Prezydent wstrzymuje się z nominacjami sędziowskimi

Wymiar sprawiedliwości

Andrzej Duda poinformował, że do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał Konstytucyjny kwestii sporu kompetencyjnego pomiędzy Sądem Najwyższym a Sejmem, wstrzymuje się z nominacjami sędziowskimi. Tymczasem w ocenie SN postępowanie przed Trybunałem podlega umorzeniu ze względu na niedopuszczalność wydania orzeczenia.

30.01.2020

Podwyżki dla pracowników sądownictwa - wkrótce kolejne rozmowy

Wymiar sprawiedliwości

Związkowcy zgodnie opowiedzieli się za tym, by druga transza podwyżek dla pracowników sądów, podzielona została taka jak pierwsza - po 400 zł dla każdego pracownika i 50 zł na wyrównywanie różnic w płacach. Nie zapadły jednak wiążące decyzje. Z nieoficjalnych informacji Prawo.pl wynika, że MS chciałoby więcej środków przeznaczyć na niwelowanie dysproporcji.

30.01.2020

SN: Postępowanie przed TK w sprawie sporu kompetencyjnego do umorzenia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zainicjowane przez marszałek Sejmu postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawie sporu kompetencyjnego podlega umorzeniu ze względu na niedopuszczalność wydania orzeczenia - głosi stanowisko Sądu Najwyższego. Sprawa ma być rozpatrywana przez TK 25 lutego br., a tymczasem ustanowiono zabezpieczenie zakazujące stosowania uchwały SN z 23 stycznia br.

30.01.2020

Brexit już gotowy do realizacji

Prawo europejskie

Państwa członkowskie w Radzie UE przyjęły w czwartek decyzję o zawarciu umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. To ostatni formalny krok tej procedury, bo dzień wcześniej Parlament Europejski poparł tę umowę, która sprawia, że brexit nastąpi w uporządkowany sposób. Równocześnie zacznie się 11-miesięczny okres przejściowy.

30.01.2020

Izba Dyscyplinarna posłuchała Trybunału, nie uchwały 3 Izb SN, znów orzeka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego rozpoznawała w czwartek 30 stycznia br. kasacje dyscyplinarne dwóch prokuratorów i dwóch adwokatów, mimo, że dwa dni wcześniej dostosowała się do uchwały połączonych Izb z 23 stycznia, która potwierdziła, że orzeczenia tej Izby są wadliwe, a sędziowie ID nie tworzą sądu.

30.01.2020

Są propozycje procedur bezpieczeństwa dla ośrodków pomocy społecznej

Pomoc społeczna

Specjalnie opracowane procedury bezpieczeństwa przewidują nowe uprawnienia pracowników pomocy społecznej związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w sytuacji napaści lub zwiększonego ryzyka zagrożenia życia lub zdrowia. Wprowadziły je dwa warszawskie ośrodki pomocy społecznej.

30.01.2020

Parlament Europejski za jednolitymi ładowarkami

Rynek i konsument Prawo AI

Istnieje pilna potrzeba podjęcia przez UE działań regulacyjnych w celu zmniejszenia ilości odpadów elektronicznych - tak europosłowie uzasadniają propozycję przepisów, których efektem będą jednolite ładowarki do wszystkich urządzeń przenośnych. Do ich przygotowania Parlament Europejski wezwał w czwartek Komisję Europejską.

30.01.2020

Rząd zmienia zasady naliczania podatku cukrowego. Przedsiębiorcy nadal protestują

Prawo gospodarcze

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się kolejna wersja ustawy wprowadzającej tzw. podatek cukrowy. Nie ma w niej dodatkowej opłaty od reklamy suplementów diety, ale pojawiły się wysokie kary. Wysokość opłaty została też zróżnicowana. Przedsiębiorcy ostrzegają jednak premiera, że ten projekt uderzy w małe i średni firmy.

30.01.2020

Jest projekt ustawy o wolności słowa na uczelniach

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Rektorzy będą mieli obowiązek zapewnienia ochrony wolności w swoich uczelniach, a na poziomie centralnym utworzona zostanie komisja do spraw wolności w systemie szkolnictwa wyższego i nauki. Czterech z dziewięciu z jej członków wybierze minister. To niektóre z założeń projektu zmian w ustawie o nauce i szkolnictwie wyższym.

30.01.2020

Służby specjalne poza zewnętrzną kontrolą - przyznaje NIK

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Policja

Rzecznik Praw Obywatelskich chciał by Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła zakres ingerencji służb specjalnych w sferę konstytucyjnych praw i wolności obywateli. Jej prezes Marian Banaś jednak odmówił, tłumacząc to zakazami informowania o czynnościach operacyjno-rozpoznawczych co znaczące utrudniałoby taką kontrolę.

30.01.2020

MEN nie chce obowiązku szczepień przy rekrutacji do przedszkoli

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie widzi podstaw, aby zmieniać ustawowe kryteria rekrutacji do publicznego przedszkola pod kątem obowiązkowego szczepienia dziecka - tak resort zareagował na postulaty w tej sprawie zgłaszane przez niektóre samorządy. Także RPO sugerował ustawowe mobilizowanie rodziców do obowiązkowych szczepień dzieci.

30.01.2020

MEN gotowe do dyskusji o ilości zadań domowych

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Edukacji Narodowej z sympatią odniosło się do akcji Rzecznika Praw Obywatelskich #zadaNIEdomowe. Ale chce zasady dla prac domowych ustalać w ramach szkolnych debat. - Najlepsze rozwiązania powstają poprzez wspólne ustalanie zasad, przy poszanowaniu opinii i praw wszystkich osób, których będą one dotyczyć - podkreśla resort.

30.01.2020

NIK zbada szkoły specjalne i organizację pracy nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Najwyższa Izba Kontroli w 2020 r. zbada organizację pracy nauczycieli w szkołach publicznych i kształcenie w szkołach specjalnych. Przyjrzy się też m.in. finansowaniu szkolnictwa wyższego  – wynika z planu pracy NIK na bieżący rok. Raporty z tych kontroli mają byc opublikowane pod koniec tego roku lub dopiero w przyszłym.

30.01.2020

Resort finansów czeka na głos podatnika

Ordynacja Doradca podatkowy

- Będziemy zbierać pomysły i opinie, które mają usprawnić polski system podatkowy, tak aby stał się bardziej efektywny i lepiej odpowiadał na potrzeby życiowe i biznesowe obywateli – zapowiedziało Ministerstwo Finansów. Powstanie specjalna aplikacja Głos podatnika. Będzie można zgłaszać tam swoje uwagi i propozycje dotyczące podatków.

30.01.2020

Nowy związek zawodowy w oświacie kończy prace nad statutem

Zarządzanie oświatą

Związek Zawodowy Pracowników Oświaty "Ja, Nauczyciel'ka" ma być nie tylko reprezentacją nauczycieli, ale wszystkich pracowników oświaty. Na początek może liczyć około 1500 członków. Docelowo chce mieć ich co najmniej 10 tys. Do końca stycznia Fundacja Ja, Nauczyciel konsultuje jego statut.

30.01.2020

Gminne nagrody dla nauczycieli pożądane i kontrowersyjne

Finanse samorządów Zarządzanie oświatą

Nagrody dla nauczycieli budzą sporo emocji, szczególnie w małych gminach wiejskich. Nie chodzi tylko o prestiż, ale również o zastrzyk gotówki. Regulaminy są, bo muszą być, ale charakteryzują się dużym poziomem ogólności, kryteria bywają rozmyte. Dlatego i nauczycielskich pretensji bywa sporo. Samorządy zaś na ten temat najchętniej milczą.

30.01.2020

Lekarze rodzinni popierają zmiany w leczeniu bólu, ale boją się biurokracji

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarze rodzinni nie chcą zakładać pacjentom specjalnych kart do terapii leczenia bólu, twierdząc, że minister zdrowia nakłada na nich nowe obowiązki biurokratyczne. Takie stanowisko przedstawili w ramach konsultacji projektu przepisów, które mają wprowadzić standard organizacyjny leczenia bólu.

30.01.2020

Rząd stosuje nowe triki na obejście konsultacji publicznych

Prawnicy Administracja publiczna Prawo pracy

Rząd nie konsultuje z partnerami społecznymi i obywatelami wszystkich przygotowywanych projektów ustaw. Od półtora roku nowym zjawiskiem są tzw. projekty skrywane, o istnieniu których opinia publiczna dowiaduje się dopiero po rozpoczęciu prac w parlamencie. W 2018 roku takich projektów było 8, a w 2019 roku – już 21.

30.01.2020