1,2 mln studentów uczy się w Polsce

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

W Polsce uczy się obecnie ok. 1,2 mln studentów i 39 tys. doktorantów, a na uczelniach i w placówkach naukowych pracuje 81,5 tys. naukowców i pracowników dydaktycznych. W tej pierwszej grupie ma w ostatnich latach miejsce systematyczny spadek, natomiast trochę wolniej kurczy się liczba nauczycieli akademickich.

19.02.2020

Wysłuchanie publiczne senackiego projektu ustawy o KRS zaplanowano na 3 marca

Wymiar sprawiedliwości

W Polsce w ostatnich latach ważne ustawy są często tworzone w dużym pośpiechu. Senackie komisje chcą, aby inaczej było z senackim projektem zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. We wtorek zdecydowały o zastosowaniu procedury wysłuchania publicznego w jego sprawie. Odbędzie się ono 3 marca.

19.02.2020

Pobyt w "psychiatryku" bez zgody pacjenta - RPO składa kasację

Wymiar sprawiedliwości

Mężczyzna został umieszczony w szpitalu psychiatrycznym bez swojej zgody. Musiał to zatwierdzić ordynator podając przyczynę izolacji - i...wpisał nieprawdziwą - próbę samobójczą. Sądy sprawę przeciwko lekarzowi umorzyły, Rzecznik Praw Obywatelskich uznał, że rażąco naruszyły przy tym prawo procesowe.

19.02.2020

Po zmianie prawa co miesiąc z mapy Polski znika 60 aptek

Małe i średnie firmy Finansowanie zdrowia Farmacja

W ubiegłym roku ubyło w Polsce 533 aptek. Wszystko przez zakaz koncentracji placówek farmaceutycznych obowiązujący od 2017 r. Być może trend ten zmienią wydane w ostatnim czasie wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał za niegodne za prawem działania inspekcji farmaceutycznej, odmawiającej wydania zezwolenia na prowadzenie apteki.

19.02.2020

W środę Dzień Nauki Polskiej

W środę, 19 lutego, po raz pierwszy obchodzony będzie Dzień Nauki Polskiej. Według posłów PiS, którzy postulowali wprowadzenie nowego święta, stanie się on wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa - podkreślają wnioskodawcy.

19.02.2020

Transgraniczne uprowadzenia dzieci - przepisy są, realizacja trudna

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Policja

Z roku na rok wzrasta liczba spraw dotyczących transgranicznych uprowadzeń dziecka. Jak mówią prawnicy ich wspólna cechą jest skomplikowanie. W grę wchodzą nie tylko międzynarodowe przepisy, ale też konflikt między rodzicami, różnice kulturowe i nierzadko religijne. Zazwyczaj nie kończą ich też prawomocne orzeczenia, bo rzadko przegrywający rodzic dobrowolnie oddaje dziecko.

19.02.2020

Zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS za darmo, ale za podatkowe trzeba zapłacić

Ordynacja Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne

Zaświadczenie potwierdzające brak zaległości w zapłacie podatków można uzyskać online poprzez portal Biznes.gov.pl. Do podpisania wniosku potrzebny jest profil zaufany albo podpis elektroniczny. Wydanie dokumentu kosztuje jednak 21 złotych. Przedsiębiorcy dziwią się tej opłacie – zwłaszcza, że ZUS potwierdzenia o braku zaległości wystawia za darmo.

19.02.2020

Szkoła nie może zignorować zgłoszenia o przemocy

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W szkołach narasta problem przemocy rówieśniczej. Tymczasem nauczycielom i rodzicom brakuje wiedzy o tym, jak na nią reagować, a działania są często podejmowane zbyt późno. MEN zapewnia, że panuje nad sytuacją - odpowiednie programy w tej kwestii są już wdrożone, a za bezpieczeństwo odpowiada przede wszystkim dyrektor.

19.02.2020

Koronawirus już bije po kieszeni firmy, uderzy też pracowników

Prawo pracy Koronawirus

Pracodawcy muszą przedłużyć podróże służbowe pracownikom, którzy utknęli w innym krańcu świata z przyczyn od nich niezależnych, i za nie zapłacić. Natomiast osoby, które wyjechały - np. do Chin - prywatnie, muszą się liczyć z tym, że nie otrzymają od firmy wynagrodzenia za czas przymusowego tam pobytu. Ratunkiem jest tylko dalsze wykorzystanie urlopu wypoczynkowego - o ile go jeszcze mają. Szefowie mogą nie godzić się na pracę zdalną, bo narażają się na ryzyko złamania prawa.

19.02.2020

Banki poznały metodę obliczania składek na fundusz gwarancyjny

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Finanse

Kwoty składek rocznych na fundusz gwarancyjny banków od banków objętych systemem gwarantowania depozytów będą wyznaczane w oparciu o łączną kwotę składek, która zgodnie z ustawą z czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji, jest określana corocznie w formie uchwały przez Radę Funduszu.

18.02.2020

Gowin: Ewaluacja podstawą działalności naukowej

Szkolnictwo wyższe

Nowy model ewaluacji będzie uwzględniał tylko najlepsze publikacje poszczególnych naukowców, co będzie zachęcało badaczy do wykorzystania swego potencjału do prowadzenia badań naukowych na możliwie najwyższym poziomie i publikowania ich wyników w prestiżowych kanałach publikacyjnych – mówił Jarosław Gowin podczas debaty o przyszłości Ustawy 2.0.

18.02.2020

Liderzy Innowacji na stażu w KPRM

Laureaci konkursu Liderzy Innowacji będą mieli okazję zdobyć doświadczenie na stażu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Konkurs organizuje Zespół GovTech Polska we współpracy z Fundacją Zwolnieni z Teorii, mogą w nim startować osoby pomiędzy 16. a 25. rokiem życia.

18.02.2020

Obchody 30-lecia KRS w skromnym gronie i zbojkotowane przez byłych członków

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na Zamku Królewskim w Warszawie zorganizowano w wtorek obchody 30-lecia Krajowej Rady Sądownictwa. Prezydent przysłał list, rząd reprezentowali wiceministrowie. Nie przybyli sędziowie zasiadający w Radzie poprzednich kadencji. - To nie jest zachowanie właściwe - ocenił przewodniczący Leszek Mazur.

18.02.2020

Więcej chorych na raka jest objętych leczeniem

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W tym roku resort zdrowia wyda 11,2 mld zł na świadczenia w zakresie onkologii. To o 3 mld więcej niż w 2015 r. Leczeniem onkologicznym objętych jest zaś 33 tys. pacjentów - poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

18.02.2020

Będą nowe zasady wymiany danych o płatnościach VAT

VAT Prawo gospodarcze Podatki międzynarodowe

Rada UE przyjęła we wtorek zestaw przepisów, które ułatwią wykrywanie oszustw podatkowych w transgranicznych transakcjach e-handlowych. Nowe środki pozwolą państwom członkowskim w zharmonizowany sposób gromadzić ewidencję udostępnioną elektronicznie przez dostawców usług płatniczych. Nowe regulacje dotkną m.in. banki.

18.02.2020

Dozór techniczny wyda homologacje silnikom maszyn roboczych

Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze

Dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego, a nie jak dotychczas Instytut Transportu Samochodowego, będzie udzielał homologacji silnikom przeznaczonym dla maszyn mobilnych nieporuszających się po drogach. Nowe przepisy mają dostosować polskie prawo do rozwiązań przyjętych w Unii Europejskiej.

18.02.2020

Twój e-PIT działa, ale przedsiębiorcy z rozliczeniem muszą poczekać

Domowe finanse PIT Małe i średnie firmy

15 lutego ruszyła akcja rozliczeniowa PIT. Potrwa do końca kwietnia 2020 roku. Od soboty poprzez usługę Twój e-PIT wpłynęło już ponad 350 tys. deklaracji, a do usługi zalogowano się ponad 1,3 miliona razy. Takie dane potwierdziło właśnie Ministerstwo Finansów. Problem mają jednak przedsiębiorcy. Elektroniczne formularze PIT-36 i PIT-36L nie działają.

18.02.2020

Już dwie wątpliwe listy poparcia do KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Drugi sędzia wybrany do Krajowej Rady Sądownictwa, obok sędziego Nawackiego, mógł nie uzyskać wymaganej liczby podpisów. Lista poparcia do KRS sędziego Jędrzeja Kondka zawiera błąd: na drugiej karcie nie napisano z jakiego sądu jest ten kandydat, a jego nazwisko dopisano inną czcionką. Może to budzić podejrzenia, że była przedstawiona do podpisu in blanco.

18.02.2020

W kwietniu emeryci i renciści dostaną informację o waloryzacji i tzw. trzynastce

Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

Ponad 700 mln zł więcej będzie kosztowała budżet państwa tegoroczna waloryzacja rent i emerytur – potwierdziła we wtorek informacje Prawa.pl prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. To efekt wyższego niż pierwotnie zakładano wskaźnika waloryzacji. Świadczenia wzrosną bowiem o 3,56 proc. zamiast planowanych 3,24 proc.

18.02.2020

Obliczanie PKB będzie dostosowane do podziału kraju

Finanse publiczne Administracja publiczna

Sposób obliczania wartości rocznego produktu krajowego brutto zostanie dostosowany do przepisów dotyczących statystycznego podziału terytorialnego kraju - zdecydował we wtorek rząd. Jednak zastrzegł, że nie zmieni się sposób obliczania wartości rocznego PKB.

18.02.2020