanie wręczył minister finansów Marian Banaś.

05.07.2019

IKEA nie ustępuje ws. zwolnionego pracownika

Prawo pracy

Skala niezrozumienia całej sytuacji oraz naszego przekazu osiągnęła taki poziom, że postanowiliśmy pozostawić ocenę powołanym do tego podmiotom - podkreśliła IKEA w najnowszym oświadczeniu. Wcześniej firma zaznaczyła, że zwolnienie nastąpiło nie ze względu na poglądy pracownika, a "sposób wyrażania swoich opinii, który wyklucza inne osoby".

05.07.2019

Jest projekt rozporządzenia o wyliczaniu nowych cen prądu 

Domowe finanse Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Wzory i sposoby wyliczania zwrotów różnicy ceny energii elektrycznej, o których mowa w ustawie o cenach prądu, znajdą się w rozporządzeniu Ministra Energii, którego projekt został w piątek opublikowano i przekazano do konsultacji publicznych. Konsultacje publiczne mają potrwać do środy 10 lipca br.

05.07.2019

MEN: Samorządy dołożyły do reformy, bo tak chciały

Finansowanie oświaty

Zwiększenie wydatków oświatowych niekoniecznie jest wynikiem reformy - uważa wiceminister edukacji Maciej Kopeć. Tłumaczy, że samorządy mają więcej pieniędzy, więc więcej inwestują w edukację. Brak odpowiedniego finansowania zmian punktuje Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie.

05.07.2019

"Dobry Start" dla uczniów szkół dla dorosłych

Szkoła i uczeń Finansowanie oświaty

Umożliwienie ubiegania się o świadczenie "Dobry start" dla uczniów szkół dla dorosłych i szkół policealnych - zakłada projekt rozporządzenia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jak podkreśla resort, każdy uczeń, bez względu na typ szkoły, objęty będzie tym świadczeniem.

05.07.2019

Zmiany w systemie handlu uprawnieniami do emisji CO2 uchwalone

Środowisko

Polska finalizuje wdrażanie unijnych przepisów dotyczących handlu emisjami. Sejm uchwalił właśnie nowelizację ustawy w tej sprawie. Przy okazji wprowadza zamiany do krajowego systemu. Będzie m.in. więcej czasu na złożenie wyjaśnień do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

05.07.2019

Szpitale będą lepiej karmić pacjentki w ciąży

Koniec z suchym chlebem i kawałkiem mielonki na oddziałach patologii ciąży? Resort zdrowia chce wdrożyć wnioski NIK i określić standardy posiłków szpitalnych. W projekcie rozporządzenia określono również stawkę, którą szpitale powinny przeznaczyć na ten cel.

05.07.2019

Rząd chce umożliwić cudzoziemcom pracę na oświadczeniu dłużej niż 6 miesięcy

Prawo pracy HR

Jesteśmy skłonni wydłużyć okres, na który rejestrowane jest oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi - poinformował Prawo.pl wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Zaznaczył jednak, że projekt ustawy w tej sprawie nie będzie zgłoszony do Sejmu w tej kadencji parlamentu.

05.07.2019

Wielkość szarej strefy w 2018 roku szacuje się na ponad 280 miliardów złotych

Rynek Prawo pracy

Odsetek szarej strefy w relacji do PKB w ostatnich 3 latach zmniejszył się z poziomu 16,7 proc. PKB do 14,1 proc. – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wyliczono, że wpływy sektora finansów publicznych z tytułu redukcji szarej strefy o 1 proc. rocznie przyniosłyby do 2023 r. od 63,9 do 127,8 miliardów złotych.

05.07.2019

Opłaty za niesegregowane odpady mogą być czterokrotnie wyższe

Środowisko

Osoby, które nie segregują śmieci, będą płacić wyższą stawkę niż ci, którzy segregują. Rada gminy zdecyduje, czy będzie to dwa, trzy czy cztery razy więcej. Właściciele nieruchomości niezamieszkałych samodzielnie sami wybiorą tego, kto odbierze od nich odpady. Takie zmiany zakłada uchwalona przez Sejm ustawa.

05.07.2019

Audytorzy będą przez jakiś czas bez nadzoru

Rachunkowość Kontrola zarządcza

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o biegłych rewidentach. Za kilka tygodni samorząd nie będzie mógł już nadzorować pracy audytorów. Obowiązki te przejmie tworzona właśnie Polska Agencja Nadzoru Audytowego. Problem w tym, że zacznie ona w pełni działać dopiero w styczniu 2020 roku. Do tego czasu nikt nie będzie sprawował nadzoru.

05.07.2019

Szpitale powracają pod skrzydła powiatów

Finanse samorządów Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Samorządy odzyskują skomercjalizowane placówki medyczne i oddane pod zarząd zewnętrznym firmom. Te nie radzą sobie z nimi, nie inwestują i zamykają oddziały, a czasem nawet porzucają szpitale. Teraz powiaty muszą znaleźć pieniądze na uregulowanie długów tych placówek i sposoby na ich racjonalne prowadzenie.

05.07.2019