NIK: Kuleje nadzór wojewodów nad stanowieniem prawa przez samorządy

Samorząd terytorialny

Do każdego wojewody wpływa rocznie po kilka tysięcy aktów prawa miejscowego, które powinny zostać sprawdzone pod kątem ich legalności. Najwyższa Izba Kontroli zbadała, jak w rzeczywistości wygląda taki nadzór. Z opublikowanego właśnie raportu wynika, że nieprawidłowości jest dużo.

08.04.2020

Sejm: Komisja uzupełnia nowelizację tarczy antykryzysowej

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Kilkanaście zmian do rządowego projektu ustawy, który ma ułatwić firmom przetrwać kryzys związany z pandemią koronawirusa, wniosła w środę nad ranem sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Zmiany dotyczą przede wszystkim pomocy dla przedsiębiorstw, ale także korespondencji sądowej, zasad stwierdzania aktów zgonu, czy decyzji podejmowanych podczas epidemii przez administrację.

08.04.2020

Przygotowania do nowej matrycy stawek VAT trzeba zacząć już teraz

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki

Przepisy tzw. tarczy antykryzysowej odroczyły termin wejścia w życie przepisów wprowadzających nową matrycę stawek VAT. Nowe stawki będą obowiązywać od lipca 2020. Problem klasyfikacji towarów i usług jednak pozostanie. Podatnicy powinni więc już teraz zacząć przygotowania do nowych zasad opodatkowania.

08.04.2020

Sądy administracyjne pracują on-line i nie tworzą zaległości

Wymiar sprawiedliwości

O ile sądy powszechne są zmuszone w czasie epidemii posługiwać się tylko aktami papierowymi, to sądy administracyjne od 31 maja 2019 r. mają do tego system informatyczny. Rejestrują skargi on-line, a sędziowie nie muszą zabierać akt sprawy, aby pracować nad nimi w domu. Sędziowie zapewniają, że dzięki temu nie powinno być opóźnień w orzecznictwie.

08.04.2020

W czasie epidemii jest problem z przesłuchiwaniem dzieci

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W katalogu spraw niecierpiących zwłoki, czyli takich którymi sąd musi się zająć mimo zagrożenia koronawirusem, są też przesłuchania dzieci pokrzywdzonych przestępstwem. Problem w tym, że czynność ta może się odbyć, ale tylko na etapie postępowania przygotowawczego i…jeśli sprawcę zatrzymano. Konieczna jest korekta - alarmują prawnicy.

08.04.2020

Skarbówka chce zarobić na koronawirusie

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

Firmy, które z powodu epidemii koronawirusa, pod koniec marca nie mogły wyrobić się z rozliczeniem CIT i VAT, składały wnioski o odroczenie terminów. Zachęcał zresztą do tego sam minister finansów. W praktyce jednak – jak twierdzą eksperci – z tego prawa nie da się skorzystać. Urzędnicy udają, że wnioski wpłynęły za późno. Dodatkowo stawiają przed firmami wymagania, którym trudno sprostać.

08.04.2020

Egzamin w czasie pandemii może być uznany za narażenie zdrowia uczniów

Zarządzanie oświatą

Spór o to, czy w czasie zagrożenia epidemicznego można organizować egzaminy państwowe każe przypomnieć, że art. 68 Konstytucji RP zobowiązuje władze publiczne do zapewnienia obywatelom opieki zdrowotnej, a minister ma narzędzia prawne, by egzaminy odwołać - tłumaczą adwokat Rafał Kowalczyk i aplikantka adwokacka Barbara Urbaniak z kancelarii Filipiak Babicz.

08.04.2020

Przedstawiciel załogi w epidemii - to może być duży problem

Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus

Przedsiębiorcy w tarapatach mogą mieć problem z wyłonieniem przedstawiciela pracowników w czasie epidemii. Poza tym to niewdzięczna funkcja, która nie zapewnia ochrony przed zwolnieniem z pracy. Pracodawca nie może go jednak sam wskazać. Jeśli to zrobi, narazi się na zarzut wadliwie zawartego porozumienia, procesy sądowe z pracownikami o wyrównanie wynagrodzeń i utratę dofinansowania.

08.04.2020

Szpitale nie zatrudniają na etaty, a personel bez maseczek może łatwo odejść

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Personel medyczny pozbawiony masek i fartuchów, pracujący na umowach o pracę nie może odstąpić od jej wykonywania ze względu na zagrożenie swego życia i zdrowia. Gros lekarzy w szpitalach pracuje jednak na umowach cywilnoprawnych i mogą oni powstrzymać się od pracy w niebezpiecznych warunkach, bez konieczności płacenia kar umownych.

08.04.2020

Prof. Cześnik: Korespondencyjne wybory ryzykowne i trudne do przeprowadzenia

RODO Wybory

Przewidziane przez uchwaloną właśnie ustawę korespondencyjne głosowanie jako jedyna forma wyboru prezydenta, będzie bardzo trudne do przeprowadzenia, za to bardzo łatwe do zaskarżenia jako naruszające obywatelskie prawo do powszechnych, równych i tajnych wyborów - twierdzi zajmujący się systemami wyborczymi prof. Mikołaj Cześnik z Uniwersytetu SWPS.

08.04.2020

Koronawirus po śmierci - luki w prawie dla cmentarzy i zakładów pogrzebowych

Administracja publiczna Koronawirus

Zarządy cmentarzy i zakłady pogrzebowe nie wiedzą, jak działać w czasie koronawirusa. Narzekają, że nie trzeba ich informować, że powodem zgonu był COVID-19. Uważają, że przydałby się obowiązek kremacji zakażonych zwłok. A jeśli już zakażone zwłoki trafiają do krematorium, to zgodnie z nowym rozporządzeniem w kapsule, z której nie ma kto ich wyjąć.

08.04.2020

Głosowanie korespondencyjne czeka na Senat, gminy na szczegóły

Wybory Transport

Uchwalona przez Sejm ustawa o powszechnym głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich czeka teraz na decyzje senatorów. Eksperci mówią, że ustawa to zagrożenie dla rzetelności i uczciwości wyborów. Za bezprawne otwarcie lub zniszczenie pakietu wyborczego przewidziano karę. Tymczasem samorządy wciąż są niepewne, jakie czekają ich zadania.

07.04.2020

W Sądzie Najwyższym bez rozpraw do 4 maja

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przerwa w rozprawach i posiedzeniach w Sądzie Najwyższym potrwa do 4 maja br., za wyjątkiem spraw najbardziej pilnych - wynika z zarządzenia I prezes SN Małgorzaty Gersdorf. Nie wiadomo jeszcze, czy odbędzie się zaplanowane na 21 kwietnia Zgromadzenie Ogólne Sędziów, by wybrać nowego I prezesa SN .

07.04.2020

Uniwersytet Warszawski zawiesza zajęcia do połowy maja

Szkolnictwo wyższe

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego zdecydował o przedłużeniu zawieszenia zajęć. Do 15 maja zajęcia będą odbywać się wyłącznie online. Do końca czerwca zawieszone są natomiast wyjazdy zagraniczne i konferencje oraz kwaterowanie do domów studenckich.

07.04.2020

Przesyłka hybrydowa tak, ale za zgodą adresata

Wymiar sprawiedliwości

Przesyłka hybrydowa - jak wynika z projektu noweli "tarczy antykryzysowej 1", który trafił właśnie do Sejmu, ma być dostępna dla podmiotów posiadających profil zaufany. Warunkiem jej otrzymania będzie nie tylko zgoda adresata, ale też upoważnienie operatora pocztowego do odbioru, przetworzenia i doręczania na skrzynkę elektroniczną adresowanych do niego przesyłek poleconych.

07.04.2020

Państwo zapłaci 6,3 mld zł za 50-proc. ulgę w składkach ZUS dla średnich firm

Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

Trzymiesięczne zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne w wysokości 50 proc. dla przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 49 pracowników, w zamian utrzymanie zatrudnienia, przewiduje projekt nowelizacji ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. We wtorek przyjęła go Rada Ministrów.

07.04.2020

Apel: Walka z pandemią nie może ograniczać roli sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wykonywanie ustaw kryzysowych uchwalonych przez władze państw musi być starannie nadzorowane przez sądownictwo, a tymczasem te regulacje ograniczają, a nawet uniemożliwiają pracę sądów, co może być niebezpieczne - alarmuje Jose Igreja Matos, prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów.

07.04.2020

Rząd przyjął kolejne zmiany w podatkach

Podatki i opłaty lokalne CIT VAT Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 2 (zawieszona)

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji specustawy. Zawiera on pakiet kolejnych zmian w rozliczaniu podatków. Dotkną one PIT, CIT i podatku od nieruchomości. Zdaniem ekspertów, proponowane rozwiązania nie są żadną rewolucją. Cały czas brakuje natomiast rozwiązań, które byłyby prawdziwą pomocą.

07.04.2020