Legislacyjna porażka Sejmu - nowe prawo przytłacza firmy

Spółki Małe i średnie firmy

Zbyt częste nowelizacje tych samych ustaw, brak konsultacji przed wniesieniem projektów do Sejmu, zbyt duża liczba projektów poselskich – to najważniejsze wnioski z raportu podsumowującego obecną kadencję Sejmu, przygotowanego przez Pracodawców RP. Przedsiębiorcy widzą pozytywne zmiany, ale niweczy je zbyt ekspresowe tempo prac nad przepisami.

25.09.2019

Ustawa o nieletnich - jednak nie w tej kadencji

Wymiar sprawiedliwości

Mimo że od kilku miesięcy resort sprawiedliwości informuje, że praktycznie zakończono prace nad ustawą o nieletnich, regulacja nie zostanie przyjęta w tej kadencji. Prace nad nią opóźniły się - według nieoficjalnych informacji Prawo.pl - przez ustalenia z MSWiA dotyczące niektórych proponowanych kompetencji policji, a także m.in. kwestie związane z RODO.

25.09.2019

Minister sprawdzi, w których szpitalach fizjoterapeuci i diagności dostali podwyżki

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia ma do końca tego tygodnia przejrzeć ponad 400 porozumień zmieniających wynagrodzenia dla fizjoterapeutów, diagnostów i elektroradiologów, a na początku tygodnia wrócić do rozmów z tymi grupami. To efekt wtorkowego spotkania ministra Łukasza Szumowskiego z przedstawicielami tych zawodów.

24.09.2019

MS szkoli urzędników sądowych dla lepszej obsługi interesantów

Wymiar sprawiedliwości

Formularze sądowe, przeznaczone do załatwienia konkretnej sprawy będzie można pobrać przez internet lub na miejscu w sądzie. Dostępne dla każdego będą też proste instrukcje uczące, jak wypełnić np. wniosek o przyznanie alimentów czy nabycie spadku. W sprawnej obsłudze interesantów pomoże specjalny cykl szkoleń dla urzędników sądowych, który właśnie rozpoczął się w Warszawie.

24.09.2019

Rzecznik TSUE: Pytania o system dyscyplinarny w polskich sądach - niedopuszczalne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pytania prejudycjalne polskich sądów w sprawie systemu dyscyplinarnego są niedopuszczalne - stwierdził w swojej opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ogłoszona we wtorek opinia dotyczy pytań skierowanych do TSUE przez sądy z Warszawy i Łodzi. Zdaniem rzecznika obawy sędziów mają jeszcze teoretyczny charakter.

24.09.2019

SN: Nie będzie kasacji w sprawie "polskich obozów"

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy nie rozpatrzy skargi kasacyjnej niemieckiej telewizji ZDF od wyroku krakowskiego sądu, który orzekł, że telewizja ta ma przeprosić byłego więźnia Auschwitz za użycie zwrotu "polskie obozy zagłady". Jak poinformował zespół prasowy SN, ZDF wycofała skargę.

24.09.2019

Rząd: Za 4 lata dług publiczny obniży się do 38,2 proc. PKB

Finanse publiczne Administracja publiczna

Dalszy spadek długu publicznego w relacji do Produktu Krajowego Brutto - to główny cel przyjętej we wtorek przez Radę Ministrów Strategii zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2020-2023. Relacja państwowego długu publicznego do PKB ma obniżyć się do 44,9 proc. na koniec 2019 r., 43,5 proc. na koniec 2020 r. i 38,2 proc. na koniec 2023 r.

24.09.2019

Rząd przyjął projekt budżetu na 2020 rok

Finanse publiczne Administracja publiczna

Zaakceptowany we wtorek przez Radę Ministrów projekt budżetu na 2020 rok nie przewiduje deficytu. Jak poinformowano po posiedzeniu rządu, zgodnie z przepisami do końca września projekt musi trafić do Sejmu. Jednak na uchwalenie poczeka on już na nowy Sejm, który zostanie wybrany 13 października br.

24.09.2019

Bezpłatny hotel dla rodzin dzieci powstanie przy szpitalu pediatrycznym w stolicy

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W środę symbolicznym wbiciem łopaty rozpocznie się budowa drugiego w Polsce Domu Ronalda McDonalda. Bezpłatny hotel dla rodzin hospitalizowanych dzieci powstanie na terenie kampusu Warszawskiej Uczelni Medycznej, w sąsiedztwie Dziecięcego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

24.09.2019

Ministerstwo Zdrowia szuka nowego prezesa NFZ

Finansowanie zdrowia

Kandydat na stanowisko prezesa Funduszu ma mieć wykształcenie wyższe magisterskie lub równorzędne w zakresie prawa, medycyny, ekonomii, organizacji ochrony zdrowia lub zarządzania, ale także co najmniej sześcioletni staż pracy - takie są wymagania resortu zdrowia wobec nowego prezesa NFZ. Ministerstwo Zdrowia właśnie ogłosiło konkurs na to stanowisko. Termin składania dokumentów mija 3 października.

24.09.2019

Marszałek Sejmu nie wiedziała, że CBA bada oświadczenia kandydata na szefa NIK

Administracja publiczna

Podczas głosowania nad kandydaturą Mariana Banasia na prezesa Najwyższej Izby Kontroli nie wiedziałam, że jego oświadczenie majątkowe jest kontrolowane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne – przyznała we wtorek marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Marszałek ma teraz zdecydować, czy prezes NIK pójdzie na urlop do czasu wyjaśnienia sprawy.

24.09.2019

Na początku października poznamy „Pracodawców Jutra”

HR

Przedsiębiorcy, którzy przyczyniają się do poprawy oferty edukacyjnej, podnoszenia kwalifikacji pracowników poprzez zaangażowanie się we współpracę z instytucjami edukacyjnymi, mają szansę na wyróżnienie w konkursie „Pracodawca Jutra”. Finał V edycji konkursu odbędzie się 2 października w toruńskim Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.

24.09.2019

Adwokat w zarządzie spółki? NRA zmienia kodeks etyki adwokackiej

Prawnicy Rynek Spółki

Zasady łączenia przez adwokatów innych zajęć z wykonywaniem zawodu mają być mniej restrykcyjne, aby tylko tego typu działania nie uwłaczały godności zawodu, nie ograniczały niezależności prawnika, nie podważały zaufania do Adwokatury i nie obniżały jakości świadczonej pomocy. O takie zmiany o dłuższego czasu postulowali prawnicy

24.09.2019

Sądy wciąż czekają na wzory pouczeń w sprawach cywilnych

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

W dwóch wyrokach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Polska została zobowiązana do opracowania dobrych pouczeń w postępowaniach cywilnych. Uchwalona niedawno nowelizacja procedury cywilnej zobowiązuje ministra do opracowania takich wzorów, ale zadanie to nie zostało jeszcze wykonane.

24.09.2019

Prawo na Oxfordzie - na studiach teoria, praktyka na stażach

Prawo na Oxfordzie jest bardzo teoretyczne, a studia to rzeczywiście przede wszystkim samodzielna praca w bibliotece. Nie uczymy się w ogóle o procedurach i praktycznej stronie wykonywania zawodu prawnika - mówi Łukasz Gwóźdź, student prawa na Oxfordzie. Praktykę studenci poznają podczas staży.

24.09.2019

Przez elektroniczne recepty lekarze-emeryci mogą odejść z pracy

Finansowanie zdrowia

Przez obowiązek wystawiania e-recept, wielu starszych lekarzy może odejść na emeryturę, a dziś stanowią oni aż 30 proc. kadry. Od 1 stycznia 2020 roku wszyscy będą musieli odejść od wystawiania recept papierowych na rzecz elektronicznych. Tymczasem nie wszyscy to potrafią, a część starszych lekarzy może nie chcieć się tego uczyć.

24.09.2019

"S" chce stałego mechanizmu wzrostu płacy minimalnej - powiązanego z PKB

Prawo pracy

NSZZ "Solidarność" chce, by poziom płacy minimalnej nie był uzależniony od decyzji polityków, lecz został powiązany ze wzrostem PKB. Związek proponuje, żeby najniższa pensja rosła szybciej, jeśli będzie wzrost produktu krajowego brutto na poziomie przynajmniej 3 procent. Według tej metody płaca minimalna wynosiłaby w 2020 roku ok. 2600 złotych.

24.09.2019

Coraz więcej samozwańczych doradców podatkowych

Prawo karne Doradca podatkowy

Coraz więcej firm próbuje omijać przepisy i podszywać się pod doradców podatkowych. Tymczasem, aby świadczyć usługi doradcze w pełnym zakresie, trzeba być wpisanym na listę podmiotów uprawnionych. Samorząd doradców próbuje walczyć z tym procederem i zgłasza sprawy do prokuratury. Utrudnia to jednak fakt, że skarbówka zbyt często takie nadużycia akceptuje.

24.09.2019