Jak poinformował Urząd do spraw Cudzoziemców, powołując się na dane Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu za pierwsze półrocze 2019, wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej w krajach UE+, czyli w 28 krajach Unii Europejskiej oraz w Norwegii i Szwajcarii, złożyło 337,2 tys. cudzoziemców. Najwięcej osób ubiegających się o taką ochronę pochodziło z Syrii, Afganistanu i Wenezueli.

Sprawdź w LEX: Czy przebywanie na terytorium RP na podstawie zgody na pobyt ze względów humanitarnych uprawnia do uzyskania KDR? >

Z informacji Urzędu wynika, że ponad 25 proc. spraw dotyczyło obywateli państw zwolnionych z obowiązku wizowego. Natomiast liczba wniosków składanych po raz kolejny w tym samym państwie członkowskim ciągle wynosi około 10 proc. Do końca czerwca kraje UE+ wydały w pierwszej instancji 277,7 tys. decyzji w sprawie ochrony międzynarodowej, w tym 95,3 tys. pozytywnych. W 70 proc. rozstrzygnięć przyznano status uchodźcy, a w 30 proc. ochronę uzupełniającą. Najczęściej ochronę międzynarodową otrzymywali obywatele Syrii i Jemenu (po 86 proc.) oraz Erytrei (80 proc.) - poinformował UdsC.

Sprawdź w LEX: Czy cudzoziemcowi należy się objęcie indywidualnym programem integracyjnym? >

Urząd nie podał takich danych w odniesieniu do Polski.

Czytaj: 40 proc. wzrost liczby wniosków o status uchodźcy w Polsce>>

Sprawdź w LEX:

Jak prawidłowo wystawić fakturę za leczenie w szpitalu obcokrajowców, matki i noworodka?  >

Czy obywatelka Uzbekistanu ma w Polsce prawo do świadczeń rodzinnych? >

Kto ponosi koszty transportu lotniczego nieubezpieczonego obywatela Ukrainy do innego szpitala? >

 

Cena promocyjna: 159.2 zł

|

Cena regularna: 199 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł