Szef MSZ: Polska dyskryminowana przy reparacjach 

Prawo cywilne

Polska czuje się dyskryminowana w kwestii reparacji wojennych - powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Jednak zastrzegł, że jest zbyt wcześnie, aby dyskutować o podejmowaniu ewentualnych kroków prawnych. Niemieckie władze konsekwentnie uważają to jednak za temat zamknięty".

19.08.2019

NIK: System ochrony zdrowia nowy, ale problemy ciągle stare

Finanse publiczne Finansowanie zdrowia

Sieć szpitali w założeniu miała ułatwić pacjentom dostęp do świadczeń zdrowotnych. Dyrektorom miało też być łatwiej zarządzać placówkami. Zmiany nie poprawiły jednak ani sytuacji chorych, ani finansów większości badanych szpitali. Takie wnioski wynikają z ogłoszonego w poniedziałek rano raportu NIK.

19.08.2019

Rekordowa liczba cudzoziemców w ZUS

Ubezpieczenia społeczne

Ponad 644 tys. cudzoziemców było ubezpieczonych pod koniec czerwca w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. To jest o ponad 35 tys. więcej niż w marcu tego roku. - To nie jest efekt prac sezonowych, tylko tego, że Polska gospodarka pomimo pesymistycznych prognoz wciąż potrzebuje ludzi do pracy - podkreślają eksperci.

19.08.2019

Kolejne osoby w kolejce do Gostynina

Wymiar sprawiedliwości

Dyrektorzy jednostek penitencjarnych informują, że zamierzają wystąpić z kolejnymi ośmioma wnioskami o uznanie osadzonych, którzy kończą karę, za stwarzających zagrożenia dla zdrowia i życia, czyli o umieszczenie ich w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie. Tymczasem placówka już jest przepełniona

19.08.2019

Ryba i uczeń głosu nie mają? Od września zmiany w nauczycielskich dyscyplinarkach

Kadry w oświacie

Od 1 września 2019 r. dyrektor musi zawiadamiać o czynie nauczyciela naruszającym prawo i dobra dziecka. Autorzy tego przepisu liczą, że zaostrzone prawo ukróci proceder zamiatania poważnych spraw pod dywan. Zmiany oceniane są różnie - część nauczycieli uważa, że to zbyt restrykcyjne przepisy. Według psychologów - potrzeba dalej idących rozwiązań.

19.08.2019

Coraz trudniej o lekarza rodzinnego w małej miejscowości

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Już nie tylko szpitale, które muszą zamykać oddziały z braku kadry, kuszą lekarzy wysokimi zarobkami. Ogromny problem ze znalezieniem lekarzy rodzinnych mają także małe miejscowości i wsie. Lekarzy jest w Polsce po prostu za mało, a tych rodzinnych szczególnie. Do tego wielu z nich jest już w wieku emerytalnym.

19.08.2019

MRPiPS: Wniosek o 500 plus nie wymaga dodatkowych dokumentów

Prawo rodzinne

Nie ma obowiązku dołączania do wniosku o 500 plus orzeczenia o rozwodzie, separacji czy o miejscu zamieszkania dziecka – przypomina Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Wnioski takie od początku lipca można składać za pośrednictwem internetu. Od 1 sierpnia jest to możliwe także drogą tradycyjną, w formie papierowej.

18.08.2019

Rząd konsultuje znaki "wolne od GMO" 

Środowisko Prawo gospodarcze

Do konsultacji publicznych trafiły projekty dwóch rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów. Uwagi do projektów można zgłaszać do 1 września br.

18.08.2019

Coraz więcej osób rezygnuje z etatu i staje się "wolnymi strzelcami"

Prawo pracy HR

W 2019 roku co dziesiąty respondent (10,6 proc.) planuje porzucić etat – umowę o pracę na rzecz freelancingu. Co szósty badany (17 proc.) pracuje jako wolny strzelec będąc studentem (14 proc.) lub uczniem przed maturą (3 proc.) - wynika z raportu Useme. Ponad połowa freelancerów ma jednak trudności z otrzymywaniem terminowych wypłat.

17.08.2019

MEN: Żadnych nieprawidłowości przy podstawach programowych

Zarządzanie oświatą

Nie było żadnych nieprawidłowości przy doborze ekspertów tworzących podstawy programowe - uważa resort edukacji. Wyjaśnia też, że nie widzi problemów z umowami, które podpisywał ze specjalistami, bo prawo nie przewiduje żadnych wzorów w tym zakresie. To kolejna odpowiedź resortu na zarzuty Najwyższej Izby Kontroli.

17.08.2019

Ekspansja Kancelarii Dentons w Ameryce Środkowej

Prawnicy

Połączenie z największą kancelarią w Hondurasie pozwoli Dentons, wyjść naprzeciw potrzebom klientów w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, a także umożliwi im kontakt z ponad dziesięcioma tysiącami utalentowanych prawników na całym świecie.

16.08.2019

Już 50 tys. urodzeń zgłoszono on-line

Samorząd terytorialny Prawo rodzinne Administracja publiczna

W lipcu padł rekord - online zgłoszono wtedy dokładnie 4703 nowonarodzonych dzieci. E-usługa umożliwiająca zgłaszanie online narodzin dziecka osiągnęło dziś - jak podaje resort cyfryzacji - kolejny ważny etap swojego życia. Dzięki niej zarejestrowano narodziny 50 tysięcy maluchów.

16.08.2019

RPO: Nie wszyscy studenci z takim samym prawem do ulg

Szkolnictwo wyższe

Przepisy dotyczące ulg na przejazdy komunikacją wykluczają część studentów. Chodzi przede wszystkim o cudzoziemców oraz Polaków studiujących za granicą. Rzecznik praw obywatelskich apeluje o zmiany w przepisach.

16.08.2019

Projekt: Rządowe samoloty nie do lotów do domu

Administracja publiczna

Premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu nie będą mogli wykorzystywać rządowych samolotów np. do lotów do domu. Misjami oficjalnymi będą tylko loty bezpośrednio związane z wykonywaniem zadań wynikających z pełnionych funkcji - takie zasady mają znaleźć się w przygotowywanej przez rząd ustawie ws. lotów najważniejszych osób w państwie.

16.08.2019

Uchodźców w Unii więcej, a w Polsce mniej

Administracja publiczna Prawo europejskie

Liczba wniosków o przyznanie statusu uchodźcy w Unii Europejskiej w pierwszym półroczu wzrosła o 10 proc. w porównaniu z takim okresem ubiegłego roku. W Polsce natomiast w pierwszym półroczu 2019 r. wnioski o ochronę międzynarodową złożyło 1,8 tys. cudzoziemców, czyli o około 12 proc. mniej niż w takim samym okresie 2018 roku.

16.08.2019