Ojcowie coraz chętniej korzystają z urlopów rodzicielskich

Prawo rodzinne Prawo pracy

Coraz częściej ojcowie zostają z dziećmi w ramach przysługujących im urlopów związanych z narodzinami dziecka - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Od stycznia do września 2019 r. z urlopu rodzicielskiego skorzystało 342,4 tys. kobiet. Z dziećmi zostało także 3,4 tys. mężczyzn.

26.10.2019

Dla służb adwokat to "przeszkadzacz" - nadal bariery w dostępie do obrony

Wymiar sprawiedliwości

Polska rzeczywistość to nadal duże problemy w dostępie do adwokatów i to mimo obowiązujących dyrektyw unijnych, w myśl których każdy zatrzymany ma do tego prawo jeszcze przed pierwszym przesłuchaniem. Samorządy adwokackie i Helsińska Fundacja Praw Człowieka przygotowały swoje postulaty w tym zakresie

26.10.2019

Nauczycielska emerytura bardziej opłacalna z początkiem września

Kadry w oświacie Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Wysokość nauczycielskiej emerytury może różnić się w zależności od tego, kiedy zostanie złożony wniosek. Lepiej złożyć go po wakacjach, bo wtedy przelicznik będzie inny - korzystniejszy dla wnioskodawcy. Wypłacana odprawa zależy natomiast od liczby przepracowanych przez pedagoga lat.

26.10.2019

Odszkodowanie za opóźniony pociąg - do 50 proc. ceny biletu

Rynek i konsument

Pasażer może domagać się zwrotu pełnego kosztu biletu na warunkach, na jakich został opłacony, za część lub części niezrealizowanej podróży oraz za część lub części już zrealizowane, jeżeli taka podróż jest już bezcelowa w kontekście pierwotnego planu podróży - twierdzi adwokat Daniel Reck z kancelarii Duraj Reck i Partnerzy.

26.10.2019

Czy rząd przy pomocy podatków odchudzi Polaków

Akcyza Finanse

Ministerstwo Zdrowia analizuje narzędzia walki z nadwagą i otyłością, w tym wykorzystanie polityki fiskalnej. Nie planuje jednak wprowadzenia tzw. podatku cukrowego ‒ zapewnia resort. Także Ministerstwo Finansów deklaruje, że obecnie nie pracuje nad akcyzą na niezdrowe produkty.

26.10.2019

Szpitale wolą zatrudnić doktora ze Wschodu

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Dyrektorzy szpitali nie mają już na podwyżki dla polskich lekarzy - czekają, aż rząd ułatwi doktorom zza granicy podejmowanie pracy w Polsce. Teraz zatrudniają jako sanitariuszy m.in. Białorusinów i czekają aż ci nostryfikują dyplom. Egzaminy są trudne, ale części z nich udaje się tego dokonać.

26.10.2019

Frankowicze uwięzieni w pozwach grupowych

Kredyty frankowe

W Polsce toczy się ponad 10 spraw z pozwów grupowych przeciwko bankom o kredyty frankowe. Klienci wybierali wspólne dochodzenie roszczeń, bo miało być tańsze i mniej absorbujące. Po wyroku TSUE w sprawie kredytu frankowego państwa Dziubaków, część uczestników wycofuje się z grupy, bo liczy na szybszy wyrok w sprawie indywidualnej. Nie wszyscy mogą.

26.10.2019

Rząd przygotowuje uproszczenia w prawie budowlanym

Administracja publiczna Budownictwo

Przyspieszenie i usprawnienie procesu przygotowania nowych inwestycji to cel pakietu zmian proponowanych przez resort inwestycji i rozwoju w prawie budowanym, który został w piątek zatwierdzony przez Stały Komitet Rady Ministrów.

25.10.2019

Nie każda działalność organizacji społecznych podlega prawu oświatowemu

Zarządzanie oświatą

Trwa spór o akcję "Tęczowy Piątek". Według Ordo Iuris każda działalność organizacji zewnętrznych wymaga przejścia przez procedurę zawartą w art. 86 Prawa Oświatowego. Nie ma jednak raczej możliwości, by uznać za taką działalność wspierania inicjatywy i publikowania materiałów bez ingerencji w szkolne życie.

25.10.2019

Elektroniczne systemy do obsługi uczelni szwankują

Kolejki do dziekanatów, biur obsługi studenta i ogólny chaos w placówkach szkolnictwa wyższego - tak wyglądał początek roku akademickiego. I to mimo że - jak pokazują badania Niezależnego Zrzeszenia Studentów - duża część społeczności akademickiej korzysta z udogodnień oferowanych przez uczelnie. Najwyraźniej są one niezbyt skuteczne.

25.10.2019

Polska w dół w rankingu Banku Światowego

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Czterdziestą pozycję, czyli o 7 pozycji gorzej niż w poprzednim roku, o 13 pozycji niżej niż w 2018 oraz o 16 miejsc niżej niż w 2017 roku - zajmuje Polska w rankingu Banku Światowego "Doing Business 2020". Według rządu to dobra informacja, ale zdaniem środowisk biznesowych trend jest jednoznaczny – w dół.

25.10.2019

Kiedy otrzymamy wpłatę powitalną, a kiedy dopłatę roczną w PPK?

Domowe finanse PPK

Pracodawcy, którzy tworzą w tym roku PPK, będą musieli w listopadzie (albo na początku grudnia w zależności od terminu wypłaty wynagrodzenia) naliczyć, pobrać i przekazać do instytucji finansowej pierwsze wpłaty do PPK. Państwo zasili rachunki uczestników wpłatą powitalną w wysokości 250 zł, ale dopiero w przyszłym roku - piszą Antoni Kolek i Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

25.10.2019

Egzamin notarialny zdały 282 osoby

Pozytywny wynik z egzaminu notarialnego uzyskały 282 osoby, co stanowi ok. połowy zdających. Jest to wynik wyższy od zeszłorocznego, kiedy to egzamin zdało ok. 34 proc. przystępujących do egzaminu - informuje resort sprawiedliwości. Osoby, które zdały egzamin, mogą również złożyć do Ministra Sprawiedliwości wniosek o powołanie na stanowisko notariusza.

25.10.2019

Nowe technologie mogą naruszać prawa pracownicze

Prawo pracy BHP

Wszechobecny monitoring, w tym umieszczanie kamer w miejscach, o których pracownicy nie wiedzą, a nawet wykorzystywanie nowoczesnych technologii do regulowania wydajności pracowników - to tylko niektóre z zagrożeń, jakie może nieść osiągnięcia w zakresie cyfryzacji w środowisku pracy. 

25.10.2019

Rzecznik przedsiębiorców zyska nowe uprawnienia

Małe i średnie firmy

Usunięcie luk prawnych w przepisach oraz poszerzenie kompetencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców - to główne cele nowelizacji ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, którą przygotowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

25.10.2019

Dziś ostatni dzień na zawarcie umowy o zarządzanie PPK przez duże firmy

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze

Piątek 25 października to ostatni dzień, w którym pracodawcy zatrudniający co najmniej 250 osób mogą zawarzeć umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi z instytucjami finansowymi. Z informacji Polskiego Funduszu Rozwoju wynika, że do 23 października umowy na zarządzanie PPK podpisało blisko 3100 firm

25.10.2019

Będzie mniej sporów o prawa nabywcy projektu architektonicznego

Budownictwo

Do czego jest uprawniony nabywca egzemplarza projektu architektonicznego? Do niedawna ta kwestia budziła wiele wątpliwości. Sąd Najwyższy jednak je rozwiał i uznał, że nabywca ma prawo do dokonania wszelkich czynności, w tym pewnych zmian koniecznych do jego realizacji. Tak wynika z niedawno opublikowanego uzasadnienia.

25.10.2019

Wydawcy i samorządy będą razem promować czytelnictwo

Administracja publiczna Zarządzanie oświatą

Bez wzrostu liczby osób czytających stale Polacy nie będą innowacyjni i konkurencyjni ani w biznesie, ani w nauce, ani w działalności społecznej i politycznej - uznali uczestnicy zorganizowanej w czwartek w Krakowie debaty "Rola samorządów w upowszechnianiu czytelnictwa w Polsce".

25.10.2019