Ustawa okołobudżetowa podpisana

Finanse publiczne

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej. Przewiduje ona m.in. podwyżki i nagrody dla nauczycieli, finansowanie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, leków dla seniorów i wydatków na obronę narodową.

20.02.2020

Baptyści odpowiadają RPO - całkowity zakaz karcenia dzieci to błąd

Wymiar sprawiedliwości

Jako wspólnota chrześcijańska stanowczo potępiamy wszelkie przejawy znęcania się nad dziećmi i wyrządzania im jakiejkolwiek krzywdy, ale całkowity zakaz stosowania karcenia cielesnego uważamy za błąd - podkreśla w swoim stanowisku Rada Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP, odnosząc się do książki "Pasterz serca dziecka", w której znalazły się porady jak rozmawiać z dzieckiem, by "wiedziało, za co dostaje lanie”.

20.02.2020

Ustawa podpisana - specjalne sądy zajmą się sporami o własność intelektualną

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Zmiany w k.p.c.

W ramach sądownictwa powszechnego powstaną odrębne jednostki organizacyjne, które mają się zajmować sprawami z zakresu prawa autorskiego i praw pokrewnych, własności przemysłowej oraz powiązanych z nimi spraw dotyczących nieuczciwej konkurencji. Taką zmianę wprowadzi podpisana właśnie przez prezydenta nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego.

20.02.2020

ZUS wyśle dwie decyzje w jednej kopercie

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Decyzję o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji oraz o przyznaniu dodatkowego świadczenia rocznego, popularnie zwanego „trzynastką” emeryci i renciści otrzymają w tym roku w jednej przesyłce pocztowej. Wysyłka listów rozpocznie się w kwietniu.

20.02.2020

Pączek w biurze może być kosztem uzyskania przychodów

CIT PIT

Wydatki o charakterze reprezentacyjnym nie mogą być kosztem uzyskania przychodów. Odliczać można jednak wydatki pracownicze. Zaliczyć można do nich m.in. zakupy różnego rodzaju przekąsek i ciastek do biura dla pracowników. Tym samym firmowe pączki mogą być kosztem podatkowym pracodawcy.

20.02.2020

Coraz więcej firm jest zainteresowanych outsourcingiem BHP

Prawo pracy BHP Finanse

Liczba firm korzystających w Polsce z outsourcingu BHP podwaja się z roku na rok. Przedsiębiorcy dostrzegają kluczowe zalety tego rozwiązania: oszczędność, optymalizację zarządzania sprzętem oraz bezpieczeństwo prawne. Tymczasem dostawcy usług wprowadzają nowości.

20.02.2020

Wojewódka: To już trzecia nowelizacja ustawy o PPK w ciągu niespełna 1,5 roku

Prawo pracy Finanse PPK

Najnowsza nowelizacja ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, która ma zacząć obowiązywać 1 czerwca 2020 roku, trafiła do Senatu. Już teraz warto się z nią zapoznać, bo będzie dotyczyć tysięcy podmiotów zatrudniających i setek tysięcy, a w niedługim czasie - już milionów osób zatrudnionych oraz uczestników PPK – pisze dr Marcin Wojewódka.

20.02.2020

NSA wyjaśni, czy organizacja jest stroną w postępowaniu o odebranie zwierzęcia właścicielowi

Administracja publiczna Kodeks postępowania administracyjnego

W poniedziałek, 24 lutego 2020 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów rozpozna wniosek Prokuratora Generalnego o podjęcie uchwały mającej na celu wyjaśnienie czy organizacja społeczna, która zajmuje się ochroną zwierząt, odbierająca zwierzę jego właścicielowi jest stroną w ujęciu kodeksu postępowania administracyjnego.

20.02.2020

SN: Sprawa wyborów do Rady Ławniczej trafia do sądu

Wymiar sprawiedliwości

Grupa ławników uważa, że podczas majowych wyborów do Rady Ławniczej Sądu Najwyższego mogło dojść do szeregu nieprawidłowości. Zawiadomili w tej sprawie prokuraturę, a ta odmówiła wszczęcia dochodzenia. Teraz kierują zażalenie do sądu, bo w ich zdaniem śledczy za szybko podjęli decyzję, nie analizując wszechstronnie materiału dowodowego.

20.02.2020

Prof. Kohutek: Aptekarze bezprawnie ograniczają konkurencję

Farmacja

Samorząd aptekarski myli się, twierdząc, że apteka która podpisuje umowę franczyzy nie daje rękojmi należytego prowadzenia apteki. Takie stanowisko prowadzi do zredukowania poziomu konkurencji między aptekami na obszarze cen czy dostępności leków dla pacjentów - uważa dr hab. Konrad Kohutek, profesor Krakowskiej Akademii im. A. Frycza-Modrzewskiego

20.02.2020

Chorobowe to nie urlop wypoczynkowy - firmy sprawdzają pracowników

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse

Pracodawcy coraz częściej występują do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o sprawdzenie pracowników na zwolnieniach lekarskich – ustaliło Prawo.pl. Sami też częściej kontrolują nieobecności w pracy z powodu absencji chorobowej. Okazuje się, że pracownicy w tym czasie m.in. chodzą po górach, robią zakupy, piją wino albo... pracują gdzie indziej.

20.02.2020

Szpitale nie mają już pieniędzy aby opłacić składki do ZUS

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Odkąd weszła w życie reforma wprowadzająca sieć szpitali i ryczałtowe finansowanie, długi szpitali zwiększyły się z 10 do aż 15 miliardów złotych. Dochodzi już do tego, że niektóre z placówek medycznych przestają nawet odprowadzać do ZUS składki na ubezpieczenie społeczne pracowników.

20.02.2020

Fake newsy w wypowiedziach kandydatów w wyborach są, choć nie zawsze świadome

Wybory

Świadomość działań dezinformacyjnych jest trudna do udowodnienia – wynika z raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Jednak w dyskusji podczas kampanii wyborczej padają często wypowiedzi zawierające krzywdzące stereotypy, mity czy nieprawdę. W ostatnich wyborach dotyczyły one głównie tematyki LGBT, migrantów i uchodźców.

19.02.2020

Ponad 2 tys. spraw u rzecznika małych i średnich firm

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

W ubiegłym roku do Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców wpłynęło łącznie 2 336 spraw merytorycznych. Podejmowane w związku z nimi interwencje sprowadzały się do obrony Konstytucji Biznesu - poinformował w środę Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

19.02.2020

Wielka Brytania chce punktowym systemem imigracyjnym przyciągać tylko wykwalifikowane osoby

Prawo pracy Finanse

Brytyjski rząd przedstawił w środę plan nowego punktowego systemu imigracyjnego, który od 2021 roku ma ograniczyć możliwość podejmowania pracy przez osoby o niskich kwalifikacjach. Zdaniem ekspertów, propozycja może dziwić ze względów gospodarczych. Bo każda gospodarka potrzebuje pracowników nie tylko wykwalifikowanych, ale i tych o niskich o niskich kwalifikacjach.

19.02.2020

TK na razie nie odpowiedział, czy można badać status sędziego powołanego z udziałem nowej KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

4 marca br. Trybunał Konstytucyjny ma ogłosić orzeczenie w sprawie zgodności z konstytucją wniosków o wyłączenie sędziów, z uwagi na fakt wyłonienia tego sędziego przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym składzie. To pierwsza z serii spraw dotyczących tego zagadnienia, które trafiły do TK po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 listopada 2019 r.

19.02.2020

Unia będzie rozwijać sztuczną inteligencję, ale wprowadzi ograniczenia 

Nowe technologie Prawo gospodarcze RODO Prawo europejskie

Rozwiązania dotyczące sztucznej inteligencji mają zapewnić zaufanie do tej technologii ze strony społeczeństwa oraz odpowiednie warunki do rozkwitu europejskich firm z tego sektora - deklaruje Komisja Europejska. I zapowiada, że zaproponuje odpowiednie reguły prawne - im większe potencjalne ryzyko tym będą one ściślejsze.

19.02.2020

Związek Miast Polskich podsumowuje działania przed Zgromadzeniem Ogólnym

Samorząd terytorialny

W marcu odbędzie się zgromadzenie ogólne Związku Miast Polskich. Związek podsumował działania przeprowadzone w ubiegłym roku, wśród priorytetów znalazły się projekty legislacyjne korporacji związane z oświatą, energią i stanem finansów samorządowych.

19.02.2020