Brak nauczycieli, lekcje do wieczora? MEN: nie ma aż takich problemów

Zarządzanie oświatą

Lekcje do 19, pięciominutowe przerwy, tłok na korytarzach i w bursach - uczniowie i rodzice skarżą się na skutki kumulacji roczników. Duże miasta zmagają się z brakami kadrowymi wśród nauczycieli, a reforma edukacji - delikatnie mówiąc - nie zbiera pozytywnych recenzji. MEN zapewnia, że alarmistyczne doniesienia są przesadzone.

03.09.2019

Nadal sztywny termin na zaprzeczenie ojcostwa i macierzyństwa

Prawo cywilne Prawo rodzinne RODO

Sejm rozpatrzy w dniach 11 - 12 września br. dwa połączone projekty senacki i rządowy dotyczące zaprzeczenia ojcostwa i macierzyństwa. Projekt senacki zawierał 3-letni okres wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa dziecka, a rządowy roczny od momentu dowiedzenia się, że do aktu urodzenia wpisano niewłaściwego rodzica.

03.09.2019

Miasta-gąbki oszczędzają i karzą za wpuszczanie deszczu do kanalizacji

Samorząd terytorialny Środowisko

Nielegalne odprowadzanie deszczówki do kanalizacji grozi karą. A jej magazynowanie oszczędza zasoby wodne i pieniądze miast. Rząd stworzył specjalny program przeciwdziałania skutkom suszy, którego konsultacje właśnie trwają, ale samorządy podejmują też własne inicjatywy, na przykład budują zbiorniki retencyjne czy ogrody deszczowe.

03.09.2019

Zwolnienie z PIT dla młodych to dodatkowe zniżki przy PPK

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne PPK

Od 1 sierpnia obowiązuje zwolnienie z podatku dla osób, które nie ukończyły 26 lat. Dzięki uldze młodzi pracownicy nie zapłacą PIT również od wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych wnoszonych przez pracodawcę. Dla zarabiających 4 tys. brutto będzie to oszczędność na poziomie ponad 120 złotych rocznie.

03.09.2019

Fiskus weryfikuje restrukturyzację firm

CIT

Organy podatkowe bacznie obserwują restrukturyzacje firm, zwłaszcza te, które jakiś czas temu były „modne” ze względu na optymalizację podatkową. Problem dotyczy również podmiotów powiązanych – zwłaszcza, że pojęcie restrukturyzacji w cenach transferowych nie jest tożsame z pojęciem prawnym.

03.09.2019

Konsumenci zablokują telemarketerów

Prawo AI Prawo europejskie

Rada UE wznowiła prace nad projektem rozporządzenia o ochronie prywatności (e-Privacy). Jego najnowsza wersja przewiduje, że kraje Unii będą mogły same wprowadzić specjalny prefiks dla telemarketingu. A konsumenci blokować takie połączenia. Zdaniem prawników, takie rozwiązanie może okazać się problematyczne i dla konsumentów, i dla firm.

03.09.2019

Kierowcy bez OC nawet po ukaraniu niechętnie płacą składki

Prawo karne Policja

Tylko niespełna 35 procent kierowców ukaranych za brak polisy ubezpieczenia do odpowiedzialności cywilnej płaci karę dobrowolnie - wynika z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Od pozostałych ukaranych kierowców UFG dochodzi płatności w trybie egzekucyjnym.

02.09.2019

Wiceprezydent USA pytał o praworządność w Polsce

Wymiar sprawiedliwości

Mówiliśmy o wadze niezawisłości sądów oraz o rządach prawa - poinformował w poniedziałek wiceprezydent USA Mike Pence po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. I stwierdził, że wyraził gospodarzowi wdzięczność za zaangażowanie w tej sprawie.

02.09.2019

RPO: Ten rzecznik nie wyjaśni sprawy hejtu wobec sędziów

Prawnicy

Sprawy oczerniania sędziów przez pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości nie wyjaśni rzecznik dyscyplinarny, który blisko współpracuje z osobami, których działania zostały ujawnione przez media. Bo na równi stawia on prowadzony przez pracowników MS proceder zniesławiania sędziów i kolportowane przez nich pomówienia

02.09.2019

Raport: Drastycznie rosną wydatki samorządów, także na pensje

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Więcej wydatków bieżących, mniej dochodów własnych i zwiększenie zadłużenia – to obraz finansów samorządów. Z opracowania Związku Miast Polskich wynika m.in., że w latach 2015 do 2018 roku płace wraz z pochodnymi wzrosły w podsektorze samorządowym o 11,26 mld zł. Na podwyżki przeznaczono prawie cały wzrost wpływów z udziału w podatku PIT.

02.09.2019

Holenderski minister grozi Polsce za łamanie praworządności

Wymiar sprawiedliwości

Holandia zapowiada konsekwencje wobec Polski za nieprzestrzeganie praworządności. Poinformował o tym minister sprawiedliwości tego kraju Sander Dekker, w opublikowanym na oficjalnej stronie rządu krytycznym raporcie z pobytu w Polsce. Rozmawiał m.in. z ministrem Zbigniewem Ziobro i I prezes SN Małgorzatą Gersdorf.

02.09.2019

ZUS już przyjmuje wnioski o "500 plus" dla niesamodzielnych

Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne

Od 2 września można składać wnioski o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji - poinformowała szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa. Wnioski będą jednak rozpatrywane dopiero od 1 października, kiedy w życie wejdą odpowiednie przepisy.

02.09.2019

Milionowa kara za wmawianie seniorom chorób, by kupili drogi pakiet medyczny

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Firma Centrum Medyczne św. Franciszka ukarana została przez UOKiK karą w wysokości 1,1 mln zł za zapraszanie seniorów na badania i potem bezpodstawne straszenie ich złym stanem zdrowia po to, żeby kupili drogie pakiety medyczne. Kara nałożona została za naruszanie interesów konsumentów i niedozwolone postanowienia w umowach.

02.09.2019

Dyrektor technikum tylko z magisterką

Kadry w oświacie

MEN ogranicza możliwość pełnienia funkcji dyrektora szkoły bez tytułu magistra. Nie będzie to już możliwe m.in. w technikach. Zmiana nie dotyczy zbyt dużej liczby osób, bo obecnie tylko 47 dyrektorów nie posiada studiów drugiego stopnia. Zmiany dotyczą także wymogu posiadania pełnej zdolności do czynności prawnych.

02.09.2019

Biała lista podatników VAT już dostępna

VAT

W niedzielę, 1 września 2019 roku, weszły w życie przepisy dotyczące tzw. białej listy podatników VAT. W specjalnym rejestrze można sprawdzać, czy dany podmiot jest zarejestrowany dla potrzeb VAT i czy ma zgłoszony numer rachunku bankowego. Wpłata na inne konto będzie miała surowe konsekwencje podatkowe.

02.09.2019

Subwencja wyższa i inaczej rozliczana

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Wysokość subwencji oświatowej uzależniono od liczebności klas i poziomu zamożności w danej gminie. Zwiększoną subwencję według wyliczeń MEN dostanie 49 proc. samorządów. MEN przekaże gminom i powiatom pieniądze na podwyżki dla nauczycieli i dodatki dla stażystów.

02.09.2019

NIK: Sztywne prawo budżetów obywatelskich do zmiany

Samorząd terytorialny

Fontanny, drogi czy defibrylator to pomysły mieszkańców uznawane przez gminy. Wybieg dla psów nie miał już tyle szczęścia. Gminy ustalały różne zasady budżetów partycypacyjnych, a restrykcyjne prawo zniechęca do działań. Przepisy o budżetach obywatelskich wymagają więc zmian - uznała Najwyższa Izba Kontroli.

02.09.2019

Cichy zamach na polską naukę? Kontrowersje wokół listy czasopism

Sam pomysł ministerstwa, żeby tworząc listę czasopism punktowanych, zebrać ekspertów z każdej dziedziny, był dobry. Schody zaczęły się później. Na liście są czasopisma przeszacowane i niedoszacowane, dużo dobrych tytułów w ogóle tam nie trafiło - a na koniec "punktozy" wcale się nie zapowiada.

02.09.2019

Sąd Najwyższy może naprawić błąd w sprawach frankowiczów

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Prawnicy uważają, że po orzeczeniu TSUE pierwsza prezes może naprawić chaos wywołany milczeniem Sądu Najwyższego w sprawach frankowych. Może przedstawić do rozstrzygnięcia SN pytania, na które wciąż nie ma jednoznacznej odpowiedzi. I niekoniecznie muszą one pokrywać się z problemami opisanymi w opublikowanej przez SN analizie.

02.09.2019