NSA nie zapyta w UE o akty urodzenia dzieci par jednopłciowych

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną ws. odmowy transkrypcji aktu urodzenia dziecka pary jednopłciowej. Nie zdecydował się też na skierowanie pytania prawnego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. O to ostatnie wnioskowali pełnomocnicy skarżących oraz przedstawiciele RPO i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

11.02.2020

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Białymstoku krytycznie o zachowaniu prezesa Nawackiego 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wyjątkowo naganne, nielicujące ze standardami pełnienia służby sędziowskiej - tak Kolegium Sądu Apelacyjnego w Białymstoku określiło zachowanie prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego na zebraniu sędziów. W przyjętej we wtorek uchwale kolegium skrytykowało przedarcie przez niego uchwał, które chcieli przyjąć sędziowie.

11.02.2020

GUS: Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej przekroczyło 5000 zł

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse

Przeciętne wynagrodzenie miesięczne brutto w czwartym kwartale 2019 roku wyniosło 5198,58 zł i było wyższe o 6,9 proc. od tego z czwartego kwartału 2018 r. Był to jednocześnie pierwszy kwartał, w którym przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej przekroczyło 5000 zł.

11.02.2020

MRPiPS: Przybywa podmiotów ekonomii społecznej

Pomoc społeczna Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse

W Polsce działa już około 94 tysiące podmiotów ekonomii społecznej - twierdzi Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To podmioty, których działalność komercyjna służy społeczeństwu m.in. poprzez zatrudnianie i integrację osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, osób niepełnosprawnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym.

11.02.2020

Prokuratura oceni, czy podarcie przez prezesa sądu projektu uchwały to przestępstwo

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Doniesienie o popełnieniu przestępstwa polegającego na zniszczeniu dokumentów przez prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego skierowała do miejscowej prokuratury grupa sędziów. Chodzi o wydarzenie z minionego piątku, a prokuratura potwierdziła, że pod zawiadomieniem podpisało się kilkadziesiąt osób.

11.02.2020

Sędzia NSA nowym przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej 

Prawnicy Wybory

Sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego Sylwester Marciniak został wybrany we wtorek na nowego przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej; jego zastępcami będą sędzia TK Wojciech Sych sędzia TK w stanie spoczynku Zbigniew Cieślak. Zmiana zasad pracy i składu PKW to skutek obowiązujących od dwóch zmian w prawie wyborczym.

11.02.2020

Sprawozdawczość przytłacza polskie firmy

Spółki Małe i średnie firmy

Mikroprzedsiębiorstwo, a zatem zatrudniające mniej niż 10 pracowników, przesyła do różnych urzędów 31 formularzy rocznie. Średniej wielkości firma już 208. Pomimo prób ograniczenia sprawozdawczości, przez ostatnie pięć lat niewiele się w tej kwestii zmieniło. Tak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez Grant Thornton.

11.02.2020

Iustitia chce dyscyplinarek dla sędziów Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie działającej przy Sądzie Najwyższym Izby Dyscyplinarnej Adam Tomczyński i Ryszard Witkowski, orzekając w sprawie sędziego Juszczyszyna nie powstrzymali się od wykonywania czynności sędziowskich, pomimo uchwały trzech połączonych Izb SN - to jeden z zarzutów, jakie do rzecznika dyscyplinarnego SN skierowało Stowarzyszenie "Iustitia".

11.02.2020

Rząd ma plan wykorzystania funduszy UE na rozwój terenów wiejskich

Finanse samorządów Finanse Prawo europejskie

Możliwości finansowania rozwoju wsi i obszarów wiejskich oraz sektora rolno-spożywczego ze środków Unii Europejskiej na lata 2021-2027, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) i Polityki Spójności - określają przyjęte we wtorek przez rząd Założenia Programowania Rozwoju Obszarów Wiejskich ze Środków Europejskich. 

11.02.2020

Większe uprawnienia dla operatorów numeru 112

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Pracownicy Centrów Powiadamiania Ratunkowego, którzy obsługują numery alarmowe 112, będą mieli szansę na awans w strukturach Centrum. Otrzymają także ochronę przewidzianą przez kodeks karny dla funkcjonariuszy publicznych. Mają to być zachęty do pracy w pogotowiu.

11.02.2020

Sport na bakier z prawami człowieka

Jeden z najnowszych wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka pokazał, że konieczna jest reforma zasad rozpoznawania sporów sportowych.  Dlatego Helsińska Fundacja Praw Człowieka zainicjowała projekt „Sport a prawa człowieka”, by przeanalizować regulacje mogące przyczynić się do polepszenia standardu ochrony praw człowieka sportowców.

11.02.2020

Spółki i ich rady nadzorcze czeka reforma

Spółki

Minister Aktywów Państwowych powołał Komisję do spraw reformy nadzoru właścicielskiego. Jej zadaniem będzie przygotowanie prawa koncernowego, zasad informowania wspólników lub akcjonariuszy o informacjach, a także określenia kompetencji rad nadzorczych oraz ich członków.

11.02.2020

E-prawo jazdy za kilka miesięcy, ale trzeba znieść kary za nieposiadanie

Prawo karne Administracja publiczna

Za kilka miesięcy skończy się proces, dzięki któremu możliwe będzie umieszczenie elektronicznej wersji prawa jazdy w smartfonie - deklaruje minister cyfryzacji Marek Zagórski. Jednak zastrzegł, że wcześniej konieczne jest zniesienia przepisu pozwalającego na karanie mandatem kierowców, którzy nie mają przy sobie dokumentu w fizycznej wersji.

11.02.2020

Nielegalna budowla na stoku narciarskim zabiła trzy osoby

Budownictwo

Podmuch wiatru zerwał w poniedziałek 11 stycznia br. dach z wypożyczalni sprzętu narciarskiego na Rusińskim Wierchu w Bukowinie Tatrzańskiej. Zginęła 52-letnia kobieta i jej 15-letnia córka, a 21-latka – druga córka zmarłej kobiety - zmarła wieczorem tego samego dnia. Jak poinformowała inspekcja budowlana, budowla była postawiona nielegalnie, a jej konstrukcja była wykonana niefachowo.

11.02.2020

Banki chcą nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim

Rynek i konsument

Związek Banków Polskich postuluje, by minister finansów zaproponował znowelizowanie ustawy o kredycie konsumenckim. Według związku jej obecny kształt wyłącza prowizje z kosztów, które należą się do zwrotu konsumentowi, który wcześniej spłacił zobowiązanie.

11.02.2020

Wniosek o nagrodę dla pracownika naukowego tylko w formie elektronicznej

Prawo pracy Szkolnictwo wyższe

Kryteria przyznawania nagród dla nauczycieli akademickich w szkołach służb państwowych określi Ministerstwo Sprawiedliwości. Projekt w tej sprawie przekazano do konsultacji społecznych. Nagrody przyznawane będą za działalność naukową i dydaktyczną.

11.02.2020

RPO ostro krytykuje banki za niestosowanie wyroków TSUE

Rynek i konsument Prawo europejskie Kredyty frankowe

Rzecznik Praw Obywatelskich nie zostawił na Związku Banków Polskich suchej nitki. Zarzuca mu, że nie stara się, by banki traktowały konsumenta jak równego sobie partnera-kontrahenta. Podkreśla, że nie można akceptować stanowiska, że orzeczenia TSUE nie powinny być powszechnie stosowane, a wykładnia TSUE wiąże wyłącznie sąd, który zadał mu pytanie.

11.02.2020

PKW proponuje 23 zmiany prawa wyborczego

Wybory

Państwowa Komisja Wyborcza złożona z samych sędziów przechodzi do historii. W poniedziałek, na swoim ostatnim posiedzeniu w starym składzie, przyjęła informację o realizacji przepisów Kodeksu wyborczego oraz propozycje ich zmiany. W blisko 30-stronicowym dokumencie PKW proponuje m.in. wprowadzenie Centralnego Rejestru Wyborców, zmiany w liczbie wybieranych posłów i senatorów w niektórych okręgach i zmianę godzin zgłaszania kandydatów i list kandydatów w wyborach.

11.02.2020

Sędziowie TK w stanie spoczynku: Trybunał praktycznie zlikwidowany

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rozpatrywanie sprawy rzekomego, sztucznie wykreowanego, sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym a Sejmem i Prezydentem RP to kolejny z długiej listy przykładów naruszania prawa dotyczącego organizacji i funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego - stwierdza w oświadczeniu 22 sędziów TK w stanie spoczynku.

11.02.2020

Korzystanie z Windows 7 może naruszać RODO

RODO

Administrator i podmiot przetwarzający, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo danych przetwarzanych w systemach komputerowych, powinni zapewnić aktualne oprogramowania oraz regularne testowanie środków bezpieczeństwa - ostrzega UODO. Tymczasem z raportu Gemius wynika, że blisko 40 proc. komputerów korzysta z systemów już nieaktualizowanych.

11.02.2020