Nie będzie podatku od reklam suplementów, na razie

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Resort zdrowia potwierdził, że na razie wycofuje się z podatku od reklam suplementów diety. Ministerstwo podkreśla, że czeka na działania samoregulujące dotyczącego tego segmentu, nad którymi pracuje branża i dodaje, że przygotuje jakieś nowe przepisy dotyczące suplementów. A prace nad podatkiem cukrowym nadal trwają.

22.01.2020

Mniej czasu na udzielenie informacji do NFZ

Opieka zdrowotna

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej nie widzi podstawy do skrócenia o jeden dzień terminu, gdy szpital posiadający umowę na programy lekowe ma mieć na udzielenie odpowiedzi na pytania zadane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. 

22.01.2020

Marszałek Sejmu oczekuje od TK zablokowania uchwały SN w sprawie nowych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Planowane na czwartek posiedzenie trzech izb Sądu Najwyższego to podważenie naszego prawa do stanowienia ustaw, a tym samym podważenie kompetencji prezydenta do powoływania sędziów - stwierdziła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. I poinformowała o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym.

22.01.2020

Efektywniejsze wyliczanie dotacji dla studentów z niepełnosprawnością

Szkolnictwo wyższe

W 2019 nie rozdysponowano kwoty 5 247,9 tys.zł, co stanowi niemal 10 proc. kwoty przeznaczonej na zadania związane z zapewnieniem osobom niepełnosprawnym warunków do pełnego udziału w procesie przyjmowania na studia i do szkół doktorskich. Według resortu nauki potrzebny jest lepszy system wyliczania dotacji.

22.01.2020

Francja też zaniepokojona zmianami w polskich sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przedstawicielka francuskiego rządu wyraziła we wtorek zaniepokojenie polską reformą sądownictwa. Przypomniałam o naszym zaniepokojeniu i wyczuleniu na ten temat praworządności, który wydaje nam się kluczowy dla wiarogodności projektu europejskiego – oświadczyła sekretarz stanu ds. europejskich w MSZ Francji Amelie de Montchalin.

22.01.2020

Zjednoczona Prawica zamierza w czwartek zatwierdzić ustawę o dyscyplinowaniu sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zjednoczona Prawica zagłosuje za odrzuceniem wniosku Senatu w sprawie nowelizacji ustaw sądowych, czyli za utrzymaniem tej ustawy - zapowiedział w środę poseł PiS Marek Ast, szef sejmowej komisji sprawiedliwości. Właśnie w środę ta komisja wyda opinię na temat uchwały Senatu, a w czwartek w Sejmie odbędą się głosowania.

22.01.2020

Nadzór budowlany potrzebuje więcej pieniędzy, by działać sprawnie

Budownictwo

Struktura organizacyjna nadzoru budowlanego, a także zasoby kadrowe są nieadekwatne do potrzeb wynikających z obowiązków nałożonych na inspektoraty w prawie budowlanym. Przez to prowadzone kontrole są nieefektywne. Czy potrzebne są zmiany w zasadach funkcjonowania inspekcji - zastanawiali się posłowie? Niekoniecznie, bardziej potrzebne są większe pieniądze.

22.01.2020

Będzie więcej ratunkowych zespołów motocyklowych 

Pacjent Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Ma być więcej ratunkowych zespołów motocyklowych, pojawić się mają także specjalne zespoły ratownicze zwane randez-vous i planowana jest także nowelizacja ustawy o ratownictwie medycznym - takie plany na 2020 roku ma Ministerstwo Zdrowia. Zapowiedział je Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia.

22.01.2020

Adwokatura chce ułatwień w dostępie aresztowanego do obrońcy

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Osoby aresztowane powinny mieć stały, nielimitowany kontakt ze swoim obrońcą - przekonuje Naczelna Rada Adwokacka i postuluje odpowiednie zmiany w Kodeksie karnym wykonawczym. Stosowna petycja o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie została skierowana do Senatu - ustaliło Prawo.pl.

22.01.2020

Trudniejsze prywatne oskarżenie - RPO chce zmian w prawie

Wymiar sprawiedliwości

Osobie pokrzywdzonej przestępstwem będzie trudniej wnieść do sądu własny, tzw. subsydiarny akt oskarżenia - jeśli prokuratura zdecydowała nie ścigać sprawcy - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Chodzi o niedawne zmiany w Kodeksie postępowania karnego. Rzecznik zwrócił się do Senatu o inicjatywę ustawodawczą.

22.01.2020

Najwyższe emerytury w Polsce ma 45 osób. Rekordziści pracowali na nie ponad 61 lat

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Tylko cztery kobiety znalazły się w gronie emerytów otrzymujących najwyższe świadczenia w kraju – ustaliło Prawo.pl. Te najwyższe, przekraczające 20 tys. zł, dostają cztery osoby: trzech mężczyzn i jedna kobieta. Trójka z nich przeszła na emeryturę po przekroczeniu 80 roku życia. To wyjątki. Przeciętny Polak dostaje dużo niższe świadczenie i zdecydowanie szybciej kończy aktywność zawodową.

22.01.2020

Rośnie władza prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Rynek i konsument

Prawo do ustalenia tożsamości osób zaangażowanych w przepływ środków finansowych, informacji o rachunkach bankowych, możliwość zlecenia kontrolowanego zakupu czy usunięcia domeny, a przede wszystkim przeprowadzenia przeszukania w przypadku podejrzenia naruszenia praw konsumentów. Takie nowe uprawnienia ma zyskać prezes UOKiK.

22.01.2020

NFZ zapłaci za chemioterapię podawaną w domu

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia chce, by część chorych na nowotwory przyjmowało chemioterapię w domu. Dzięki temu pacjenci nie będą musieli po dwa dni leżeć w szpitalu, ale także system powinien na tym zaoszczędzić. Po operacji raka jelita grubego pacjent musi odbyć 12 cykli chemioterapii co dwa tygodnie.

22.01.2020

Fiskus zamiast rozliczeń chce oceniać racjonalność prowadzenia biznesu

Ordynacja CIT VAT Spółki Małe i średnie firmy

Organy podatkowe coraz częściej blokują zaliczenie niektórych wydatków do kosztów lub uniemożliwiają odliczenie VAT. Firma rozliczająca podatek u źródła nie może skorzystać z uproszczeń, jeśli nie udowodni istnienia tzw. substancji biznesowej. Zdaniem ekspertów, działania fiskusa utrudniają prowadzenie firm i zmuszają do płacenia wyższych podatków.

22.01.2020

KE przystępuje do oceny praworządności w państwach członkowskich

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Niezawisłość sądownictwa, walka z korupcją, a także pluralizm mediów - to niektóre z elementów, które mają być brane pod uwagę przy analizie standardów dotyczące praworządności, które powinny być stosowane w Unii Europejskiej. Przedmiotem oceny mają też być orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości dotyczące danego państwa.

21.01.2020

URE chce poznać lepiej sektor ciepłowniczy

Środowisko Spółki

W tym roku, obok standardowego corocznego sprawozdania z działalności za rok ubiegły, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, wezwał przedsiębiorców z branży ciepłowniczej do przedstawienia informacji na temat aktualnego poziomu emisji i prowadzonych inwestycji.

21.01.2020

Upadł bank w Sanoku - miliony samorządów nie do odzyskania

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Prawo nie pozwala obecnie na refundację strat samorządów przy niewypłacalności banku, w którym miały rachunki i oszczędności. Podkarpackie samorządy, które straciły miliony po przymusowej restrukturyzacji banku w Sanoku, proszą wojewodę, ministra finansów i premiera o pomoc.

21.01.2020

Komisja transportu PE poparła propozycje przepisów ws. przewoźników drogowych

Małe i średnie firmy Finanse Prawo europejskie

Bedą nowe przepisy reformujące zasady funkcjonowania przewoźników drogowych w UE. Komisja transportu Parlamentu Europejskiego poparła te propozycje we wtorkowych głosowaniach. Regulacje te budzą kontrowersje. Sprzeciwia się im część krajów, w tym Polska.

21.01.2020