We wdrażaniu zmian miały pomóc środki przyznawane z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej, jednak w latach 2017-2018 uwzględniono zaledwie 38,5 proc. (ponad 351,8 mln zł) kwoty, o którą wnioskowały samorządy - podnosi NIK w niedawnym raporcie.
NIK: reforma edukacji nieprzemyślana i niedofinansowana>>
Wyższe dochody, większe inwestycje
O wyniki raportu zapytali MEN posłowie - w odpowiedzi na interpelację wiceminister Maciej Kopeć odnosi się m.in. do zarzutów dotyczących zwiększonych wydatków samorządu terytorialnego (JST). - Zwiększenie wydatków oświatowych niekoniecznie jest wynikiem reformy. Taki stan rzeczy może być np. spowodowany decyzjami samorządów o inwestowaniu w edukację w związku ze znacznym wzrostem ich dochodów. Subwencja oświatowa nie jest i nigdy nie była jedynym źródłem finansowania zadań oświatowych JST - wyjaśnia minister Maciej Kopeć.
Sprawdź w LEX: Jak powinna być wyliczona wysokość dotacji na ucznia objętego nauczaniem indywidualnym? >
Według wiceministra subwencja oświatowa nie jest i nigdy nie była jedynym źródłem finansowania zadań oświatowych JST, a jest zaledwie jednym, choć bardzo znacznym, ze źródeł dochodów samorządów - odnoszenie wydatków JST na oświatę tylko do subwencji oświatowej jest niezgodne z obowiązującym stanem prawnym.
Samorządy pozywają za koszty
Samorządowcy raczej nie podzielają tej opinii. Największe miasta zdecydowały się złożyć pozew, domagając się zwrotu kosztów reformy oświaty. Z pozwem zbiorowym zamierza wystąpić dziesięć miast, m.in.: Warszawa, Gdańsk, Łódź, Poznań, Białystok, Rzeszów i Kraków.
Miasta chcą od rządu zwrotu wydatków na zmiany w oświacie>>
Przygotowane przez samorządy wezwanie do zapłaty opiewa na kwotę: 103 366 305,85 zł. Jak tłumaczył prezydent Rafał Trzaskowski, to jedynie wierzchołek góry lodowej, wydatki są dużo wyższe, wezwanie dotyczy jedynie tych poniesionych na infrastrukturę w 2017 r. A prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że brak finansowania oświaty to postępowanie niekonstytucyjne, bo art. 167 ustawy zasadniczej zobowiązuje do pokrywania kosztów ponoszonych przez samorządy na realizację zadań państwa - a takim jest edukacja. Samorządowcy wyliczyli, że w ciągu dwóch lat dołożyli do reformy oświaty 12,8 mld złotych.
Sprawdź w LEX: Jakie jest znaczenie postanowień Konstytucji RP dla finansów jednostek samorządu terytorialnego? >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.